Jump to content



κατασκευη γραφειων-βασεις οθονων για internet cafe


pitbullman

Recommended Posts

Πριν απο αρκετα χροννια ειχα παρουσιαση την κατασκευη της επιχειρησης μου (ιντερνετ καφε στην πατρα).Τωρα παιρνω το θαρρος να παρουσιασω την κατασκευη γραφειων και βασεων οθονων με μια διαφορετικη προσεγγιση απο την πειρα που εχω μετα απο τοσα χροννια σε καποια πραγματα που υστερει ο προηγουμενος τροπος κατασκευης,τοσο στο αισθητικο κομματι οσο και στο λειτουργικο.Θα ξεκινησω με τα γραφεια,αυτο που ηθελα να αλλαξει ηταν οι μοναδες να μην φαινονται (μαζι με ολα τα καλωδια) και να μην ειναι προσβασιμες απο τους χρηστες (παρα πολλες φορες καταλαθος εχουν πεσει οι μοναδες απο χτυπημα με τα ποδια απο τους πελατες οι απο τις καρεκλες) και το σημαντικοτερο η θεση εργασιας να ειναι οσο το δυνατον μεγαλυτερη.Τωρα στης βασεις των οθονων θελω να ανεβει το υψος της οθονης σε σχεση με την καρεκλα του χρηστη και να μπορει να ρυθμιζετε σε οποια γωνια και κλιση επιθυμει ο χρηστης κατι το οποιο δεν γινεται με τις βασεις που εχουν οι υπαρχουσες οθονες γιατι μετα απο τοσα χροννια οι συνδεσμοι τους εχουν χαλαρωσει.Ολος αυτος ο προλογος εγινε για να σας βαλω στο κλιμα και παμε με τις φωτο

a2ee7b54-d64a-479b-bd45-9157fd6b0fa2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

αυτο που ηθελα πλεον απο τις καινουργιες βασεις ηταν τα εξης:1)η βαση και των δυο οθονων να ειναι οσο το δυνατων μικροτερη (ο χωρος που καταλαμβανει στο γραφειο)στις παλιες βασεις το πλατος ηταν περιπου 20cm+20cm μπρος και πισω τωρα ειναι πλεον 18 cm και για τις 2 οθονες2)τα καλωδια τροφοδοσιας και εικονας να μην φαινονται θα περνανε πλεον απο το κεντρικο σιδερο στηριξεις το οποιο εναι 100χ60 mm (10 εκατοστα χ 6 εκατοστα)3)τα καλωδια πληκτρολογιου-ποντικιου-ακουστικων να μην ειναι σε τρυπα πιο διπλα θα περνανε και αυτα πλεον απο το κεντρικο σιδερο στηριξης4)να υπαρχει φωτισμος που να μην ενοχλει τον χρηστη αλλα να του παρεχει επαρκη φωτισμο στο σημειο του γραφειου και του πληκτρολογιου5)επειδη οι μοναδες πλεον δεν θα ειναι προσβασιμες απο τον χρηστη να μπορει να ανοιγει και να κλεινει το pc απο ενα button που θα συνθεθει στην μοναδα αλλα πλεον θα βρισκεται στο κεντρικο σιδερο στηριξης

Link to comment
Share on other sites

αφου δοκιμαστηκε το πρωτοτυπο σχεδιαστηκαν οι βασεις με την κλασικη μεθοδο χαρτι και χαρακα (μακαρι να ειχα αξιωθει να μαθω καποιο σχεδιαστικο προγραμμα) και τις πηγα και μου τις εκοψαν σε laiser Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0057.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0056.jpgεπισης μου εκοψαν και τον κοιλοδοκο 40 εκατοστα μηκος και η υπολοιπη διαμορφωση εγινε χειροκινηταPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0063.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0064.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0065.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0060.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0066.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0067.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0069.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0076.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0076.jpgPhiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0078.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry για της φωτο στο photobucket τις επεξεργαστικα παρολαταυτα μου τις βγαζει στραβα.εβαλα τις φωτογραφιες με την διαδικασια αν υπαρχει οποιαδηποτε απορια ευχαριστως να εξηγησω περεταιρω.Θεωρησα οτι εδω πρεπει να ποσταρω το συγκεκριμενο θεμα αν οι διαχειριστες θεωρουν οτι πρεπει να αλλαξει ας ενεργησουν καταλληλα.ευχαριστω και εχει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τώρα ! ! !

Βιοτεχνική παραγωγή μικρής κλίμακας!

Μπράβο πολύ ωραία εκτέλεση!

Μερικές ερωτήσεις και ίσως προτάσεις:

1.Οι παραλληλόγραμμες οπές στην βάση των κοιλοδοκών, που προορίζεται να εξυπηρετήσουν το πέρασμα των καλωδίων ποντικιού και πληκτρολογίου -επειδή οι φώτο δεν βοηθάνε- έχουν καλό φινίρισμα, για να μην τραυματίσουν μακροπρόθεσμα τα καλωδιάκια που θα τρίβονται πάνω στις ακμές τους;

2. Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για την κόχη της βάσης που ορίζει την κάτω πλευρά του ανοίγματος αυτού.

Αν δεν έχεις πάρει κάποιο συγκεκριμένο μέτρο, δεν είναι αργά τώρα, μπορείς με μια λίμα να το περιποιηθείς λίγο, δες το σχήμα:

ashampoo-snap-2014-04-11-08h58m11s-009-11546.png

3. Τελικά τα μπουτόν start δεν θα συνοδεύονται από LED;

4. Και πως σκέφτεσαι να καλύψεις την πλευρά των ακροδεκτών τους.

Εδώ, έχε υπόψη ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπουτόν με φωτιζόμενο πλήκτρο που έχει LED και έτσι να έχεις τα δύο (κουμπί και ένδειξη) σε ένα!

5. Για την τοποθέτηση της LED-οταινίας, υπάρχουν ειδικά προφίλ που η ταινία κολλάει μέσα τους , και αυτά έχουν τρόπο να τα βιδώσεις εύκολα και έχουν και κάλυμμα από πολυκαρβονικό πλαστικό εμπρός από τα LED που αφενός τα προστατεύει και αφετέρου, διαχέει απαλά το φως τους!

Για να πάρεις κάποια ιδέα δες:

dscn0064-medium-11548.jpgdscn0062-medium-11547.jpg

6. Τα περί λειασμένων ακμών ισχύουν πολύ περισσότερο για τις ακμές της επάνω οπής της κοιλοδοκού, από όπου θα περνάνε τα καλώδια του ρεύματος για τις οθόνες! ! !

7. Αυτό το επάνω άνοιγμα της κοιλοδοκού, θα ήταν καλή ιδέα να καλυφθεί από μια πλαστική τάπα.

Την οποία μπορείς να την κάνεις διαιρούμενη για να περνάνε τα καλώδια από μέσα.

Αισθητικά θα είναι καλύτερο και δεν μαζέψει "φίδια" με τον καιρό μέσα! :)

Ελπίζω κάτι από αυτά να σου φανεί χρήσιμο!

Καλή συνέχεια! :clap:

Edit: Μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις :) , αλλά καλό είναι να γράφεις λίγα παραπάνω για το τι κάνεις και πως το σχεδιάζεις, για να παίρνουμε "πρέφα" κι εμείς λίγο πιο εύκολα! :D

Link to comment
Share on other sites

seafalco ευχαριστω για τα σχολια σου και εννοειτε οποιαδηποτε καλοπροαιρετη παρατηρηση ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενη!Η ερωτησης σου-παρατηρησεις ειναι ολες ευστοχες αλλα ειναι απορια της κακης παρουσιασης μου αλλιως το ειχα στο μυαλο μου να το παρουσιασω αλλα λογω ελλειψεις εμπειριας σε ποσταρησματα ειδες το αποτελεσμα anyway παμε να τα κανουμε λιγο πιο λιανα:

1)ναι οι παραλληλογραμμες οπες ειναι για τα καλωδια του πληκτρολογιου του ποντικιου προεκτασεις usb και προεκτασεις βυσματος ακουστικων

ολες οι επιφανειες εχουν λειανθει με την λιμα κατι που ισως στις φωτο δεν φαινετε καλα.Η χλαπατσα(τετραγωνο κομματι της βασεις που κοπηκε στο λειζερ)και εξωτερικα αλλα και εσωτερικα εκει που εφαπτει η κοιλοδοκος .η κοιλοδοκος και στο κομματι της οπης οπου θα περνανε τα καλωδια αλλα και στο πανω μερος που θα βγενουν τα καλωδια του ρευματος και της εικονας αλλα και σε ολες τις τρυπες που εχουν ανοιχτει.Αν προσεξες εχω βαλει φωτο με το δοντι που δημιουργειτε απο το κοψιμο της οπης

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0076.jpg
και σε επομενη φωτο που ειναι ολοι οι κοιλοδοκοι μαζι ειναι λειασμενες οι επιφανειες
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0078.jpg

3)τα power button θα εχουν και ενδεικτικο led απλα απο την γωνια ληψης της φωτο δεν φαινετε

4) οι ακροδεκτες θα καλυφτουν απο τον τροπο που σχεδιασα να μου στρατζαρουν την αλουμινενια βαση που ηταν μονοκοματη τρυπηθηκε κοπηκε σε 20 κομματια και μετα διαμορφωθηκε-λειανθηκε

και στο τελος αφου κοληθουν θα καλυφθουν με θερμοσυστελομενο

5)τα ειδικα προφιλ που εβαλες τα γνωριζω και σαφως ειναι οτι καλυτερο για αλλες χρησης πλην της συγκεκριμενης και οι λογοι οπως τους εκρινα εγω ειναι οι εξης

α)το κοστος στα 2 μετρα αλουμινιο που στρατζαρισα με την κλιση που ηθελα για την βαση των led stoixisan 3 ευρω ειναι 1mm παχος το οποιο σημαινει οτι ειναι ευκολο στην διαμοφωση τρυπημα,στρογγυλεμενες ακμες και με τα νευρα που δημιουργηθηκαν για την γωνια ειναι αρκετα στοιβαρες.επισης ηθελα να στερεωθουν με πριτσινια για ευνοητους λογους

το ιδιο ισχυει και για τις βασεις των power button

τα προφιλ που εβαλες αν θυμαμε καλα στοιχιζουν χονδρικα στα 10 ε ανα τρεχων μετρο

Δυστυχως η γνωση μου στο να χειριστω το τροπο παρουσιασεις γνωριζω οτι δημιουργει περρισοτερες αποριες απο αυτες που λυνει αλλα εστω και με απαντησεις ειμαι προθυμος να εξηγησω καθε απορια μεχρι να βελτιωθω στον τροπο παρουσιασεις

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update αφου κοληθηκαν οι βασεις εξωτερικα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0117.jpg

ενισχυθηκαν κυριως εσωτερικα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0118.jpg
ωστε το τελικο αποτελεμα αξωτερικα αφου τριφτουν με των γωνιακο τροχο να ειναι οσο το δυνατων καλυτερο
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0119.jpg

στην συνεχεια βαφτηκαν ολες οι αλουμινενιες βασεις των led αλλα και του power button

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0116.jpg]

σε αυτη τη φωτο ειναι οι βασεις των power buttons οι μεγαλη τρυπα ειναι για το button και οι μικρη ειναι για το ενδεικτικο led

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0121.jpg]
Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπεις πανω δεν ειναι η τελικη επιφανεια χρηστη.ειναι για να δεσει το γραφειο και να εχω την δυνατοτητα να βιδωσω την μελαμινη που θα μπει απο κατω χωρις να φαινονται οι βιδες.το πανω μερος τωρα του γραφειου θα ειναι μελαμινη μαυρη 18mm με ταινεια pvc 2mm γυρω γυρω (σημαντικο για την διαρκεια αντοχης στην τριβη για να μη ξεφτυση).το γραφειο εχει πλατος 50 cm η πανω επιφανεια που βλεπεις τωρα 70 cm και το τελικο καπακι 110 cm οποτε για ο καθε χρηστης θα εχει 30 cm βολεψει τα ποδια του.το καθισμα εχει βαθος 60 cm και εγω που ειμαι 1.85 οταν καθομαι τα ποδια μου προεξεχουν το πολλυ 15-20 cm οποτε θεωρω οτι θα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η γνωση μου στο να χειριστω το τροπο παρουσιασεις γνωριζω οτι δημιουργει περρισοτερες αποριες απο αυτες που λυνει αλλα εστω και με απαντησεις ειμαι προθυμος να εξηγησω καθε απορια μεχρι να βελτιωθω στον τροπο παρουσιασεις

Και που να δείς τι κάνουν οι "εμπειρότεροι" !!!:D

Μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά γίνονται όλα, σημασία έχει το δεύτερο μέρος της πρότασής σου! :T:

Καλή συνέχεια και αναμένουμε το νέο σου update! :clap:

Link to comment
Share on other sites

αφου ηλεκτροκοληθηκαν οι βασεις στην συνεχεια τις ετριψα με τον γωνιακο τροχο ωστε να γινουν οσο πιο καλαισθητες γινοταν.

Στη συνεχεια ακολουθησε μασασομπανακι (τριψιμο με ντουκοχαρτο 600 με νερο) αυτο εγινε για 2 λογους πρωτον να φυγει οτι σαθρο υπηρχε στην επιφανεια του μεταλου (σκουρια μπιμπικια απο την ηλεκτροκοληση) και δευτερον και σημαντικοτερο για να γινει μια προπλυση απο τυχον λαδι που εχει απομεινει στα μεταλα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0122-Copy.jpg]

μετα απο το τριψιμο ακολουθησε σαπουνισμα με σφουγγαρι

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0123.jpg

και αφου τελειωσε και αυτο ξεβγαλμα στους 60 βαθμους (πλακα κανω) με γαργαρο νερακι

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0124-Copy.jpg

και το νερακι μετατραπηκε δις φορες σε αυτο το καφετολαδοπρασινο πραγμα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0125-Copy.jpg]

αφου τελειωσαμε με το υγρο στοιχειο καθαρισαμε και παγκους τοποθετηθηκαν οι βασεις πανω σε scrap ξυλαρακια να στεγνωσουν

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0126.jpg

αυτο εγινε γιατι οπως θα βαφω με το πιστολι αν εχει παραμεινει καμμια σκονη κτλπ με την δυναμη του αερα θα παει πανω σε αυτο που βαφω και δευτερων ηθελα να μπορω να βαψω περιμετρικα της βασης χωρις να γεμισει χρωμα στην βαση και εκει ποθ ακοθμπαι στο τραπεζι

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0127-Copy.jpg

αφου ετοιμασα τα υλικα για το κυριως πιατο ξεκινισα με το ασταρι μεταλου

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0128.jpg

αφου φορεσα μασκες ανοιξα ανεμιστηρες κτλπ επεσε το πρωτο χερι ασταρι και τελευταιο

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0129.jpg

αλλη μια

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0131.jpg]

και μια πανοραμικη

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0130.jpg

τα αφησα να στεγνωσουν και πηγα να δω πως θα συναρμολογησω το ηλεκτρικο-ηλεκτρονικο κομματι της βασης

αρχισα απο το να κοψω τα καλωδια για τα button και τα led απο καλωδιο συναγερμου που ηδη ειχα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0133.jpg

το συγκεκριμενο αφου το ανοιξα χαραζοντας το με ενα ξυραφι

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0137.jpg

τραβωντας το εξωτερικο μανδυα βγαινουν πολλυ ευκολα τα καλωδιακια απτο να προσπαθησω να το καθαρισω με την μια με κοφτακι. το συγκεκριμενο εχει 6 μεσα και εγω χρειαζομαι 4 οποτε θα χρησιμοποιησω κοκκινο μαυρο για το led και κιτρινο ασπρο για το button

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0136.jpg
τα αλλα 2 κοψιμο.

αφου καθαρισα μπρος-πισω 20 καλωδια περρισεψαν αυτα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0139.jpg

αφου εχω βαλει 2 τριποντα εδω

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0141.jpg

και εχω τσακισει 2 τετοια

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0140-Copy.jpg

μεχρι να γινουν ολα αυτα ειχε τραβηξει το ασταρι οποτε ξαναμανα τριψιμο με 600 νερου μπανιαρισμα και στεγνωμα.αφου στεγνωσε ξεκινησε το βαψιμο του χρωματος πρωτα μια αχνα σε ολα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0144.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0145-Copy.jpg

και μετα περασμα κανονικα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0146-Copy.jpg]
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0149.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0148.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0147.jpg
το αποτελεσμα με ικανοποιησε και με το παραπανω

ας τα αφησουμε να τραβηξουν και παμε να βαλουμε button και led στην βαση μας

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0150.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0151.jpg

μονωθηκαν με θερμοσυστελομμενο

και πριν απο λιγο εκανα ενα dry fit της βασης του button και του led και το αναψα προχειρα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0152.jpg]
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0153.jpg

τα πριτσινια ειναι προχειρα τοποθετημενα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0154.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0156.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0155.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0157-Copy.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0160.jpg

με κλειστα τα φωτα

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0161.jpg
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0159.jpg]
Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0158.jpg
Link to comment
Share on other sites

αφου δοκιμαστηκε το πρωτοτυπο σχεδιαστηκαν οι βασεις με την κλασικη μεθοδο χαρτι και χαρακα (μακαρι να ειχα αξιωθει να μαθω καποιο σχεδιαστικο προγραμμα) και τις πηγα και μου τις εκοψαν σε laiser

Πού - αν επιτρέπεται; :p

Link to comment
Share on other sites

Πού - αν επιτρέπεται; :p

Στον γιαννοπουλο στην πατρα ειναι κοντα στο πρατηριο του εντελβαις στις ιτιες.Ειχα κοπση και παλιοτερα κατι πραγματα για αλλη κατασκευη που την εχω βαλει στην καταψυξη προσωρινα και ετσι πηγα γιατι ηξερα πως θα ειναι το αποτελεσμα και ας πληρωνα κατι παραπανω απο 20 δισκακια που θα χρειαζομουνα και 3 μερες να τα κοψω μονος μου με το τροχακι :fight::yes4::yes4:και με αποτελεσμα που δεν θα δικαιωναι τον κοπο μου

027-1.jpg]
026-1.jpg
025-1.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στον γιαννοπουλο στην πατρα ειναι κοντα στο πρατηριο του εντελβαις στις ιτιες.

Σ'ευχαριστώ!

Έχω κι εγώ μια κατασκευή στα σκαριά, αλλά δύσκολα βρίσκεις μάστορα να μη βαριέται τη δουλειά του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.