Jump to content



Μπορούμε να φτιάξουμε μαζί ένα gaming pc?!


Recommended Posts

ενταξει , δε μπορει κανεις να πει κατι για αυτο..αν δεν τον ενδαιφερει να μαθει η δεν εχει τον χρονο και θελει να δωσει αερα στο καθε πλαισιο για να τα εχει στο πιατο , δικαιωμα του.

ας του πουμε εμεις τι αξιζει να κανει και κρινει αυτος μετα..

παντως απο οτι καταλαβαινω ,το overclocking Που του προτειναν ορισμενοι , μου κανει για σεναριο επιστημονικης φαντασιας...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

380 ευρω η 280χ?

με ~275 θα παρεις μια gigabyte Gigabyte Radeon R9 280X 3GB OC (GV-R928WF3OC-3GD)

και με αλλα ~80 ευρω βαλε ενα 120gb ssd

Samsung 840 Series Evo 120GB

στην θεση σου εγω αυτο θα εκανα,και μιας και εισαι της ετοιμης λυση κανε μια τηλεφωνικη παραγγελια να τα εχεις δευτερα σπιτι σου:haha:

Link to comment
Share on other sites

:OT: στο πλαισιο παντως πανε παντα να σου πουλησουν το ακριβοτερο. Πριν μια εβδομαδα ενας πωλητης προσπαθουσε να με πεισει πως δεν μπορω να παιξω το BF4 με την 260Χ..

Και ειναι κριμα να δωσεις 150 ευρω παραπανω στο πλαισιο, λες και τους τα χρωστας. Παρε ενα ενα τα parts και πηγαινε τα σε κανα μικρο μαγαζακι με pc στην Πατρα (υπαρχει ενα σε καθε γειτονια) να στο στησουν με 10 ευρω. Αλλα οσο και να εισαι της ευκολης λυσης θα σου προτεινα να δεις κανα δυο βιντεακια στο youtube (πχ how to set up a new pc) και να το κανεις μονος σου και θα δεις ποσο ευκολο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά για την 280x που σου ζητάνε :suicide: , καλύτερα βάλε την gtx770 MSI VGA PCI X MSI N770 TF 2GD5/OC 2G - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr αν τα πάρεις από το πλαίσιο.

Την παραγγελία την κάνεις online, αν δεν κάνω λάθος αν βάλεις παραλαβή από το κατάστημα θα στην χρεώσουν 345€.

Πάρτους και ένα τηλ. να το σιγουρέψεις. Τους ρωτάς επίσης και το κόστος για την τοποθέτηση.

*Άλλη λύση, παίρνεις τα πράγματα από αλλού που θα σου βγουν πιο οικονομικά και εφόσον γνωρίζεις το κόστος τοποθέτησης

τους πας τα πράγματα να στα βάλουν. θα γλυτώσεις € !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεχνάμε για τώρα το πλαίσιο ,αφού αποφασίσω τι θέλω να πάρω κάνω την έρευνα αγοράς και τα παίρνω όλα ξεχωριστά. Ποιός θα μου τα βάλει είναι μία καλή σκέψη ..θα βρώ καποιον όμως σε ολόκληρη πάτρα δεν μπορεί!

Όσον αφορά το θέμα ,βλέπω ότι με έχετε αφήσει στην μοιρά μου ..!!Άν κουράζω πείτε μου να αφήσω το κάθε πόστ και θα βρώ τι θα κάνω! Τα σχόλια έχουν να κάνουν κυρίως με το κωλό πλαίσιο ..και βλέπω μερικά άλλα αν δεν θέλει να μάθει η βαριέται ξέρω γω να κόψει τον λαιμό του..πώς να μάθω μόνος μου αν δεν με διορθώσει κανείς η δεν εξηγήσει,προτείνει..!!

Προτάσεις θέλω που θα διαλέγατε εσείς στην θέση μου με το ποσό που πρότεινα και είμαι έτοιμος να τα μαζέψω. Πρώτα να διαλέξω τα κομμάτια και μετά ψάχνω τις τιμές στο κάθε μαγαζί. fack my life με αυτόν τν υπολογιστή!:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεχνάμε για τώρα το πλαίσιο ,αφού αποφασίσω τι θέλω να πάρω κάνω την έρευνα αγοράς και τα παίρνω όλα ξεχωριστά. Ποιός θα μου τα βάλει είναι μία καλή σκέψη ..θα βρώ καποιον όμως σε ολόκληρη πάτρα δεν μπορεί!

Όσον αφορά το θέμα ,βλέπω ότι με έχετε αφήσει στην μοιρά μου ..!!Άν κουράζω πείτε μου να αφήσω το κάθε πόστ και θα βρώ τι θα κάνω! Τα σχόλια έχουν να κάνουν κυρίως με το κωλό πλαίσιο ..και βλέπω μερικά άλλα αν δεν θέλει να μάθει η βαριέται ξέρω γω να κόψει τον λαιμό του..πώς να μάθω μόνος μου αν δεν με διορθώσει κανείς η δεν εξηγήσει,προτείνει..!!

Προτάσεις θέλω που θα διαλέγατε εσείς στην θέση μου με το ποσό που πρότεινα και είμαι έτοιμος να τα μαζέψω. Πρώτα να διαλέξω τα κομμάτια και μετά ψάχνω τις τιμές στο κάθε μαγαζί. fack my life με αυτόν τν υπολογιστή!:getlost:

Επειδή το έχασα λίγο στην πορεία, ξαναλές λιγάκι το ποσό που προτίθεσαι να διαθέσεις; Προτάσεις συγκεκριμένες σου έκανα και εγώ και άλλοι, αλλά τις προσπέρασες. Να ασχοληθούμε ναι, αλλά ασχολήσου λιγάκι και εσύ με τις προτάσεις για να μην αισθανόμαστε ότι γράφουμε στον αέρα (όπως ομολογώ ότι αισθάνθηκα εγώ και για αυτό σταμάτησα να παρακολουθώ το θέμα και χωρίς παρεξήγηση). Κατά τα άλλα, διάθεση να βοηθήσουμε υπάρχει όπως βλέπεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Μα υποτίθεται έχω κλείσει σε ssd,ψύκτρα ,μνήμες και το πλάνο μου βρίσκεται πάνω στην απάντηση σου απλά δεν σου έγραψα κάτι. Για αυτό ρωτάω για κάρτα γραφικών τώρα πιά γιατί θεωρητικά είναι το τελευταίο που μένει και είναι μπέρδεμα ,η πρόταση σου για την 760 διαγράφεται απο την στιγμη που βλέπω οτι αντέχει το πορτοφόλι μου την 770,r9 280 και ένα παιδί απο άλλο φόρουμ μου έδειξε την r9 290 triple σε τιμή των 400. Δεν ξέρω όμως τι παίζει με τις διάφορες εκδόσεις των r9 και αν είναι να αξίζει ένα 100 περισσότερο να τα δώσω τι ψυχή έχουνε και γενικότερα να μιλήσουμε και για τις gtx 780 το πολύ,γιατί για titan και να τα είχα δεν θα τα έδινα γιατί θα πήγαινε περίπατο.:p

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση ολικής αναβάθμισης

-Αν κάνεις OC

z87 μητρική: Asrock Z87 Extreme4 Asrock Z87 Extreme4 | Skroutz.gr 120-140€

cpu i5-4670k 210€

-Αν δεν κάνεις OC

h87 μητρική: Asus H87-Pro (C2) 100-110€

cpu i5-4570 175€

τροφοδοτικό CoolerMaster G650M | Skroutz.gr 80€

μέχρι εδώ είσαι 400-450€

αν χρειαστείς οπτικό +15€

υπολόγισε και μια ψύκτρα 30-50€ αν θα χρειαστείς Ψύκτρες Επεξεργαστών των κατασκευαστών Thermalright, Alpenfoehn (Socket: Socket 11xx) | Skroutz.gr

ανάλογα και τι χώρους έχει το κουτί.

Αν αλλάξεις και το κουτί υπολόγισε από ~60-160€

συν την κάρτα, ssd & μνήμες 500-542€

_________________________________________________________________________________________________

Πρόταση χωρίς αλλαγή επεξεργαστή

-gtx 770 / r9 280x (ανάλογα ποια υλοποίηση και ποια από τις δυο 280€ με 330€, παραπάνω για τις συγκεκριμένες σειρές

μην δώσεις)

MSI GeForce GTX770 2GB Twin Frozr IV OC | Skroutz.gr

Asus Radeon R9 280X 3GB DirectCU II | Skroutz.gr

-ssd 840evo 250gb Samsung 840 Series Evo 250GB | Skroutz.gr 140€

-μνήμη Kingston fury 1866mhz Kingston fury 1866 - Μνήμες (Χωρητικότητα: Από 6.1 έως 8GB, Σετ: 2 modules) | Skroutz.gr ~72€

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μητρική είναι 1366 socket, το support του επεξεργαστή είναι triple channel και σχεδόν όλοι έχετε προτείνει dual channel !!

Τα link μου τα έχεις παραβλέψει και τελικά εκεί θα καταλήξεις...:crazy:

Link to comment
Share on other sites

The Truth about i7 (1366) memory, both dual channel vs tri channel

Και σε dual channel θα δουλέψει, δεν αξίζει να δώσει τόσα χρήματα για 12gb, περίπου με 15-20€ παραπάνω βάζει 2χ8gb. (η μητρική του υποστηρίζει μέχρι 12gb).

Επίσης οι χρονισμοί της μητρικής είναι 800/1066/1333 & 1600oc/1800oc οπότε στα default θα τις δει 1333 που είναι και το spd των συγκεκριμένων DDR3-1333 CL8-9-8 @1.5V

http://www.kingston.com/dataSheets/HX318C10FBK2_8.PDF

*Αν και δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο socket αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

The Truth about i7 (1366) memory, both dual channel vs tri channel

Και σε dual channel θα δουλέψει, δεν αξίζει να δώσει τόσα χρήματα για 12gb, περίπου με 15-20€ παραπάνω βάζει 2χ8gb. (η μητρική του υποστηρίζει μέχρι 12gb).

Επίσης οι χρονισμοί της μητρικής είναι 800/1066/1333 & 1600oc/1800oc οπότε στα default θα τις δει 1333 που είναι και το spd των συγκεκριμένων DDR3-1333 CL8-9-8 @1.5V

http://www.kingston.com/dataSheets/HX318C10FBK2_8.PDF

*Αν και δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο socket αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. :smoke:

Σωστός είσαι, δεν είπα πως δεν θα λειτουργήσει το σύστημα του, αλλά δεν θα πάρει το μέγιστο των επιδόσεων, όπως γίνεται και στο 2011. Επίσης θεωρώ πως με τα 12gb και τα 30€ παραπάνω που θα δώσει θα είναι καλύτερα για βάθος χρόνου από το να πάρει τα 8gb τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όσον αφορά την αναβάθμιση νομίζω κλείσαμε ,ίσως η κάρτα γραφικών να είναι ερωτηματικό ακόμη λόγω των πολλών εκδόσεων που δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ τους(βλέπε r9 double,triple oc και ίδιες κωδικές ονομασίες η ξέρω γώ) και αν αξίζει να δώσω 400,500 η να μείνω σε μία με 300 κάτι. Ίσως και στην ram μην έχω κλείσει κάπου αν και αυτό το βρίσκω.

Φαίνεται πώς έχουμε μπεί στον σωστό δρόμο και οι τιμές όντως δείχνουν πολύ καλές αν σκεφτούμε πώς απο το πλαίσιο μία ssd ,καρτα γραφικών ,ψύκτρα και ram φτάνανε σε τιμή των 600 ενώ ο I dont have μου δίνει μαζί μητρική ,επεξεργαστή στο ίδιο περίπου ποσό!!

Απλά ξέρετε τι και συγγνώμη γιατί έχει κουράσει το θέμα ,με τις τελευταίες απαντήσεις μπαίνω ξανά στο τρυπάκι να σκεφτώ μήπως πρέπει να φτιάξω νέο κουτί απο την αρχή γιατί σχεδόν όλα πάνε για αλλαγή και τι ψυχή να έχουν 500 ευρώ ακόμα για τον επεξεργαστή και την μητρική.Κάπου διάβασα όμως ότι περιμένουμε νέες μητρικές,επεξεργαστές απο την intel που θα έχουν υποστήριξη και για την επόμενη γενιά..!!

Ακόμα επειδή δεν γνωρίζω ,μου προτείνετε επεξεργαστή I5 ,τι καλύτερο έχει ο επεξεργαστής που κοστίζει 300 κάτι και ο I7 απο αυτόν η δεν έχει σχέση το κωδικό όνομα?

Τέλος μου πρότεινε φίλος να κοιτάξω την r9 290 triple απο σκρούτζ στα 400 και στα benchmarks πολλές φορές νικάει σε απόδοση και την gtx 780 .γιατί λοιπόν να μείνω στην r9 280 όταν για ένα μικρό ποσό ανεβαίνω κατηγορία..!!

Λοιπές πληροφορίες ...

Το κουτί που έχω είναι το coolermaster cosmos s ,αν και για αλλαγή και μόστρα αφου θέλω να το έχω στο γραφείο έχω δεί το corsair 750w .Καμία άποψη για κουτιά έχουμε και αξίζει η αλλαγη?

Τώρα για τα υπόλοιπα και το σημαντικότερο είπα ότι μπορώ να διαθέσω 1000+ για τον υπολογιστή. ενώ τον χειμώνα θα αλλάξω την οθόνη μου ,έχω μία samsung 23 όχι κακή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο απο τότε που έφτιαξα το pc μου.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Μίλαγα με ένα παιδί και μου είπε πώς η r9 280 triple κάνει τρελό θόρυβο ενώ πρ;oτεiνε να πάρω την r9 280 double vapor που είναι σχεδόν ίδιες και η ιδανικότερη λύση ,μετά πάω στις 780 ti και την r9 290.Σκεφτόμουν και για την r9 290 που θεωρείται δεύτερη καλύτερη κάρτα γραφικών στον κόσμο αλλα φοβάμαι γιατί δεν θέλω να κάνει θόρυβο το μηχάνημα και θα χρειαστώ επίσης αλλαγή τροφοδοτικού.

Κατέληξα τελικά στα παρακάτω ,μένει να βρώ μαγαζία για καλύτερες τιμές και ίσως αλλάξω κάτι απο τα προτεινόμενα στο τόπικ.

vga pci x sapphire vapor-x r9 280x 3gd5

ssd adata 265gb sataiii premierpro sp900

cpu cooler corsair hydro series h8oi exp

ram ddr3 crucial 4gb dimm 1600mhz

win 8.1 64 bit

και θα ανεβάσω τον επεξεργαστη μου

Ακόμα στο βάθος του μυαλού παίζει αν μπορέσω να μαζέψω 1600 να πάω για νέο μηχάνημα και κάρτα γραφικών την gtx780ti η την r9 290 triple ,βέβαια θα δείξει ο χρόνος πώς θα πάνε τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινω και το εξης,μιας και φαινεσαι πως θες να πας σε ολοκαινουργιο pc.

μπορεις να κρατησεις τον υπολογιστη οπως εχεις,και να το εχεις για lan games(πχ λολ,cod)μαζι με κανα φιλο σου ή εαν δεν το χρειαζεσαι,το πουλας και εσυ και εξτρα χρηματα.

γνωμη μου επισης μην δωσεις 1600 ευρω τετοια εποχη για pc.και με λιγοτερο πιστευω καλυπτεσαι

γνωμη μου παντα!

Link to comment
Share on other sites

Μίλαγα με ένα παιδί και μου είπε πώς η r9 280 triple κάνει τρελό θόρυβο ενώ προτείνε να πάρω την r9 280 double vapor που είναι σχεδόν ίδιες και η ιδανικότερη λύση ,μετά πάω στις 780 ti και την r9 290.Σκεφτόμουν και για την r9 290 που θεωρείται δεύτερη καλύτερη κάρτα γραφικών στον κόσμο αλλα φοβάμαι γιατί δεν θέλω να κάνει θόρυβο το μηχάνημα και θα χρειαστώ επίσης αλλαγή τροφοδοτικού.

Κατέληξα τελικά στα παρακάτω ,μένει να βρώ μαγαζία για καλύτερες τιμές και ίσως αλλάξω κάτι απο τα προτεινόμενα στο τόπικ.

vga pci x sapphire vapor-x r9 280x 3gd5

ssd adata 265gb sataiii premierpro sp900

cpu cooler corsair hydro series h8oi exp

ram ddr3 crucial 4gb dimm 1600mhz

win 8.1 64 bit

και θα ανεβάσω τον επεξεργαστη μου

Ακόμα στο βάθος του μυαλού παίζει αν μπορέσω να μαζέψω 1600 να πάω για νέο μηχάνημα και κάρτα γραφικών την gtx780ti η την r9 290 triple ,θα δείξει ο χρόνος πώς θα πάνε τα πράγματα.

Σωστο σε βρικσω! Αν και οι περισσοτεροι θα σου ελεγαν να πας σε samsung ssd εγω δεν μπορω να εχω μεγαλη αποψη για το θεμα μιας και δεν το εχω ψαξει και τοσο. Επισης αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει να πας σε ακριβοτερη καρτα γραφικων αν παιζεις σε αναλυση 1920x1080 και σε βαθος χρονου θα εκτιμισεις αφανταστα ενα αθορυβο pc.

Για το στησιμο βρηκες ανθρωπο να σε βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

vga pci x sapphire vapor-x r9 280x 3gd5

ssd adata 265gb sataiii premierpro sp900

cpu cooler corsair hydro series h8oi exp

ram ddr3 crucial 4gb dimm 1600mhz

win 8.1 64 bit

και θα ανεβάσω τον επεξεργαστη μου

Ακόμα στο βάθος του μυαλού παίζει αν μπορέσω να μαζέψω 1600 να πάω για νέο μηχάνημα και κάρτα γραφικών την gtx780ti η την r9 290 triple ,βέβαια θα δείξει ο χρόνος πώς θα πάνε τα πράγματα.

Παρε αυτον τον ssd

HDD :: Crucial 240GB M500 CT240M500SSD1 Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

και επισης 8GB RAM.

Windows δεν εχεις και θελεις να αγορασεις τα 8.1? Αυτα που χρησιμοποιεις τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Μίλαγα με ένα παιδί και μου είπε πώς η r9 280 triple κάνει τρελό θόρυβο ενώ πρ;oτεiνε να πάρω την r9 280 double vapor που είναι σχεδόν ίδιες και η ιδανικότερη λύση ,μετά πάω στις 780 ti και την r9 290.Σκεφτόμουν και για την r9 290 που θεωρείται δεύτερη καλύτερη κάρτα γραφικών στον κόσμο αλλα φοβάμαι γιατί δεν θέλω να κάνει θόρυβο το μηχάνημα και θα χρειαστώ επίσης αλλαγή τροφοδοτικού.

Κατέληξα τελικά στα παρακάτω ,μένει να βρώ μαγαζία για καλύτερες τιμές και ίσως αλλάξω κάτι απο τα προτεινόμενα στο τόπικ.

vga pci x sapphire vapor-x r9 280x 3gd5

ssd adata 265gb sataiii premierpro sp900

cpu cooler corsair hydro series h8oi exp

ram ddr3 crucial 4gb dimm 1600mhz

win 8.1 64 bit

και θα ανεβάσω τον επεξεργαστη μου

Ακόμα στο βάθος του μυαλού παίζει αν μπορέσω να μαζέψω 1600 να πάω για νέο μηχάνημα και κάρτα γραφικών την gtx780ti η την r9 290 triple ,βέβαια θα δείξει ο χρόνος πώς θα πάνε τα πράγματα.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα θόρυβος, άσε την Η80i (την έχω και ξέρω). Μπορείς να κάνεις oc και με αερόψυκτρα. Όσο για την 280Χ ελπίζω να είσαι τυχερός και να μη σου βγούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.