Jump to content



Αναβάθμιση pc με AMD Athlon X4 760Κ συμφέρει?


Ntontotis

Recommended Posts

Καλησπερά σε όλους,

Μιας και έχει περάσει μια 5-ετία με το συγκεκριμένο pc που χρησιμοποιώ και επειδή παρατηρώ ότι οι απαιτήσεις σε hardware ανεβαίνουν και δεν με καλύπτουν πια, σκέφτηκα μήπως προχωρήσω σε αναβάθμιση.

Για budget gaming, κυρίως, σκεφτόμουν να έφτιαχνα ένα pc με τον AMD Athlon X4 760K. Το θέμα μου είναι αν θα αξίζει και αν θα μπορέσει να σηκώσει λόγου χάριν απαιτητικούς τίτλους όπως το Thief,Titanfall σε συνδιασμό με μια καλή κάρτα γραφικών ή θα πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα και το ''σκ_τό μου παξιμάδι'' και να πάω σε Intel i5 κατευθείαν? :patsak:

Link to comment
Share on other sites

5ετίας είναι και ο i7 920. Αν δεν ξέρουμε από που ξεκινάς πως να ξέρουμε αν αξίζει το που καταλήγεις;

Τώρα ο 760Κ έχει 75€ και ο i5 ξεκινάει από τα 155€. Αν βάλουμε και μια πιθανή διαφορά κόστους και από την μητρική, με τις FM2+ να είναι φτηνότερες κατά μέσο όρο, το ποσοστό που εξοικονομείς είναι σημαντικό.

80€ ή και περισσότερα λοιπόν επιπλέον στο budget της κάρτας γραφικών, αγοράζουν πολύ περισσότερα frames per second από όσα θα σου στερήσει ο 760Κ έναντι του i5.

Από 260Χ πας σε 270Χ, από 750Ti σε 760, από 270Χ σε 280Χ ή 770, από 280Χ ή 770 πλησιάζεις σε 290Χ ή 780. Η διαφορά που κάνουν 80-100€ στην κάρτα γραφικών είναι απλά τεράστια.

Αυτά αν ο σκοπός σου είναι αποκλειστικά το gaming. Διότι αν πέρα από το gaming χρειάζεσαι επεξεργαστική ισχύ πολύ συχνά και αλλού, τότε ετοιμάσου για Intel και παξιμάδι. Σε αυτή πάντως την περίπτωση μια ενδιάμεση λύση είναι ο 6300.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη δικό μου λάθος νόμιζα ότι τα είχα βάλει στην υπογραφή εδώ και καιρό.

Το σύστημα είναι το εξής:

--Desktop--CPU:Intel Core Duo 2 E7600 3.06 Ghz MoBo:ASUS P5QL PRO RAM: 3- Kingston HyperX KHX6400D2 800 MHz 2Gb DDR2- GPU:GTX275 896 Mb DDR3 της XFX--SSD: Kingston HyperX 3k 128 Gb HDD:Hitachi Deskstar 500 Gb -PSU:ARCTIC A-600DX στα 600 W

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγή cpu παντως και την ίδια gpu δεν θα δείς τρελές διαφορές . Οτι πλατφόρμα και να επιλέξεις . Aπο την άλλη ο 760 ειναι waste . Οσον αφορά την amd πλατφόρμα πάντως με 200κάτι ευρα παίρνεις 4πύρηνο (x4 740) 8gb-ddr3 1600 και αξίόλογο mobo με sata3-usb3 κλπ ( πχ asrock fatality fm2 ) .

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκεφτόμουν αρχικά την αλλαγή mobo+cpu+ram και έπειτα να πήγαινα σε μία καλή κάρτα γραφικών (με ταβάνι πάντα τα 200ε για gpu). Απλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος ανα ο χ4 760 θα με κρατήσει με μία καλή κάρτα γραφικών.. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως η AMD εγκαταλειπει το ΑΜ3+ socket και στρεφεται αποκλειστικα στην παραγωγη APU σε socket τυπου FM. Η νεα γενια επεξεργαστων που θα βγει αρχες του 15 (ισως και λιγο αργοτερα) θα ειναι συμβατη με το FM2+ socket. Οποτε αν επενδυσεις τωρα σε ενα FM2+ socket θα μπορεις σε 1-2 χρονια να πας σε πολυ καλυτερο επεξεργαστη, μιας και τωρα δεν εχουμε ουτε μαντηλι να κλαψουμε.

Αλλα κρινοντας απο τους τωρινους APU της AMD μπορει κανεις να ειναι σιγουρος πως η επομενη γενια θα κοντραρει τους i5?

Link to comment
Share on other sites

Πως βγάζετε "Waste" έναν σύγχρονο επεξεργαστή με 80ευρώ; Βοηθήστε με;

Εκτός αν μέσα στο ψυγείο και στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σας βάζετε Mhz, οπότε πάσο.

Στο video το μόνο μελανό σημείο είναι στο METRO δλδ με τον AMD να είναι κοντά στα 50fps με τον I5 στα 90. Ε και;

Πείτε μου ότι είναι unplayable το αριστερό να πηδηχτώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ότι είναι unplayable το αριστερό να πηδηχτώ τώρα.

Το video στα 30 fps δεν είναι; τι ακριβός διαφορά θα φανεί;

Δεν προσπαθεί να δείξει καν ότι τα 70 είναι πιο smooth-playable, ούτε αναφέρεται σε αυτό αλλά σε bug στο game!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γενικά στα παιχνίδια ειδικά στα single player θα σε κόβει η κάρτα, αν παίζεις με max γραφικά ακόμα παραπάνω.

Σε Multiplayer κυρίως, o cpu μπορεί να παίξει μεγάλο ρόλο, ειδικά σε mmo υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πως βγάζετε "Waste" έναν σύγχρονο επεξεργαστή με 80ευρώ; Βοηθήστε με;

Εκτός αν μέσα στο ψυγείο και στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σας βάζετε Mhz, οπότε πάσο.

Στο video το μόνο μελανό σημείο είναι στο METRO δλδ με τον AMD να είναι κοντά στα 50fps με τον I5 στα 90. Ε και;

Πείτε μου ότι είναι unplayable το αριστερό να πηδηχτώ τώρα.

ειναι waste γιατι με 65euro παιρνεις τον x4 740 χωρις να χασεις κατι σε επιδόσεις εχοντας πάλι 4 πυρήνες και την ίδια l2 . Αν διάβαζες προσεκτικότερα θα το καταλάβαινες χωρίς να περιμένεις στην γωνία να πείς τις εξυπνάδες ως προσωπική εκτόνωση .

Link to comment
Share on other sites

ειναι waste γιατι με 65euro παιρνεις τον x4 740 χωρις να χασεις κατι σε επιδόσεις εχοντας πάλι 4 πυρήνες και την ίδια l2 . Αν διάβαζες προσεκτικότερα θα το καταλάβαινες χωρίς να περιμένεις στην γωνία να πείς τις εξυπνάδες ως προσωπική εκτόνωση .

Ψυχολόγε εσύ. Με τσάκωσες βρε ατιμούλικο!

Αν διάβασες ΕΠΙΣΗΣ προσεκτικότερα τι έγραψα θα καταλάβαινες ότι το waste πάει στην κόντα με τον I5. Είτε είναι 80 τα ευρώ ειτε 65.

Άκου "εκτόνωση" ο νιος....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνεις quote συγκεκριμένη λέξη την οποία απο ότι βλέπω σε όλο το θρέντ μόνο εγώ χρησιμοποίησα το λογικότερο ήταν να αναφέρεσαι και σε μένα .

Στο θέμα τώρα και εφόσον οπως λέει ο thread opener θέλει να στήσει budget gaming αν ειναι να καταλήξει σε x4 + fm2 καλύτερα να πάρει τον μικρότερο 740 και με τα 15-20e της διαφοράς 1. να τα κρατήσει 2. Να το ρίξει σε κατι ουσιαστικότερο ( βλ καλυτερη μητρικη ) 3. Να βαλει αλλα λίγα και να πάρει μια ψύκτρα της προκοπής ( αν δεν εχει ) καθως η εργοστασιακή που έρχονται οι χ4 7χχ δεν κάνει για τπτ .

Συγκρίση με τον ι5 οσον αφορά το value ουτως η άλλως δεν τίθεται καθώς οσο κανει ο i5 μονος του έχει ο x4 μαζι με την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.