Jump to content



Ερχεται η ROG SWIFT PG278Q – a 27” 1400p 120Hz


Recommended Posts

Το μονο μειονέκτημα οτι ειναι ΤΝ και οχι IPS

Μενει να δουμε τιμη, σουπερ φαινεται:D

Υ.Γ Καλα αυτα με τα μειονεκτηματα του TN στην χρωματικη αποδοση και τα σουπερ ντουπερ με χαοτικη διαφορα χρωματα των ips Και των VA panel απλα τα ακουω βερεσε.

Με σωστο ρυθμισμα σε ενα tn πανελ παιρνεις ικανοποιητικοτατη χρωματικη αποδοση, δεν υπαρχει αυτο που λενε πολλοι, οτι ΤΝ Panel=χρωματα για τα σκουπιδια, δεν ειναι τραγικες οι διαφορες οπως θελουν καποιοι να τις παρουσιασουν.

Η μονη αισθητη διαφορα μεταξυ των παραπνω πανελ και ενος tn ειναι οι γωνιες θεασης,ΟΚ .

Αλλα κατι τρεχει στα γυφτικα, ποιον τον νοιαζει να παιζει παιχνιδια και να βλεπει ταινιες κοιτωντας την οθονη του υπολογιστη του, υπο γωνια 180 μοιρων:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και αυτοί που πληρώνουν παραπάνω λεφτά για IPS, MVA κτλ δεν είναι ηλίθιοι.

1ον με την ρύθμιση δεν κάνεις την TN να μπορεί να δείξει τα χρώματα των άλλων πάνελ οπότε άκυρο αυτό που λες περί καλιμπραρίσματος

2ον οι 180 μοίρες μπορεί να μην είναι απαραίτητες σε όλους, οι διαφορές όμως μεταξύ TN και λοιπών premium panels είναι αισθητές ακόμα και σε πολύ μικρότερες γωνίες.

Γνωρίζω ότι άλλα τα μάτια της αλεπούς και άλλα της κουκουβάγιας και πως το δικό μου μάτι μπορεί να καταλαβαίνει διαφορές που το δικό σου δεν τις νιώθει αλλά μη λέμε και ό,τι θέλουμε. 27άρα και TN, να βλέπεις τα ίδια χρώματα σε όλο το Panel λίγο χλωμό το κόβω...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και αυτοί που πληρώνουν παραπάνω λεφτά για IPS, MVA κτλ δεν είναι ηλίθιοι.

1ον με την ρύθμιση δεν κάνεις την TN να μπορεί να δείξει τα χρώματα των άλλων πάνελ οπότε άκυρο αυτό που λες περί καλιμπραρίσματος

2ον οι 180 μοίρες μπορεί να μην είναι απαραίτητες σε όλους, οι διαφορές όμως μεταξύ TN και λοιπών premium panels είναι αισθητές ακόμα και σε πολύ μικρότερες γωνίες.

Γνωρίζω ότι άλλα τα μάτια της αλεπούς και άλλα της κουκουβάγιας και πως το δικό μου μάτι μπορεί να καταλαβαίνει διαφορές που το δικό σου δεν τις νιώθει αλλά μη λέμε και ό,τι θέλουμε. 27άρα και TN, να βλέπεις τα ίδια χρώματα σε όλο το Panel λίγο χλωμό το κόβω...

Αυτη την στιγμη ειμαι στο Pc με μια 32αρα Tv με Tn πανελ.

Εχoντας βαλει διπλα-διπλα για συγκριση να αναπαραγαγουν το ιδιο υλικο για να διαπιστωσω διαφορες, ips panel(LG 23EA63V-P), VA panel(BENQ GW2760HM) και ΤN panel(LG 32LM611S), δεν λεω "οτι θελω", λεω απλα "οτι ειδα".

Για να μην μιλησω για τα επιπεδα μαυρου των "σουπερ-ντουπερ" Ips panels, που ειναι για γελια.(η μαλλον, πιο μαυρο, αγνωστη λεξη για αυτα τα πανελ, σκουρο γκρι ηθελα να πω:hehe:).

Απο εκει και περα, σεβαστη η αποψη σου, αλλα επετρεψε να εχω και γω την δικη μου.

Eπισης, επειδη αυτη την στιγμη τυγχανει να εχω στα χερια μου 120hz monitor(benq xl2420tx), για τα γουστα μου, το smoothless που σου δινουν τα 120hz, δεν τα αναπληρωνει κανενα ips Panel και καμια γωνια θεασης.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να εκμεταλευτεις ενα IPS pAnel και τα 10ΒΙΤ που εχει πρεπει να λειτουργεις τα καταληλλα προγραματα photoshop etc. Για ενα gamer τα πραγματα αλλαζουν. Εγω προσωπικα δεν μιλαω για ΤΝ vs IPS γενικα , μιλαω για ΤΝ vs IPS για Gaming χρηση. Δεν συζηταμε οτι ενα IPS panel ειναι κλασης ανωτερο σε πολλα πραγματα. Εχω την DELL 2711 3 χρονια κ πλεον ειμαι σε φαση να βαζω πιο πανω την γρηγοραδα απο την χρωματικη ακριβια. Δηλαδη τα φπς παιχνιδια σε 120hz με 1ms rt και Gsync θα ειναι πολυ πιο smooth σας νερακι απο την DELL μου 6ms 60hz.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να εκμεταλευτεις ενα IPS pAnel και τα 10ΒΙΤ που εχει πρεπει να λειτουργεις τα καταληλλα προγραματα photoshop etc. Για ενα gamer τα πραγματα αλλαζουν. Εγω προσωπικα δεν μιλαω για ΤΝ vs IPS γενικα , μιλαω για ΤΝ vs IPS για Gaming χρηση. Δεν συζηταμε οτι ενα IPS panel ειναι κλασης ανωτερο σε πολλα πραγματα. Εχω την DELL 2711 3 χρονια κ πλεον ειμαι σε φαση να βαζω πιο πανω την γρηγοραδα απο την χρωματικη ακριβια. Δηλαδη τα φπς παιχνιδια σε 120hz με 1ms rt και Gsync θα ειναι πολυ πιο smooth σας νερακι απο την DELL μου 6ms 60hz.

Δεν υπαρχει επιστροφη...

post-11419-1416078134,1404_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] θα ειχα μεταβει εδω και καιρο αλλα το 1080p με χαλουσε. οπως λες εσυ δεν υπαρχει επιστροφη στα 120 ετσι ελεγα τοσο καιρο κ εγω για τα 1440p. Τωρα με αυτο το νεο μονιτορ πιστευω θα μεινουν πολλοι ευχαριστημενοι. και οι μεν και οι δε :) <3 ASUS

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] θα ειχα μεταβει εδω και καιρο αλλα το 1080p με χαλουσε. οπως λες εσυ δεν υπαρχει επιστροφη στα 120 ετσι ελεγα τοσο καιρο κ εγω για τα 1440p. Τωρα με αυτο το νεο μονιτορ πιστευω θα μεινουν πολλοι ευχαριστημενοι. και οι μεν και οι δε :) <3 ASUS

Mια διευκρινηση...

Τα 1080P σε 24 ιντσες, ειναι "κρυσταλλο" ακομη και αν κολλησεις την μουρη σου πανω στην οθονη, δεν χρειαζεσαι More resolution σε αυτες τις ιντσες:T:

Στην 27αρα αν καθεσαι πολυ κοντα, ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το Asus το περιμενω και εγω να το δω.

Κάτσε στα ωά σου Τάκη :p ακόμα δεν το πήρες το benq (μεγειές)

Αν θες 1440p 120hz ανέμενε ακόμα, θα βγουν και άλλα μοντέλα με τον καιρό, προς το παρών οι περισσότερες επιλογές είναι στα 1080p. List of 120Hz Monitors – Includes 144Hz, 240Hz | Blur Busters

Κάτσε και ευχαριστήσου το benq τώρα και άσε τα αστεία 800$ του rog.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Sebastian..

Ο Μόνος λόγος που θα αλλάξω τα DELL θα είναι τα 4κ..

Να βγει μόνο το Mainstream μοντέλο από DELL LG στα 700-800 και βλέπουμε..

H Samy το maistream που θα βγαλει θα ειναι 60Hz. Το Dell και το Asus τα 28αρια ειναι 30Hz.

Oσο γι αυτο που σκέφτομαι απέχει πολυ απο το 4K γιατι:

τωρα εχω 2560χ1440 -> 3.686.400 pixels

θελω να παρω 3440χ1440 -> 4.953.600 pixels

4κ monitor 3840 x 2160 -> 8.294.400 pixels

Απορρίπτω τα 4K γιατι δεν θελω TN panel και επισης θελω να παιζω και τα παιχνιδια σε max setts και οχι medium. Εκτος εαν κρατήσω και αυτο που εχω τωρα και παρω και το Samsung 4k. Tα βαρια games σε 2560χ1440, τα ελαφριά στο 4Κ.

Tα πολλα HZ προσφερουν πολλα στην αισθηση του παιχνιδιου. Αλλα κανεις συμβιβασμους σε αλλα πραγματα.

Οσο για το ROG 27αρι με 2560χ1440 τα αξιζει τα λεφτα του με το παραπάνω. Γιατι τα συνδυάζει ολα και εχει και GSYNC, 3D VISION σε 2560χ1440! Nvidia full support!!!! ....και ασε τους αλλους να παλευουν με το freesync σε οθονες laptop :hehe:

[MENTION=13991]kakao83[/MENTION] προχώρα στην αγορα του, αρκει πρωτα να δουμε και κανενα review.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] το θέμα είναι και η τιμή βέβαια.. ούτε εμένα με χαλάνει 3440χ1440.. (σε τι Inch παίζει αυτό?)

(μπερδεύτικα με το Res αρχικά και λέω 4κ είναι)

Ενα πράγμα θα πω με 120Hz Gsync κτλπ δεν σκότωσε ποτέ κανεις κανέναν.. μην πω χειρότερο μη κομψο ορσιμό :hehe:

Στην χειρότερη πέρνουμε μια άλλη 290 και είμαστε κομπλέ από FPS και Settings..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] το θέμα είναι και η τιμή βέβαια.. ούτε εμένα με χαλάνει 3440χ1440.. (σε τι Inch παίζει αυτό?)

(μπερδεύτικα με το Res αρχικά και λέω 4κ είναι)

Ενα πράγμα θα πω με 120Hz Gsync κτλπ δεν σκότωσε ποτέ κανεις κανέναν.. μην πω χειρότερο μη κομψο ορσιμό :hehe:

Στην χειρότερη πέρνουμε μια άλλη 290 και είμαστε κομπλέ από FPS και Settings..

Τι θελει να πει ο ποιητης?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.