Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


astrolabos

Recommended Posts

...καθονται και σου λενε να ανοιξεις κονσολες και να πληκτρολογεις sudo apt get, apt get install και χιλια δυο κουραφεξαλα που εξοργιζουν το χρηστη...

και χάρη σου κάνουν ο σωστός τρόπος είναι :

0. >κατέβασμα και αποσυμπίεση του source.

1. >./configure --help

2. να διαλέξεις τα switches

3. >./configure --enable-shit --disable-othershit

4. να δείς τι errors πετάει από dependencies

5.1 άν έχεις dependency errors πίσω στο βήμα 1 για την βιβλιοθήκη / πακέτο που λείπει

5.2 άν όχι προχώρα στο 6

6. make

6.1 άν έχει λάθει ψάξε να βρείς τι φταίει (υπολόγισε καμια μέρα)

6.2 αν όχι προχώρα στο 7

7. make install

8. έτοιμος.

αλλά δεν σου το λένε... γιατί δεν είναι κομπλεξικοι :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply
Κάνεις λάθος. Αν θέλει να ψαχτεί ας το βρει. Εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να συναινέσω ή να βοηθήσω στο να γίνει το linux --> windows. Τι θράσος είναι αυτό;

To linux ετσι κι αλλιως απο μονο του εχει τις δυνατοτητες και μπολικο υλικο, δεν περιμενει τη βοηθεια σου η την εγκριση σου για να μπορουν να εγκατασταθουν binary πακετα που αντι για .exe καταληξη εχουν .deb ή .rpm κτλ αναλογα τη διανομη, και φυσικα ο package manager εχει γραφικο περιβαλλον ισχυει by default σε ολες τις διανομες, απλα με εντεχνο τροπο τα αποκρυπτετε ολα αυτα και δινετε οδηγιες για να γινει μια απλη εγκατασταση προγραμματος απο κονσολα! (οκ, εσυ δεν το ειπες, αλλα ισχυει για το 99.999999% των ανθρωπων της κοινοτητας).

Ετσι φυσικα το linux χανει, γιατι ο μεσος χρηστης πιστευει με το καλημερα οτι προκειται για μια π@παρια που πρεπει να εισαι σουπερ χακερ για να το χρησιμοποιησεις.

Επισεις το linux το ιδιο (χeσε τα distro, για ΤΟ linux μιλαμε, τον βασικο πυρηνα) σου δινει καθε δικαιωμα να βαλεις η να βγαλεις δικαιωματα admin, να χρησιμοποιησεις password κτλ κτλ κτλ (που βασικα ολα αυτα ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ειναι χτισμενες ΓΥΡΩ απο ΤΟ linux) κι εσυ λες πως δε θα βοηθησεις να γινει ΤΟ linux windows, αρα παλι αποκρυπτεις τη γνωση απο τον αρχαριο (αν και αμφιβαλω αν ξερεις να το χειρουργησεις, γιατι δεν ειναι κατι τοσο απλο).

Με αυτες τις νοοτροπιες το linux εμεινε εκει που εμεινε... Θυμαμαι εποχη Σvista που εδειχνα το compiz-fushion (η μηπως τοτε ηταν μονο compiz ...ή beryl? ...δε θυμαμαι, αλλα το ιδιο πραγμα ειναι) desktop μου σε ανθρωπους που ειδαν το aero και νομιζαν οτι ειναι ηταν κατι σπουδαιο, και μολις ειδαν τα παραθυρα να παιρνουν φωτια, να κανουν εκρηξεις, να γραφω με φωτιες στην οθονη, κυμματα, βροχες και δε συμμαζευεται επαθαν την πλακα τους φυσικα, και φυσικα θεωρουσαν πως αυτο το πραγμα ειναι αιωνες μπροστα απο windows, ομως φυσικα τρωγαν την απολυτη ξενερα οταν κατεβαζαν μια distro και βλεπαν ενα ξερο παλιομοδιτικο GUI και ενα λειτουργικο που δεν υποστηριζοταν απο καμια τοτε γνωστη εταιρια (κυριως η adobe ηταν παντα το μεγαλο θεμα, και εξακολουθει να ειναι).

Οταν πια τους ελεγα οτι ολα αυτα τα εχω σεταρει μονος μου τοτε καταλαβαιναν οτι ειναι too good to be true...

Κι ομως... για το μεσο χρηστη θα ηταν απιστευτη εκπληξη να ειχε by default ετσι σεταρισμενο τον windows manager (οι σκληροπυρηνικοι ας τ αλλαζαν μετα, πανευκολο ειναι) αλλα σιγα μη σκεφτονταν ετσι ανθρωποι που δινουν εντολες για κονσολα...

Σε όσο κόσμο έχω βάλει ubuntu, σε άλλο τόσο έχω βάλει και mint. Δεν είμαι υποστηρικτής κανενός! Υποστηρίζω μόνο το ανοικτό λογισμικό.

Κοιτα, τους cyber- χιπις τους σεβομαι για τις επιλογες τους γιατι διαλεγουν ενα δυσκολο δρομο οπου δε καταδεχονται καν κλειστους drivers εστω κι αν ετσι χανουν το 80% των δυνατοτητων του pc τους, ομως το να μιλαμε για ελευθερια και παραλληλα για ubuntu (και mint που μπορει να μην ερχεται με κλειστο λογισμικο, απεχει ενα κλικ ομως... ...οκ, δυο κλικ γιατι πρεπει να επιλεξεις κι ολας) ειναι λιγο αστειο...

Από 'κει και πέρα τρέφω απεριόριστο σεβασμό για όσα έχει κάνει η canonical για το linux (και κυρίως για την διάδοσή του στις μάζες).

Αυτο το ελεγα κι εγω πριν 7-8 χρονια γιατι ετσι εδειχνε πως θα εξελιχθει το πραγμα... ...ακομα περιμενουμε

Ας μην το κάνουμε distro vs distro το θέμα.

ποιος μιλησε για distros?

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και το ubuntu αποτελεί όαση ελευθερίας σε σχέση με το όποιο MS ή ΜΑC os. Απλά είναι άδικο (imo) το fud bashing που έχει δεχθεί από σχετικούς και άσχετους που πιπιλάνε καραμέλες.

ολα ειναι σχετικα...

Ελευθερια σε τι? στο να περιορισει τον αλλο στο gimp?

Αυτο ειναι που αξιζει το linux σε desktop? Να κανει μονο τα βασικα? Αν ειναι ετσι καλυτερα να μην εβγαινε ποτε καμια απολυτως home distro γιατι αδικειται... ειναι σα να στειλεις αεροπλανοφορο για να ψαρευει μαριδες

και χάρη σου κάνουν ο σωστός τρόπος είναι :

0. >κατέβασμα και αποσυμπίεση του source.

1. >./configure --help

2. να διαλέξεις τα switches

3. >./configure --enable-shit --disable-othershit

4. να δείς τι errors πετάει από dependencies

5.1 άν έχεις dependency errors πίσω στο βήμα 1 για την βιβλιοθήκη / πακέτο που λείπει

5.2 άν όχι προχώρα στο 6

6. make

6.1 άν έχει λάθει ψάξε να βρείς τι φταίει (υπολόγισε καμια μέρα)

6.2 αν όχι προχώρα στο 7

7. make install

8. έτοιμος.

αλλά δεν σου το λένε... γιατί δεν είναι κομπλεξικοι :flower:

Ο σωστος τροπος ειναι απο την πηγη? πολυ συντηριτικο σε βρισκω, ο σωστος τροπος ειναι να κατσεις και να γραψεις μονος σου το προγραμμα ωςστε να του βαλεις και λιγο ροζουλι αν θες :banging:

ΜΗΠΩΣ -λεω τωρα- καποιοι καλο θα ηταν να κανουν debug στις αποψεις τους?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί είναι πιο δύσκολο το να αντιγράψεις και να επικολλήσεις με το mouse τις εντολές που δίνουν οι κομπλεξικοί linux users από το να τρέξεις τον package manager και να πληκτρολογείς ένα ένα τα πακέτα στο search textfield του GUI ή το να σκρολλάρεις στα 100δες πακέτα μέχρι να βρεις αυτό που πρέπει είναι κάτι που θα πρέπει να μας εξηγήσουν οι μέσοι χρήστες του thread. Όπως και γιατί είναι περισσότερο ασφαλές το να τρέξεις το runme.exe αρχείο που συνιστά ως fix κάποιο site από το να βλέπεις το τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι ότι όλοι βρίζανε το .rpm και άρα τα Red Hat και SuSe ήταν κάτι το κακό και μακριά από αυτά και ενώ είχε μείνει το Debian όμορφα και ωραία αποδεκτό από όλους του υπόλοιπους, ε βρέθηκαν και κάποιοι να κλαψουρίσουν ότι δεν ανανεωνόταν πολύ συχνά. Φτιάξανε λοιπόν το Ubuntu.

Μιλάμε για αυτοκαταστροφικές κινήσεις που προσωπικά με οδήγησαν να ασχολούμαι πολύ λιγότερο σε σχέση με το παρελθόν διότι από ένα σημείο και μετά βαρέθηκα τον κάθε τυχάρπαστο που επειδή κάτι του μύριζε έφτιαχνε την δική του διανομή κατηγορώντας/υποτιμώντας αυτή του διπλανού.

Τώρα γιατί είναι πιο δύσκολο το να αντιγράψεις και να επικολλήσεις με το mouse τις εντολές που δίνουν οι κομπλεξικοί linux users από το να τρέξεις τον package manager και να πληκτρολογείς ένα ένα τα πακέτα στο search textfield του GUI ή το να σκρολλάρεις στα 100δες πακέτα μέχρι να βρεις αυτό που πρέπει είναι κάτι που θα πρέπει να μας εξηγήσουν οι μέσοι χρήστες του thread. Όπως και γιατί είναι περισσότερο ασφαλές το να τρέξεις το runme.exe αρχείο που συνιστά ως fix κάποιο site από το να βλέπεις το τι γίνεται.

Δίκιο έχεις. Άντε να ξανά αναβαθμιστεί το DOS να παίζουμε και με κανένα .bat αρχείο στα windows.

Πλάκα κάνεις. Στο ένα παράδειγμα "κάνω copy and paste" ένα κείμενο που μου φαίνεται Κινέζικα, όσο και αν μοιάζει εξαιρετικά με Αγγλικά και πατάω ENTER κάνοντας τον σταυρό μου να μην με τρολάρει ο άλλος με καμιά εντολή αυτοκαταστροφής του OS, στην άλλη περίπτωση βλέπω ακριβώς το τι κάνω. Θα είναι σπαστικό μεν, μου είναι όμως γνωστό αυτό το point and click πραγματάκι.

Όσον αφορά το .exe το αν είναι ή όχι ασφαλές εξαρτάται από το site. Αν τρέξεις το fixmypc.exe από το site "yourpcismine.com", ε καλά να πάθεις. Τώρα αν όλα αυτά που σου πετάει το Linux ¨ότι αποσυμπιέζω αυτό, αντιγράφω εκείνο, σετάρω το δίπλα", νομίζεις ότι θα καθησυχάσουν τον τυχαίο χρήστη, ε, δεν θα προσπαθήσω καν να σου εξηγήσω τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί είναι πιο δύσκολο το να αντιγράψεις και να επικολλήσεις με το mouse τις εντολές που δίνουν οι κομπλεξικοί linux users από το να τρέξεις τον package manager και να πληκτρολογείς ένα ένα τα πακέτα στο search textfield του GUI ή το να σκρολλάρεις στα 100δες πακέτα μέχρι να βρεις αυτό που πρέπει είναι κάτι που θα πρέπει να μας εξηγήσουν οι μέσοι χρήστες του thread. Όπως και γιατί είναι περισσότερο ασφαλές το να τρέξεις το runme.exe αρχείο που συνιστά ως fix κάποιο site από το να βλέπεις το τι γίνεται.

ασε τι ειναι και τι δεν ειναι, ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ εσυ τον αρχαριο οτι ΦΥΣΙΚΑ και μπορει να γινει κι ετσι, και μετα πες του τις αποψεις σου περι ασφαλειας κι ευχρηστιας, κι ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ...

Τοσο κακο ειναι να νοιωθει ο αλλος λιγο ελευθερος? (ηδη του στερεις το photoshop)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Ενώ εδώ η ειρωνεία περισσεύει:

ΒΤW, ακόμα και μέσω virtual χρήσης του linux, θες να έχει drivers στον kernel για να χρησιμοποιήσεις τα υποσυστήματά σου, αλλά ξέχασα "έχεις τη γνωσιακή υποδομή". Εκτός αν όλοι μπορούμε να το τρέχουμε virtual και δεν χρειάζεται οι κοινότητα να μαμιέται για drivers

εδώ δηλώνουμε καθαρά ότι δεν ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε, δεν το έχουμε δοκιμάσει ποτέ

@dimgr

Είναι κάτι που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και μπορεί να κάνω λάθος και να έχεις δίκιο. Δηλαδή μια κάρτα wi-fi που δεν παίζει με τίποτα σε Linux λόγω έλλειψης drivers, ή ένας εκτυπωτής που δεν έχει linux drivers, θα παίξουν μέσω virtual pc;

πράγμα που αποδεικνύει για άλλη μια φορά τον φανατισμό και την εμπάθεια.

@dimgr

Και το 7zip υπάρχει σε linux

Μάλιστα. Το "p7zip is the command line version of 7-Zip for Unix/Linux, made by an independent developer" είναι το ίδιο με την πλήρη παραθυρική εφαρμογή 7zip.

Και ενώ τόνισα ότι

ΕΠΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΤΟΣ χρησιμοποιούσα Λίνουξ και OpenOffice επαγγελματικά και μου λες ότι δεν δούλεψα τα προγράμματα; Μετά πως να μην έχει δίκιο ο @Nick74 που λέει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για την μη διάδοση του λίνουξ, είναι οι ίδιοι οι φανατικοί του λίνουξ.

εσύ ξαναγράφεις

@dimgr

Ε όχι ρε φίλε, δεν υστερούν επειδή ο καθένας χρησιμοποιούσε 15 χρόνια σπασμένες win εφαρμογές και επειδή δεν βρήκε σε 5 λεπτά κάτι αντίστοιχο στο Linux έρχεται και γράφει ότι δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές!!!

Ε λοιπόν δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Τις απόψεις μου τις είπα και για τις εφαρμογές θα μπορούσα να πω για κάθε μία ξεχωριστά χίλιες δυο λεπτομέρειες και δυνατότητες που δεν έχουν αυτές του λίνουξ, ενώ έχουν των win. Αλλά δεν θα το κάνω, όποιος χρήστης θέλει μπορεί να δοκιμάσει και των δύο λειτουργικών και να κρίνει μόνος του.

Ας μας κρίνουν οι αναγνώστες για όσα έχουμε πει και λέμε ο καθένας μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο ένα παράδειγμα "κάνω copy and paste" ένα κείμενο που μου φαίνεται Κινέζικα, όσο και αν μοιάζει εξαιρετικά με Αγγλικά και πατάω ENTER κάνοντας τον σταυρό μου να μην με τρολάρει ο άλλος με καμιά εντολή αυτοκαταστροφής του OS, στην άλλη περίπτωση βλέπω ακριβώς το τι κάνω. Θα είναι σπαστικό μεν, μου είναι όμως γνωστό αυτό το point and click πραγματάκι.

χαχα ελα ντε...

παλια στο irc λιγα κ@λοπαιδα οταν σε βλεπαν ασχετο σου λεγαν "χτυπα ενα sudo -rm -rf " ?:devil:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί είναι πιο δύσκολο το να αντιγράψεις και να επικολλήσεις με το mouse τις εντολές που δίνουν οι κομπλεξικοί linux users από το να τρέξεις τον package manager και να πληκτρολογείς ένα ένα τα πακέτα στο search textfield του GUI ή το να σκρολλάρεις στα 100δες πακέτα μέχρι να βρεις αυτό που πρέπει ...

Δεν ξέρω πώς πάτε από κονσόλα, αλλά στο human-computer interaction διαπιστώνω κενά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION], Nick74, dimgr, et al.

Ναι, βούηξε ο τόπος με τα εκατομμύρια των Mac users που πέτυχαν μπροστά τους τέτοια σελίδα (το internet είναι γεμάτο από αυτές με αυτή τη φωτογραφία και όχι από τα malware popups που προσομοιάζουν το Windows look&feel), άνοιξαν το terminal, έγραψαν την εντολή, αγνόησαν το warning και την πάτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά όμως , οι λόγοι που στα φόρουμ συνιστούν κονσόλα είναι

Α. Εκμηδενίζει την πιθανότητα να πατήσεις λάθος μενού, και να κάνεις άλλα πράγματα από αυτά που σε συμβούλεψαν.

B. Αν κάτι πάει στραβά μπορείς να κάνεις copy paste τα errors που θα βοηθήσουν σε απομακρυσμένο troubleshooting

Γ. Σε εξοικειώνει με την κονσόλα, η οποία IMHO είναι μεγάλο ατού για οποιονδήποτε χρήστη, σε οποιοδήποτε λειτουργικό.

Δ. Είναι distro/desktop agnostic, δεν χρειάζεται να ψαχουλεύεις που υπάρχει το συγκεκριμένο μενου στο gui του κάθε χρήστη.

Η Κουλτούρα πάντως ήταν πάντα ανάμικτη από 1334 τύπους και τύπους που προωθούσαν την διάδοση του στους απλούς χρήστες, δεν διαφωνώ. Πάντως πολλοί από τους πρώτους και S&M χαρακτήρες έχουν "απογοητευτεί" και είχαν καιρό τώρα μεταπηδήσει σε πιο HardCore και καλά λειτουργικά *BSD.

Νομίζω πάντως ότι όλες οι παιδικές ασθένειες έχουν ξεπεραστεί, μην μου πείτε τώρα ότι τα windows δεν είχαν ποτέ driveroπροβλήματα... Θυμίζω το μαρτύριο: win95+Gpu drivers. Νομίζω ότι πλέον το linux έχει την ευκαιρία να αντικαταστήσει τα XP, κι για πολλούς θα πιο ανώδυνη η μετάβαση απ'ότι να πάνε στα 8.

Υπενθυμίζω την δυναμική που απειλεί την πρωτοκαθεδρία της MS για τους απλούς χρήστες.

SteamOS, ChromeOS, Ubuntu,

1.Gaming check

2.CloudBooks check

3.Office check

Για server και mobile δεν το συζητάμε καν.

Το μόνο που λείπει είναι τα Enterprise applications που όμως και εκεί η τάση είναι για cloud.

Και δεν είμαι φανατικός με κανένα λειτουργικό...

Στο "καλό" Laptop: win7 μαμά

Στην μπακατέλα: manjaro/xfce

Σε 2/4 σχολικά εργαστήρια με p4: ubuntu 12 LTSP

Στα άλλα 2 με core2: Win7

Link to comment
Share on other sites

Οτι πολύ πιθανών θα αντικαταστήσει πολλά xp αντί για 8 μπορεί αν και δύσκολο. Όχι γιατί δε μπορεί να καλύψει τους χρήστες το linux σε αυτά που ζητάνε αλλά γιατί ο χρήστης δε το ξέρει, αυτός που τον υποστηρίζει θα προτιμήσει windows για αρκετούς λόγους. Δεν μπορώ πχ απο το τηλ να του πώ γράψε sudo apt-get skype για να κάνει εγκατάσταση το skype. Ούτε μπορώ να πάω απο τον χώρο του για να του εγκαταστήσω το skype και να τον χρεώσω. Επίσης θα πάρω άλλα 100 τέτοια τηλεφωνήματα τον μήνα και θα έπρεπε να διακτινίζομαι και όχι να κινούμαι με μηχανή. Αν σκεφτεί κανείς οτι πχ σήμερα έφαγα 4μιση ώρες προσπαθώντας να στήσω ένα client vpn γιατί τελικά πολύ απλά ήθελε firmware update το router. Και έφαγα 4 ώρες εγώ και άλλες 2 συνάδελφος μαζί με εμένα για να βρούμε 2 άτομα τι φταίει που εξαρχής πήγα για 15 λεπτά δουλειά.

Αν δεν το βλέπετε σε 100άδες απλούς χρήστες μην περιμένετε να καταλάβετε γιατί όλοι προτιμούν windows.

Είπαμε δεν είναι για όλους αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα ένα 20% είναι σχετικοί γνώστες και το άλλο 80% είναι άσχετοι, πήραν έναν υπολογιστή και νομίζουν οτι όλα πια στη ζωή τους είναι τσάμπα και χωρίς κόπο. Άντε μάθε στην 50άρα γραμματέα πως να ανοίξει το terminal ενώ εδώ πήρε χαρτί και στυλό να σημειώση πως θα βάζει τον logon password. Το να ανοίξουν την command line και να γράψουν ping 192.168.1.1 θεωρείται πυρηνική φυσική. Και επειδή έχω πάρα πολλά τέτοια καθημερινά σας ξαναλέω οτι δυστυχώς το Linux θα μείνει εκεί που είναι (για τους λίγους).

Όσο να μιλάτε για πειρατία, ιούς κλπ απλά γελάω. Όχι γιατί είμαι fan των windows (αντιθέτως, θεωρώ την "μαμά" microsoft έναν απο τους μεγαλύτερους απατεώνες για πολλούς λόγους. Ειδικά με το new policy που αλλάζει κάθε χρόνο είναι για κλωτσιές) αλλά γιατί είναι δικαιολογίες του πτηνού.

Είτε του στύλ το gimp είναι ίσο με photoshop, είναι σαν να σου λέω ότι η tp-link είναι ισάξια της cisco ή της allied telesys, είτε οτι τα windows είναι καλύτερα σε network manage απο οποιαδήποτε Linux distro. Αν δε τα έχεις δουλέψει στο 80% των δυνατοτήτων τους απλά δεν έχεις άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ πχ απο το τηλ να του πώ γράψε sudo apt-get skype για να κάνει εγκατάσταση το skype. Ούτε μπορώ να πάω απο τον χώρο του για να του εγκαταστήσω το skype και να τον χρεώσω.

δηλαδη ποσες φορες πρεπει να πουμε οτι ολα αυτα γινονται κανονικα απο γραφικο περιβαλλον?

Μονο ενας παλαβος θα εδινε τηλεφωνικες οδηγιες για εγκατασταση προγραμματος απο κονσολα, και φυσικα υπαρχει για τις μεγαλες διανομες και ο binary τροπος... Κατεβαζεις το skype.deb , κανεις διπλο κλικ και προχωραει η εγκατασταση οπως γινεται και στα windows (ναι, αν ειναι να μπερδευει τον κοσμο και να λειτουργει αρνητικα στην εικονα του linux να πα να γ....θει το repos μαζι και η ασφαλεια και τα πλεονεκτηματα που προσφερει, τουλαχιστο αφου μιλαμε για οικιακο desktop περιβαλλον)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσες φορες πρεπει να πουμε οτι ολα αυτα γινονται κανονικα απο γραφικο περιβαλλον?

Μονο ενας παλαβος θα εδινε τηλεφωνικες οδηγιες για εγκατασταση προγραμματος απο κονσολα, και φυσικα υπαρχει για τις μεγαλες διανομες και ο binary τροπος... Κατεβαζεις το skype.deb , κανεις διπλο κλικ και προχωραει η εγκατασταση οπως γινεται και στα windows (ναι, αν ειναι να μπερδευει τον κοσμο και να λειτουργει αρνητικα στην εικονα του linux να πα να γ....θει το repos μαζι και η ασφαλεια και τα πλεονεκτηματα που προσφερει, τουλαχιστο αφου μιλαμε για οικιακο desktop περιβαλλον)

Εχτές με δύο διανομές δοκίμασα και το skype μόνο απο command line έπαιξε πχ.

Link to comment
Share on other sites

Dell 3537 προχθεσινή αγορά για πελάτη. Εργοστασιακά προεγκατεστημένο uga buga. Πρώτο boot - παραθέτω screenshot. Το δεύτερο boot ήταν η εγκατάσταση win 7 home Premium 64 με το κλειδάκι του χαλασμένου laptop. Όλα τα hardware tests (hdd, mem, cpu, temps κτλ) βγήκαν εντάξει και φυσικά η εγκατάσταση win 7 ολοκληρώθηκε απρόσκοπτα όπως και όλες οι εγκαταστάσεις drivers και Software. Linux for the win!

post-2983-1416078230,9957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργούμε θέματα κ κόντρες. Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι δυστυχώς τπτ δεν είναι ροδινο κ εύκολο στους υπολογιστές. Ούτε τα win ούτε Linux.

Win πληρώνεις αδρα κ είναι ποιο εύκολα για έναν μέσο προς αρχάριο χρήστη.

Linux για Internet surf super και για πιο προχωρημένο χρήστη κάνει θαύματα.

Εγώ έτσι το βλέπω.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.