Jump to content



Project: Wasteland design


MADKiller7

Recommended Posts

Καλώς ήρθατε στο θέμα μου για το επόμενο case mod που θα παρουσιάσω.

Το θέμα αυτού του mod είναι post apocalyptic,χρωματισμός,υλικά και τεχνικές.

Το πιο υψηλής τεχνολογίας εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε είναι το dremel,αυτό στα σημεία που με το χέρι θα μου έβγαινε το λάδι ή θα είχα μη ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Γενικά είναι το πρώτο μου mod που κάνω τσιγκουνιές,παλιά υλικά,ανταλλαγές και άχρηστα που τους δόθηκε 2η ευκαιρία,όταν γίνεται χρήση νέων υλικών θα το αναφέρω.

Ξεκινάμε με το θύμα.....εεε κουτί.

Το κουτί ήταν ενός συμφορουμίτη,είχα πάει για καφέ στο σπίτι του καλοκαίρι 2012 και στο μπαλκόνι είχε ένα ταλαιπωρημένο κουτί (βιασμένο θα έλεγα).Μου λέει θα το πετάξω το θές,απαντώ όχι,το έβλεπα αλλα δεν ήξερα τι να το κάνω,φεύγοντας του λέω,άντε φέρε το και θα δώ τι θα κάνω.

img-0264-11314.jpg

img-0265-11315.jpg

img-0266-11316.jpg

img-0267-11317.jpg

Αφού περνάει μερικούς μήνες στο μπαλκόνι μου,:jump1::jump1::jump1: έρχεται ιδέα.

Είχα σκοπό κάποια στιγμή να φτιάξω ένα ένα ελαφρύ κουτί (σε σχέση με το Steampunk Industrial),πάντα μου άρεσαν τα mini ATX σε μέγεθος αλλά με χάλαγε που δεν υπήρχαν αξιοπρεπείς μητρικές και σε μεγάλη γκάμα όπως οι ΑΤΧ και να έχει χώρο για VGA έως 33 εκατοστά,μεγάλωσαν οι άτιμες και στο Steampunk παίξω με τα χιλιοστά κάθε φορά.

η κατάσταση :bad::bad::bad:

img-0261-11318.jpg

img-0262-11319.jpg

img-0263-11320.jpg

.......και το λύσιμο

img-0271-11324.jpg

img-0269-11322.jpg

img-0272-11325.jpg

αγάπη μου έκοψα το.........κουτί :drool: :o

img-0276-11326.jpg

img-0275-11327.jpg

img-0274-11328.jpg

πρίν και μετά....

img-0273-11329.jpg

συνεχίζεται......

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο βήμα ήταν να κοντύνω τα πλαϊνά καπάκια,κόπηκαν και περτσινώθηκαν,σε μία απο τις φώτο φαίνεται πώς ενώθηκαν τα κομμάτια (ότι αφαιρέθηκε χρησιμοποιήθηκε)

img-0325-11338.jpg

img-0326-11340.jpg

img-0331-11339.jpg

img-0334-11341.jpg

img-0335-11343.jpg

img-0332-11342.jpg

img-0333-11344.jpg

Link to comment
Share on other sites

omg :eek: με τα δοντια του το εκοβε?

Καλη συνεχεια ανυπομονω να δω τι θα καταφερεις Gordon Freeman :D

με κοφτη ειναι, που να δεις ενα χαφ 932 πως το εκανα μπροστα για να χωρεσω ενα ψυγειο, τελικα το εκανα τοσο χαλια που το εδωσα 30ε σε εναν 13χρονο
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό τι να περιμένουμε ;

Ψύξη με Νάτριο;;;!!! :-O

:T: :T:

Μια ιδέα -μιας και λες ότι στο consept ταιριάζουν τα πριτσίνια:

Να έβαζες όπου είναι κρίσιμο (συναρμογή πλαϊνών) διπλή σειρά πριτσίνια (κάπως όπως φαίνεται σε κάποιες παλιές κατασκευές.

Και κάτι επιπλέον , καλό θα ήταν στο πλαϊνό που έχει το παράθυρο να βάλεις εσωτερικά γωνιακό λαμάκι.

ashampoo-snap-2014-03-15-19h47m51s-001-11350.png

Τις μικρές πλευράς θα τις πριτσινώσεις με φρεζάτα πριτσίνια για να μην βρίσκουν στο κλείσιμο!

Και ένα άλλο -πιθανότατα το ξέρεις αλλά δεν βλάφτει να το πω :) - όταν πριτσινώνεις, πριν πρεσάρεις το πριτσίνι, φρόντισε να σφίγγεις καλά το κομμάτι με το υπόστρωμα του (λαμάκι ) για να έρθουν ακριβώς πρόσωπο οι ακμές του κομματιού που φαίνονται!

Καλή συνέχεια ! ! ! :yu:

Link to comment
Share on other sites

με κοφτη ειναι, που να δεις ενα χαφ 932 πως το εκανα μπροστα για να χωρεσω ενα ψυγειο, τελικα το εκανα τοσο χαλια που το εδωσα 30ε σε εναν 13χρονο

Εσύ προδόθηκες μόνος σου.

Καημένο παιδί που πήρε το HAF.

Σε αυτό τι να περιμένουμε ;

Ψύξη με Νάτριο;;;!!! :-O

:T: :T:

Μια ιδέα -μιας και λες ότι στο consept ταιριάζουν τα πριτσίνια:

Να έβαζες όπου είναι κρίσιμο (συναρμογή πλαϊνών) διπλή σειρά πριτσίνια (κάπως όπως φαίνεται σε κάποιες παλιές κατασκευές.

Και κάτι επιπλέον , καλό θα ήταν στο πλαϊνό που έχει το παράθυρο να βάλεις εσωτερικά γωνιακό λαμάκι.

ashampoo-snap-2014-03-15-19h47m51s-001-11350.png

Τις μικρές πλευράς θα τις πριτσινώσεις με φρεζάτα πριτσίνια για να μην βρίσκουν στο κλείσιμο!

Και ένα άλλο -πιθανότατα το ξέρεις αλλά δεν βλάφτει να το πω :) - όταν πριτσινώνεις, πριν πρεσάρεις το πριτσίνι, φρόντισε να σφίγγεις καλά το κομμάτι με το υπόστρωμα του (λαμάκι ) για να έρθουν ακριβώς πρόσωπο οι ακμές του κομματιού που φαίνονται!

Καλή συνέχεια ! ! ! :yu:

Μή με βάζεις ιδέες για την ψύξη..... :whistling

Θα φτιαχτεί χειροποίητο σωληνωτό ψυγείο......στη δεύτερη φάση του mod. :rubik:

Διπλή σειρά,δε ξέρω,ίσως είναι υπερβολή οπτικά,ανάλογα με το μέγεθος του κουτιού,σε πιο μεγάλο θα ταίριαζε πάντως.

Φρεζάτα πιρτσίνια δεν έχει εδώ,δυστηχώς.

Γωνιακό λαμάκι,καλή ιδέα,το σκέφτηκα για περαιτέρω ενίσχυση αλλα ακόμα και με φρεζάτα πιρτσίνια δεν θα κλείνει καλά το πλαινό,γι αυτό λαμάκι μπήκε όπου δεν ακουμπάει τίποτα.

Καλά τα έσφιξα,αλλά στο χέρι όλα,όλο και κάποια ατέλεια θα υπάρχει.Εκεί κρύβεται και η τελειότητα. :hmm::)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.