Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

ΤΙΠΟΤΑ απο ολα αυτα δε σε κανουν γρηγοροτερο. Οσα χιλιαρικα και να σκασεις.

Το servo και πιο πολυ τα πεταλια , ναι σε κανουν πιο γρηγορο...... οταν πηγα απο τα πεταλια της T500 στα Heusinkveld PRO , οι χρονοι κατεβηκαν 2+ δευτερολεπτα λογω του φρενου....το φρενο ειναι ολα τα λεφτα στα καλα πεταλια.....Και με το servo κερδιζεις γιατι εχεις το απολυτο σε αισθηση της ληψης της πληροφοριας απο την πιστα. Βεβαια μιλαμε για sims που να μπορουν να στα δωσουν ολα αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο θα ηταν και θα κατεβηκαν οι χρονοι, σιγουρα οχι τα πεταλια.
Να γινεις πιο σταθερος και να μαθεις πιο γρηγορα το αμαξι ναι, αλλα να γινεις πιο γρηγορος οχι.
Καλα οι διαφορες 2+ δευτερολεπτα που λες, ειναι περα για περα εκτος πραγματικοτητας. Σορρυ 😛



 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Κατι αλλο θα ηταν και θα κατεβηκαν οι χρονοι, σιγουρα οχι τα πεταλια.
Να γινεις πιο σταθερος και να μαθεις πιο γρηγορα το αμαξι ναι, αλλα να γινεις πιο γρηγορος οχι.
Καλα οι διαφορες 2+ δευτερολεπτα που λες, ειναι περα για περα εκτος πραγματικοτητας. Σορρυ 😛



 

Κι ομως...ειναι η πραγματικοτητα....οπως το λενε τοσοι και τοσοι οτι το εχουν δει αυτο το πραγμα....Οταν μαθεις τα πεταλια και το κυριοτερο μαθεις να φρεναρεις.....εκει θα δεις χρονους που δε θα πιστευεις πως εγιναν....Θυμαμε χαρακτηριστικα οτι εμαθα το πως λειτουργει το φρενο απο το μηδεν!....αλλα μολις μαθεις να φρεναρεις....το αμαξι το πας οπως θες...

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι αυτο που υποστηριζεις, αλλα τελος παντων.
Και για να κλεισουμε, η μονη περιπτωση που μπορει να ισχυει αυτο που λες ειναι να εισαι αργος οδηγος. Αργος οδηγος δεν ειμαι, οποτε τα 2-3 δευτερολεπτα ειναι εκτος πραγματικοτητας, οταν με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ RIG και να εχω οδηγησει ειμαι πολυ κοντα στους τοπ χρονους.


Εχω δει πολυ καλα τον "μυθο" της αναβαθμισης για δηθεν καλυτερους χρονους.
Οπως εχω δει και με απλες τιμονιερες DFGT να κανουν παγκοσμια ρεκορ.





 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα την t300 alcandara που ειχα 3-4 χρονια ,επαιξε αναβαθμιση .

Σαν μετριος παικτης και ενασχοληση λιγες ωρες τον μηνα δεν ηθελα να κανω υπερβολες.

Αλλα επιτελους εχω το τιμονι που ηθελα εδω και ενα χρονο!!!

Σε βαση ts- xw

20220418_100358.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

διαβαζω το τοπικ και χαζευω με τα σεταπ σας, αλλα θα χρειαστω την βοήθειά σας για μια παλιότερη βάση στήριξης.

συντομα θα εχω στα χέρια μου μια G29 και για λόγους χωροταξικούς προσανατολίζομαι σε λυσεις όπως η Wheel Stand Pro Deluxe V2. Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμη στην αγορά, οπότε θα την φτιάξω μόνος μου αντιγράφοντας την από φωτογραφίες που έχω συλλέξει απο το internet.

Αν υπάρχει κάποιος να την έχει ώστε να μου δώσει ακριβεις διαστάσεις θα με βοηθούσε πολύ!

το να την πουλάει κάποιος επίσης θα ήταν χρήσιμο...

 

ευχαριστώ προκαταβολικά και αν το παρόν δεν ταιριάζει στο τόπικ παρακαλώ ριξτε το στο πυρ στο εξώτερο...

Έγινε επεξεργασία από mavras
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 9:09 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Ωραιο τιμονι. Ποσο παει αυτο? Απο περιεργεια αλλωστε δεν παιρνει τετοιο η δικια μου

Νωρις το  ειδα 🤣

Ειδα οτι το 'εχουν' μπολικοι στο σκρουτζ.

 

Έγινε επεξεργασία από GeoF1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 15/4/2022 at 4:11 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Λογικο δεν ειναι αυτο που υποστηριζεις, αλλα τελος παντων.
Και για να κλεισουμε, η μονη περιπτωση που μπορει να ισχυει αυτο που λες ειναι να εισαι αργος οδηγος. Αργος οδηγος δεν ειμαι, οποτε τα 2-3 δευτερολεπτα ειναι εκτος πραγματικοτητας, οταν με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ RIG και να εχω οδηγησει ειμαι πολυ κοντα στους τοπ χρονους.


Εχω δει πολυ καλα τον "μυθο" της αναβαθμισης για δηθεν καλυτερους χρονους.
Οπως εχω δει και με απλες τιμονιερες DFGT να κανουν παγκοσμια ρεκορ.





 

 

 

On 15/4/2022 at 3:45 ΜΜ, το μέλος Maximvs έγραψε:

Κι ομως...ειναι η πραγματικοτητα....οπως το λενε τοσοι και τοσοι οτι το εχουν δει αυτο το πραγμα....Οταν μαθεις τα πεταλια και το κυριοτερο μαθεις να φρεναρεις.....εκει θα δεις χρονους που δε θα πιστευεις πως εγιναν....Θυμαμε χαρακτηριστικα οτι εμαθα το πως λειτουργει το φρενο απο το μηδεν!....αλλα μολις μαθεις να φρεναρεις....το αμαξι το πας οπως θες...

 

Το θυμηθηκα αργα αλλα τωρα εχω αποψη να πω. Πριν δεν ειχα.

 

Λοιπον ακουστε:

 

Αν εχεις εντελως σκουπιδι βαση και πεταλια και πας σε loadcell και σε DD θα παρεις καποιο χρονο. Ειδικα αν οι χρονοι που γραφεις ειναι κακοι.

ΠΧ ενας φιλος που δεν παιζει και παρα πολυ ειχε Driving force GT που δεν δουλευε καν σωστα στο ACC και του εδωσα την Simagic Alpha μου μεσα σε 10 γυρους εγραφε 2 δευτερολεπτα καλυτερους χρονους και πιο σταθερα προφανως.

Απο non loadcell τυπου g29 φρενα αν πας σε καλα loadcell παλι κερδιζεις καποια δεκατα σιγουρα απλα κερδιζεις ΠΑΡΑ πολυ σε σταθεροτητα.

 

Τωρα αν μιλαμε να εχεις V3 και να πας σε καλυτερα το ΠΟΛΥ καποια δεκατα να παρεις. Εκει που κερδιζεις τελικα ειναι οτι γουσταρεις και παιζεις πιο πολυ αρα τελικα θελοντας και μη γινεσαι καλυτερος. Το λεει καποιος που εχει περασει απο g27-csl elite + lc αλλα τα ειχα στο πατωμα και τα πουλησα σε 1 μηνα-μετα απο ενα χρονο csl DD και V3 σε wheel stand-simagic DD και heusinkveld sprints σε rig-και τελος simagic U και ultimate+. Τις αλλαγες δεν τις εκανα ποτε για να γινω πιο γρηγορος. Το ηξερα οτι ΔΕΝ ισχυει. απλα το immersion και η αισθηση ειναι πολυ ανωτερη. Ειδικα η διαφορα απο sprints σε ultimate+ ειναι minimal γιατι ειναι ηδη πολυ καλα τα πρωτα. Αλλα σιγουρα γουσταρεις πιο πολυ. Σε ολα σχεδον εδινα μικροδιαφορες χρηματων γιατι τα μισα τα πηρα απο ασχετους που τα ειχαν σπιτι και καθονταν και τους εκανα τραμπα τα παλια μου με μικρες διαφορες (πχ sprints με ultimates 250 euro, alpha mini με alpha με 100 ευρω κτλ)

Αρα μαλλον ο gomar εχει δικιο σε γενικες γραμμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ισχύουν και τα 2.
Η αναβάθμιση πρώτα από ολα φέρνει την καλύτερη εμπειρία του παιχνιδιού
Οταν ρυθμίζετε σωστά και όχι σε υπερβολές τότε η επανάληψη δινει πρώτα την σταθερότητα και έπειτα αυτό δίνει και χρόνους.

Το αν ισχύει το 1 στον α ανθρωπο και το 2 στον β εχει να κάνει και στην διαφορετικότητα του καθενός. 
μπορει να βρεις εναν με "ποντικι" να βγάζει καλύτερους χρόνους... δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά με χαμηλού επιπέδου εξοπλισμό δεν μπορείς να φτιάξεις ούτε muscle memory ούτε τίποτα που να πηγαίνει προς sim...
βελτιώνεσαι σαν gamer οπως θα έκανες και σε ένα fps ή σε άλλο τίτλο...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ε ναι γιατί ο σκοπός όταν παίζουμε είναι να νιώθουμε πραγματικοί οδηγοί gt3 :p

το παιχνιδι δεν ειναι μονο το αποτέλεσμα ... ειναι και η εμπειρια.

οπως οταν βλέπεις ταινια... την βλεπεις και στο κινητο αλλα και στο κινηματογραφο. ιδια ταινία αλλα διαφορετική εμπειρία :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.