Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Overclockt.com • View topic - CPU Batch Codes, Binning, And More

List of Intel CPU Batch Number + Cherry Picking Binning CPU | Ayumilove PC

5th digit = Stepping (A or B or C)

Stepping A = less volt more heat (best with full water cooling).

Stepping B = more volt less heat (best with air or entry water cooling).

Επίσημα βλέπω ότι η Intel δεν το περιγράφει έτσι. Απλά, μάλλον είναι συμπέρασμα που βγήκε από σύγκριση πολλών αποτελεσμάτων δοκιμών από enthusiasts.

Processors — What is a processor core stepping?

Όπως λες δεν χαρακτηρίζει επίσημα κάποιο stepping με βάσει την συμπεριφορά σε θερμοκρασίες και σε ρεύματα. Συμπεράσματα από forum υπάρχουν και όλοι τα γνωρίζουμε γι αυτό και λέω ότι δεν μπορεί να είναι έτσι απλό. Όσο καλή και χρυσή να είναι η D15, με 2 φουρφούρια στις 250 στροφές και να σου κρατάει το cpu 1-2 βαθμούς πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος.. σου κάνει εντύπωση αν μη τι άλλο.

(έχει ειπωθεί σε άλλο thread αυτό με την θερμοκρασία στο χώρο του)

Ο φίλος μας έχει πέσει σε κομμάτι περίεργα καλό. Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

small ffts στο prime95 και intel burn test με avx δοκίμασε narcomenos.

Δοκιμασα της intel burn test που αναφερεις (δεν ξερω το avx τι ειναι ουτε το βρηκα να το ενεργοποιησω).

Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα ανεβοκατέβαιναν οι θερμοκρασίες με διακριτές τιμές δηλαδή μια στους 66 μια στους 86 επισυνάπτω την μεγαλύτερη που ειδα και στο αποτέλεσμα έβγαλε πως είναι stable το σύστημα.

image.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεύματα τα έχεις στό auto; Το ΙΒΤ είναι γενικώς ό,τι βαρύτερο κυκλοφορεί από stress test. Το 86° καλό είναι για αυτό το τεστ. Στην πραγματικότητα ποτέ ένας επεξεργαστής δεν στρεσάρεται τόσο. Τουλάχιστον με τον δικό μου ό,τι και να έκανα δεν έφτασε ποτέ τις θερμοκρασίες του IBT.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Τα ρεύματα τα έχεις στό auto;

Nαι απλα ετρεξα το 5way optimization της asus και μου τον κλειδωσε στα 4600 με ρευματα προφανως auto.

Γενικα δεν με ενδιαφερει τοσο το OC αυτη την χρονικη στιγμη γιαυτο δεν εχω ασχοληθει παραπανω.

:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Nαι απλα ετρεξα το 5way optimization της asus και μου τον κλειδωσε στα 4600 με ρευματα προφανως auto.

Γενικα δεν με ενδιαφερει τοσο το OC αυτη την χρονικη στιγμη γιαυτο δεν εχω ασχοληθει παραπανω.

:rubik:

Πάντως, μια χαρά είσαι και έτσι. Αν σε πραγματικές συνθήκες δεν ξεπερνάς τους 66° είναι όντως περίεργα καλή επίδοση. Αν ασχοληθείς κιόλας και βάλεις τα ρεύματα με το χέρι υπάρχει περίπτωση να έχεις στα τεστ ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το core temp και κοιτα απο εκει τις θερμοκρασιες απο τους πυρηνες με το intel burn test στο very high ´η στο maximum και οχι απο το ai suite

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION] σου ειναι ευκολο να τρεξεις ενα linx 0.6.5 για κανενα 5λεπτο και να εχεις ταυτοχρονα ανοιχτο ενα coretemp κατα την διαρκεια του run ωστε να δουμε max temps που θα εχεις?

~66 βαθμους max σε βαρυ στρεσσαρισμα με 1,34vcore ειναι εντελως αφυσικο για 4790Κ, στοιχειωμενο cpu εχεις:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION] σου ειναι ευκολο να τρεξεις ενα linx 0.6.5 για κανενα 5λεπτο και να εχεις ταυτοχρονα ανοιχτο ενα coretemp κατα την διαρκεια του run ωστε να δουμε max temps που θα εχεις?

~66 βαθμους max σε βαρυ στρεσσαρισμα με 1,34vcore ειναι εντελως αφυσικο για 4790Κ, στοιχειωμενο cpu εχεις:p

έχει και κλιματιστικό στους 26 βαθμούς και το cpu fan 100% αλλά και πάλι τα 66 είναι λίγα. Τα core temps θα είναι μεγαλύτερα, το ai sute δεν λέει τον hottest core. Υποπτέυομαι ότι θα είναι 85+ C με avx stress.

Link to comment
Share on other sites

pnick όσο θηρίο και να 'ναι με τάση 1.312V σε Torture Test Prime95 με small ftt's οι 62-66 βαθμοί φαντάζουν ένα ψέμα όλοι χτυπάνε 80+ αλλά συνέβη αυτό που φανταζόμουν... Φίλε narcomenos τρέχεις το prime σε blend mode αυτό τεστάρει τις μνήμες και όχι την CPU. Για τρέξε μία στο Small FTTs 1η επιλογη όταν ανοίγεις το Prime και να δούμε τι βαθμούς χτυπάς. Και τσέκαρε θερμοκρασίες με Real Temp 3.70 ή Core Temp κ όχι με bios. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου κρατάει τα 4.6 GHz σε όλα μα όλα τα Bench ακόμα και σε LinX 0.6.5 που φτάνουν στο θεό τα temps με τάση 1.180V. Χρειάστηκε να δώσω και Input Voltage στην VII Formula 2.0V για να ναι Rock Stable. Πάνω από τα 4.6 δεν δοκίμασα, λογικά έχω πέσει σε καλό κομμάτι, 4.6-1.18

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου κρατάει τα 4.6 GHz σε όλα μα όλα τα Bench ακόμα και σε LinX 0.6.5 που φτάνουν στο θεό τα temps με τάση 1.180V. Χρειάστηκε να δώσω και Input Voltage στην VII Formula 2.0V για να ναι Rock Stable. Πάνω από τα 4.6 δεν δοκίμασα, λογικά έχω πέσει σε καλό κομμάτι, 4.6-1.18

Εισαι linx 0.6.5 stable στα 4,6ghz με 1,18vcore under load?

Ποσα loops το ετρεξες και με ποση μνημη?

Τι temps εχεις εκει?

Αντε δωσε κανενα screenshot!:)

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Eβαλλα το linx πριν λιγο και το αφησα να τρεχει με το core temp διπλα.

Untitled.png

Το coretemp φαινεται να δειχνει περιπου 3C κατω σε σχεση με το Αl πχ το coretemp μου δειχνει 25C τωρα ενω της asus το Αl suite 3 μου δειχνει 28C.

Επειδη δεν ασχολουμαι με bench οποιος θελει ας μου πει αναλυτικα τι ρυθμισεις θελει να κανω και σε ποιο bench προγραμμα για να τις ανεβασω.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, όλοι οι 4790Κ σε 0.6.5 βαράνε 100αρια. narcomenos σε τι θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι αυτό το run? @Da_KiLLA φαίνεται πολύ καλό 1.182V 4.6 Rock Stable μέχρι στιγμής με Noctua NH-U14S Push Pull παραπάνω προς το παρόν δεν πιέζω γτ δν έχω και A/C περιβάλλον 29+ έχω!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, όλοι οι 4790Κ σε 0.6.5 βαράνε 100αρια. narcomenos σε τι θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι αυτό το run? @Da_KiLLA φαίνεται πολύ καλό 1.182V 4.6 Rock Stable μέχρι στιγμής με Noctua NH-U14S Push Pull παραπάνω προς το παρόν δεν πιέζω γτ δν έχω και A/C περιβάλλον 29+ έχω!

Περιβαλλον 26C.

Toν ρυθμισα σημερα στα 4700ΜHz οπου ειναι stable και τουλαχιστον οσο το εχω στο auto λεω να τον αφησω εκει.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.