Jump to content



Recommended Posts

Υπάρχουν κι άλλα monitors πάντως, εγώ κατέληξα σε αυτό γιατί και το support τους είναι καλό αλλά γιατί μου άρεσε και το interface.

Πχ Single-phase Monitoring | Intuition -E | The OWL

Current Cost - Reducing your energy bills so you can live a greener life

Και για όποιον έχει ορέξεις Home | OpenEnergyMonitor

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο με το Κώστα εδώ και 14 μήνες, πολύ ευχαριστημένος!

Άσε που έχει κ άλλες χρήσεις...

-"Αγάπη γύρισες σπίτι?"

-"Ναι έχω 1 ώρα, είμαι καλό κορίτσι..."

Le me checks the meters onlinen :hehe:

Εδιτ:

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION]

Την τάση την ορίζεις εσύ, αν δεν έχεις σταθερή τάση θα υπάρχει προφανώς μια σχετική απόκλιση στην ακρίβεια.

Κόστισε τότε ~140€ με την οθονίτσα.

post-119-1416078500,9995_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

μιας και το έθεσες, προφανώς με τις τσιμπίδες διαβάζει την ένταση σε ampere (σαν αμπεροτσιμπίδα). την τάση πώς την διαβάζει ώστε από P=V x I να μας δώσει ισχύ και κατ'επέκταση κατανάλωση ενέργειας;:confused::confused::confused:

Την τάση την θεωρεί σταθερή, την βάζει αυτόματα όταν δηλώσεις χώρα.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το έθεσες, προφανώς με τις τσιμπίδες διαβάζει την ένταση σε ampere (σαν αμπεροτσιμπίδα). την τάση πώς την διαβάζει ώστε από P=V x I να μας δώσει ισχύ και κατ'επέκταση κατανάλωση ενέργειας;:confused::confused::confused:

Γιώργο σίγουρα θα παίρνει ένδειξη τάσης από την τροφοδοσία του , σε κάποια πρίζα θα μπαίνει !

Βέβαια κανονικά -το τριφασικό εννοείται- θέλει και τις τρεις τάσεις για να δουλέψει με ακρίβεια, τώρα θα πρέπει να το κάνει "λογιστικά" και με βάση ίσως τις γωνίες των ρευμάτων απ' όπου ενδεχομένως θα βλέπει αν το δίκτυο είναι στα φυσιολογικά του η τραβάει "ζόρια", και ίσως να διορθώνει σχετικά!

Τώρα, αν την τάση δεν την μετράει αλλά την βάζει σαν μια σταθερά -όπως είπε ο Κώστας_ ε δε θα μπορεί να καμαρώνει για την ακρίβειά του, εκτός και αν στην περιοχή του , η τάση είναι rock solid! :)

Link to comment
Share on other sites

Την τάση την θεωρεί σταθερή, την βάζει αυτόματα όταν δηλώσεις χώρα.

Κώστα αυτό σημαίνει πολύ μεγάλες αποκλίσεις!!

Εδώ ας πούμε έχουμε +/- 10 % αποδεκτή απόκλιση από τα 230Vac και ενδέχεται η διακύμανση αυτή να μην ποικίλει σε κάποια σημεία, δηλαδή να είσαι μόνιμα στα 240 Vac ας πούμε, οπότε θα βλέπεις τους λογαριασμούς σου να τσιμπάνε ένα 5%, σε σχέση με τις ενδείξεις του!

Είσαι σίγουρος ότι δεν μετράει την τάση τροφοδοσίας του?

Με μπαταρίες τροφοδοτείται?

Link to comment
Share on other sites

efergy monitors are accurate to within 10%, at least. In most cases they are accurate to within 5%. Most of this variation is due to fluctuations in your electricity supply. (The energy monitor is not intended to check the accuracy of your electricity meter, but to provide real time feedback to aid energy saving.) If however you are concerned about the safety of your electricity meter, please consult a qualified electrician.

Με μπαταρίες είναι ναι. Για τον λόγο που λέει το θέλω κι εγώ, να ξέρω τι μπορώ να αποφεύγω, τώρα να μου ρθει 10% πάνω/κάτω ο λογαριασμός είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από προτροπή ενός φίλου, μέτρησα την ελάχιστη κατανάλωση που έχουμε στο σπίτι, τα πάγια όπως λέω εγώ, δηλαδή αυτά που καίνε 24/7 (ψυγεία, καταψύκτες, routers, κατεβαστήρια, κλπ).

Έβγαλα φωτογραφία το ρολόι πριν κοιμηθούμε, 01:00 και μετά το πρωί, πριν χρησιμοποιήσουμε τίποτα, 10:00. Σημειωτέον, ότι 23:00 με 07:00 είναι το νυχτερινό, οπότε από 7 μέχρι 10, έγραψε το ημερήσιο και η μέτρηση έγινε χωρίς φυσικά να ανοίγουμε τα a/c.

Κανονικό: 7646,2 > 7646,9 = 0,7kwh

Νυχτερινό: 3942,9 > 3947,8 = 4,9kwh

Πολλά η λίγα; Είναι λογικό να έχει γράψει τη νύχτα 0,82kwh την ώρα και την ημέρα 0,23kwh την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προτροπή ενός φίλου, μέτρησα την ελάχιστη κατανάλωση που έχουμε στο σπίτι, τα πάγια όπως λέω εγώ, δηλαδή αυτά που καίνε 24/7 (ψυγεία, καταψύκτες, routers, κατεβαστήρια, κλπ).

Έβγαλα φωτογραφία το ρολόι πριν κοιμηθούμε, 01:00 και μετά το πρωί, πριν χρησιμοποιήσουμε τίποτα, 10:00. Σημειωτέον, ότι 23:00 με 07:00 είναι το νυχτερινό, οπότε από 7 μέχρι 10, έγραψε το ημερήσιο και η μέτρηση έγινε χωρίς φυσικά να ανοίγουμε τα a/c.

Κανονικό: 7646,2 > 7646,9 = 0,7kwh

Νυχτερινό: 3942,9 > 3947,8 = 4,9kwh

Πολλά η λίγα; Είναι λογικό να έχει γράψει τη νύχτα 0,82kwh την ώρα και την ημέρα 0,23kwh την ώρα;

Με μια γρήγορη μέτρηση 11 με 3 το μεσημέρι, με κανένα στο σπίτι βγάζω 3,6kwh τη μέρα την ελάχιστη κατανάλωση.

Με βάση τους λογαριασμούς έχω 8,4kwh την άνοιξη - φθινόπωρο, 15,5kwh το χειμώνα και ~11kwh το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι βασικά στον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] αλλά γενικότερα βοηθάει όποιος γνωρίζει.

Έχουμε και λέμε:

Περίοδος κατανάλωσης 23/9/2013 - 21/1/2014 2075 + 1327 (νυκτερινό) = 3402kWh

Περίοδος κατανάλωσης 22/1/2014 - 22/5/2014 2328 + 1424 (νυκτερινό) = 3752kWh

Τι σκ@τά μπορεί να με σκίζει τόσο;;;

Υπάρχει ενδοδαπέδια θέρμανση με αντλία θερμότητας των 12Kw

Επίσης, ταχυθερμοσίφωνο 12Kw.

Όταν μας ήρθε ο πρώτος λογαριασμό στα 600€, φάγαμε ένα ταράκουλο και κάναμε τα εξής:

Κατεβάσαμε τη θερμοκρασία της θέρμανσης 1°

Προσπαθήσαμε να μην κάνουμε μπάνιο στο ημερήσιο ωράριο.

Όλο το σπίτι είναι με λάμπες οικονομίας, led και μικρά σποτ των 5watt.

Ο υπολογιστής μου καίει μετά τις 7 το βράδυ έως τις 12 και ΣΚ από τις 10 το πρωί.

Ψυγείο ντουλάπα και ένας καταψύκτης.

Να σημειώσω εδώ, ότι ακριβώς τα ίδια πράγματα (υπολογιστές, τηλεόραση, φώτα, φούρνος) υπήρχαν στο παλιό σπίτι, όπου δεν ξεπερνούσαμε ποτέ τις 1600kWh με μόνες διαφορές:

Η κουζίνα (μάτια) πλέον είναι γκάζι, άρα μείον στην κατανάλωση

Προστέθηκε ένας καταψύκτης 200lt με μέτριο φορτίο (κρέατα).

Τι μπορεί να συμβαίνει; :confused:

υπ' όψιν πως η αξιολόγηση κατανάλωσης ενός προιόντος σε watt είναι ανά ώρα.

αν η θέρμανση κοστίζει 12kw την ώρα,υπολόγισε πόσες ώρες την είχες ανοιχτή την ημέρα και επι πόσες μέρες,για να δεις πόσο σου κόστισε.

3 ώρες να την έχεις ανοιχτή την ημέρα,στο 2μηνο είναι 2160kw.

Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα!

Επειδή πολλά πράγματα συμβαίνουν κατά τύχη, ή εκεί που καθόμαστε μας πέφτει το μήλο στο κεφάλι και μας κατεβαίνουν ιδέες, δε θα σας πω όλο το story, αλλά μάλλον βρήκα τις πταίει...

Ο προβολέας.

Είχες προβολέα;;;

Αμέ, αλλά επειδή είναι έξω από το σπίτι και ανάβει μόνος του, είναι έξυπνος :p, δεν τον είχα λάβει υπόψη μου.

Στην είσοδο, υπάρχει προβολέας με λάμπα αλογόνου 500w :o

Αυτός είναι ρυθμισμένος να ανάβει με την κίνηση για περίπου 10"

Παρόλο που το στενάκι μας δεν έχει ιδιαίτερη κίνηση, ανάβει ακόμα και σκυλί να περάσει απέξω.

Μάλλον έτσι εξηγείται η υψηλή κατανάλωση τη νύχτα και η μηδενική την ημέρα, αφού ο αισθητήρας του, του επιτρέπει να ανάβει μόνο τη νύχτα.

Φαντάζομαι λόγω 500w, παρόλο που ανάβει για 10" και σβήνει, μπορεί να κάνει τόση ζημιά αν καίει όλη νύχτα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

έχεις διαφορά 0,6 kwh την ώρα ανάμεσα σε νύχτα και μέρα. ο προβολέας των 500w εάν καίει ασταμάτητα καταναλώνει 0,5 kwh

Βάσει αυτού

Είναι λογικό να έχει γράψει τη νύχτα 0,82kwh την ώρα και την ημέρα 0,23kwh την ώρα;

τότε, η διαφορά αυτή, δε μπορεί να είναι ο προβολέας βασικά; Τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες λόγω ζέστης, δε μπορώ να κλείσω και το a/c με την μπέμπη... έτσι δε μπορώ να μετρήσω "καθαρά", ώστε να τον έκλεινα να έβλεπα διαφορά.

Επίσης, έβαλα τον μετρητή στο κατεβαστήρι* και γράφει 40watt κατά μέσο όρο, άρα τα μόνα που μένουν στα "πάγια" είναι το ψυγείο και ο καταψύκτης.

*router, switch, laptop, ups, ασύρματο τηλέφωνο - όλα στην ίδια πρίζα

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.