Jump to content



Recommended Posts

Ο αφυγραντήρας σου, αν δεν είναι κανένα τέρας, τις ώρες που λες ότι τον χρησιμοποιούσες, μπορεί να ευθύνεται για κατανάλωση 250-400 kWh, οπότε από μόνος του δεν κάνει διαφορά.

Για να δεις αν σου κλέβει ρεύμα ο ιδιοκτήτης, καλύτερα κλείσε όλες τις συσκευές και όχι το γενικό σου διακόπτη, αφού το πιθανότερο είναι να παίρνει από δική σου παροχή (είναι πολύ χοντρό να έχει βάλει επιπλέον καλώδιο στην κύρια παροχή παρακάμπτοντας τον πίνακά σου).

Υπάρχει ακόμα η πιθανότητα ο καταμετρητής της ΔΕΗ να έκανε λάθος, να μην ήρθε να μετρήσει μια φορά και να έβαλε τη μέτρηση κατά προσέγγιση. Οπότε ένα 4μηνο να είχες αυξημένη κατανάλωση και το επόμενο μειωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα πέρισυ με 12€ περίπου μια συσκευή και μέτρησα όλες τις καταναλώσεις από τις ενεργοβόρες συσκευές μου που μπαίνουν σε πρίζα (ψυγείο, A/C κ.λπ.):

2.5" LCD Digital Power Monitor / Current Monitor - White + Black (EU plug) - Free Shipping - DealExtreme

Μόλις είδα ένα αντίστοιχο στην Ελλάδα και μάλιστα σε προσφορά, φτηνότερα απ' όσο το πήρα εγώ :angry:

HAMA 111908 XAVAX GREEN ECO ENERGY METER PREMIUM -

Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι σπουδαία, αλλά κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Έτσι μπορείς να υπολογίσεις πόσο καίει μια συσκευή, είτε εκείνη τη στιγμή, είτε αθροιστικά. Το αφήνεις μερικές μέρες και βγάζεις μέσο όρο (π.χ. για το ψυγείο που δεν καταναλώνει το ίδιο συνεχώς).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα πέρισυ με 12€ περίπου μια συσκευή και μέτρησα όλες τις καταναλώσεις από τις ενεργοβόρες συσκευές μου που μπαίνουν σε πρίζα (ψυγείο, A/C κ.λπ.):

2.5" LCD Digital Power Monitor / Current Monitor - White + Black (EU plug) - Free Shipping - DealExtreme

Μόλις είδα ένα αντίστοιχο στην Ελλάδα και μάλιστα σε προσφορά, φτηνότερα απ' όσο το πήρα εγώ :angry:

HAMA 111908 XAVAX GREEN ECO ENERGY METER PREMIUM -

Η ποιότητα κατασκευής δεν είναι σπουδαία, αλλά κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Έτσι μπορείς να υπολογίσεις πόσο καίει μια συσκευή, είτε εκείνη τη στιγμή, είτε αθροιστικά. Το αφήνεις μερικές μέρες και βγάζεις μέσο όρο (π.χ. για το ψυγείο που δεν καταναλώνει το ίδιο συνεχώς).

Σε τι τιμή άνα khw τα ρυθμίζεις αυτά τα μαραφέτια όμως...;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βάλεις τιμή. Μετράς τις kWh και κάνεις τους υπολογισμούς σου μετά. Με τη ΔΕΗ να αλλάζει το τιμολόγιο κάθε τόσο, δεν έχει νόημα να βάλεις τιμή ανά kWh στη συσκευή.

Πέρισυ έφτιαξα ένα excel για να δω πόσο με συμφέρει το νυκτερινό. Πέρασα ένα *^%*& :rant::rant: απόγευμα για βρω τους διεστραμμένους υπολογισμούς και να ταιριάζει το αποτέλεσμα με το λογαριασμό.

Φέτος είμαι σίγουρος ότι θα έχει ξαναλλάξει, αλλά είχα υπολογίσει 0,2071€/kWh (χωρίς νυκτερινό).

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να μπλέξει στη διαστροφή που λέγεται τιμολόγηση ΔΕΗ, επισυνάπτω το αποτέλεσμα της περσινής μου προσπάθειας.

Παρέχεται as is, γιατί δε θυμάμαι πια τις πράξεις, όποιος θέλει να το ενημερώσει με τη φετινή κατάσταση, είναι φυσικά ευπρόσδεκτος :flag:

DEH Cost per KWh Timologio G1.xls

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρα φορα :hehe: σκεφτομαι αν μπορω να μοιρασω τα φορτια του πινακα μονος και αν τα βρω σκουρα να καλεσω ηλεκτρολογο. Χωρο για ασφαλειες εχω στις ραγες. Εξηγω, σε μια ασφαλεια εχουν συνδεσει το κηπο (ο οποιος εχει δικο του υποπινακα με απομονωση κλπ) και τις πριζες του πλυντηριου/στεγνωτηριου. Εκλεισα το γενικο, ανοιξα το πινακα και ειδα πως στη συγκεκριμενη ασφαλεια "απο πανω" καταληγουν 2 καλωδια (κοκκινο και καφε) και απο κατω φευγει 1 (μαυρο) γενικα, επειδη οι ασφαλειες εχουν μια μπαρα ολες μαζι. Υποθετω λοιπον πως τα 2 αυτα καλωδια ειναι 2 διαφορετικες γραμμες? Τα μετρησα ειναι 2.5αρια. Αν παρω μια ακομη 16αρα και ενωσω 1 πανω και 1 κατω καλωδιο θα εχει καθε χωρος τη δικη του ασφαλεια? Γιατι βρισκω χαζο οποτε θελω να ριξω ή να πεσει η ασφαλεια του κηπου πχ, να κοβω το πλυντηριο αν λειτουργει.

Προσπαθω να εξηγησω περιγραφικα γιατι βαριεμαι να μπω στη διαδικασια να ξανακλεισω το γενικο, να βγαλω πινακα, να βγαλω φωτο κλπ τετοια μεγαλη ωρα :hehe:. Αν χρειαστει βεβαια θα ανεβασω.

Μεσα στο μηνα θα ερθει ηλεκτρολογος για αλλες εργασιες που θελω να κανω, ειπα να το παλεψω μονος για τη χαρα του DIY.

Βρες που πηγαινει το μαυρο αρχικα. Αυτά τα τρια χρωματα χρησιμοποιούνται για να δηλωσουν τη φαση.

Ο ουδέτερος είναι παντα μπλε, και η γειωση πρασινο-κιτρινο

Μια φωτο θα βοηθαγε πολύ, και κανε νέο θεμα

Link to comment
Share on other sites

mikemtb δεν φανταζεσαι τι γυφτιες εχουν κανει. Και να πω πως ηταν κανα διαμερισματακι και καναν οικονομια απο παντου... 3 μεζονετες ιδιες εφτιαξε ο ιδιος κατασκευαστης, θα επεφτε εξω για 15 ασφαλειες παραπανω? Αθανατοι Ελληναρες. Υποθετω πως και οι αλλες 2 τα ιδια θεματα εχουν. Τα μισα μεσα ειναι Hager τα αλλα μισα Nora. Μαλλον οτι τους ειχε μεινει βαλαν.

Για τα χρωματα? Παλι οικονομια και οτι ειχε μεινει? Μηπως ειναι οι 3 φασεις? Πχ τωρα η ιδια ασφαλεια εχει πανω 1 καφε 1 κοκκινο κατω 1 μαυρο. Αν βαλω 2 ασφαλειες η μια με το καφε και η μια με το κοκκινο ειμαστε οκ?

Εννοειται πως τα προσεχω ολα, και ενω εχω κλεισει τα παντα συνεχιζω να ιδρωνω απο το αγχος μη τυχον και δεν εκλεισε κατι, δοκιμες καθε λιγο με το δοκιμαστικο το οποιο εχω ελεγξει οτι δουλευει σωστα και δεν το δανειζω ποτε :nuke:

GriGas εχεις απολυτο δικιο, προσπαθω μηπως το καταφερω μονος επειδη ειναι κατι σχετικα απλο τυπου βαλε-βγαλε καλωδια. Θα το ψαξω λιγο ακομα και αν δεν.. τον αφηνω να το κανει αυτος και εγω κλεβω τεχνη :)

Υπάρχει περίπτωση τα καλώδια που βλέπεις στην ασφάλεια να τροφοδοτούν πρίζες και διακόπτες για φώτα στην μία γραμμή και το άλλο καλώδιο που βλέπεις να πηγαίνει στο φωτιστικό ασφαλείας ή κουδούνι που πιθανόν να υπάρχει πάνω από τον πίνακα. Οπότε να τροφοδοτήσεις μόνο φωτιστικό ασφαλείας ή κουδούνι με ξεχωριστή ασφάλεια δεν αλλάζει κάτι, εκτός εάν κατεβάσεις την ασφάλεια του φωτιστικού ασφαλείας ώστε να δουλεύει η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τα καλώδια που βλέπεις στην ασφάλεια να τροφοδοτούν πρίζες και διακόπτες για φώτα στην μία γραμμή και το άλλο καλώδιο που βλέπεις να πηγαίνει στο φωτιστικό ασφαλείας ή κουδούνι που πιθανόν να υπάρχει πάνω από τον πίνακα. Οπότε να τροφοδοτήσεις μόνο φωτιστικό ασφαλείας ή κουδούνι με ξεχωριστή ασφάλεια δεν αλλάζει κάτι, εκτός εάν κατεβάσεις την ασφάλεια του φωτιστικού ασφαλείας ώστε να δουλεύει η μπαταρία

Θα ανοιξω νεο θεμα γιατι θελει δουλεια. Ο πινακας στον οποιο αναφερομαι ειναι ο 2ος, ας πουμε. Ο κεντρικος ειναι στον 1ο και αυτος που ψαχνομαι ειναι στο ισογειο.

Link to comment
Share on other sites

Περίοδος κατανάλωσης 71 ημέρες.

Πρωινό τιμολόγιο: 1000KWh

Νυκτερινό τιμολόγιο: 600KWh

Αυτή την περίοδο:

Φούρνο, πλυντήρια (πιάτων/ρούχων), θερμοσίφωνο, όλα μετά τις 11.

Ο χαμαιλέων έφυγε κι έτσι η λάμπα του δε δούλεψε.

Ο προβολέας των 500w αλλάχθηκε με LED των 50w.

Αλλάχθηκαν όσες λάμπες ήταν δυνατόν, με LED.

Δούλεψε για 1 μήνα, τα βράδυα, 9000btw a/c στους 26° στο low, καινούριας τεχνολογίας, 2 ετών.

Τα πρωινά, δεν καίει σχεδόν τίποτα, μόνο το θερμοσίφωνο αν κάνει μπάνιο ο μπέμπης.

Μόνιμα στην πρίζα είναι το laptot, το router, το ups τους και το ψυγείο.

Εκτός από το ψυγείο, που δεν έχω δυνατότητα, μέτρησα το σύνολο των παραπάνω και δεν ξεπερνάνε τα 40watt ακόμα κι όταν δουλεύω απάνω με remote desktop.

Συνάδελφος με ένα παιδί επίσης, νυκτερινό τιμολόγιο, που βάζει πλυντήρια κλπ, έχει 120KWh το δίμηνο.

Τι @@ συμβαίνει; :rant:

Link to comment
Share on other sites

wizard βάλε μετρητή κατανάλωσης, δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά. δεν έχω ξεπεράσει ΠΟΤΕ τις 1000 kwh το τετράμηνο

Για να μην ψάχνω το thread από την αρχή, έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο;

Φαντάζομαι θα πρέπει να μπει στον πίνακα, και όχι στο ρολόι, ώστε να μην έχω θέματα με τη ΔΕΗ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

2/4 με 1/8 έγραψα 873 kwh δηλαδή 7,21 την ημέρα

1/8 έως 25/9 έχω γράψει 382 αλλά επειδή λείψαμε συνολικά 1 εβδομάδα θα το υπολογίσω για 56-7=49 ημέρες 7,79 kwh (δεν είναι απολύτως σωστό μιας και ψυγείο, nas, router, switch και λοιπές συσκευές δούλευαν ή ήταν σε standby)

Για μετρητή, εάν μπορείς να τον βάλεις στον πίνακα θα σου πρότεινα εφόσον τον βρεις σε λογική τιμή έναν επώνυμο (ΑΒΒ, Hager, Legrand κλπ) ή τις λύσεις που είπαν djd και jpavly σε προηγούμενά τους ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για οικονομία έχω βάλει στο πίνακα ένα χρονικό + αυτόματο ρελέ για το θερμοσίφωνα. Πατάω απλά ένα μπουτόν και ορίζω πόση ώρα θα είναι ανοικτός. Έχει από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι ώρες. Το έχω ορίσει στα 20λεπτά και φτάνει. Μετά κλείνει μόνο του. Δεν έχω ποτέ την έννοια : ωχ! τον ξέχασα ανοικτό.

Έχω βάλει και 2ο led στον πίνακα να ξέρω αν ποτέ πάθει βλάβη ο αυτόματος ρελές (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις!).

Για προστασία έχω βάλει επιτηρητή τάσης, ακριβός στη τιμή αλλά αξίζει. Αν γίνει απότομη αυξομείωση σταματάει τη παροχή για να μη καούν οι συσκευές. Απαιτεί και 40A αυτόματο ρελέ αν είναι μονοφασική παροχή, ε και κάνα ups στο PC ως 2ο firewall μη χαθούν δεδομένα :p

Link to comment
Share on other sites

ακόμα πιο εύκολα και οικονομικά, μπορείς να ρυθμίσεις τον θερμοστάτη του θερμοσίφωνα σε μια ικανοποιητική θερμοκρασία και έτσι να σβήνει ακόμα και στα 10 λεπτά. τα 20 λεπτά είναι πααααρα πολλά για το καλοκαίρι και λίγα για το χειμώνα. ενώ με τον θερμοστάτη ανάβει ακριβώς για τόσο όσο χρειάζεται. και σαν επιπλέον bonus όταν τον ανάψεις δεύτερη φορά, κόβει ακόμα πιο γρήγορα μιας και απλά δίνει την επιπλέον θερμότητα που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.