Jump to content



Κατάργηση εμπορικών δασμών μεταξύ ΗΠΑ και ΕΕ


yz3427

Recommended Posts

Και γτ θα πρεπει να μου καίγεται καρφί για την avexir και την κάθε avexir τύπου εταιρία; Επειδή αυτοι θέλουν να ανοίξουν θα πρεπει να κλείσουμε όλοι οι άλλοι; Ενα παιχνιδι για να παιχτεί σωστα πρεπει να εχει κανόνες και αυτοι οι κανόνες να ειναι ίδιοι για όλους. Δεν γίνεται να έχεις ενα τόσο μεγάλο παιχνιδι όπως το εμπόριο χωρίς κανονες, να αφήνεις ελεύθερες τέτοιες συμφωνίες και μετα να βγαίνεις και να μιλάς για υγιή ανταγωνισμό. Ειναι κοροϊδία.

Εντάξει, καταλάβαμε πως ΔΕΝ ΘΕΣ να καταλάβεις πως έχει το πράγμα, ούτε το ότι αυτό που σου έγραψα ήταν ένα ζωντανό παράδειγμα του πόσο χρειάζονται οι εταιρίες ( παραγωγοί/κατασκευαστές ) ένα μεγάλο κατάστημα ή συνεργάτη ( distributor, service center, marketeer, market analyst, economic analyst, whatever ).

Σου ανέφερα επίσης ένα κάρο πράγματα που δεν ήμουν υποχρεωμένος καν να αναφέρω.

Άνθρωπος είσαι, μυαλό έχεις, βάλτο να δουλέψει και κάνε τα κουμάντα σου.

Ακόμα καλύτερα, πιστεύεις πως μπορείς να αλλάξεις τους "κανόνες" του εμπορίου ? Ακόμα καλύτερα, κάνε την κίνηση, πρωτοβουλία και άλλαξε τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Και σου ξαναλέω οτι δεν με ενδιαφέρει αν τον εχει ανάγκη. Όση ανάγκη εχει αυτός το μεγάλο κατάστημα αλλη τόση ανάγκη έχω εγω να συνεχίσω να δουλεύω, όταν αυτός διαλέγει τι όπλο θα δώσει στον καθένα και δινει AK στον μεγάλο και σουγιαδακι σε μενα και μετα λεει fight ειναι ανταγωνισμός της πλάκας. Όταν είχαν κάνει καρτέλ οι γαλακτοβιομηχανιες για να ελέγξουν τις τιμες εγινε χαμος γτ κρατούσαν την τιμη ψηλά και ο καταναλωτής έχανε. Όταν κάνουν τα ίδια οι εταιρίες με τα μεγάλα καταστήματα δεν μιλάει κανεις γτ εκει ο πελάτης οφείλετε αλλα ενα σωρό άλλοι έμποροι που θα χάσουν τη δουλεια τους απο πρακτικές αθέμιτου ανταγωνισμού ειναι κακοί έμποροι και δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το σύστημα... Κάντε πιπιλα οτι σας λένε, δικαίωμα σας, αλλα αν αύριο δεν έχετε δουλεια μην ακούσω κιχ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά τώρα τα διαπίστωσες ?

Πρωτού ανοίξεις το κατάστημα σου δεν τα ήξερες ?

Όπως λες σε εμάς "ας προσέχατε", το ίδιο ισχύει και για εσένα, το καταλαβαίνεις αυτό φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μιλάς με 27χρονο αλλα δεν ειμαι χθεσινός. Ασχολούμαστε με βιοτεχνία και εμπόριο σε όλο το σόι εδω και τρεις γενιές, δεν λεω κατι που μου είπε ο διπλανος μου. Αυτα που είπαμε στα παραπάνω ποστ δεν με πολυ απασχολούν ειναι η αλήθεια αλλα όλοι αυτοι οι έμποροι που φωνάζουν για αυτο εχουν δίκιο, εξάλλου και στο US of A λένε οτι η εργασία ειναι ιερό δικαίωμα. Θα πρεπει να κλείσει δλδ ο μπακάλης της γειτονιάς, που ειναι και αυτός στην ίδια ηλικία με εμένα και βγαζει το ψωμί του επειδή εγω άνοιξα αλυσίδα σουπερμάρκετ και έχω το γάλα φθηνότερα; Αν μου έλεγε π.χ η Φαγε τόσο εχει το γάλα αν θες παρε δεν θα επερνα γάλα για το σουπερμάρκετ; Δουλεμα ψιλό γαζί πέφτει παιδια, με οικονομικές ορολογίες που δεν καταλαβαίνουν όλοι για να θολώνουν τα νερα. Καλή σας τύχη κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

fatalara καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ζούμε σε ένα σύστημα που ποτέ δεν ήταν δίκαιο. Την χρονική στιγμή 0 της βιομηχανικής επανάστασης οι γαιοκτήμονες είχαν τα λεφτά να φτιάξουν εργοστάσια άρα και πάλι ήταν ένα βήμα μπροστά από όλους τους υπόλοιπους. Την χρονική στιγμή 0 της παγκοσμιοποιημένης αγοράς είχαν οι εταιρίες τα λεφτά να μεταφέρουν την παραγωγή τους στην Κίνα ελαχιστοποιώντας το κόστος αλλά αφήνοντας ταυτόχρονα συντρίμμια στις χώρες από τις οποίες έφυγαν. Ζητάς, λοιπόν, δικαιοσύνη από ποιον; Από τον κεφαλαιοκράτη που ό,τι και να γίνει θα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα προστατεψει τους μικρους?

Ο πολιτικος?

Αυτος που εκλεχτηκε με τις διαφημισεις που εκανε με τα λεφταχορηγιες των μεγαλων?

Το θεμα ειναι απλο.

Πρακτικα η "αρχη λειτουργιας" της νεοφιλελεδικης κοινωνιας (μας) ειναι "αν δεν μπορεις να προστατευτεις απο μονος σου, τοτε καλα να παθεις". Δεν μας ενδιαφερει αν εισαι μικρος ή μεγαλος.

Εις οιωνος αριστος, αμυνεσθε περι ΠΑΡΤΗΣ.

Κατι αντι-μονοπωλιακα νομοσχεδια ειναι (περαν του οτι ολοι εχουν βρει τροπο να τα παρακαμπτουν) τα τελευταια εναπομειναντα κομμουνιστικα απολειφαδια της προ-Friedman εποχης.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα ισχύσει?

επίσης ξεκολλάτε από τα off topic γιατί χάνουμε την ουσία του θέματος

Απο την επίσημη ιστοσελίδα του TTIP μπορείς να παρακολουθείς όλες τις εξελίξεις. Επίσης υπάρχει και twitter account το οποίο ενημερώνει καθε ενδιαφερόμενο. Οι συνομιλίες έχουν ξεκινήσει εδω και ένα χρόνο περίπου ωστόσο η τελική ατζέντα των συνομιλιών/διαπραγματεύσεων τώρα δείχνει να παίρνει τελική μορφή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.