Jump to content



Βάση δεδομένων επιδόσεων Laptop


tristeno1416003162

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από LordOfRings

Ενα Pi χωρίς 15% overclocking......

το κάναμε σύνθημα??

προσωπικά πάντως το superpi δεν μου λέει και τίποτα,

μόνο σε μια συμπίεση ταινίας που είχα κάνει κατάλαβα ότι είναι γρήγορο

(στα default λέμε έτσι? δηλ 44).

το πρόβλημά του είναι η μνήμη και ο δίσκος, η μνήμη στο UT2004 και ο δίσκος γενικα:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 533
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sotiris

το πρόβλημά του είναι η μνήμη και ο δίσκος, η μνήμη στο UT2004 και ο δίσκος γενικα:D

Ακριβώς για το UT2004 που ανέφερες, έχω από τον δεύτερο μήνα αντικαταστήσει την μνήμη με 2Χ512 και τον σκληρό με έναν 60άρη 7.200rpm ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ακριβώς για το UT2004 που ανέφερες, έχω από τον δεύτερο μήνα αντικαταστήσει την μνήμη με 2Χ512 και τον σκληρό με έναν 60άρη 7.200rpm ;)

ειδες μεγαλή διαφορα ? γιατι με 4200 ειναι αισχρό ....

Link to comment
Share on other sites

Την μεγάλη διαφορά την βλέπεις με τις 5.400 (είχα έναν 60άρη 5.400 ενδιάμεσα). Το κέρδος από 4.200 σε 5.400 φάνηκε από την πρώτη στιγμή. Από 5.400 σε 7.200 ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Τώρα που τα δοκίμασα όλα και ξέρω, θα προτιμούσα έναν 80άρη ή 100άρη 5.400 στροφές, παρά τον 60άρη με τις 7.200. Ίδια τιμή είχανε και 20-40Gb επιπλέον στον φορητό θα ήταν αρκετά μεγάλη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Το κέρδος από 4.200 σε 5.400 φάνηκε από την πρώτη στιγμή. Από 5.400 σε 7.200 ούτε κρύο ούτε ζέστη.

χμμμμ

και εγώ το ίδιο παρατήρησα σε 2 τελευταίες εγκατάστασεις και μου έκανε εντύπωση καθώς περίμενα κάτι παραπάνω από τις 5.400 στις 7.200....

πάντως και τα 2 μηχανάκια ήταν ήδη αρκετά δυνατά

ένας άλλος αέρας υπήρχε πάντως με τις 7.200, απλώς δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.χρησιμοποιησα το SETFSB και κατα λαθος εκανα τον επεξεργαστη απο 3.0 σε 2.3ghz.δεν βρηκα καποια επιλογη για να το διορθωσω.υπαρχει τροπος να το αλλαξω;ευχαριστω.

ΑΚΥΡΟ.εκανα επανεκκινηση και επανηλθε.

Link to comment
Share on other sites

καλά για μνήμη δεν χρειάζομαι και τόσο.

δίσκο το σκέφτομαι, αλλά με ενδιαφέρει και το μέγεθος πολύ. ο 80άρης είναι ήδη γεμάτος...

chosen - spc -> τι μάρκα δίσκους βάλατε?

από ζέστη + θόρυβο τι γίνεται? γιατί και αυτοί οι παράγοντες είναι σημαντικοί.

ο δίσκος μου συνήθως δουλεύει στους 40-42 και δεν έχει ξεπεράσει τους 46-47.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

υπάρχει κενανας δίσκος 5400 100GB-120GB?

80άρη 5.400 έχουν σχεδόν όλοι.

100άρης 5.400 υπάρχει μόνο ένας Seagate (Momentus).

120άρης δεν υπάρχει.

Αρχική απάντηση από sotiris

chosen - spc -> τι μάρκα δίσκους βάλατε?

από ζέστη + θόρυβο τι γίνεται? γιατί και αυτοί οι παράγοντες είναι σημαντικοί.

ο δίσκος μου συνήθως δουλεύει στους 40-42 και δεν έχει ξεπεράσει τους 46-47.

Hitachi>all. Και ο 60άρης 5.400 που είχα πάρει ενδιάμεσα αλλά και ο 7.200 είναι Hitachi.

Τον μανίσιο 80άρη 4.200 τον έχω βάλει σε μια καταπληκτική θηκούλα των 15 και τον έχω πάντα μαζί, ούτε τροφοδοτικό για ρεύμα ούτε τίποτα (οι σκληροί 4.200 στροφών είναι 0.5Α).

Οι θερμοκρασίες είναι κυριλέ, καμιά διαφορά. Ούτε στην αυτονομία, πιο πολύ διάρκεια έχασα από το ένα γίγα μνήμης παρά από τις 7.200 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια δοκιμή σκληρών δίσκων για φορητούς που είχε κάνει το Tomshardware, ο 60άρης 7200 στροφών της Hitachi φαινόταν να επηρεάζει την αυτονομία του συστήματος πολύ λιγότερο από όλους τους 80άρηδες 5.400 στροφών...μάλιστα ήταν σχεδόν το ίδιο με έναν δίσκο 4200 στροφών...

Link to comment
Share on other sites

chosen, αυτό με το κουτάκι χωρίς τροφοδοσία δεν το ξερα! μάλλον θα τον αλλάξω νωρίτερα το δίσκο από ότι υπολόγιζα.....

από ότι είδα (και ήξερα:D), hitachi και seagate παίζουν.

το δικό μου έχει ibm πάντως, προσωπικά τους έχω σε πολύ εκτίμηση.

από θόρυβο τι παίζει, δε μου πες.

vgiozo πιο πολύ με νοιάζει η ζέστη και ο θόρυβος, να χάσω και 10 λεπτά δε με πολυνοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εξωτερικές θήκες για 2.5" σκληρούς έχουνε ένα USB (ή 1394 ή και τα δύο) και μία παροχή ρεύματος από δεύτερο USB, ή από PS2.

- Αν χρησιμοποιήσεις σκληρό 7.200 στροφών, θα χρειαστείς το έξτρα ρεύμα.

- Αν χρησιμοποιήσεις σκληρό 5.400 στροφών, κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς το έξτρα ρεύμα.

- Αν χρησιμοποιήσεις επιπλέον προέκταση USB (πέραν του καλωδίου), θα χρειαστείς το έξτρα ρεύμα.

- Αν χρησιμοποιήσεις USB Hub χωρίς ρεύμα, θα χρειαστείς το έξτρα ρεύμα.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δουλεύει μόνο με το USB καλώδιό του (σε USB του laptop, σε front panel κουτιού/μητρικής κλπ)

Από θόρυβο καμία διαφορά, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά δεν εντοπίστηκε ενόχληση/παραπάνω θόρυβος.

Υ.Γ: Οι σκληροί ΙΒΜ (2.5", 3.5", όλοι) εδώ και κανα-δυό χρόνια είναι Hitachi πλέον ;)

Link to comment
Share on other sites

πιο πολύ με νοιάζει η ζέστη και ο θόρυβος, να χάσω και 10 λεπτά δε με πολυνοιάζει.

Ο 7200άρης ακούγεται ελάχιστα παραπάνω απ'τον 4.200...απο θερμοκρασίες τα ίδια...ο 7Κ60 έχει τεχνολογίες για καλύτερη διαχείριση ενε΄ργειας από τους 4200, οπότε δεν θα δεις διαφορά...

Επίσης, όσον αφορά το thread...οι επιδόσεις του φορητού μου στο super pi τουλάχιστον έχουν πεσει κατά 1-2 δευτερόλεπτα με τη νέα μνήμη 2χ512 Transcend που εβαλα στον φορητό...έχουν πάντως κι αυτές τσιπάκια Infineon και τους ίδιους χρονισμούς...

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη ανάλυση της εικόνας που θέλεις να επισυνάψεις δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 500χ500 πίξελ...και το μεγεθός της τα 100,3Κbyte...

Χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα σαν το Irfanview για να αλλάξεις το μέγεθος της εικόνας...αποθήκευσε το αρχείο σε jpeg φορμάτ, για να γλιτώσεις σε μέγεθος...αυτό θα έφταιγε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οικαταλήξεις υποστηρίζονται gif jpg png txt zip jpeg, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα...

...μήπως κάνεις προεπισκόπηση πριν τη δημοσίευση;

Θυμάμαι παλιότερα τύχαινε,αν έκανα το ίδιο χανόταν το συνημμένο αρχείο...δοκίμασε να ποστάρεις κατευθείαν...έχοντας σιγουρευτεί βέβαια για την ανάλυση και το μέγεθος τουαρχείου...ίσως είναι bug...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.