Jump to content



laptop I7 Vs desktop (αρχαιολογια) 1-0


Recommended Posts

Ερωτηση μου σε αλλο τοπικ:

"Αυτη τη στιγμη δουλευω με ενα desktop παναρχαιο θα ελεγα.

AMD AthlonΧP 2000+στα 1,66GHz ,RAM 2GB,VGA FX5200.

με χp(γιατι τα 7 του επεφταν λιγο βαρια),και φυσικα οχι τις τελευταιες version των προγραμματων που δουλευω (λογο sse2).

Συγκριτικα τωρα με το laptop που εχω επιλεξει,θα ειμαι σε καλυτερη μοιρα,στα ιδια,ή και μπορει και χειροτερα?

(εννοειτε θα του βαλω αμεσως τα 7,και τις τελευταιες -σχετικα-version προγραμματων)

Ευχαριστω"

Απαντηση απο μελος:

--τα cpu που μπορείς να βρεις σε laptop δεν έχουν καμία επαφή με αυτόν του desktop σου.

μιλάμε για μονοπύρηνο του 2002? Τα προγράμματα που αναφέρεις, μπορεί να λιγο εώς πολυ απαιτητικά αναλογα με την χρηση που τα κανεις, αλλά δεν νομίζω οτι ο Athlon που αναφέρεις μπορει να ανταπεξελθει ακομα και με ήπια χρήση, (γενικά δεν σου κρύβω ότι απορώ)

αλλα αν μου λες οτι δουλευεις με τον athlon με ενα τωρινό laptop θα πάθεις σοκ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Τι σοκ ρε παιδια!! |αυτο το "χρεπι" desktop του 2002 που αναφερετε παραπανω,μονοπυρηνο με ουτε καν πανω απο 2gb ram.

ξεφτιλυσε στην κυριολεξια το νεο laptop 2014 με Ι7 ,8gb ram.

Tι θα παθω σολ μου λετε.

Δουλευα στο "χρεπι" ενα αρχειο στο 3dsmax9 καπως μεγαλουτσικο (43mb),και ζοριζοτανε.

Λεω τωρα εδω θα φανουν ολα,και τα Ι7,τα 8gb ram και ολα.

Σωνω το αρχειο σε ενα flashaki και ανοιγω το 3dsmax2013 στο laptop,κανω "open" το ζορικο αρχειο,και περιμενω να δω τη διαφορα!!

Αλλα πια διαφορα, σερνοτανε στη κυριολεξια ,δεν μπορουσα να κανω scroll για pan στο vieport,ουτε καν στα ιδια επιπεδα.

Και ρωτω ,ΜΑ ΕΙΝΑΙ δυνατων.Eπιτρεπετε

Μου φαινετε μας κοροιδευει κανονικα το πετυχημενο marketing των υπολογιστων...

Η μηπως ειναι καλυτερος ενας μονοπυρηνος 1.66Ηz,2gb ram,fx5200/256Mb απο εναν Ι7 ,8gb,geoforce gt 740m/2Gb.

Link to comment
Share on other sites

that doesnt even make sense ....

θυμαμαι το τοπικ σου , μηπως πρεπει να πας το λαπτοπ πισω ? δεν υπαρχει περιπτωση ουτε εναν pentium/celeron τυπου haswell να παταει ο AMD AthlonΧP 2000 , ποσο μαλλον εναν ι7 .

βαλε performance mode και οχι power saver στο λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει στο 3dsmax επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του hardware acceleration? Ρωτώ διότι στο AutoCAD υπάρχει και όταν είναι απενεργοποιημένο το hardware acceleration είναι λες και το δουλεύω σε Pentium MMX (μην πω και χειρότερα) όσο μικρό ή μεγάλο κι αν είναι το αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Το δουλευα στη μπριζα,και στις υψηλες επιδοσεις.

Στο μεταξυ παροτι αργει υπερβολικα στο zoom/pan,εκεινη την ωρα η cpu δεν δουλευει στο 100%.

η μεγιστη συχνοτητα του επεξεργαστη εφτασε στα 2.13GHz.

Δεν ξερω τι αλλο να πω.τι αλλο μπορει να ειναι?

Μαλλον μας κοροιδευουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Το δουλευα στη μπριζα,και στις υψηλες επιδοσεις.

Στο μεταξυ παροτι αργει υπερβολικα στο zoom/pan,εκεινη την ωρα η cpu δεν δουλευει στο 100%.

η μεγιστη συχνοτητα του επεξεργαστη εφτασε στα 2.13GHz.

Δεν ξερω τι αλλο να πω.τι αλλο μπορει να ειναι?

Μαλλον μας κοροιδευουν κανονικα.

drivers? ολα εκει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μας δουλευουν κανονικοτατα.

Πουλα το σε μενα το λαπτοπ σε τιμη χωμα αφου ειναι χρεπι και γυρνα στο μονοπύρηνο τερας:hehe:

Αλλος μας δουλευει μου φαινεται...

και ετοιμο να εκραγει απο temps να ειναι το λαπτοπ παλι πιο γρηγορα θα πηγαινει apo το desktop..

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι πηγαίνει στραβά και χρειάζεται επίλυση. Το να λέμε "κάποιοι μας κοροϊδεύουνε" πιστεύω δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την υπαρκτή πραγματικότητα.

Κανείς δεν σε δουλεύει φίλε, υπάρχει κάποιο πρόβλημα software/hardware/compatibility κάτι και απλά πρέπει να λυθεί. Εκεί οφείλεται η καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ουτε ειναι δυνατον ουτε επιτρεπεται να σερνεται καινουριο pc, ποσο μαλλον με i7, σιγουρα ειναι αλλου το προβλημα και οχι στην υπολογιστικη ισχυ του επεξεργαστη.

Γι' αυτο πριν βγαλουμε συμπερασματα οτι μας κοροιδευουν ή οτι μας ψεκαζουν το ψαχνουμε λιγο για να ξερουμε και τι μας γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μας δουλευουν κανονικοτατα.

Πουλα το σε μενα το λαπτοπ σε τιμη χωμα αφου ειναι χρεπι και γυρνα στο μονοπύρηνο τερας:hehe:

Αλλος μας δουλευει μου φαινεται...

και ετοιμο να εκραγει απο temps να ειναι το λαπτοπ παλι πιο γρηγορα θα πηγαινει apo το desktop..

Φιλε μου ,λες να εχω διαθεση να λεω παραμυθια.

Ετσι ακριβως οπως τα λεω.Το ιδιο αρχειο στο χρεπι δουλευει γρηγοροτερα.

Βεβαια ,(και εκει που εναποθετω τις ελπιδες μου),ειναι οτι το σχεδιο εχει φτιαχτει στο χρεπι ,με 3dsmax εκδοση 9,και στο λαπτοπ το δοκιμαζω (με win8.1) στην εκδοση 3dsmax2013.

Iσως να παιζει καποιο ρολο αυτο.

Στο 9 παιζει και (εχει ως default/"προτεινετε")τον driver Direct3D,ενω στο 2013 τον Nitrous.

Oταν τωρα εβαλα στο 2013 Direct3D,δεν εδειχνε.

Eκει που το ειδα να δουλευει γρηγοροτερα (απο το χρεπι )ηταν μονο με τον openGL.

Ομως και παλι θεωρητικα το laptop ,ειναι τοσες σκαλες ανωτερο το υλικο,που νομιζω ακομη και ετσι θα επρεπε να το παιζει "βουτυρο".

Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Απο το desktop που αναφερεις οχι το i7 αλλα ακομα κι ενα συγχρονο κινητο εχει πολλαπλασια επεξεργαστικη ισχυ, πρεπει να το ψαξεις ισως σε συμβατοτητες ή σε καποιο αλλο προβλημα

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σε safe mode, χωρίς drivers, με ενεργοποιημένο το μέγιστο power saving mode, τρέχοντας το λειτουργικό από φλασάκι, θα έπρεπε το laptop να είναι ποιο γρήγορο.

Οπότε κάπου έχεις θέμα software/hardware ή απλά κάτι κάνεις λάθος.

Υ.Γ. Ο τίτλος θα έπρεπε να είναι 0-1 (θα έκανε εντύπωση και σε ποιο πολύ κόσμο να δει το thread)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.