Jump to content



Laptop για service. Προστασία δεδομένων ?


Recommended Posts

Χαίρετε.

Θα πάω το λαπτοπ για σέρβις. Θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να μην μπορεί ο τεχνικός να έχει πρόσβαση σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που υπάρχουν στο λάπτοπ (φωτος, σημειώσεις, τραπεζικοό λογαριασμοί κ.τ.λ.), χωρίς να χαθεί η δυνατότητα να μπορεί να μπει στα Windows 7 για να δει ότι χρειάζεται ? Να δημιουργήσω guest account ?

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Να τα κάνεις backup κάπου (stick/εξωτερικό δίσκο κτλ) και να τα σβήσεις.

edit:

Άμα θέλει, ότι και να κάνεις πλυν encryption, μπορεί να τα δει. Άσε που θα χρειαστεί admin account ούτως ή άλλως άμα θέλει να φτιάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να τα κάνεις backup κάπου (stick/εξωτερικό δίσκο κτλ) και να τα σβήσεις.

edit:

Άμα θέλει, ότι και να κάνεις πλυν encryption, μπορεί να τα δει. Άσε που θα χρειαστεί admin account ούτως ή άλλως άμα θέλει να φτιάξει κάτι.

Hardware πράγματα θα φτιάξει μόνο, βασικά για υπερθέρμανση θα το πάω (85 βαθμούς στη CPU !!)

Δεν νομίζω να χρειάζεται πολλά πράγματα γι' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Hardware πράγματα θα φτιάξει μόνο, βασικά για υπερθέρμανση θα το πάω (85 βαθμούς στη CPU !!)

Δεν νομίζω να χρειάζεται πολλά πράγματα γι' αυτό...

Χρειάζεται να εγκαταστήσει προγράμματα που ελέγχουν θερμοκρασίες.

Με ποιό account θα το κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να εγκαταστήσει προγράμματα που ελέγχουν θερμοκρασίες.

Με ποιό account θα το κάνει αυτό;

Θα του έχω εγκαταστήσει εγώ το speccy στο guest account που θα έχω δημιουργήσει.. Ελπίζω να κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για επίσημο service είναι πολύ πιθανό ούτως ή άλλως να σου κάνουν system restore. Άρα το backup είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ πριν δώσεις το laptop.

Οπότε αφού θα κάνεις backup τα δεδομένα σου, κάνε ένα safe erase αμέσως μετά από τον δίσκο του μηχανήματος και καθάρισες.

Θα του έχω εγκαταστήσει εγώ το speccy στο guest account που θα έχω δημιουργήσει.. Ελπίζω να κάνει..

Αν θέλει μπαίνει με ένα ubuntu live dvd και βλέπει ό,τι θέλει. Δεν χρειάζεται να σου παρακάμψει το admin password....

Link to comment
Share on other sites

μια απορια εχω,αν μπορεις να αλλαζεις δισκους,να τρεχεις Ubuntu και να κανεις guest account, αν κρινω απο κατι 'τεχνικους΄ σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων η/υ τι τον θες? :p

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

μια απορια εχω,αν μπορεις να αλλαζεις δισκους,να τρεχεις Ubuntu και να κανεις quest account, αν κρινω απο κατι 'τεχνικους΄ σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων η/υ τι τον θες? :p

Προσωπικά, πέρα απο το guest account, δεν ξέρω να κάνω τίποτε άλλο, έξ ου κι ο τεχνικός..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα backup όλο τον δίσκο και θα τον σβήνω πριν πάω το laptop για service. Ποιο προγραμμα θα προτείνατε το οποίο να κάνει wipe τον σκληρό σε μικρό χρονικό διάστημα; (500 GB δίσκος)

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

hirens boot cd, Hiren's BootCD 15.2 - All in one Bootable CD » www.hiren.info

Έχει 3-4 εργαλεία για αυτή την δουλειά

Έκανα φορματ και επανεγκατασταση (clean install) των Windows. Δεν βαριέσαι.. Δεν έχω και απόρρητα μυστικά του κράτους στον υπολογιστή μου [emoji32] Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειστε υπερβολικοι. Απο οσα εχω δει οι τεχνικοι το μονο που ειναι περιεργοι να δουν ειναι τιποτα φωτος απο γκομενακια. Παραπανω δεν ασχολουνται :p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειστε υπερβολικοι. Απο οσα εχω δει οι τεχνικοι το μονο που ειναι περιεργοι να δουν ειναι τιποτα φωτος απο γκομενακια. Παραπανω δεν ασχολουνται :p

Οι φωτος που έχω στο λάπτοπ είναι εύκολα προσβάσιμες στο ευρύ κοινό με μια απλή αναζήτηση στα γνωστά τσοντο-τορεντάδικα, οπότε δεν νομίζω να αξίζει να μπει κάποιος στη διαδικασία να τις ανακτήσει από τον σκληρό μου.. :-)

Thanks anyway!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα ανοιξες φιλτατε

παντα ειχα την απορια "τι σκ@τα σκεφτονται"

χρηστες που εφερναν Η/Υ τους σε λειτουργικη κατασταση για ελεγχο/service

εχοντας πχ desktop slideshow τα personal folders τους

και αρχεια txt τυπου "passwords" χυμα στο desktop

(browser start pages, favorites, bookmarks κτλ ας μην τα συζητησουμε καν)

και ενταξει πες οτι τον ταδε τεχνικο τον εχουν ξαναδει και πες οτι τους εμπνεει καποια Α εμπιστοσυνη,

δεκτο αν και υπο προυποθεσεις...

στα μεγαλα service που μπορει να περασει απο 10 χερια ενα συστημα?

δεν σκεφτονται καν τους υπολοιπους πελατες που μπορει να βρεθουν στον χωρο του service για το δικο τους συστημα

οι οποιοι θα μπορουν να βλεπουν σε slideshow "τρελιτσες στη μπανιερα Vol.4?"

ειλικρινα υπαρχουν τοσα και τετοια παραδειγματα

που κατα περιοδους εχω αναρωτηθει μηπως ορισμενοι/ες το κανουν κι επιτηδες.

(εξαιρουνται περιπτωσεις οπου σου ξεκαθαριζουν εξαρχης οτι "ξερεις φιλε, εκει εχω τα καλα, οτι θελεις παρε και με ευχαριστεις αργοτερα ή για ριξε μια ματια και πες μου τη γνωμη σου για τις φωτο απο το Ναυπλιο"

Τη βλεπω τη δουλεια σε λιγο να αρχιζουμε να υπογραφουμε κανενα συμφωνητικο εχεμυθειας/επαγγελματικου απορρητου ετσι οπως παει το πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]

Οι περισσότεροι δεν έχουν καν συναίσθηση του τι είναι και πώς λειτουργεί ένας υπολογιστής. Οτιδήποτε είναι ψηφιακό ξεφεύγει από την αντιληπτική τους ικανότητα και άρα προκύπτουν αυτά που γράφεις.

Πάντως -ειδικά για τα laptop- ο user folder θα έπρεπε να είναι encrypted, μια που πάντα ενέχει ο κίνδυνος κλοπής και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις. Δεν ξέρω για τα win, αλλά τουλάχιστον το ubuntu σε ρωτάει κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης για το αν θες να κρυπτογραφήσεις τα δεδομένα σου κάτι που κρίνω απόλυτα σωστή τακτική

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.