Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Λογικό να ναι stable στα 4,7 με 1.312! Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο την τάση ν δεις που είναι σταθερό! Εγώ δοκίμασα 4,7 με 1.256 και το βγάζει το Prime.

Ανεφερα πριν οτι ειναι στο auto δεν εχω κατσει να ασχοληθω απλα εχει μπει ενα max οριο στα 1.312 οπου κλειδωσε στα 4700ΜHz και το περασε στο prime. Εχει παρα πολλες ρυθμισεις στο m/b που δεν εχω κατσει να τις διαβασω για να δω πως λειτουργουν οποτε μεχρι να βρεθει χρονος το αφηνω στο auto και στα 4.7GHz.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

narcomenos, χαμήλωσε την τάση σου, βαράει 100άρια (φυσιολογικό) με τέτοια τάση. Επίσης κατέβασε και το cpu-z και παρακολούθα την συχνότητα σε σχέση με το linx, ibt και prime σε small ffts ότι θα σου κάνει throttling.

Αυτά τα προγράμματα είναι overkill, δεν θα πάει ποτέ η θερμοκρασία σε τέτοια επίπεδα, απλά πληροφοριακά τα κοιτάμε για να βλέπουμε πως πάει το κάθε κομμάτι. Εναλλακτικά και με AIDA64 ή OCCT μπορείς να τσεκάρεις το o/c σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου κρατάει τα 4.6 GHz σε όλα μα όλα τα Bench ακόμα και σε LinX 0.6.5 που φτάνουν στο θεό τα temps με τάση 1.180V. Χρειάστηκε να δώσω και Input Voltage στην VII Formula 2.0V για να ναι Rock Stable. Πάνω από τα 4.6 δεν δοκίμασα, λογικά έχω πέσει σε καλό κομμάτι, 4.6-1.18

Δωσε screenshot, γιατι ειμαι απιστος θωμας τρελε μου...:tomato:

linx 6.5 live Οταν τρεχει και prime 28.1 να παρουμε ματι..:o

Link to comment
Share on other sites

SuperPi 32M στα 4,7 GHz με μόλις 1.216V. Όποιος το βγάζει με χαμηλότερη τάση από αυτήν ας το ανεβάσει διότι θέλω να ξέρω αν έχω πέσει σε καλό κομμάτι ή σε μπανάνα.

Υπόψιν ότι το τρεξα με την μία δεν δοκίμασα με χαμηλότερη τάση μπορεί να το βγάζει και με ακόμα χαμηλότερη τάση.

2mnpq9w.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.248 είμαι σταθερός σε όλα αυτά που αναφέρεις [MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] απλά το ανέβασα για σύγκριση ν δω πόσο καλό κομμάτι είναι, έδωσα 1.216 κ δοκίμασα Pi με 1.216 δεν νομίζω να υπάρχει (τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ) κάποιος που να παίζει σταθερά στα 4.7 aida η OCCT. Ας το τρέξει κάποιος κάτω από 1.216 4.7 ν δούμε τι παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

@narcomenos TSX? Μήπως επειδή έχω το 1.67? Προτιμώ το 1.67 επειδή οι τιμές στην συχνότητα αλλάζουν, πιο live πράγματα ενώ στο 1.70 μένουν σταθερές :D

Untitled.png

To προσεξα επειδη ηταν το τελευταιο instruction.

Oπως αναφερθηκε και πριν τα core voltages ειναι σχετικα αναλογα το μοντελο A/B/C Batch number κλπ.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Nαι θα επεπε να ειναι σχεδον στο μισο. Πρεπει να αλλαξεις συστημα ψυξης γιατι της μαμας δεν λεει τιποτα.

φοράω υγρόψυξη μήπως την έχω σφίγγει πολύ πεζή ρολο αυτό γιατί έβαλα πολύ δύναμη

Link to comment
Share on other sites

SuperPi 32M στα 4,7 GHz με μόλις 1.216V. Όποιος το βγάζει με χαμηλότερη τάση από αυτήν ας το ανεβάσει διότι θέλω να ξέρω αν έχω πέσει σε καλό κομμάτι ή σε μπανάνα.

Υπόψιν ότι το τρεξα με την μία δεν δοκίμασα με χαμηλότερη τάση μπορεί να το βγάζει και με ακόμα χαμηλότερη τάση.

2mnpq9w.jpg

Banana είναι, give it to me...;-ppp:hang3:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα δέστε λίγο τι φωτό και πέστε μου με νεράκι δεν είναι ηπερβολικη η θεμοκρασία που έχει μαμά στο δωμάτιο έχω 29 τι λέτε

4.4 γιατί δεν σου φτάνει? έχεις το turbo boost απενεργοποιημένο ?

[MENTION=31424]Lerios[/MENTION] αν είσαι σταθερός με αυτήν την τάση, τότε είναι καλό κομμάτι ο i7 σου.

Link to comment
Share on other sites

4.4 γιατί δεν σου φτάνει? έχεις το turbo boost απενεργοποιημένο ?

[MENTION=31424]Lerios[/MENTION] αν είσαι σταθερός με αυτήν την τάση, τότε είναι καλό κομμάτι ο i7 σου.

το έχω κλειστό αυτό το καιρό δεν πεζό και τίποτα και το έκλεισα αλλα μιλάμε ότι φοράω υδρόψυξη

Link to comment
Share on other sites

Για τα test με το Prime95 για να βγαίνει το maxTDP από την CPU και για να δούμε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, απαιτείται η τελευταία έκδοση 28.5, στο πρώτο test (Small FFT's) και όχι η default επιλογή της εφαρμογής.

Χρησιμοποιεί τις εντολές FMA3 και πουσάρει περισσότερο τους Haswell από οποιοδήποτε άλλο stress test κυκλοφορεί.

Για το IBT και Linx η ρύθμιση πρέπει να είναι στο very high ή στο maximum.

Όσοι έχετε χαμηλές θερμοκρασίες, τρέξτε το τελευταίο Prime95 28.5 στην πρώτη επιλογή και πείτε μου temps.

Το Linx καλό είναι να έχει την τελευταία έκδοση της έκδοσης 0.6.5, που είναι η 11.3.200 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

το έχω κλειστό αυτό το καιρό δεν πεζό και τίποτα και το έκλεισα αλλα μιλάμε ότι φοράω υδρόψυξη

ε οκ Linx τρέχεις.. δεν τρέχεις τον chrome, τι αγνώνεσαι.. με αερόψυξη 100 βαθμούς θα έφτανε. Καλά είσαι, καλοκαίρι είναι κιόλας μην θολώνεις. Στα games μέχρι πόσο φτάνει? κανα 50-60αρι λογικά σε κάνα BF4 θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ε οκ Linx τρέχεις.. δεν τρέχεις τον chrome, τι αγνώνεσαι.. με αερόψυξη 100 βαθμούς θα έφτανε. Καλά είσαι, καλοκαίρι είναι κιόλας μην θολώνεις. Στα games μέχρι πόσο φτάνει? κανα 50-60αρι λογικά σε κάνα BF4 θα έχεις.

ακόμα δεν έχω πεζή κανένα games θα το περάσω και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.