Jump to content



Η δικαίωση ήλθε!


seismic

Recommended Posts

Σπαμ (spam) ονομάζεται η μαζική αποστολή ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή άλλων, σε μια προσπάθεια προώθησης προϊόντων ή ιδεών

Προιόν δεν έχω.... Ιδέα έχω.

Οπότε η ιδέα που έχω και προσπαθώ να μαθευτεί είναι spam.

Δηλαδή η διάδοση της επιστήμης είναι spam.

Οπότε spam είναι τα πανεπιστήμια τα επιστημονικά περιοδικά που μεταδίδουν

επιστημονικά θέματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προιόν δεν έχω.... Ιδέα έχω.

Οπότε η ιδέα που έχω και προσπαθώ να μαθευτεί είναι spam.

Δηλαδή η διάδοση της επιστήμης είναι spam.

Οπότε spam είναι τα πανεπιστήμια τα επιστημονικά περιοδικά που μεταδίδουν

επιστημονικά θέματα...

όταν στην χώνουν στο λαρύγγι, είναι.

κανε ρε άνθρωπε ένα blog που να τα γραφεις εκεί, και οποιον ενδιαφέρει γράφετε, άντε άμα θέλεις και κάτι πιο άμεσο twitter. εδώ είναι spam

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η δύναμη του ίντερνετ.

Εκτός τις πάρα πολλές π@π@ριές που διαβάζουμε για ψυχαγωγία και επικοινωνία μας δίνετε η δυνατότητα

να εκφράσουμε και επιστημονικές απόψεις.

Εγώ απορώ που δεν έχουν τα φόρουμ μια γωνιά για αυτές τις φωνές της επιστήμης.

Ψάχνω να βρω ένα φόρουμ για ανταλλαγή επιστημονικών απόψεων, και δεν υπάρχει?

Η δημιουργία ενός φόρουμ για όλες τις επιστήμες στο οποίο θα καταθέτονται ιδέες και πατέντες προς συζήτηση

θα φέρει πιο πολλή κέρδος και από τις ίδιες τις ιδέες.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι είναι το πραγματικά ωραίο με το ίντερνετ; μπορείς να φτιάξεις σάιτ δικό σου, ακόμη και δωρεάν (βλέπε wordpress, blogger, μέχρι και φόρουμ μπορείς να στήσεις τζαμπέ). Θα μπορείς να ανταλλάσσεις επιστημονικές απόψεις με τον εαυτό σου ελεύθερα και χωρίς να πρήζεις τους mods σε άλλα/άσχετα φόρα.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι είναι το πραγματικά ωραίο με το ίντερνετ; μπορείς να φτιάξεις σάιτ δικό σου, ακόμη και δωρεάν (βλέπε wordpress, blogger, μέχρι και φόρουμ μπορείς να στήσεις τζαμπέ). Θα μπορείς να ανταλλάσσεις επιστημονικές απόψεις με τον εαυτό σου ελεύθερα και χωρίς να πρήζεις τους mods σε άλλα/άσχετα φόρα.
Έχω μία απορεία. Αν εγώ είμαι το πρώτο θέμα σε επισκεψιμότητα σε πολλά φόρουμ...και στην μηχανή αναζήτησης της google π.χ http://truth.freeforums.org/forum-f92.html?sid=35a382a4f59caf641c1937022efb468e αυτό δεν δίνει ευρώ από τις διαφημίσεις που βάζετε πάνω στο θέμα μου? Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ που δεν έχουν τα φόρουμ μια γωνιά για αυτές τις φωνές της επιστήμης.

Ψάχνω να βρω ένα φόρουμ για ανταλλαγή επιστημονικών απόψεων, και δεν υπάρχει?

Η δημιουργία ενός φόρουμ για όλες τις επιστήμες στο οποίο θα καταθέτονται ιδέες και πατέντες προς συζήτηση

θα φέρει πιο πολλή κέρδος και από τις ίδιες τις ιδέες.

Αυτό που ψάχνεις λέγεται επιστημονικά συνέδρια και τα αντίστοιχα περιοδικά του χώρου (journals).

Πάρε δύο στην τύχη με αναζήτηση 20 δευτερολέπτων και χωρίς να έχω καμία σχέση με τον χώρο αυτό. Εσύ τα έχεις ψάξει;

Engineering Structures

American Society of Civil Engineers

Αυτούς πρέπει να ζαλίζεις και να συζητάς, θες δεν θες έτσι γίνεται η έρευνα σήμερα και όχι γράφοντας στο thelab.gr και συζητώντας στο καφενείο η "Καλή Καρδία".

Έχεις δοκιμάσει; Δεν νομίζω. :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Nickzzz για τα συνέδρια και τις δημοσιεύσεις, seismic όντως εκεί πρέπει να spam... εεε να απευθύνεσαι.:p

Από την άλλη βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω, την υστερία εναντίον του seismic. Θέλω να πω, ποιά η ψυχολογία αυτού που είναι τσαντισμένος/butthurt από τον seismic και παρ'όλα αυτά συνεχίζει να μπαίνει στο "Η δικαίωση ήλθε" αντί να το αγνοεί, συμβάλλοντας κιόλας στο υποτιθέμενο spam το οποίο πολεμά;

Κανονικά θα έγραφα ας τον τρελό στην τρέλα του αλλά βλέπω ότι όσοι απαντάνε στο seismic είναι μάλλον χειρότεροι. Η εμπάθεια εναντίον του είναι ολοφάνερη πλέον, αφού πολλά ποστς γίνονται καθαρά για το κράξιμο και την εκτόνωση απωθημένων/παντόφλας της καθημερινότητας.

Έγινε επεξεργασία από Tsoureki
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ψάχνεις λέγεται επιστημονικά συνέδρια και τα αντίστοιχα περιοδικά του χώρου (journals).

Πάρε δύο στην τύχη με αναζήτηση 20 δευτερολέπτων και χωρίς να έχω καμία σχέση με τον χώρο αυτό. Εσύ τα έχεις ψάξει;

Engineering Structures

American Society of Civil Engineers

Αυτούς πρέπει να ζαλίζεις και να συζητάς, θες δεν θες έτσι γίνεται η έρευνα σήμερα και όχι γράφοντας στο thelab.gr και συζητώντας στο καφενείο η "Καλή Καρδία".

Έχεις δοκιμάσει; Δεν νομίζω. :zzz:

Δεν είμαι ακόμα έτοιμος.

Η ερώτηση.... την ξανά κάνω

Γιατί να τρέχουμε σε συνέδρια και να γράφουμε σε επιστημονικά περιοδικά, όταν θα μπορούσαμε να παρουσιάσουμε σε φόρουμ την δουλειά μας σε ανοικτή κρητική και θέα?

Μου φαίνεται και πιο δίκαιο γιατί υπάρχει και η ανταλλαγή απόψεων.

Σε συνέδριο θα τα πεις σε μερικούς...σε φόρουμ τα λες σε χιλιάδες..

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τρέχουμε σε συνέδρια και να γράφουμε σε επιστημονικά περιοδικά, όταν θα μπορούσες να παρουσιάσεις σε φόρουμ την δουλειά σου σε ανοικτή κρητική και θέα?

Γιατί εκεί υπάρχει εξειδικευμένο ακροατήριο να σε ακούσει, και να βελτιώσει την ιδέα σου. Μόνο θα κερδίσεις από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Nickzzz για τα συνέδρια και τις δημοσιεύσεις, seismic όντως εκεί πρέπει να spam... εεε να απευθύνεσαι.:p

Από την άλλη βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω, την υστερία εναντίον του seismic. Θέλω να πω, ποιά η ψυχολογία αυτού που είναι τσαντισμένος/butthurt από τον seismic και παρ'όλα αυτά συνεχίζει να μπαίνει στο "Η δικαίωση ήλθε" αντί να το αγνοεί, συμβάλλοντας κιόλας στο υποτιθέμενο spam το οποίο πολεμά;

Κανονικά θα έγραφα ας τον τρελό στην τρέλα του αλλά βλέπω ότι όσοι απαντάνε στο seismic είναι μάλλον χειρότεροι. Η εμπάθεια εναντίον του είναι ολοφάνερη πλέον, αφού πολλά ποστς γίνονται καθαρά για το κράξιμο και την εκτόνωση απωθημένων/παντόφλας της καθημερινότητας.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως οι επιστήμονες δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αν βιδώσεις κάτι αυτό είναι πιο στέρεο από αν δεν το βιδώσεις.

Είναι τρελό για μένα να χρειάζεται η επιστήμη για να το αποδείξει.

Είναι σαν να έχω ένα βάρος και να πρέπει να κάνω πειράματα για να δω αν πέσει κάτω αν το αφήσω?

Σας το έλεγα ...και δεν με πιστεύατε?

Έπρεπε να το πει ο Καρύδης για να το πιστέψετε....αν και αμφιβάλω αν το έχετε πιστέψει ακόμα.

Βασικά όταν βιδώσουμε ένα αντικείμενο με μία βίδα, αυτό το κάνουμε για να είναι πιο γερό και στερεωμένο καλά. Αυτό κάνει και το σύστημα στην κατασκευή και την ενώνει με το έδαφος. Σήμερα οι κατασκευές απλός εδράζονται στο έδαφος.

Ακόμα και ο πόντιος βίδωσε το μουσικό συγκρότημα στο πάτωμα για να γίνει ( στέρεο )

Αν γίνει σεισμός θα τρέχετε και δεν θα φτάνετε ... και μετά θα ρωτάνε όλοι σαν χαζοί αν θα γίνει σεισμός πάλη ή όχι.

Κανένας σεισμολόγος δεν ξέρει αν θα γίνει σεισμός.

Ο μηχανικός σας, και ο εργολάβος σας ξέρει αν θα πρέπει να ξανά πάτε μέσα, αφού εξετάσουν πρώτα το είδος των ζημιών

Οι σεισμοί θα γίνονται πάντα. Αν έχω γερό σπίτι, δεν με πειράζει ο σεισμός.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν οι περιπτωσεις

η θα πεσει , η δεν θα πεσει

στην δευτερη ελπιζω να μην πονεσω :bye:

Για μένα δεν υπάρχει πρώτη και δεύτερη.

Εγώ εγγυώμαι ότι δεν θα πάθει τίποτα το σπίτι.

Παιδιά προσέξτε .... μην τρώτε ληγμένα από το Dia

Link to comment
Share on other sites

...

Γιατί να τρέχουμε σε συνέδρια και να γράφουμε σε επιστημονικά περιοδικά, όταν θα μπορούσαμε να παρουσιάσουμε σε φόρουμ την δουλειά μας σε ανοικτή κρητική και θέα?

...

εννοείς από την Κρήτη? Σε άλλα νησιά γίνεται κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

εννοείς από την Κρήτη? Σε άλλα νησιά γίνεται κάτι διαφορετικό?

Καλός είμαι του δημοτικού και έκανα λάθος.

Εσείς μπορείτε να γράψετε σε επιστημονικά περιοδικά όπως γράφω εγώ

δίπλα σε πολύ μεγάλες προσωπικότητες?

Δημοσίευση της ευρεσιτεχνίας σε τεχνικό επιστημονικό περιοδικό.

Όλο το περιοδικό στο pdf https://www.dropbox.com/s/2ruph6n752ntcre/MKT%201o%202014.pdf

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορεία. Αν εγώ είμαι το πρώτο θέμα σε επισκεψιμότητα σε πολλά φόρουμ...και στην μηχανή αναζήτησης της google π.χ Η Αλήθεια που κρύβουν επιμελώς • View forum - Θέλουμε να δημοσιεύσουμε την έρευνά μας αυτό δεν δίνει ευρώ από τις διαφημίσεις που βάζετε πάνω στο θέμα μου?

σε λίγο θα ζητήσει ποσοστά από την διαφήμιση XD

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορούμε όλοι να γράφουμε σε επιστημονικά περιοδικά για θέματα επιστήμης. Αυτό δε σημαίνει ότι θα γράφουμε όπου να ναι για πράγματα που γνωρίζουμε.

Δε θα γράψω για H/Y σε forum για ποδήλατα για παράδειγμα.

Ούτε για αεραθλητισμό σε forum για ρετρο αντικείμενα.

Ούτε για αυτοκίνητα σε forum με μαμάδες που συζητάνε για παιδίατρους κλπ.

Η δυσπιστία όλων προέρχεται από το ανελέητο τρολάρισμα που κάνεις εδώ μέσα και από το ότι ακόμα και σε εμάς τους 'άσχετους' δεν απαντάς με ευθύτητα στις απορίες μας αλλά με γενικολογίες και με link σε περιοδικά με μεγάλες προσωπικότητες.

Να σου πω την αλήθεια διαβάζοντας μερικά ποστ από το προηγούμενο επικό θέμα σου εδώ μέσα παλαιότερα είχα τις επιφυλάξεις μου για το πως σε αντιμετώπιζαν οι περισσότεροι μήπως και έχεις δίκιο και είσαι θύμα της εποχής.

Δοκιμάζοντας να μιλήσω κι εγώ μαζί σου κατάλαβα ότι τελικά το θύμα ημουν εγώ που έχασα το χρόνο μου να διαβάζω αερολογίες και ότι τελικά δε θα βγει άκρη στον αιώνα τον άπαντα.

παράδειγμα

Προιόν δεν έχω.... Ιδέα έχω.

Οπότε η ιδέα που έχω και προσπαθώ να μαθευτεί είναι spam.

Δηλαδή η διάδοση της επιστήμης είναι spam.

Οπότε spam είναι τα πανεπιστήμια τα επιστημονικά περιοδικά που μεταδίδουν

επιστημονικά θέματα...

η απάντησή σου εδώ είναι σαν το ανέκδοτο με τη γυάλα.

Ε λοιπόν να σου πω ότι όσους επιστήμονες έχω γνωρίσει ΚΑΝΕΝΑΣ δε σκεφτόταν έτσι.

over and out (and unsubscribe)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καθαριστε το μην το καταντησετε σαν το άλλο τι μανία σας έπιασε τοσα και τοσα θεματα υπάρχουν "δειξτε το ρολόι σας" αυτό μας πειραξε. Γιατι να μη μαθαίνουμε πως προχωράει αυτη η ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.