Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

ξεκινάς με 350 με μια thrustmaster/logitech και φτάνεις στα όσα αντέχεις!

Και γω θελω να παρω ενα add on wheel που κανει 120 ευρ και το σκεφτομαι?

 

Παντως προσωπικα βλεπω μια πτωση στην διαθεση μου για racing games. Γενικα.

Πχ το acc αγορασμενο οταν βγηκε. Ακομα δεν το εχω κανει install. Μπορει να ειναι φαση..Η να ειναι τα 40?

Έγινε επεξεργασία από GeoF1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GeoF1 said:

Δλδ μιλαμε κοστος με οχι τα πιο ακριβα που παρεθεσε ο maximvc κοντα στα 4,500-5000

Νομιζω εχει ξεφυγει το θεμα.?

Εγραψα αυτα τα κομματια γιατι ο φιλος ειπε οτι θελει να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο ρεαλιστικο και ανεφερε πεταλια με υδραυλικα κ.τ.λ....

Φυσικα και υπαρχουν πολυ πιο φθηνες λυσεις να ξεκινησεις...κανεις δεν πηγε κατ'ευθειαν στα high-end συστηματα με το καλημερα....

Αν ομως εχει αποφασησει να παει σε αυτο το budget τοτε τα πραγματα τα παιρνεις μια φορα και θα τα εχεις....μεχρι να τα βαρεθεις για να τα αλλαξεις.

Γιατι δε νομιζω οτι αυτα τα συστηματα πλεον εχουν ημερομηνια ληξης...

Αυτο που προσωπικα δε θα αλλαζα με τιποτα στην επιλογη μου ειναι το RIG....Ξεκινας με το EVO GT1 της Sim-Lab στα 399€ και εκει πανω μετα χτιζεις.

Η διαφορα με το Simetik K2 στα 362€ νομιζω οτι δεν αξιζει το κοπο να συζητησουμε τη επιλογη...37€ διαφορα σε χρηματα και τεραστια σε ποιοτητα κατασκευης.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, GeoF1 said:

Και γω θελω να παρω ενα add on wheel που κανει 120 ευρ και το σκεφτομαι?

 

Παντως προσωπικα βλεπω μια πτωση στην διαθεση μου για racing games. Γενικα.

Πχ το acc αγορασμενο οταν βγηκε. Ακομα δεν το εχω κανει install. Μπορει να ειναι φαση..Η να ειναι τα 40?

 

μικρός είσαι για να το παρατήσεις.... και εγώ ειμαι on and off.
τα τελευταία χρόνια μόνο iracing αν και τα εχω σχεδόν όλα τα games.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα VR με ένα αρκετά δυνατό pc(6πύρινο-rtx 2060) και μια g29 των 220 euro είναι μια χαρά για ξεκίνημα.

Τα ωραία τζατζαλα μαντζαλα, alcantares, δέρματα, led και οθόνες δε θα τα βλέπεις με το vr φορεμένο οπότε τα γλυτώνεις.?

Αυτό που πιθανός θα χρειαστείς μετά για ρεαλισμό είναι κάτι σε playseat το οποίο να είναι adjustable.

Να είσαι από σχετικά ξαπλωμένος στην φόρμουλα μέχρι και σε κανονική καθιστή στάση για τα συμβατικά (αν και αυτά τα ξεχνάς και προσαρμόζεσαι)

 

Αν θες να λιώσεις παραπάνω φεύγεις από τα πλαστικά τιμονάκια της σειράς που είναι για casual simgamers και πας σε DD που είναι για hardcore.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, uhu said:

Ένα VR με ένα αρκετά δυνατό pc(6πύρινο-rtx 2060) και μια g29 των 220 euro είναι μια χαρά για ξεκίνημα.

Τα ωραία τζατζαλα μαντζαλα, alcantares, δέρματα, led και οθόνες δε θα τα βλέπεις με το vr φορεμένο οπότε τα γλυτώνεις.?

Αυτό που πιθανός θα χρειαστείς μετά για ρεαλισμό είναι κάτι σε playseat το οποίο να είναι adjustable.

Να είσαι από σχετικά ξαπλωμένος στην φόρμουλα μέχρι και σε κανονική καθιστή στάση για τα συμβατικά (αν και αυτά τα ξεχνάς και προσαρμόζεσαι)

 

Αν θες να λιώσεις παραπάνω φεύγεις από τα πλαστικά τιμονάκια της σειράς που είναι για casual simgamers και πας σε DD που είναι για hardcore.

θα επιμεινω πως λυσεις τυπου Playseat ειναι απλα πεταμενα λεφτα....αν δουμε για παραδειγμα σε αυτο το Link.

https://www.playseatstore.com/forza-motorsport.html

θα δουμε οτι κοστιζει ακριβως τα ιδια λεφτα οσο κανει ενα EVO-GT1 χωρις το καθισμα...οποτε θα πρεπει να δωσει αλλα 150 - 250 ευρω για το καθισμα.

Ομως !!....ερχομαστε στο σοβαρο της υποθεσης...Αν παει σε servo συστημα το Playseat δεν υπαρχει περιπτωση να ανταποκριθει στις δυναμεις του μοτερ σε καμια περιπτωση.

Ασε που η ποιοτητα της κατασκευης του δεν εχει καμια σχεση με τα αλουμινενια rig που ειναι στα ιδια λεφτα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Βάζεις τάκους στα ροδάκια να μην πας πίσω στα φρένα?
(το ειχα για πολλα χρόνια έτσι και "εφευγα¨"..... χαχα)
 

 

Κομμένα μπουκαλια coca cola για φρένο.

Κόβεις τους πάτους απο το μπουκάλι 1,5 λ και τα φοράς στα ροδάκια.

Αν έχεις παρκέ για να μην το κάνει χάλια που γενικότερα γίνεται ακόμα και με τα ροδάκια, παίρνεις απο το IKEA μια προστατευτική μεμβράνη παρκέ.

Η κίνηση της καρέκλας γενικά σπάει λίγο @@ 

Και εγώ παρόμοια φάση με τον geo είμαι. Και creative T20 έχω και εγώ, απλά είμαι συνήθως με ήχο από τα ηχεία του rift όταν τρέχω.

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aris Teidis said:

Χαχα, για τον Κοντογιάννη λες??

Γαμωτο ξέχασα το nickname του. Εμενε Αγγλία και τον λέγανε Κώστα νομίζω.

 

Ο Lylankor ήταν;

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

 

 

Χαχα, δεν έσπασε το πεντάλ, απλώς αν δεν το βάλεις να έχει έστω μια μικρή τάση από το ελατήριο, τότε ξεκουμπώνει εύκολα και "χύνονται" όλα κάτω, δεν παθαίνει όμως καμία ζημιά - τα πετάλια αυτά είναι αθάνατα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω τι έπαθε, πιθανώς να έπαθε αυτό που περιγράφω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές προτάσεις.  Το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι το σπορ του sim racing είναι ακριβό. Το θετικό είναι ότι θα μπορέσουμε να χτίσουμε σιγά σιγά τα περιφερειακά όπως προτείνατε ώστε το αρχικό κόστος να μην εκτοξευτεί. Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, denexo said:

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές προτάσεις.  Το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι το σπορ του sim racing είναι ακριβό. Το θετικό είναι ότι θα μπορέσουμε να χτίσουμε σιγά σιγά τα περιφερειακά όπως προτείνατε ώστε το αρχικό κόστος να μην εκτοξευτεί. Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Οχι μην μπερδευεσαι. Το sim racing ειναι χομπυ που μπορει να ειναι κατι σχετικα φτηνο (μια τιμονιερα ~150€) και να φτασει να κοστιζει οσο θες. Γι'αυτο σου ειπα να ορισει ο φιλος το διαθεσιμο μπατζετ και που θελει να φτασει. Ελαχιστοι εχουν high end συστηματα εδώ , οι περισσοτεροι ό,τι τους επιτρέπει το ταπεινό budget.

Όμως όπως ειπες... Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.