Jump to content



Ερχεται η ROG SWIFT PG278Q – a 27” 1400p 120Hz


Recommended Posts

Tα frames ανεβοκατεβαινουν σε ενα παιχνιδι π.χ σε καποια βαρια σκηνη του crysis 3.Το gsync ειναι controller ο οποιος ρυθμιζει τα Hz της οθονης αναλογα με τα FPS της ακηνης που απεικονιζεται.Τουλαχιστον μεχρι τα 30 fps-30hz δουλευει αψογα απ οτι λενε.Δε εχει δηλαδη καθολου stuttering - tearing και δε προσθετει οπως βλεπεις input lag.

Eχει τρομερη θετικη επιπτωση στο να αυξηθουν τα effects και το particle count στα παιχνιδια χωρις να υπαρχει προβλημα fps drops που να χαλαει την εμπειρια.Μεγαλη διαφορα παντου αλλα κυριως σε cinematic quality γραφικα σε single player παιχνιδια,καλυτερη εμπειρια σε mid range καρτες κ.ο.κ

To lightboost ειναι strobbing mode το οποιο ρυθμιζει την φωτεινοτητα του backlight αναλογα με το refresh των pixel.(strobes the backlight in sync with your refresh rate)

Ειναι χρησιμο σε γρηγορες σκηνες με πανω απο 85fps με βελτιστο στα 120hz+ (προς το παρων επισημα μεχρι 120hz υπαρχει αλλα ανεπισημα λεγεται συντομα θα παει και 144hz)

Aποτελεσμα εχει να εξαφανιζει την θολουρα στις γρηγορες κινησεις κανει δηλαδη πιο smooth την κινηση των παιχνιδιων σε TFT panel.

Μεγαλη θετικη επιπτωση εχει σε γρηγορο targeting η γενικα targeting μαζι με strafe.Βοηθαει τρομακτικα σε FPS multiplayer αλλα υποθετω και σε racing games η οποιαδηποτε αλλο game genre που θα τρεχε σε engine με high fps physics

Tο gsync προς το παρων δε λειτουργει ταυτοχρονα μαζι με lighboost ειναι η το ενα η το αλλο ακομα και σε monitor που τα υποστηριζει και τα 2.Δε υπαρχει λογος βεβαια ουτε περιορισμοι υλικου να μην γινεται αυτο στο μελλον με καταλληλο οδηγο driver.

Αρα το gsync ουστιαστικα ειναι για να συνχρονιζει τα fps με τα hz μονο μεχρι τα 30?δηλαδη δεν βοηθαει στο bf4? εγω θελω να καταλαβω πως θα γινει να μην εχω tearing kai shuttering , το smooth θα ερθει απο μονο του εφοσον μιλαμε για διπλασια hz απο τα 60. tearing εχω μονο οταν τα fps ξεπερνανε τα hz της οθονης σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αρα το gsync ουστιαστικα ειναι για να συνχρονιζει τα fps με τα hz μονο μεχρι τα 30?δηλαδη δεν βοηθαει στο bf4? εγω θελω να καταλαβω πως θα γινει να μην εχω tearing kai shuttering , το smooth θα ερθει απο μονο του εφοσον μιλαμε για διπλασια hz απο τα 60. tearing εχω μονο οταν τα fps ξεπερνανε τα hz της οθονης σωστα?

Σε 60αρι monitor, αν παιζεις χωρις vsync με πανω απο 60Fps το Tearing παει συννεφο, κατεμε δεν βλεπετε χωρις vsync.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπετε αλλα πως να παιξεις με το inputlag. εκανα το trick vsyn +trippleB + frame lock 58 και αποτελσμα δεν ειδα

Οnline fps δεν παιζω και δεν ξερω τι γινετε.

Σε single player, οτι επαιξα, το επαιξα με adaptive vsync on απο τον driver, η κινηση ειναι "βουτυρο" και προσωπικα δεν νοιωθω οτι χανω σχεδον τιποτα σε αμμεσοτητα, δεν νοιωθω κατι να με ενοχλει εμενα προσωπικα, αντιθετως χωρις vsync βλεπω πολλα που με ενοχλουν:hehe:

Καλα ειδικα σε racing games που παιζω περισσοτερο, χωρις vsync απλα δεν μπορω να παιξω:p

Στην 120αρα βεβαια που επεσε στα χερια μου το τελευταιο 2ημερο-3ημερο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

vsync off σε τέτοιο monitor που είμαι απλά δεν ενοχλεί τίποτε χρώματα πολύ καλά και fast respawn εάν παίζεις σε τηλεόραση η 60 hz monitor το off το vsync είναι σπαστικό.

αυτό ποτε δεν το κατάλαβα στο thelab.. ρωτάνε μερική προτείνεται gaming monitor και αντί να προτείνουν monitor με hz προτείνουν ips.

στο μάτι μου όσα ips panel είδα δεν ida διαφορα το μονο που είδα ήταν το tearing.

προσωπική άποψη ali χάρι έχουν τα ips 1440p και για ali χρήση και αλλη χρήση έχουν 1080p με hz.:book:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαφορα στο τι θελει ενας gamer με καποιον που θελει να κοιταει μια σταθερη εικονα. Εχω ξαναπει οτι οταν σε κυνηγαει το havoc π.χ. δεν κοιτας αν το χρωμα του γρασιδιου ειναι σωστο η οχι, οταν εισαι με την 599fxx στο asseto και ψαχνεις το apex δεν μπορει να βλεπεις θολουρες πρεπει να δεις το apex. Τωρα αν το το kerb δεν εχει το σωστο κοκκινο λιγο μας νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα χει και ενσωμετωμενο strobbing mode αυτη οπως η Eizo Foris FG2421?|

Αν ναι τοτε Gsync+strobbing+3d Vision+1440p

NAI τα αξιζει τα 600€

Πολυ δε εχετε καταλαβει οτι δυστυχως τα τελευταια 2 χρονια ανα εξαιρεσεις καμια eizo τα premium panel σε τεχνολογια ειναι τα TN

All G-SYNC monitors include a LightBoost sequel called ULMB, which stands for Ultra Low Motion Blur. This is activated by a button on the monitor, activatable during 85Hz/100Hz/120Hz mode, and eliminates most motion blur, in the same manner as LightBoost.

Preview of NVIDIA G-SYNC, Part #2 (Input Lag) | Blur Busters

Και η ROG ΤΝ ειναι ρε μαν, αμα ητανε VA μονο καλα λογια θα εγραφα και ας με αφηνουν αδιαφορο το g-sync οι 27 ιντσες και το 1440p ( λογω αυξημενων απαιτησεων σε gpu power και dpi στο mouse :p )

[MENTION=13991]kakao83[/MENTION] δοκιμασε triple buffering απο D3Doverrider ή απο τα options του παιχνιδιου, ετσι κανω κι εγω οταν παιζω "καναπεδατος" καμια κονσολια στο στυλ του batman, η ρυθμιση triple buffering στο NVCP αφορα τα παιχνιδια που τρεχουν σε openGL και μονο !

Αν παλι δεν το νιωθεις αρκετα "responsive" τοτε πολυ απλα χρειαζεσαι περισσοτερα fps ! δεν ειναι τυχαιο που τα ελαφρια παιχνιδια πολλοι προτιμανε να τα παιζουν με max fps 125 και 250, με 250fps εχεις μονο 4ms καθυστερησης αναμεσα στα frames και αυτο το "νιωθεις" ειτε εισαι με 60hz ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το gsync ουστιαστικα ειναι για να συνχρονιζει τα fps με τα hz μονο μεχρι τα 30?δηλαδη δεν βοηθαει στο bf4? εγω θελω να καταλαβω πως θα γινει να μην εχω tearing kai shuttering , το smooth θα ερθει απο μονο του εφοσον μιλαμε για διπλασια hz απο τα 60. tearing εχω μονο οταν τα fps ξεπερνανε τα hz της οθονης σωστα?

Tearing εχει μερικες φορες και οταν εχεις αλλαγη απο χαμηλα σε ψηλα frames.Οχι παντα ειναι παρα πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο

και εχουν ως αποτελεσμα αυτο το artifact.Συνηθως ομως ναι οταν εχει fps παραπανω απο τα max hz

Το gsync θεωρητικα κατεβαινει και κατω απο 30 hz -30fps το θεμα ειναι οτι εκει απ οτι καταλαβα αρχισει και φαινεται μια καθυστερηση σαν ναυτια ενα πραγμα απ αυτα που λενε γιατι δε το χω δει να δουλευει με τα ματια μου.Πραγμα λογικο διοτι το ματι αρχιζει να βλεπει στατικες εικονες πιο πολυ μετα και οχι κινηση.

Στο BF4 βοηθαει τρελα σε σκηνες με εκρηξεις particles και γενικα επειδη ειναι ενα παιχνιδι με περιεργη engine και παει το FCAT πανω κατω και οι "βουτιες" στα fps συννεφο ειδικα σε μεσες καρτες γραφικων θα κανει διαφορα.Τωρα για competitive θεωρω οτι αν εισαι κατω απο 85-90 fps στο συγκεκριμενο game δε παλευτεται καν.

Οταν εχεις 100 και κυριως 120fps-hz δε χρειαζετε εκει το gsync φυσικα και ειναι smooth απλα tearing μπορει να εχεις γι αυτο ακριβως βαζουμε ενα max framerate limit gametimemaxvariablefps 121 στη περιπτωση του BF.

Link to comment
Share on other sites

Tearing εχει μερικες φορες και οταν εχεις αλλαγη απο χαμηλα σε ψηλα frames.Οχι παντα ειναι παρα πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο

και εχουν ως αποτελεσμα αυτο το artifact.Συνηθως ομως ναι οταν εχει fps παραπανω απο τα max hz

Το gsync θεωρητικα κατεβαινει και κατω απο 30 hz -30fps το θεμα ειναι οτι εκει απ οτι καταλαβα αρχισει και φαινεται μια καθυστερηση σαν ναυτια ενα πραγμα απ αυτα που λενε γιατι δε το χω δει να δουλευει με τα ματια μου.Πραγμα λογικο διοτι το ματι αρχιζει να βλεπει στατικες εικονες πιο πολυ μετα και οχι κινηση.

Στο BF4 βοηθαει τρελα σε σκηνες με εκρηξεις particles και γενικα επειδη ειναι ενα παιχνιδι με περιεργη engine και παει το FCAT πανω κατω και οι "βουτιες" στα fps συννεφο ειδικα σε μεσες καρτες γραφικων θα κανει διαφορα.Τωρα για competitive θεωρω οτι αν εισαι κατω απο 85-90 fps στο συγκεκριμενο game δε παλευτεται καν.

Οταν εχεις 100 και κυριως 120fps-hz δε χρειαζετε εκει το gsync φυσικα και ειναι smooth απλα tearing μπορει να εχεις γι αυτο ακριβως βαζουμε ενα max framerate limit gametimemaxvariablefps 121 στη περιπτωση του BF.

αυτο το βαζουμε αμα εχουμε 120αρι μονιτορ ετσι?κ απο που κανεις αυτη τη ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Παντως οσοι λέτε για τα χρώματα και οτι δε θα είναι καλά κλπ, εγώ δεν έχω κανένα παράπονο από τη δική μου. ΤΝ μπορεί να είναι, αλλά δε συγκρίνεται με τα παλαιότερα ΤΝ. Εχουν έρθει φίλοι και μου λένε τι ωραία χρώματα έχει...

Από ότι διάβαζα για τη συγκεκριμένη οθόνη, θα απαιτεί nvidia κάρτα γραφικών για να παίζει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΝ εχουν δεχτεί μεγάλη βελτιώσει στο χρώμα με το πέρασμα των ετων. Μια χαρά είναι για games.

Αποψη μου το τελειότερο panel, απο χρωμα, γωνίες θεασης, απολυτο μαυρο 0,001 και response time 0,0000001, κορυφαιο 3d, ειναι τα PLASMA!

Αλλα εχει αλλα θεματακια και αυτο.

Γενικα το τέλειο δεν ειναι κανενα! Ολα εχουν αρνητικά και θετικα, ουτε και το OLED.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.