Jump to content



Recommended Posts

Για τον εξωτερικό προβολέα πρέπει να βρεις πόσο χρόνο ανάβει συνολικά, γιατί τα 10s που λες αντιστοιχούν μόλις σε 1,4Wh.

Αυτό δεν είναι εφικτό. Ανάβει με αισθητήρα και μπαίνει σε λειτουργία αυτόματα, με το που σκοτεινιάζει. Το χειμώνα αυτό μπορεί να είναι και 5 το απόγευμα, τώρα, είναι στις 8-9. Το ότι πιάνει το παραμικρό το γνωρίζω και ήταν απαίτηση. Περνάει σκυλί; Ανάβει. Γατί; Ανάβει. Αμάξι, πεζός; Προφανώς. Οπότε όλη την περίοδο που δεν έχει φως, δεν έχω κάποιον τρόπο να το καταγράψω.

Το 1.4 πως προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα αντίστοιχο του eshop. το έχω τσεκάρει με διάφορες λάμπες και μου φάνηκε ότι είναι ΟΚ. επίσης το τσεκάρισα με ένα qnap και έβγαλα κατανάλωση πάρα πολύ κοντά σε αυτό που δείχνει η qnap. άρα εάν δεν ψάχνεις την ακρίβεια του 0,1% πάρτο.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα αντίστοιχο του eshop. το έχω τσεκάρει με διάφορες λάμπες και μου φάνηκε ότι είναι ΟΚ. επίσης το τσεκάρισα με ένα qnap και έβγαλα κατανάλωση πάρα πολύ κοντά σε αυτό που δείχνει η qnap. άρα εάν δεν ψάχνεις την ακρίβεια του 0,1% πάρτο.

Καλα για μια μικρη αποκλιση δεν υπαρχει θεμα απλα θελω να βλεπω στο περιπου την καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Την ενδοδαπεδια θέρμανση την είχες και στο προηγούμενο σπίτι?? Προσωπικά καίω τον κλιματισμό όλο το βράδυ και ελάχιστα την ημέρα μιας και λείπω. Μήπως έχεις και εσύ ανοιχτό το κλιματισμό? Είναι το μόνο από αυτά που περιέγραψες με αρκετή ισχύ για να δικαιολογήσει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

η απάντηση στην ερώτησή σου είναι αρκετά δύσκολη, τόσο λόγω των διαφόρων κλιμάκων και των διαφόρων παγίων που πληρώνουμε τόσο για ανταγωνιστικές όσο και για μη ανταγωνιστικές χρεώσεις.

εάν η κατανάλωσή σου είναι περίπου ίδια όλο τον καιρό, κάνε διαίρεση το ποσο που λέει στον λογαριασμό ότι πληρώνεις για την ΔΕΗ με τις κιλοβατώρες (πρόσεξε μην ξεχάσεις τον ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περιοδος καταναλωσης 20/3/2014 -22/7/2014.

Καταναλωση 4645kwh

Ημερες 124

Καταναλωση/Μερα 37.45

3242kwh Μερα - 1403kwh Νυκτερινο

Πως σας φαινεται η καταναλωση για 3οροφο σπιτι? Κανονικη ή υπερβολικη? Θελω να ψαξω ενα χειμερινο(καλοριφερ, ηλιακος) για να δω αν σκιζουν τη καταναλωση τα AC το καλοκαιρι ή συμβαινει κατι αλλο. Ισως με το efergy βγαλω ακρη καλυτερα, αφου θα βλεπω ποιες μερες/ωρες ανεβαινει η καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται η καταναλωση για 3οροφο σπιτι? Κανονικη ή υπερβολικη? Θελω να ψαξω ενα χειμερινο(καλοριφερ, ηλιακος) για να δω αν σκιζουν τη καταναλωση τα AC το καλοκαιρι ή συμβαινει κατι αλλο. Ισως με το efergy βγαλω ακρη καλυτερα, αφου θα βλεπω ποιες μερες/ωρες ανεβαινει η καταναλωση.

Αν υπαρχει Πιστοποιητικο Ενεργειακης Απόδοσης

θα βοηθουσε να δουμε αναλυτικα τις καταναλώσεις

Για καποιον μπορει να είναι αυξημένες οι τιμές, για καποιον άλλο οχι

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει Πιστοποιητικο Ενεργειακης Απόδοσης

θα βοηθουσε να δουμε αναλυτικα τις καταναλώσεις

Για καποιον μπορει να είναι αυξημένες οι τιμές, για καποιον άλλο οχι

Εχουμε? Δεν εχω ιδεα. Θα το κοιταξω.

Το "3242kwh Μερα - 1403kwh Νυκτερινο" με βαζει σε σκεψεις σχετικα με τη καταναλωση 7.01-22.59.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλιματίζεις ολο το σπιτι, ολη μερα, είναι λιγα

Οχι σκεψου πως το ισογειο ειναι δικο μου. Τις ωρες που λειπω δεν ειναι κανεις, και δεν κλιματιζεται. Στον 1ο το 18αρι θα ανοιξει 2-3 ωρες. Οταν γυρισω (ειδικα τωρα καλοκαιρι) θα εχω το 12αρι AC του γραφειου ανοιχτο, και οταν παω για υπνο το κλεινω και ανοιγω το 12αρι στο υ/δ μου inverter και τα 2. Υποψιαζομαι τη ζημια τη κανει το πλυντηριο και στεγνωτηριο σε ωρες μη Γ1Ν, η κουζινα (σχεδον καθημερινη χρηση ματιων ή/και φουρνου), σιδερο, σκουπα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια γνωμη παιδια κ για το δικο μου θεμα αν εχετε την καλοσυνη γιατι εχω θολωσει...

Εν συντομια το ιστορικο...2χρονια μενω σε σπιτι 110τμ με μεσο ορο καταναλωσης 1200Κwh...λιγο περισσοτερο απο όσο ειχα κ 7 χρονια που εμενα σαντορινη (1100Kwh..)

Ξαφνικα το τετραμηνο (Δεκ-Μαρ) η καταναλωση εκτοξευτηκε στις 2250Κwh!!!

H μονη επιπλεον συσκευη που χρησιμοποιησα το διαστημα αυτο ηταν ενας αφυγραντηρας (περιπου απο 21.00--08.00 τις 100 απο τις 120 μερες του εκκαθαριστικου..σημειωτεον οτι την συσκευη την χρησιμοπουσα και στο προηγουμενο σπιτι ..)

δικαιολογειται ο διπλασιασμος περιπου της καταναλωσης μου απο τη χρηση της συσκευης αυτης? (εκτιμω πως οχι)

το πολυ περιεργο (για τις δικες μου περιορισμενες γνωσεις σε τετοια θεματα) ειναι οτι λιγες μερες μετα που εκδοθηκε ο λογαριασμος ,μετρησα την "κινηση" του ρολογιου με ανοιχτο μονο ενα nas (15watt),δυο δεκτες δορυφορικους κ tv standby)... ολα τα αλλα κλειστα(ψυγειο-καταψυκτης κτλ)....ειχα μια στροφη καθε 2λεπτα και 27δευτ.!!!!!....(το ρολοι αναφερει 75στροφες=1kwh)....

το επομενο τετραμηνο καταναλωσα 1600kwh...στα μεσα της περιοδου αυτης αναλογη μετρηση μου εδειξε 1στροφη =3λ και 40δευτ.

τωρα ξαναμετρησα και 1στροφη = 5λ και 45δευτ.

Πως εξηγειται αυτο??

ΥΓ 1) ειμαι 99,9% σιγουρος οτι ο ιδιοκτητης (μενει απο πανω) μου εκλεβε ρευμα...τον ενημερωσα για την κατασταση απο την πρωτη στιγμη οπότε θεωρω οτι μπορεσα κ πηρε "αντιμετρα"

2) εγινε ελεγχος του ρολογιου απο δεη κ το ρολοι ειναι σωστο (μεσα στα ορια..1.5% αν θυμαμαι καλα)

3) οταν κλεινω το γενικο μου (2φορες το εχω δοκιμασει παρατηρωντας για 1-2λεπτα) το ρολοι δεν γυριζει...

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από soulkeeper
Link to comment
Share on other sites

Ποσα watt είναι ο αφυγραντηρας; για ζεστό νερό και για θέρμανση τι χρησιμοποιείτε;

Πλέον έχει καταργηθεί η απαίτηση για το επιπλέον καλώδιο του νυχτερνινου. Συνεννοησου με τον ιδιοκτήτη και βάλε άμεσα. Το κόστος είναι μόνο 40 ευρώ και το τετραμηνιαιο πάγιο μόλις 2 ευρώ!

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν φταει ο αφθυγραντηρας. Το θέμα είναι εφόσον ειδοποιησες τον ιδιοκτήτη δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις. Τέτοιες περιπτώσεις θέλουν τρελή υπομονή και παρατήρηση.. Καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

1 στροφή κάθε 2.5 λεπτά σημαίνει ότι για τις 75 θέλεις 187,5 λεπτά δηλαδή 3 ώρες, το οποίο αντιστοιχεί σε ισχύ περίπου 330 watt.

1 στροφή κάθε 3.6 λεπτά σημαίνει ότι για τις 75 θέλεις 270 λεπτά δηλαδή 4,5 ώρες, το οποίο αντιστοιχεί σε ισχύ περίπου 220 watt (άρα 33% κάτω από το αρχικό)

1 στροφή κάθε 5.75 λεπτά σημαίνει ότι για τις 75 θέλεις 430 λεπτά δηλαδή 7 ώρες, το οποίο αντιστοιχεί σε ισχύ περίπου 140 watt (άρα 60% κάτω από το αρχικό).

Για μένα ακόμα και το 140 είναι πολύ για NAS σε λειτουργία και 2-3 συσκευές σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.