Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

6 minutes ago, beastie said:

Οπως και να εχει η διαφορα κόστους θα είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν θα δώσεις τα fanatec used για να πάρεις τα υπόλοιπα από την Αρχη.

Αν δεν είχες τίποτα, ναι μαζί σου να πήγαινες εξ αρχής σε άλλες λύσεις.

Το γνωρίζω αυτό, αλλά αν υποθέσουμε ότι το προσπερνάω, και κρίνουμε μόνο την ποιότητα και την αίσθηση π.χ. των πεντάλ της Heusinkveld ή του Simcube 2 σε σύγκριση με αυτά της Fanatec, τότε αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν το gap είναι αισθητά μεγάλο, ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Angelo Gilleti έγραψε:

φήμες λένε ότι η αίσθηση είναι καλύτερη

Δεν ειναι καλυτερη, ειναι διαφορετικη. Για παραδειγμα, στο iracing το simucube εχει καλυτερη ''ευκρινεια'' στο δρομο ενω το fanatec ειναι καλυτερο στα λαστιχα. Μην φανταστεις τιποτα τρελο, αν δηλαδη το 1 σου δινει το 100% στο δρομο το αλλο σου δινει 98% και αντιστροφα στο λαστιχο. Αναλογα τι του αρεσει του καθενα θα σου πει την γνωμη του. Μιλαμε τωρα να δουμε την διαφορα στην τριχα.

 

Αυτο ομως δεν ειναι κριτηριο για να κανεις αγορα. Μπορει να βγει ενα update, ειτε απο πλευρας παιχνιδιου ειτε απο firmware και να τα φερει ολα τουμπα. Ουσιαστικα μιλαμε για τα ιδια πραγματα. Απο εκει και μετα διαλεγεις αν θες να δινεις 500-600+ για τιμονι και να το σεταρεις εσυ η να κανεις την δουλεια σου Plug n play μετα μισα χωρις να χανεις κατι σε αισθηση. 

 

Για τα πενταλ μαζι σου αλλα αργοτερα. Παιξε πρωτα να δεις και μολις ''κολλησεις'' καλα ''πατα το''.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fatalara said:

Δεν ειναι καλυτερη, ειναι διαφορετικη. Για παραδειγμα, στο iracing το simucube εχει καλυτερη ''ευκρινεια'' στο δρομο ενω το fanatec ειναι καλυτερο στα λαστιχα. Μην φανταστεις τιποτα τρελο, αν δηλαδη το 1 σου δινει το 100% στο δρομο το αλλο σου δινει 98% και αντιστροφα στο λαστιχο. Αναλογα τι του αρεσει του καθενα θα σου πει την γνωμη του. Μιλαμε τωρα να δουμε την διαφορα στην τριχα.

 

Αυτο ομως δεν ειναι κριτηριο για να κανεις αγορα. Μπορει να βγει ενα update, ειτε απο πλευρας παιχνιδιου ειτε απο firmware και να τα φερει ολα τουμπα. Ουσιαστικα μιλαμε για τα ιδια πραγματα. Απο εκει και μετα διαλεγεις αν θες να δινεις 500-600+ για τιμονι και να το σεταρεις εσυ η να κανεις την δουλεια σου Plug n play μετα μισα χωρις να χανεις κατι σε αισθηση. 

 

Για τα πενταλ μαζι σου αλλα αργοτερα. Παιξε πρωτα να δεις και μολις ''κολλησεις'' καλα ''πατα το''.

Σ' ευχαριστώ...
Κάτι που με κάνει το βράδυ να πετάγομαι απο τον ύπνο μου [λέμε τώρα...] είναι ο "τζόγος" που έχει η βάση της Fanatec σε σχέση με αυτήν της Simcube 2. Μπορεί αυτό να μετριαστεί κάπως; Είναι όντως ενοχλητικό; Φαντάζομαι ότι εξαρτάται και απο τις ρυθμίσεις του Force Feedback;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Angelo Gilleti έγραψε:

Σ' ευχαριστώ...
Κάτι που με κάνει το βράδυ να πετάγομαι απο τον ύπνο μου [λέμε τώρα...] είναι ο "τζόγος" που έχει η βάση της Fanatec σε σχέση με αυτήν της Simcube 2. Μπορεί αυτό να μετριαστεί κάπως; Είναι όντως ενοχλητικό; Φαντάζομαι ότι εξαρτάται και απο τις ρυθμίσεις του Force Feedback;

Ποιος τζογος? Εβαλες την βιδα του podium hub?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Angelo Gilleti έγραψε:

Μμμμ "βιδα του podium hub?" What it?

Στο κουτι της βασης εχει βιδες. Καποια απο αυτες ειναι για να βιδωνεις το hub στον αξονα για να μενει σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fatalara said:

Στο κουτι της βασης εχει βιδες. Καποια απο αυτες ειναι για να βιδωνεις το hub στον αξονα για να μενει σταθερο.

Ναι σ' ευχαριστώ... την βρήκα, και όντως δεν την έχω βάλει, διότι ακόμα είμαι σε φάση στησίματος. Την είχα ξεχάσει ότι υπάρχει... ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2021 at 2:41 PM, Angelo Gilleti said:

Ναι σ' ευχαριστώ... την βρήκα, και όντως δεν την έχω βάλει, διότι ακόμα είμαι σε φάση στησίματος. Την είχα ξεχάσει ότι υπάρχει... ?

κι ομως υπαρχει....ειναι το μονο quick release παγκοσμιως που το πληρωνεις 230 ευρω και χρειαζεται βιδα για να μη κουνιεται.....και φυσικα για να το βγαλεις πρεπει να βγαλεις και τι βιδα πρωτα.....γελαει και το ελατηριο του Q1R !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Θα το ρωτήσω εδώ γνωρίζοντας ότι δεν ειναι το κατάλληλο σημείο, αλλά έχω ήδη επικοινωνήσει με τον admin του φόρουμ απο την ημέρα της εγγραφής μου, και δεν έχω λάβει κάποια απάντηση. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Θέλω να ποστάρω μια αγγελία προς πώληση αλλά δεν έχω την επιλογή του να δημιουργήσω ένα νέο θέμα που να αφορά το αντικείμενο που θέλω να πουλήσω. Τι κάνω λάθος; Έχω μόνο την επιλογή να δώ την ενότητα της ζήτησης, αλλά όχι της πώλησης. Πως μπορώ να φτιάξω μια αγγελία για πώληση; Ευχαριστώ παίδες και πάλι συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Angelo Gilleti έγραψε:

Καλησπέρα,

Θα το ρωτήσω εδώ γνωρίζοντας ότι δεν ειναι το κατάλληλο σημείο, αλλά έχω ήδη επικοινωνήσει με τον admin του φόρουμ απο την ημέρα της εγγραφής μου, και δεν έχω λάβει κάποια απάντηση. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Θέλω να ποστάρω μια αγγελία προς πώληση αλλά δεν έχω την επιλογή του να δημιουργήσω ένα νέο θέμα που να αφορά το αντικείμενο που θέλω να πουλήσω. Τι κάνω λάθος; Έχω μόνο την επιλογή να δώ την ενότητα της ζήτησης, αλλά όχι της πώλησης. Πως μπορώ να φτιάξω μια αγγελία για πώληση; Ευχαριστώ παίδες και πάλι συγνώμη...

 

Έχεις 50 καταχωρήσεις στο φόρουμ;

 

image.thumb.png.917bb363f2c8f946ccad2af8af71201a.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/6/2021 at 11:26 AM, Dimitris Pappas said:

Πολυ ενημερωτικο βιντεο για οσους το εχουν και για οσους θελουν να το αποκτησουν.

Δυστυχως για simracing δεν κανει.Για ολα τα αλλα θελει λιγο πειραγμα σε firmware-drivers-DP cable και αλλα.

Ο τυπος σε οτι λεει ειναι εγγυηση.

 

Για μονοθέσια είναι μια χαρά, για GT3 βάζεις άλλες δύο ίδιες 😉 και έχεις ένα ωραίο triple-monitor setup!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.