Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα στη παρέα!

Όλα αυτά μοιάζουν σαν "κυνήγι μαγισσών", καλά λέει ο Γιώργος (@GriGas), τα νούμερα δεν βγαίνουν αλλά το κύριο ζήτημα είναι ότι αν δεν πάρεις κάποια μέτρα , δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτε! ! !

Το να σημειώνεις την ένδειξη του ρολογιού πρίν και μετά από συγκεκριμένες περιόδους κατά τις οποίες δουλεύουν μόνο κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα, είναι μια λύση, αλλά και πάλι χωράει τόσο "νερό" που να την καθιστά "μη μαχητή" σε μια διένεξη με τον "πονηρό" της υπόθεσης.

Μια άλλη λύση είναι σε περιόδους όπου υπάρχει κατανάλωση -μέσα στην οποία ο "πονηρός" πιθανολογείται ότι "βουτάει το δάχτυλο στο μέλι", να στηθεί κάποιος στο ρολόι και κάποιος άλλος να κατεβάσει τον γενικό του σπιτιού, για να φανεί αν ο δίσκος σταματάει (υπόψη ότι θα πάρει μερικές στροφές από κεκτημένη ταχύτητα) !

Η καλύτερη λύση είναι η προσθήκη δεύτερου ρολογιού μέσα στο σπίτι (αυτά τα ηλεκτρονικά που μπαίνουν στον πίνακα είναι μια κομψή , αλλά ακριβή λύση), και μετά, να γίνει αντιπαραβολή των ενδείξεων των μετρητών.

Αν η ΔΕΗ ήρθε και έλεγξε τον μετρητή και τον βρήκε εντάξει, δεν θα ανακατευτεί άλλο, η ρευματοκλοπή αυτού του είδους δεν ανήκει στην δικαιοδοσία της, μόνο ότι κάνεις εσύ με δικό σου ηλεκτρολόγο, αλλά και εδώ παίζει πάντα το ενδεχόμενο ο "πονηρός" -σαν τέτοιος που είναι- να "κάνει την πάπια" και να σταματήσει την "αφαίμαξη" !

Συνεπώς η μόνη δόκιμη και πιθανόν αποτελεσματικότερη λύση είναι, φίλος ηλεκτρολόγος και μυστικότητα....

Και φυσικά πάντα απομένει σαν τελευταία εφεδρεία το ψάξιμο της εγκατάστασης για το σημείο που γίνεται η ρευματοκλοπή, αλλά εκεί πάμε μόνο με πολύ ζόρι !!!

Κάτι ακόμα που πρέπει να δεις είναι, το από που τροφοδοτούνται τα κοινόχρηστα -αν υπάρχουν- γιατί δεν αποκλείεται ο ορισμός "κοινόχρηστα" να έχει βρεί στην περίπτωσή σου μια λίγο πιο "ευρεία " ερμηνεία! :rant:

Φίλε [MENTION=3637]soulkeeper[/MENTION] όπως καταλαβαίνεις -και όπως ειπώθηκε και πριν- έχεις μπλέξει και θέλει υπομονή και επιμονή, ιδιαίτερα αν θες να τυλίξεις τον "βρικόλακα" σε μια κόλλα χαρτί!

Και κάτι ακόμα, που το άφησα τελευταίο χωρίς να σημαίνει ότι αυτό σηματοδοτεί και την σπουδαιότητά του, ξανακοίτα προσεκτικά με ένα power meter, τι "καίνε" οι επιμέρους συσκευές σου, για να αποκλείσεις τις εκπλήξεις !

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και προ πάντων υπομονή ! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός είναι ότι εάν σου έκλεβε, τώρα έχει σταματήσει και δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Αν θες πάντως να είσαι σίγουρος, βάλε ένα μετρητή ράγας όπως είπε και ο στέλιος (κατά προτίμηση κάποιον επώνυμο)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα σας ευχαριστω ολους σας!!

Εχω μετρησει τις συσκευες με power meter...ολες οι τιμες φυσιολογικες ...

το κακο για μενα ειναι οτι αν εκλεβε...το χει πλεον σταματησει...

τα κοινοχρηστα (αρκετα φωτα-προβολεις στην αυλη με φωτοκυτταρο) τα τσεκαρα αλλα δυστυχως προσφατα....δεν γραφει το ρολοι μου...

ο αφυγραντηρας μου καει 0,22kw/h..kai 24ωρες να τον ειχα ανοιχτο στις 120μερες βγαινουν 634kwh....

YΓ τωρα που το σκεφτομαι...εβαλε φετος στο λεβητοστασιο εγκατασταση για ενεργειακο τζακι στο δυο σπιτια (πανω μου κ απο κατω)....παιζει η εγκτασταση που εκανε (σε περιπτωση που ειχε βουτηξει το χερι στο μελι) να δικαιολογει τις 700 περιπου επιπλεον Kwh?

Link to comment
Share on other sites

Κυνηγας φαντάσματα

Αν καποιος εχει βαλει χερι στο κεντρικο σου καλωδιο, πρεπει να φαινεται

Αν εχεις παροχη δικη σου στο Λεβοτοστασιο, μπορεις να τσεκαρεις ευκολα αν εχει συνδεθει κατι άλλο επανω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ..

Αν καποιος εχει βαλει χερι στο κεντρικο σου καλωδιο, πρεπει να φαινεται

Αν εχεις παροχη δικη σου στο Λεβοτοστασιο, μπορεις να τσεκαρεις ευκολα αν εχει συνδεθει κατι άλλο επανω.

μπορεις να βοηθησεις στο πως και που θα τα δω τοσο ευκολα?

Γιατι απο το ποστ του Στελιου πιο πανω καταλαβα οτι μαλλον αρκετα δυσκολο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πάρει από κάποια γραμμή που πάει σε πρίζες δεν θα το βρεις ποτέ. Βαλε ένα ψηφιακό αμπερόμετρο στο ρολόι και από εκεί θα καταλαβαίνεις τι συμβαίνει με την κατανάλωση.

Αν κάποια στιγμή δεις πολλά αμπέρ, κλίνεις μια μια τις ασφάλειες μέχρι να βρεις πια είναι φορτωμένη.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βοηθησεις στο πως και που θα τα δω τοσο ευκολα?

Γιατι απο το ποστ του Στελιου πιο πανω καταλαβα οτι μαλλον αρκετα δυσκολο ειναι...

Ψάχνεις για σημαδια παραβίασης στην οδευση του καλωδίου σου από το ρολόι στον κεντρικο σου πινακα

Αν έχει πάρει από κάποια γραμμή που πάει σε πρίζες δεν θα το βρεις ποτέ. Βαλε ένα ψηφιακό αμπερόμετρο στο ρολόι και από εκεί θα καταλαβαίνεις τι συμβαίνει με την κατανάλωση.

Αν κάποια στιγμή δεις πολλά αμπέρ, κλίνεις μια μια τις ασφάλειες μέχρι να βρεις πια είναι φορτωμένη.

Θα πρεπει να εχει βαλει χερι μεσα στο σπιτι του

Link to comment
Share on other sites

παιδια να διευκρινισω οτι νοικιαζω κ απο πανω μενει ο ιδιοκτητης κ κατω η μανα του ,με κολλητο ηλεκτρολογο (απο οτι μου ειχε πει παλιοτερα)....που του εκανε κ την εγκατασταση..

τα σημαδια πως ειναι δυνατον να τα δω....το καλωδιο δεν φευγει απο το ρολοι κ καταληγει μεσα απο τοιχους κτλ στον γενικο μου....που να ξερω τι εχει γινει κατα την εγκατασταση κ που μπορει να διακλαδωνει κ να παιρνει κατ'επιλογη αυτος??

Link to comment
Share on other sites

κ να σας κ πω κατι αλλο?

ξεχαστε συνολικη καταναλωση,ιστορικο καταναλωσεων,επιπλεον συσκευες κτλ....

ΓΙΑΤΙ το ρολοι μου (την "υποπτη" περιοδο) εκανε μια πληρη περιστροφη σε 2 και 27 δευτ. και τωρα κανει καθε 5 και 45δευτ. με ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες συσκευες στο σπιτι μου σε stand by?

1300kwh ειχα την αντιστοιχη περιοδο 2012...

φετος αφυγραντηρα 0,22kw/h επι 11ωρες=2.42kw/ημερα....242kw το τετραμηνο.. αρα ειμαι στις 1542kwh

940kwh εγραφε το ρολοι εκεινη το τετραμηνο με τις συσκευες μου stand by..

400kwh γραφει τωρα ...

540kwh διαφορα...1542+540=2082kwh μεχρι τις 2250kwh που μου ηρθε ο εκκαθαριστικος ειναι 168kwh...νομιζω ευκολα δικαιολογουνται σε σχεση με τον προηγουμενο χειμωνα με 20-30 ταινιες παραπανω που ειδα(προβολεα-ενισχυτες),με 20-30πληντυρια που μπορει να μπηκαν παραπανω κτλ...

εγω (αν κ δηλωνω προκατειλημμενος με τον κυριο) ειμαι πεπεισμενος οτι με εκλεβε..

Έγινε επεξεργασία από soulkeeper
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν μπορεις να κανεις κατι. Πρεπει να εισαι ολη την ωρα στο ρολοι να μετρας..

Αρα ή μετακομίζεις ή το ξεπερνάς.

Με όλο το σεβασμό , αλλα διαφωνώ κάθετα!

Ετσι επιβιώνουν κατι τέτοιοι...μετα απο μενα θα το κανει σε εσένα,στο φίλο σου...

Θα το ψάξω όσο μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη DIY απορια.

Σε 2.5αρι καλωδιο ειχαν συνδεσει 10Α ασφαλεια, η οποια πιανει ολο το γραφειο μου και αλλο ενα χωρο στο οποιο αν εβαζα ηλεκτρικη πχ, επεφτε. Αφου ηταν 2.5αρι εβαλα 16αρα και ολα μια χαρα! Εννοειται με κλεισιμο του γενικου, πολλαπλες δοκιμες με δοκιμαστικο κλπ.

Αφου πηρα φορα :hehe: σκεφτομαι αν μπορω να μοιρασω τα φορτια του πινακα μονος και αν τα βρω σκουρα να καλεσω ηλεκτρολογο. Χωρο για ασφαλειες εχω στις ραγες. Εξηγω, σε μια ασφαλεια εχουν συνδεσει το κηπο (ο οποιος εχει δικο του υποπινακα με απομονωση κλπ) και τις πριζες του πλυντηριου/στεγνωτηριου. Εκλεισα το γενικο, ανοιξα το πινακα και ειδα πως στη συγκεκριμενη ασφαλεια "απο πανω" καταληγουν 2 καλωδια (κοκκινο και καφε) και απο κατω φευγει 1 (μαυρο) γενικα, επειδη οι ασφαλειες εχουν μια μπαρα ολες μαζι. Υποθετω λοιπον πως τα 2 αυτα καλωδια ειναι 2 διαφορετικες γραμμες? Τα μετρησα ειναι 2.5αρια. Αν παρω μια ακομη 16αρα και ενωσω 1 πανω και 1 κατω καλωδιο θα εχει καθε χωρος τη δικη του ασφαλεια? Γιατι βρισκω χαζο οποτε θελω να ριξω ή να πεσει η ασφαλεια του κηπου πχ, να κοβω το πλυντηριο αν λειτουργει.

Προσπαθω να εξηγησω περιγραφικα γιατι βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να ξανακλεισω το γενικο, να βγαλω πινακα, να βγαλω φωτο κλπ τετοια μεγαλη ωρα :hehe:. Αν χρειαστει βεβαια θα ανεβασω.

Μεσα στο μηνα θα ερθει ηλεκτρολογος για αλλες εργασιες που θελω να κανω, ειπα να το παλεψω μονος για τη χαρα του DIY.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη περιπτωση οικονομιας ηλεκτρολογου!

Φυσικα το ιδανικο ειναι καθε καλωδιο να εχει δικη του ασφαλεια αφου υπαρχει χωρος μεσα στο πινακα!

1.5mm -》10amp και 2.5mm -》16amp ασφαλεια.

Και απο κατω ολα γεφυρωμενα μεταξυ τους.

Και προσοχη παντα κλεινουμε γενικο πριν βαλουμε τα χερακια μας [emoji4]

Επισεις πολυ καλο σφιξιμο τις βιδες! Και σιγουρευομαστε για αυτο τραβωντας τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έρθει ηλεκτρολόγος, άστο καλύτερα να το κάνει αυτός. Δεν παίζουμε με τον πίνακα, εκτός και αν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουμε, πώς το κάνουμε και το κυριότερο πώς να είμαστε ασφαλείς τόσο εμείς όσο και η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικη περιπτωση οικονομιας ηλεκτρολογου!

Φυσικα το ιδανικο ειναι καθε καλωδιο να εχει δικη του ασφαλεια αφου υπαρχει χωρος μεσα στο πινακα!

1.5mm -》10amp και 2.5mm -》16amp ασφαλεια.

Και απο κατω ολα γεφυρωμενα μεταξυ τους.

Και προσοχη παντα κλεινουμε γενικο πριν βαλουμε τα χερακια μας [emoji4]

Επισεις πολυ καλο σφιξιμο τις βιδες! Και σιγουρευομαστε για αυτο τραβωντας τα καλωδια.

mikemtb δεν φανταζεσαι τι γυφτιες εχουν κανει. Και να πω πως ηταν κανα διαμερισματακι και καναν οικονομια απο παντου... 3 μεζονετες ιδιες εφτιαξε ο ιδιος κατασκευαστης, θα επεφτε εξω για 15 ασφαλειες παραπανω? Αθανατοι Ελληναρες. Υποθετω πως και οι αλλες 2 τα ιδια θεματα εχουν. Τα μισα μεσα ειναι Hager τα αλλα μισα Nora. Μαλλον οτι τους ειχε μεινει βαλαν.

Για τα χρωματα? Παλι οικονομια και οτι ειχε μεινει? Μηπως ειναι οι 3 φασεις? Πχ τωρα η ιδια ασφαλεια εχει πανω 1 καφε 1 κοκκινο κατω 1 μαυρο. Αν βαλω 2 ασφαλειες η μια με το καφε και η μια με το κοκκινο ειμαστε οκ?

Εννοειται πως τα προσεχω ολα, και ενω εχω κλεισει τα παντα συνεχιζω να ιδρωνω απο το αγχος μη τυχον και δεν εκλεισε κατι, δοκιμες καθε λιγο με το δοκιμαστικο το οποιο εχω ελεγξει οτι δουλευει σωστα και δεν το δανειζω ποτε :nuke:

GriGas εχεις απολυτο δικιο, προσπαθω μηπως το καταφερω μονος επειδη ειναι κατι σχετικα απλο τυπου βαλε-βγαλε καλωδια. Θα το ψαξω λιγο ακομα και αν δεν.. τον αφηνω να το κανει αυτος και εγω κλεβω τεχνη :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.