Jump to content



Προτάσεις για μαζεμένο cube gaming pc


MV040

Recommended Posts

θα ήθελα την γνώμη σας για 1 κατά βάση gaming pc με χρήση και ως htpc. Χωρίς να επιδιώκονται οι σούπερ επιδόσεις σε benchmarks (+/- 3 fps π.χ) αλλά να να ισχύει το value for money. δεν με πειράζει αν είναι intel ή amd πλατφορμα. Υποχρεωτικά όμως θα πρέπει να ισχύουν τα κάτωθι:

α) αρκετά καλή GPU π.χ. από nvidia την 760 και amd την 270.

β) ssd

γ) μικρό κουτί κυβοειδές κατά προτίμηση / όχι γκαγκουριές.

δ) αρκετά καλό τροφοδοτικό

ε) έως €650

στ) αν είναι δυνατόν και ψύκτρα

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

ενδεικτικά σκέφτομαι κάτι τέτοιο:

Sapphire Radeon R9 270X Boost 2GB Dual-X OC 183

Aerocool DS Cube Red Edition (Window) 77

GIGABYTE GA-B85M-DS3H 67

Intel 1150 i5-4570S 174

G.Skill DIMM 8 GB DDR3-1600 74

Enermax Triathlor 88

Samsung 840 EVO 85

περίπου 750... που μπορώ να κόψω κάτι...;;; ή με τα ίδια χρήματα τι καλύτερο θα μπορούσα να έπαιρνα;

Link to comment
Share on other sites

οι παράμετροι που βάζεις και το ποσόν που διαθέτεις περιορίζουν τις επιλογές. Το να σου πει κάποιος «κόψε 15 ευρώ από αυτό» δεν έχει ουσιαστική σημασία.

Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr

Asrock Fatal1ty B85 Killer | Skroutz.gr

μνήμη καλύτερα σε Dual Channel εκτός αν σκοπεύεις σύντομα να ανέβεις σε 16.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά το να σου πει κάποιος αφού έχεις μπατζετάρει ας πούμε €85 +/- για τροφοδοτικό πάρε καλύτερα το Χ από το Ψ... ή μην πάρεις τον Α ssd πάρε τον Β με λιγότερα γιατι οι διαφορές είναι ασήμαντες. νομίζω ότι έχει νόημα.

επίσης μπορεί με άλλη πλατφόρμα να βγαίνει φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μία αρκετά ποιοτική στα 694€

GPU

SSD

CASE

PSU

MEMMORY

CPU

MOTHERBOARD

CPU COOLER

Δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορεί και το σύστημα να μη θέλει τόσο μεγάλο τροφοδοτικό οπότε αν πας σε μικρότερο π.χ. 450W συν αν βγάλεις την ψήκτρα πρέπει να βγαίνει πιο κοντά στο ποσό που διαθέτεις...

Link to comment
Share on other sites

όντως το 250d είναι σαν όγκος αποδεκτός. στο κουτί κάτι θα βρώ. έχει και πολλά reviews κουτιών που έχω στα υπ'όψιν στο lab... στα υπόλοιπα θέλω πιο πολύ "βοήθεια".

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να πας σε αυτή τη μητρική και αυτόν τον επεξεργαστή σε ΑMD platform...Tα υπόλοιπα ως είναι, με τροφοδοτικό ακόμα καλύτερο αν θες ,καθώς σε AMD θα έχεις και ρέστα...όσο για το κουτί κατά τη γνώμη μου είναι best vfm στην κατηγορία του και με αυτά που προσφέρει δε νομίζω να βρεις κάτι στην αξία του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν πριν 20αρια μέρες σε δίλημμα ανάμεσα στο corsair obsidian 250d και στο Fractal Node 304.

Τελικά πήρα το fractal και ειμαι πολύ ευχαριστημενος.

Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να βάλεις υδροψυξη τύπου corsair h100i τότε θεωρώ καλύτερη λύση το fractal. Είναι πιο μαζεμένο και η προσωπική μου γνώμη είναι πως έχει και πιο εργονομικό σχεδιασμό μεσα.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της cpu οπότε υπάρχει πολύς χώρος.

Με κάρτα γραφικών πρέπει να έχεις υπόψιν σου πως θα χρειαστεί το τροφοδοτικό να είναι μικρότερο από 160mm.

Εμένα είναι 160mm αλλά όπως προανέφερα δεν έχω ξεχωρη κάρτα.

Γενικά το airflow είναι αρκετά καλό.

Βέβαια εξαρτάται και πόσους σκληρούς θα βάλεις! Παίρνει μέχρι 6 ! Εγώ το έχω με 3 σκληρούς και είμαι πολύ ικανοποιημενος από το airflow του κουτιού.

Έχω βάλει και την ψύκτρα της Noctua NH-L9i.

Για after market ψήκτρα αν θυμάμαι καλά μπορείς να δεις με ύψος μέχρι 165 mm.

Επίσης από την μεριά της κάρτας γραφικών ο εξαερισμός - γρίλιες είναι και με μαγνήτη φιλτρο.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό Aerocool DS Dead Silence Information γιατί όχι ?

και μια άλλη ερώτηση... έχει επιχειρήσει κανεις το μπροστινό και το πίσω fan να τραβούν μέσα αέρα και από τα πάνω να σπρώχνουν τον θερμό αέρα προς τα έξω? θα δούλευε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα κανω-τονισω, καποια απο τα σημαντικα σημεια που πρεπει να προσεχθουν, εφοσον μιλαμε για Cube Case.

1 θεσεις δισκων. αναλογα με τους δισκους που θα χρειαστουμε να τοποθετησουμε.

2 καλο Airflow, αφου θα μπει ξεχωριστη καρτα γραφικων.

3 θεση τροφοδοτικου και μεγεθος (οχι ισχυς, αλλα διαστασεις) αυτου, οπως προαναφερθηκε..!!

4 αν θελουμε ψυκτρα, το υψος του κουτιου που θα μεινει "καθαρο" για την τοποθετηση της.

επισης θα πω, οτι εφοσον πας σε εξωτερικη καρτα γραφικων, θα πηγαινα σε INTEL πλατφορμα, για 2 κυριως λογους.

1 και κυριος λογος, οτι θα βρεις Micro atx μητρικες, οι οποιες βολευουν καλυτερα -πιστευω- σε τετοια κουτια. ενω οι ΑΜ3+ δεν εχουν..!!!

2 θα εχεις καλυτερη ψυξη, λογω του παραπανω...!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.