Jump to content



Recommended Posts

Αυτό ...στα αποφθέγματα του Λάμπη παρακαλώ!!! :)

Κακά τα ψέματα,

όταν μπαίνει ανθρώπινο χέρι,

είτε που αυξάνεται η κατανάλωση,

είτε που πέφτει η θερμοκρασία..

GriGas

:T: :T::T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Anyway, δες τι παίζει με την κατανάλωση του ταχυθερμοσιφωνα και πες μας!

Επειδή εκεί έχω καταλήξει ότι υπάρχει η μεγαλύτερη κατανάλωση, αφού στην ενδοδαπέδια υπάρχουν μικρά, αν όχι καθόλου, περιθώρια βελτίωσης, ήδη περιμένω από Μαλτέζο και Φυρογένη να έρθουν για μελέτη και προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εκεί έχω καταλήξει ότι υπάρχει η μεγαλύτερη κατανάλωση, αφού στην ενδοδαπέδια υπάρχουν μικρά, αν όχι καθόλου, περιθώρια βελτίωσης, ήδη περιμένω από Μαλτέζο και Φυρογένη να έρθουν για μελέτη και προσφορά.

Επειδή σε αυτό με πιάνεις τώρα αδιάβαστο, ρώτα εάν ένας ηλιακός τριπλής ενέργειας (ήλιος/καλοριφερ/ρεύμα) μπορεί να συνεργαστεί απροβλημάτιστα με την αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών. Αν ναι, ζήτα προσφορά κομπλέ με όλες τις υδραυλικές παρεμβάσεις που θα χρειαστούν για το εξής :

Ηλιακός τριπλής ενέργειας με παράλληλη σύνδεση του ταχυθερμοσίφωνα σαν λύση ανάγκης και ξεχωριστό οn/off της λειτουργίας θέρμανσης του νερού μέσω της αντλίας θερμότητας. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς όταν έχει ήλιο χειμώνα καλοκαίρι να έχεις ζεστό νερό τσάμπα, θα μπορείς να ζεσταίνεις το νερό με την αντλία θερμότητας όταν εσύ το επιλέγεις τις μέρες του χειμώνα που δεν θα έχει ήλιο (π.χ. τις ώρες του μεσημεριανού μειωμένου) και σαν εφεδρεία/λύση ανάγκης με μία βάνα να μπορείς να γυρνάς την παροχή νερού στον ταχυθερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε αυτό με πιάνεις τώρα αδιάβαστο, ρώτα εάν ένας ηλιακός τριπλής ενέργειας (ήλιος/καλοριφερ/ρεύμα) μπορεί να συνεργαστεί απροβλημάτιστα με την αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών. Αν ναι, ζήτα προσφορά κομπλέ με όλες τις υδραυλικές παρεμβάσεις που θα χρειαστούν για το εξής :

Ηλιακός τριπλής ενέργειας με παράλληλη σύνδεση του ταχυθερμοσίφωνα σαν λύση ανάγκης και ξεχωριστό οn/off της λειτουργίας θέρμανσης του νερού μέσω της αντλίας θερμότητας. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς όταν έχει ήλιο χειμώνα καλοκαίρι να έχεις ζεστό νερό τσάμπα, θα μπορείς να ζεσταίνεις το νερό με την αντλία θερμότητας όταν εσύ το επιλέγεις τις μέρες του χειμώνα που δεν θα έχει ήλιο (π.χ. τις ώρες του μεσημεριανού μειωμένου) και σαν εφεδρεία/λύση ανάγκης με μία βάνα να μπορείς να γυρνάς την παροχή νερού στον ταχυθερμοσίφωνα.

Ναι, αυτό έχω στο μυαλό μου, απλά αντί για βάνα, σκεφτόμουν μήπως μπει σειριακά, οπότε αν υπάρχει ζεστό νερό, λογικά δε θα δουλεύει, ενώ αν είναι κρύο, ή κάτω από τη ρυθμισμένη θερμοκρασία, θα το ζεσταίνει, αλλά σαφώς λιγότερο από ότι αν έρχεται κατευθείαν από το κρύο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν το μπόιλερ θα συνεργάζεται με την αντλία, μήπως θέλει το δικό της.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν θέλεις να ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται βάλε ένα τέτοιο, το παραγγέλνεις από ebay:

Current Cost - Reducing your energy bills so you can live a greener life

ή το OWL, θα το βρεις Ελλάδα. Επίσης είναι άλλο ένα που δεν θυμάμαι το όνομα του τώρα, θα το ψάξω και θα σου πω εντός ολίγου.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν θέλεις να ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται βάλε ένα τέτοιο, το παραγγέλνεις από ebay:

Current Cost - Reducing your energy bills so you can live a greener life

ή το OWL, θα το βρεις Ελλάδα. Επίσης είναι άλλο ένα που δεν θυμάμαι το όνομα του τώρα, θα το ψάξω και θα σου πω εντός ολίγου.

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Όλα στο [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]!!!

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά μία αμπεροτσιμπίδα είναι αυτή που μεταφράζει τα ampere σε κατανάλωση κλπ. για μένα δεν αξίζει τον κόπο (άσε που δείχνει ότι πρέπει να εγκατασταθεί εντός του ρολογιού και είναι μονοφασικό)

αμα θες ντε και καλά μέτρηση κατανάλωσης, μπορείς να βάλεις στον πίνακα (εάν έχει χώρο) έναν τριφασικό μετρητή (κόστος υλικού 100-200 ευρώ ανάλογα την εταιρεία και τις δυνατότητες)

Link to comment
Share on other sites

Τούτο είναι το άλλο: Energy monitors, energy meters and electricity monitors - Efergy Hellas P.C.

Δεν είναι εξοικονομητές ρε, Smart Meters είναι, σου μετράνε την ενέργεια και βλέπεις ανά πάσα στιγμή τι καταναλώνεις στο σπίτι σου, έχει στατιστικά κλπ. Για μεγάλες καταναλώσεις νομίζω είναι πολύ χρήσιμα, το κόστος τους περίπου 50€ είναι αστείο σε σχέση με το τι μπορείς να γλιτώσεις μαθαίνοντας τι καταναλώνεις και πότε.

Κάποιο από τα 3 αν θυμάμαι καλά έχει και mobile app.

Αυτό είναι μετρητής σκέτο, τα άλλα που σου λέω είναι ολοκληρωμένο πακέτο μετρητή, τσιμπίδας, gateway.

Αν θέλεις βοήθεια πες μου.

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

ναι, απλά έχω ένα κόλλημα με την τοποθέτηση εντός των πινάκων επώνυμου ραγοϋλικού (abb, hager, legrand, siemens κλπ) γι'αυτό και σου είπα τέτοια τιμή.

Energy monitors - Products

Κι έχει και για τριφασικό κι έχει και online monitoring.

ομολογώ δεν τα ήξερα... εάν δουλεύουν σωστά, η τιμή είναι πάρα πολύ καλή!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει για κανά χρόνο το Current Cost στη προηγούμενη δουλειά μου που δουλεύαμε Smart Meters γενικότερα. Δεν χάνει ούτε Watt. Το Gateway του είναι έξτρα κόστος, αλλά δουλεύει και με USB καλώδιο πάνω σε PC.

Για το Efergy έχω επίσης καλή γνώμη, αλλά δεν το έχω δουλέψει. Το OWL έχει λιγότερο φιλικό περιβάλλον.

Το Open αν δεν κάνω λάθος θέλει πολύ μελέτη γιατί δεν το δίνουν πακέτο έτοιμο.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν έχω καταλάβει καλά λέτε κάτι τέτοιο:

complex-heating-system-wizard-01-11902.png

Η θερμικά καλύτερη λύση είναι ο ταχυθερμοσίφωνας να μην ξεκινάει να ζεστάνει κρύο , νερό εφόσον υπάρχει διαθέσιμο χλιαρό!

Αλλά από την άλλη μεριά δεν συμφέρει το ζεστό νερό χρήσης να περνάει πάντα μέσα απο τον ταχυθερμοσίφωνα!

Οπότε ο θερμοσίφωνας θα εμπλέκεται στην κυκλοφορία του νερού μόνο αν θέλουμε να τον δουλέψουμε, και για όσο χρόνο τον δουλεύουμε θα αποκλείεται η κύρια αποθήκη νερού του μπόιλερ.

Το νερό του μπόιλερ τότε θα περνάει από τον ταχυθερμοσίφωνα πρώτα.

Έτσι θα έχουμε οικονομία κάτω από όλες τις συνθήκες!

Τον χειρισμό των ηλεκτροβανών , μπορεί να τον κάνει κάποιος controller που ελέγχει τις θερμοκρασίες και αποφασίζει πιο είναι το καλύτερο σχήμα κυκλοφορίας του ζεστού νερού, η μπορεί να γίνει και με το χέρι με μια μεταγωγική εντολή που θα ενεργοποιεί τις ηλεκτροβάνες σύμφωνα με το σχήμα.

Edit:

Τώρα που το σκέφτομαι ...

Η κάτω ηλεκτροβάνα ( Γ ) δεν χρειάζεται , μπορεί να αντικατασταθεί με μια ανεπίστροφη βαλβίδα!

Αν δεν είναι ανοιχτή η πάνω βάνα (Α) , η ταχυθερμοσίφωνας δεν θα ξεκινάει , και μόλις ανοίξει - η ηλεκτροβάνα Α- θα μπορεί να δουλέψει.

Οπότε η κάτω (Β) αρκεί να είναι ανεπίστροφη βαλβίδα για ζεστό νερό για να μην γυρίζει το νερό (με την ανοδική κίνηση του ζεστού νερού) μέσα στον ταχυθερμοσίφωνα και κρυώνει έστω και αν είναι ασήμαντη η ποσότητά του.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

στέλιο δεν παίζεσαι! οπτικοποίησες αυτό που περιέγραψα σαν να ήσουν στο μυαλό μου!

by the way, είδα λίγο αναλυτικότερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της αντλίας θερμότητας που έχεις, και παρατήρησα ότι έχει εφεδρική αντίσταση 9KW. βεβαιώσου ότι είναι off (η χρήση της είναι για συνθήκες ακραίου κρύου)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν ρώτησα μέχρι τώρα η αν αναφέρθηκε δεν το έπιασα.

Η αντλία θερμότητας είναι και αναστρέψιμη , έτσι ?

το καλοκαίρι θα φέρνει δροσιά στο πάτωμα?

Έχει τα σχετικά για να αποφεύγονται οι υγροποιήσεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

με βάση το λινκ που έδωσε πριν ο wizard είναι μόνο θέρμανσης και μάλιστα είναι υψηλών θερμοκρασιών. τώρα γιατί επιλέχθηκε αντλία υψηλών θερμοκρασιών για ενδοδαπέδιο είναι κάτι που δεν γνωρίζω (μάλιστα η χαμηλών θερμοκρασιών ψύξης - θέρμανσης είναι φτηνότερη και θα μπορούσε να συνδιαστεί με fan coils και να σκοτώνει στην ψύξη)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι ...

Η κάτω ηλεκτροβάνα ( Γ ) δεν χρειάζεται , μπορεί να αντικατασταθεί με μια ανεπίστροφη βαλβίδα!

Αν δεν είναι ανοιχτή η πάνω βάνα (Α) , η ταχυθερμοσίφωνας δεν θα ξεκινάει , και μόλις ανοίξει θα μπορεί να δουλέψει.

Οπότε η κάτω αρκεί να είναι ανεπίστροφη για να μην γυρίζει το νερό (με την ανοδική κίνηση του ζεστού νερού) μέσα στον ταχυθερμοσίφωνα και κρυώνει έστω και αν είναι ασήμαντη η ποσότητά του.

Link to comment
Share on other sites

με βάση το λινκ που έδωσε πριν ο wizard είναι μόνο θέρμανσης και μάλιστα είναι υψηλών θερμοκρασιών. τώρα γιατί επιλέχθηκε αντλία υψηλών θερμοκρασιών για ενδοδαπέδιο είναι κάτι που δεν γνωρίζω (μάλιστα η χαμηλών θερμοκρασιών ψύξης - θέρμανσης είναι φτηνότερη και θα μπορούσε να συνδιαστεί με fan coils και να σκοτώνει στην ψύξη)

Δηλαδή έχει και αναμικτική βάνα στα νερά?

Και αν είναι υψηλών θερμοκρασιών, πως πετυχαίνει μακροπρόθεσμα οικονομία ?

Πρέπει να έχει τέλειες μονώσεις !

Πάντως στο πάτωμα δεν πρέπει να πηγαίνει νερό θερμοκρασίας άνω των 45 βαθμών και αυτό μόνο κατά τις φάσεις εκκίνησης του συστήματος, τον υπόλοιπο χρόνο η θερμοκρασία είναι από 25 μέχρι 35 βαθμούς , ανάλογα με τα θερμικά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

μήπως να αντικαταστούσαμε και τις Α και Β με μια τρίοδη ηλεκτροβάνα; και σε τελική εάν δεν θέλει λόγω κόστους να βάλει αυτοματισμούς μπορει με μια απλή τρίοδη να κάνει χειροκίνητα την επιλογή.

(πιθανώς σαν απλός αυτοματισμός να μπορεί να χρησιμοποιηθεί θερμοστατική τρίοδη)

edit : Λογικα την δουλεύει σαν χαμηλών θερμοκρασιών

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.