Jump to content



Αγορα SSD για λαπτοπ ?


Recommended Posts

Χαίρετε.

Έχω το παρακάτω λαπτοπ

Sony : VGN-NS21M :

Αποφάσισα να αναβαθμίσω τον δίσκο του σε SSD, με μπατζετ μέχρι 70 ευρώ.

SSD Σκληροί Δίσκοι (Χωρητικότητα: 101 έως 150GB) | Skroutz.gr

Σε αυτά τα λεφτά πάω σε 128 GB αναγκαστικά.

Να πάρω τον πιο φτηνό που υπάρχει ή αξίζει τον κόπο να δώσω 5-10 ευρώ παραπάνω για κάποιον καλύτερο ?

Θα δω καμία διαφορά ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν διαθέτεις τα χρήματα, καλύτερα πάλι κάτι καλύτερο (πχ τον Intel).

Επίσης, εαν πάλι διαθέτεις τα χρήματα και θέλεις, μπορείς να ανέβεις σε χωρητικότητα, μιας και ο ssd είναι γενικά "επένδυση" και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις αλλού μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερο δεν παίζει γιατί θα φύγει ένα κατοστάρικο τουλάχιστον. Εξάλλου θα έχω και τον παλιό σε SATA caddy στη θέση του DVD-ROM για να αποθηκεύω ταινίες κ.τ.λ. οπότε ο SSD θα είναι υπεραρκετός για όλα τα υπόλοιπα.

Λέγοντας τον Intel εννοείς αυτόν ? Για 5 ευρώ παραπάνω ίσως τον επιλέξω αν είναι τόσο καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερο δεν παίζει γιατί θα φύγει ένα κατοστάρικο τουλάχιστον. Εξάλλου θα έχω και τον παλιό σε SATA caddy στη θέση του DVD-ROM για να αποθηκεύω ταινίες κ.τ.λ. οπότε ο SSD θα είναι υπεραρκετός για όλα τα υπόλοιπα.

Λέγοντας τον Intel εννοείς αυτόν ? Για 5 ευρώ παραπάνω ίσως τον επιλέξω αν είναι τόσο καλύτερος.

Και καλύτερος είναι και 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση έχει.

Link to comment
Share on other sites

sata 1 νομιζω εχει το λαπτοπ του. μονο για την εγγυηση ο intel γιατι νομιζω διαφορα σε ταχυτητα δε θα υπαρχει
Sata2 έχει (3Gb/s)

Σ'αυτήν την χωρητικότητα μια χαρά ο Intel 520.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στους δυο (intel 520 και samsung 840 evo).

Δες review.

Και τι λέει το review; Ότι ο ένας έχει 5 χρονια εγγύηση ενώ ο άλλος 3 και ότι φοράει sychronous MLC nand έναντι φτηνιάρικων TLC του άλλου; Kαι όλα αυτά στην ίδια και χαμηλότερη τιμή; Όντως δεν υπάρχει σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Και τι λέει το review; Ότι ο ένας έχει 5 χρονια εγγύηση ενώ ο άλλος 3 και ότι φοράει sychronous MLC nand έναντι φτηνιάρικων TLC του άλλου; Kαι όλα αυτά στην ίδια και χαμηλότερη τιμή; Όντως δεν υπάρχει σύγκριση.

Oντως γιαυτο αγοραζεις τον samsung και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο :)

Εκατομμύρια χρηστες ssd προτείνουν samsung 840 :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] και ο controler + software δεν μετράνε ?? ?? Άσε που οι TLC του 840Evo έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους και με το παραπάνω.

O iparout έχει λαπτοπ (1) με sata2 (2) και φαντάζομαι λιγότερα από 4GB(3) μνήμη. Συνεπώς από επιδόσεις είτε 520 είτε 840Evo έχει δεν θα δεί καμία διαφορά, το magician/RAPID με τόση λίγη μνήμη δεν θα κάνει διαφορά. Συνεπώς καλύτερα να παει στον φτηνότερο και με μεγαλύτερη εγγύηση Intel.

Link to comment
Share on other sites

Eχει φοβηθει το ματι μου oταν "ακουω" intel και ssd με τοσα RMA.

Samsung και ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ!

Για να πω την αληθεια μου εκτος απο τους 3 samsung 250gb που εχω (840 evo, 840 pro, 850 pro) εχω και εναν OCZ Vertex4 250Gb πανω απο 2 χρονια και τον εχω ξεσκισει χωρις κανενα προβλημα. Φτου Φτου :)

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα reviews στον πλανήτη σε κάθε περίπτωση "λιωσίματος" ssd, οι samsung ψοφούσαν τελευταίοι (μάλλον αρνούνταν να ψοφήσουν) και ήταν κορυφαίοι σε επιδόσεις.

Στο thelab μια ομάδα χρηστών "προωθούν" πολύ τους intel ssd, χωρίς προφανή λόγο.... Άσε που υπάρχουν και περιπτώσεις (στο thelab) που κάποιοι παρασύρθηκαν και αντιμετωπίζουν τώρα προβλήματα ασυμβατότητας με τους intel.

ΥΓ Δεν παίζει ρόλο μόνο αν έχεις mlc ή tlc nand , αλλά και ποιος controller τα διαχειρίζεται. Αν έχεις καλύτερο controller τα tlc μπορούν να ζήσουν παραπάνω από mlc.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά νομίζω πως είσαι λάθος εδώ.

ΟΠΟΙΟΝ και να ρωτήσεις εδώ για Samsung / Crucial σου λέει για "το τι SSD στα 256++" εδώ και πολύ καιρό.

Τα Ιντελ σχόλια που λες έχω να τα δω στο φόρουμ απο εποχές X25-M.

Link to comment
Share on other sites

Στο thelab μια ομάδα χρηστών "προωθούν" πολύ τους intel ssd, χωρίς προφανή λόγο.... Άσε που υπάρχουν και περιπτώσεις (στο thelab) που κάποιοι παρασύρθηκαν και αντιμετωπίζουν τώρα προβλήματα ασυμβατότητας με τους intel.

ΥΓ Δεν παίζει ρόλο μόνο αν έχεις mlc ή tlc nand , αλλά και ποιος controller τα διαχειρίζεται. Αν έχεις καλύτερο controller τα tlc μπορούν να ζήσουν παραπάνω από mlc.

Τσουκ. Τον συγκεκριμένο intel στην συγκεκριμένη τιμή "προωθούν" κάποιοι. Μιλάμε για πρώην premium προϊόν που δίνεται σε τιμή ξεστοκαρίσματος. Μόνο τα 3 vs 5 χρόνια εγγύηση θα έπρεπε να είναι end of discussion. Το γεγονός ότι το συζητάμε ακόμα μάλλον δείχνει προώθηση από την ανάποδη.

Όσο για τον controller, το θέμα είναι και πιο firmware τον οδηγεί....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.