Jump to content



Ερχεται η ROG SWIFT PG278Q – a 27” 1400p 120Hz


Recommended Posts

Απλά τα πράγματα..

Δεν πιστεύω γενικά αυτά τα 120HZ η τα GSync / Mantle κτλπ..

Να σε κάνουν καλύτερο Gamer..

Η στο BF4 να έχεις 30-0..

Το αν θα έχεις 30-0 έχει να κάνει με το skill.

Παράλληλα με το skill όλα υπόλοιπα, ποντίκι, πληκτρολόγιο, οθόνη έρχονται να βοηθήσουν και τα δώσουν αυτό το +

Στην "αντίπερα όχθη" competitive όλα παίζουν το ρόλο τους στο κάθε ms.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] αλλο τα FPS.. αλλο να μην μπορέι η κάρτα σου να σηκώνει το Game..

Όπως το λεει και ο Alex είναι το Skill αλλά μην λες στον άλλον, πάρε 144 Hz φιλαράκι και ακουστκά τα δε, θα ακούς και την πορδή από πίσω..

Άμα ο άλλος το έχει θα το κάνει.. άμα ο άλλος δεν ξέρει που παν τα τέσσερα δεν θα τον σώσει κάτι..

Ναι δεν διαφωνω για όλα τα Peripherals αλλά δεν λες σε κάποιον πάρε οθόνη 700-800 θα εισαι μπουλντόζα!

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω την 27' ROG οχι για τα KILLS αλλα γιατι ειναι το απολυτο GAMING MONITOR.

GSYNC + 1440P 3D VISION + 120 HZ + INPUT LAGS και RESP. TIME στο ΠΑΤΟ!

Γι αυτο δινεις 700-800 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγω την asus την προτεινα σε παλιοτερο thread γιατι ο TS ελεγε "θελω 2560p 120hz 27ιντσες και δεν με νοιαζει το budget "

Κανεις δεν ειπε οτι τα αξιζει τα λεφτα που ζηταει, απλα οταν εισαι μοναδικος που προσφερει gsync(yuk!) + 120hz + τετοια αναλυση, βαζεις μια σταμπα ROG επανω και μετα εχεις το δικαιωμα να ζητησεις οσα λεφτα θελεις.

οπως αλλο "αερα" εχει το ποντικι οταν παιζεις με 250fps αντι για 30 ετσι γινεται και με το refresh rate της οθονης, υπαρχουν πολλες λυσεις ομως και στα 150-200 ευρω, μια ματια στις αγγελιες του γειτονικου φορουμ δεν βλαπτει !

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μιλαει για 4κ πρεπει να υπολογισει και αναβαθμιση σε ολο το hardware του για 60 fps.Αν μιλαμε για 4κ και 120hz θα πρεπει να πουλησει το σπιτι του...

1440p και 120hz ειναι ηδη too much για πολλους απο μας.

επισης το vsync δεν ειναι για να παιζει νερο στα 60hz...??Μονο εγω βλεπω κατι που δεν κολλαει σε αυτο το μονιτορ που εχει βαλει ο topic starter?

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

Θα χει και ενσωμετωμενο strobbing mode αυτη οπως η Eizo Foris FG2421?|

Αν ναι τοτε Gsync+strobbing+3d Vision+1440p

NAI τα αξιζει τα 600€

Πολυ δε εχετε καταλαβει οτι δυστυχως τα τελευταια 2 χρονια ανα εξαιρεσεις καμια eizo τα premium panel σε τεχνολογια ειναι τα TN

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα..

Δεν πιστεύω γενικά αυτά τα 120HZ η τα GSync / Mantle κτλπ..

Να σε κάνουν καλύτερο Gamer..

Η στο BF4 να έχεις 30-0..

Ναι αλλα δεν ειπε κανεις παρτε αυτο το μονιτορ και θα μαμας...

Απλε με την αναπτυξη της τεχνολογιας καποια χρόνια προβληματα εξαλείφονται και οταν αποδεικνύονται με νουμερα τοτε ειναι κοινος αποδεχτά. Δηλαδη η Samsung Sony και ολες οι εταιρες που βγαζουν πλασματικα γρηγορες τηλεορασης των 200-400hz ειναι το ιδιο smooth με τις συμβατικες?Οχι αλλη κινηματογραφικη εμπειρία εχεις με τιες νεας γρηγορες ΤV και αλλη με τις συμβατικες(offtopic το σχολιο απλα εφερα ενα παραδειγμα, ξερω οτι αυτες οι TV ουστιακα ειναι 60hz).

Γενικα τα ΦΠΣ θελουν ταχυτητα κ ο συνδυασμός γρηγορο μονιτορ hz ,καλο ποντικι dpi, καλη αναλυση , χαμηλο response time,καλη συνδεση ιντερνετ (ping) , φυσικα δυνατη καρτα γραφικων και πανω απο ολα SKILL μπορουν να σε βοηθησουν να παιξεις καλυτερα και να ξεδιπλώσεις τις δυνατότητες σου στο εκάστοτε παιχνιδι.

Αυτο το μονιτορ τα εχει ολα για μενα 27",WQHD, LED , Gsync , 3dvision , 120hz... μονο το IPS λειπει αλλα απο οτι ξερω δεν ειναι εφικτο να υπαρξει οχι οτι δεν μπορουν να το φτιαξουν.

Μενει μονο τα review να ειναι θετικα και η τιμη οχι στα 800ευρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα χει και ενσωμετωμενο strobbing mode αυτη οπως η Eizo Foris FG2421?|

Αν ναι τοτε Gsync+strobbing+3d Vision+1440p

NAI τα αξιζει τα 600€

Πολυ δε εχετε καταλαβει οτι δυστυχως τα τελευταια 2 χρονια ανα εξαιρεσεις καμια eizo τα premium panel σε τεχνολογια ειναι τα TN

strobbing mode??? δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μονιτορ τα εχει ολα για μενα 27",WQHD, LED , Gsync , 3dvision , 120hz... μονο το IPS λειπει αλλα απο οτι ξερω δεν ειναι εφικτο να υπαρξει οχι οτι δεν μπορουν να το φτιαξουν.

Αν βγάλουν κ ips 120hz του χρόνου τι θα πουλήσουν?

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

μονο το IPS λειπει αλλα απο οτι ξερω δεν ειναι εφικτο να υπαρξει οχι οτι δεν μπορουν να το φτιαξουν.

Μαλλον κανεις λαθος γιατι εγω εχω το μονιτορ 1 χρονο περιπου και ειναι και ips και 27αρη και 6ms και 120hz (και το πανελ ειναι το lg που φοραει η Hp και η Dell στο 2711)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανεις λαθος γιατι εγω εχω το μονιτορ 1 χρονο περιπου και ειναι και ips και 27αρη και 6ms και 120hz (και το πανελ ειναι το lg που φοραει η Hp και η Dell στο 2711)

Ενα χρονο εγγυηση εχουν αυτα? Ειναι οντως τοσο γρηγορα οσο λενε? γιατι τα ΤΝ εχουν 1μσ ενω τα IPS 6ms. Ειναι 60αρι απλα OC στα 120 , ετσι δεν μειωνετε η διαρκεια ζωης του πανελ? απο αυτα που εχω διαβασει βλεπω οτι αλλα πανε μεχρι 90+ αλλα 100+ δεν ειναι standar.

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION] δεν εχεις και αδικο σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρονο εγγυηση εχουν αυτα? Ειναι οντως τοσο γρηγορα οσο λενε? γιατι τα ΤΝ εχουν 1μσ ενω τα IPS 6ms. Ειναι 60αρι απλα OC στα 120 , ετσι δεν μειωνετε η διαρκεια ζωης του πανελ? απο αυτα που εχω διαβασει βλεπω οτι αλλα πανε μεχρι 90+ αλλα 100+ δεν ειναι standar.

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION] δεν εχεις και αδικο σε αυτο.

ναι αλλα δεν λεμε αυτο ,ο λογος που το δικο μου παιζει 120hz και οι yamakasi το ιδιο μοντελο που πουλανε τωρα πανε μεχρι 60-70hz ειναι μονο τα ηλεκτρονικα πλακετας (αλλαξε η εταιρια την σκεδιαση-ηλεκτρονικα).

Αρα αυτο σημαινει οτι το πανελ τα σηκωνει.Νομιζω οτι και οι δυο πιστευουμε οτι εταιριες οπως asus,lg ,eizo κτλ αν ηθελαν τα ηλεκτρονικα με το πανελ της lg το εφτιαχναν να πηγαινει 120hz απλα δεν τους συμφερει εμπορικα.

Το μονιτορ ειναι φοβερο και ακομα και 60hz να ηταν παλι φοβερο θα ηταν (το bf4 φυσαει στα 120hz)

Link to comment
Share on other sites

To γνωστο lightboost μονο που οπως και στην foris που λεγεται 240hz mode ενεργοποιειται με επιλογη απο την οθονη οποτε δε εχεις αναγκη για driver hack.

Κατι αλλο γιατι μου φαινεται δεν εχω καταλαβει 100% τι κανει το GSYNC.

Υποθετικα μιλαμε , εχω το νεο μονιτορ με gsync στα 120hz και παιζω bf4, η καρτα μου παιζει απο 80-150fps ας πουμε. Το οπτικο αποτελσμα θα ειναι σταθερη εικονα χωρις tearing shuttering οπως στο Vsync μονο που δεν θα υπαρχει το input lag κ απλα θα ειναι κ πιο smooth αληθοφανείς η εικονα απο 'τι ειναι στα 60hz? τα frames θα ειναι lock sta 120?η θα ανεβοκατεβαινουν?

ναι αλλα δεν λεμε αυτο ,ο λογος που το δικο μου παιζει 120hz και οι yamakasi το ιδιο μοντελο που πουλανε τωρα πανε μεχρι 60-70hz ειναι μονο τα ηλεκτρονικα πλακετας (αλλαξε η εταιρια την σκεδιαση-ηλεκτρονικα).

Αρα αυτο σημαινει οτι το πανελ τα σηκωνει.Νομιζω οτι και οι δυο πιστευουμε οτι εταιριες οπως asus,lg ,eizo κτλ αν ηθελαν τα ηλεκτρονικα με το πανελ της lg το εφτιαχναν να πηγαινει 120hz απλα δεν τους συμφερει εμπορικα.

Το μονιτορ ειναι φοβερο και ακομα και 60hz να ηταν παλι φοβερο θα ηταν (το bf4 φυσαει στα 120hz)

Εσυ αμα βαλεις vsync κλειδωνει στα 120 αλλα εχεις inputlag? αμα δεν βαλεις vsyn εχεις tearing?

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο γιατι μου φαινεται δεν εχω καταλαβει 100% τι κανει το GSYNC.

Υποθετικα μιλαμε , εχω το νεο μονιτορ με gsync στα 120hz και παιζω bf4, η καρτα μου παιζει απο 80-150fps ας πουμε. Το οπτικο αποτελσμα θα ειναι σταθερη εικονα χωρις tearing shuttering οπως στο Vsync μονο που δεν θα υπαρχει το input lag κ απλα θα ειναι κ πιο smooth αληθοφανείς η εικονα απο 'τι ειναι στα 60hz? τα frames θα ειναι lock sta 120?η θα ανεβοκατεβαινουν?

Εσυ αμα βαλεις vsync κλειδωνει στα 120 αλλα εχεις inputlag? αμα δεν βαλεις vsyn εχεις tearing?

Tα frames ανεβοκατεβαινουν σε ενα παιχνιδι π.χ σε καποια βαρια σκηνη του crysis 3.Το gsync ειναι controller ο οποιος ρυθμιζει τα Hz της οθονης αναλογα με τα FPS της ακηνης που απεικονιζεται.Τουλαχιστον μεχρι τα 30 fps-30hz δουλευει αψογα απ οτι λενε.Δε εχει δηλαδη καθολου stuttering - tearing και δε προσθετει οπως βλεπεις input lag.

Eχει τρομερη θετικη επιπτωση στο να αυξηθουν τα effects και το particle count στα παιχνιδια χωρις να υπαρχει προβλημα fps drops που να χαλαει την εμπειρια.Μεγαλη διαφορα παντου αλλα κυριως σε cinematic quality γραφικα σε single player παιχνιδια,καλυτερη εμπειρια σε mid range καρτες κ.ο.κ

To lightboost ειναι strobbing mode το οποιο ρυθμιζει την φωτεινοτητα του backlight αναλογα με το refresh των pixel.(strobes the backlight in sync with your refresh rate)

Ειναι χρησιμο σε γρηγορες σκηνες με πανω απο 85fps με βελτιστο στα 120hz+ (προς το παρων επισημα μεχρι 120hz υπαρχει αλλα ανεπισημα λεγεται συντομα θα παει και 144hz)

Aποτελεσμα εχει να εξαφανιζει την θολουρα στις γρηγορες κινησεις κανει δηλαδη πιο smooth την κινηση των παιχνιδιων σε TFT panel.

Μεγαλη θετικη επιπτωση εχει σε γρηγορο targeting η γενικα targeting μαζι με strafe.Βοηθαει τρομακτικα σε FPS multiplayer αλλα υποθετω και σε racing games η οποιαδηποτε αλλο game genre που θα τρεχε σε engine με high fps physics

Tο gsync προς το παρων δε λειτουργει ταυτοχρονα μαζι με lighboost ειναι η το ενα η το αλλο ακομα και σε monitor που τα υποστηριζει και τα 2.Δε υπαρχει λογος βεβαια ουτε περιορισμοι υλικου να μην γινεται αυτο στο μελλον με καταλληλο οδηγο driver.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μονιτορ σιγουρα ειναι πολυ καλη επιλογη για games αλλα δεν μπορω να διαβαζω αερολογιες του στυλ ενα tn panel εχει σχεδον ιδια χρωματικη αποδοση με ενα ips panel και ειδικα με ενα καλο ips. Ναι θα εχεις 120hz,gsync κτλπ αλλα θα κανεις υποχωρηση στο θεμα της εικονας οπως φυσικα το αντιστροφο θα γινει αν επιλεξεις ips.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.