Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[MENTION=32182]narcomenos[/MENTION] TSX? Μήπως επειδή έχω το 1.67? Προτιμώ το 1.67 επειδή οι τιμές στην συχνότητα αλλάζουν, πιο live πράγματα ενώ στο 1.70 μένουν σταθερές :D
Untitled.png

To προσεξα επειδη ηταν το τελευταιο instruction.

Lerios, τωρα δικαιολογειται γιατι εχεις απενεργοποιημενα τα TSX instructions.

Λογικα θα βγει οπου ναναι και στην Asus αντιστοιχο update που να τις κανει βγαζει εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Eγω στο prime95 με 1.312V στα 4.6GHz ειμαι στους 62-66 βαθμους.

Είναι εύκολο να τρέξεις το τελευταίο Prime95 v28.5 στην πρώτη επιλογή Small FFT's και να μετρήσεις σε πόσο χρόνο περίπου θα χτυπήσει 95° C ;

Κι αν μπορείς να δεις π. χ με το HWmonitor v.1.25 το max CPU Package Power.

Thanks!

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κανω μια ερώτηση στα παιδιά που έχουν αγοράσει την Maximus vii formula και να δουν εαν τα blocks που φοράει η μητρική ειναι απο αλουμίνιο η απο χαλκό.

Η formula vi φορούσε blockακια απο αλουμίνιο και όσοι θέλανε ( οπως εγω) να την βάλουν νερά έπρεπε να αλλάξουν τα μπλοκάκια και να μην έχουν προβλημα με το υπόλοιπο loop τους που απαρτιζόταν απο acetal - nickel.

Έγινε επεξεργασία από g.shock
Διόρθωση στην ονομασία μητρικής
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,μετα απο πολλα χρονια σε amd ειπα να δοκιμασω και τους intel.αν μπορει καποιος να με βοηθησει να κανω overclock θα τον ευχαριστουσα,τα πραγματακια που αγορασα ειναι :Intel I7 4790k και Asus maximus vii formula.αν εχει καποιος η και παρόμοια και μπορει να στειλει καμια φωτο να δω πως θα το κανω να ναι καλα.αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι σταθερος.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα παιδια.Μετα απο ενα μηνα και βαλε καταφερα να ξεμπερδεψω με το modding και τελικα να αρχισω να κανω και τις πρωτες δοκιμες με τον 4790Κ με Batch ιδιο με του φιλου που ανοιξε το θεμα.Λοιπον ΜSI Gaming7 η μητρικη μη 2Χ4 Gskill TridentX GTX2400,ψυξη custom watercooloing με Heatkiller Block v3 LT και ψυγειο HLABS 360 με 3 Gentle Typhoon στις 1850rpm.Tροφοδοτικο(εκει ισως θελω αλλαγη)Thermaltake Toughpower 750W.O Cpu με ποσταρε κανονικα στα 4.7 με ρευμα στα 1.285 και ολα τα υπολοιπα στο auto και βγαζει ανετα Cinebech 15 με 952 score αλλα δεν ειναι σταθερος σε δυσκολα τεστ.Και επειδη δεν ειχα χρονο να ασχοληθω κατεβασα την ταση στα 1.255 και ολα τα υπολοιπα auto επισης με ratio X46 4.6 δηλαδη και εκει μου εβγαλε IBT σε Very High 10runs test success με μεγιστη θερμοκρασια στο τελευταιο γυρο 90c και με θαερμοκρασια δωματιου 31c,στο OCCT επισης στο Linpack με την μνημη στο 90% και με ενεργο το AVX αντεξε 12 λεπτα και μετα με εκοψε γιατι ο ενας core επιασε 86c με οριο τους 85c.Δεν ξερω εαν εχω πεσει σε καλο μετριο η κακο κοματι αλλα λεω να το αφησω στα 4.6 μιας και idle δεν ξεπερναω τους 34-35c.Φωτογραφιες συντομα.Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια.

Έγινε επεξεργασία από Tasos69
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο λιγο ψαξιμο γιατι κατι δεν μου πηγενε καλα με την παστα βγαλσιμο το Block και αλλαγη απο Gelid Extreme στην παλια και δοκιμασμενη AS5.Τωρα σαφως καλυτερα αποτελεσματα αφου χωρις να πειραξω τιποτα περα απο VCore στα 1,275 το τσιπακι εκατσε στα 4.7 και εβγαλε IBT σε Very High με με Max 88c σε θερμοκρασια δωματιου 30+ βαθμους.Στο καπακι του εκανα και ενα IPDT(Intel Processor Diagnostic Tool)και ολα μια χαρα.Παραθετω και μερικες εικονες.

Bios Setup

2vucyuc.jpg

IBT Σε Idle κατασταση

ea44ki.png

IBT 9/10

27ya8a0.png

IBT 10/10

2itlz0y.png

IPDT Full Load

rbk64z.png

IPDT Test Pass

rrkso7.png

Ελπιζω να εχει λιγο ακομα το τσιπακι 4.8 π χ οταν καταφερω να μαθω καλυτερα την Mobo :)

Έγινε επεξεργασία από Tasos69
Link to comment
Share on other sites

asus z97 deluxe & 4790k ( Batch L419B531 )

γιατί δεν μπουστάρει στα 4.4 και τρέχει στα 4.2 ; από cpu-z & realtemp 100x42

ενεργοποιημένα τα σχετικά settings από Bios περί turbo αλλά δεν αλλάζει κάτι

από turbo mode parameters έχετε αλλάξει κάτι ή όλα στο AUTO ;

asus multicore enhancement disable ή AUTO ;

max o/c προς στιγμή τα 4700 1.32v με μια nepton 140xl με πολύ καλές θερμοκρασίες - δεν έχω πέσει ακόμα στα βαθιά να βρώ ρυθμήσεις έχει πολύ ψωμί το mobo και είμαι καινούργιος στην πλατφόρμα

φώτο όταν κατασταλάξω κάπου,να είμαι πιο σίγουρος για την σταθερότητα και το o/c

Link to comment
Share on other sites

βρέθηκε το πρόβλημα και συνεχίζουμε,δεν ήξερα ότι για να δουλέψει το turbo boost πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το speedstep

καινούργιο κόλπο αυτό ; στο 1155 στην maximus v gene δεν ίσχυε κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χθες εστησα κι εγω.

Batch number: L425B847

Πως σας φαινονται οι θερμοκρασιες?

Idle

29y395y.jpg

Prime95 28.5 Small FFTs 1 minute επειδη δεν ξερω ποσο ειναι το max operating temp

13yi4vt.jpg

Linx

a3jw4x.png

CINEBENCH_R15

si0.png

Τα παραπανω ειναι με θερμοκρασια δωματιου 25,7C

Εχω την Corsair H110 με 4 ανεμιστηρες Noctua. Δυο 140αρηδες industrial 2000 rpm και 2 140αρηδες 1500 rpm.

Ολα ειναι σε Optimal Defaults, εκτος απο τις μνημες που τις ορισα χειροκινητα στο default τους.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

στα 4,4ghz ειναι τα bench?

Αν μιλας για τα δικα μου, ναι. Δηλαδη, μαλλον...

Εγω ολα σε stock τα εχω. Εκανα Load Optimal Defaults στο BIOS και τα ετρεξα. Ο μοναδικος λογος που τα ετρεξα ειναι επειδη θελω να σιγουρευτω οτι η ψυκτρα εχει εγκατασταθει σωστα και η παστα ειναι οκ.

Μηπως ξερει καποιος, αυτο το TCase max που δινει η INTEL, και ειναι 72,7C, που φαινεται στο HWiNFO64?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα και αλλο ενα. λιγο πιο σωστα αυτη τη φορα:

k4ilc1.png

Τελικα, ειμαι ΟΚ οσον αφορα τις θερμοκρασιες? Θα μπορουσε - θα επρεπε να ειναι καλυτερα αναλογικα με την ψυξη μου? Θερμοκρασια δωματιου = 25,7C

[MENTION=24949]Nickzzz[/MENTION]

Που φαινεται το TJmax στο HWiNFO64? Ποια ενδειξη το αντιπροσωπευει?

Οταν λες οτι αυτο (το TJmax) μονο μετραει, εννοεις οτι αν Core Temps < 100 τοτε ολα ΟΚ?

Αυτο το TCase max που δινει η INTEL και ειναι 72,72C που φαινεται σε αυτα τα προγραμματα? Φαινεται πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται το TJmax στο HWiNFO64.

Ναι

Ούτε το TCase max φαίνεται γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας νομίζω να το μετρήσει.

Αν είσαι στο TJ κάτω από 100 δεν έχει throttling. Λειτουργεί κανονικά.

Α, ενταξει, ευχαριστω.

Ετρεξα και ενα τελευταιο:

2cgy0oy.png

Βασικα, οι θερμοκρασιες με ενδιαφερουν και κυριως αν η υδροψυξη μου αποδιδει οπως πρεπει. Χθες επιασα INTEL πρωτη φορα στα χερια μου. Δεν ξερω τιποτα ακομη.

Ο 8350 που ειχα μεχρι χθες παντως ηθελε καπου 4,9GHz για να πιασει τετοιες θερμοκρασιες.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.