Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Υπαρχουν κ καποιοι που λενε οτι κανεις τα tlcm pedals το ιδιο με τα μισα και αν λεφτα. Δεν εχω αποψη προσωπικη προφανως

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εσεις εκει στην αθηνα, το εχετε παρει γραμμη?

WWW.SIMCLUB.GR

Real Racing Experience ARENA Οδηγήστε τα πιο θρυλικά αγωνιστικά αυτοκίνητα στις πιο γνωστές πίστες στον κόσμο! Το SimClub σας προσφέρει τον τέλειο συνδυασμό εξοπλισμού κορυφαίας...

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ναι εχω παει Ηλια. 
Ειναι τοσα πολλα που θελω να γραψω και τους προβληματισμους μου, που απλα λεω, οκ, ειδα πως ηταν και τελος. μεχρι εκει.

Εσενα περιμενα. Θυμαμαι που ειχες ζητησει γνωμες για motion rig στο fb και το εβαλα κυριως για εσενα. Μεγαλη δουλεια να μπορεις να το δεις απο κοντα. Μακαρι να φερει και αλλα πραγματα.

Περιμενω εντυπωσεις οταν μπορεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος fatalara έγραψε:

Εσενα περιμενα. Θυμαμαι που ειχες ζητησει γνωμες για motion rig στο fb και το εβαλα κυριως για εσενα. Μεγαλη δουλεια να μπορεις να το δεις απο κοντα. Μακαρι να φερει και αλλα πραγματα.

Περιμενω εντυπωσεις οταν μπορεσεις.


Κοιτα Ηλια, ειναι πολλες οι σκοπιες που θελω να γραψω. Στεγνα ειναι ενα ξερο οχι. Δεν αξιζει.-
Αρχικα να να ευχηθω στο μαγαζι, καλες δουλειες γιατι τωρα ανοιξε.
ΑΛΛΑ εχω προβληματισμους.
Σαν καταναλωτης τα θεωρω ΠΟΛΛΑ τα λεφτα τα 25Ε για μιση ωρα. Με αυτες τις τιμες και με αυτα τα rigs, δεν εχει target group το μαγαζι.
Να το δω σαν απλος πελατης που δεν εχω χομπυ το sim racing και θελω να πηγαινω εκει να ξεκ@λωνω ; Οχι δεν μπορω να δινω 25Ε για μιση ωρα μονο. Προτιμω Καρτ.
Σε τι κοσμο απευθυνεται με τετοιες τιμες ; Να μαζεψει κοσμο στην κοινοτητα του racing? δεν μπορει γιατι το κοστος ειναι υψηλο.
Επισης ξερεις πως σε μιση ωρα δε προλαβαινεις να εισαι ανταγωνιστικος ουτε να μαθεις το αμαξι.


Να απευθυνθει στους χομπυστες sim racers (οπως εγω; ) Δεν εχεις λογους να πας. Ο χομπιστας εχει στημενο ριγκ σπιτι του. Να παει μια φορα να δοκιμασει το 4DOF + τιμονι και πεταλια; Ναι.
Για 2η φορα δεν εχει λογο.
(Διαλεγεις ενα αμαξι και μια πιστα απο το ταμειο και απλα τρεχεις. Ουτε σεταπ μπορεις να πειραξεις ουτε τπτ)

Επισης, μου εχεις 6 rigs που κοστιζουν 23-25.000 το καθε ενα. Ειμαστε σοβαροι;;; 10 φορες πανω η αξια χωρις λογο.
Φτιαξε 15 rigs πιο οικιακα (2-4.000), βαλε 5Ε την μιση ωρα η 10Ε την ωρα, διοργανωνε τουρνουα, μαζευε κοσμο και εχε ενα τουμπανο motion rig για τους hardcore.
Οπως στο εξωτερικο.

Δε ξερω τι business plan εχει ο ανθρωπος. Ευχομαι να του πετυχει. Στο δικο μου μυαλο( και πολλων αλλων απο συζητησεις) δε μου καθεται καλα.

Οσον αφορα το motion rig.
Δε νιωθεις κανενα ιχνος δυναμης G(λογικο) Δε μπορω να πω οτι σε βοηθαει στο να μαθεις καλυτερα το αμαξι η στο feeling. Πραγματικα περιμενεις πχ πλευρικες δυναμεις και δεν τις δεχεσαι. Παρα μονο ενα τρανταγμα η κουνημα. Πρεπει να προσαρμοστει αναλογα ο εγκεφαλος οτι θα "ταρακουνηθεις".
Κοινως, δε μπορεις να νιωσεις την αισθηση. 
Στον Yaw αξονα, δε μπορω να πω οτι με βοηθησε στην διορθωση της υπερστροφης. Πιο πολυ ειχα πληροφορια απο το τιμονι, παρα απο το 4DOF.
Τα πεταλια ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Δε ξερω ποια εχει λολ. Λογικα υδραυλικα ηταν. Σε σχεση με τις αηδιες της fanatec V3 που εχω.

Γενικα μετα απο αυτη την δοκιμη, ειπα οτι δε προκειται να φτιαξω κατι τετοιο στο σπιτι μου (οικιακες λυσεις και οχι τα αστεια ποσα των 20.000 που εχει αυτο)

Τι αλλο να πω. Γενικα σαν Ιασονας ειμαι χαρουμενος που εδωσα 25Ε για να απορριψω κατι που ειχα στο μυαλο μου. Ευτυχως ηταν τα πρωτα και τα τελευταια :p

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλες κουβεντες γενικα για το gaming αυτες. 
Θα επανελθω αυριο για τα δικα μου. Μπορει να το γραψω και στο pc gaming θεμα, μιας που ειναι πιο γενικοι οι προβληματισμοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα μετα απο αυτα που ειδα εγω με το δικο μου δεν θα πηγαινα να δωσω τοσα χρηματα οσα λενε εφοσον δεν ειναι οτι θα δω ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα απο αυτο που εχω σπιτι. Το να με ταρακουναει απλα κατι κλαιν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω προσωπικα μετα απο αυτα που ειδα εγω με το δικο μου δεν θα πηγαινα να δωσω τοσα χρηματα οσα λενε εφοσον δεν ειναι οτι θα δω ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα απο αυτο που εχω σπιτι. Το να με ταρακουναει απλα κατι κλαιν.

 

Το motion ειναι μια πολυ καλη αναβαθμιση απο θεμα αισθησης....βεβαια στο επιπεδο που ειμαστε εμεις , ενα motion με κοστος στα 2500 - 3000 ευρω ειναι νομιζω οτι καλυτερο μπορουμε να αποκτησουμε. Χωρις να εχω εμπειρια απο τοσο ακριβα motion των 15000 + ευρω πιστευω πως διαφορα θα υπαρχει αλλα δεν νομιζω να μεταφραζεται στην διαφορα των 12000 ευρω που εχει απο ενα SFX-100 με Thanos controller. Ειναι ακριβως οτι λενε για τα πεταλια των 800 - 1000 ευρω και την συγκριση με τα υδραυλικα των 1500 - 2500 ευρω που ειναι φτιαγμενα πανω σε Τilton ή Wilwood κανονικα αγωνιστικα πεταλια. Δεν προκειται να δεις διαφορα 3 , 4 , 5 δευτερολεπτα στο γυρο αλλα θα εχεις την αισθηση ενος κανονικου αγωνιστικου σετ πεταλιων με υδραυλικο φρενο με οτι αυτο σημαινει.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, στο κατάστημα εκτός των rigs τι άλλο είχε (εμπορία sim parts) ?

 

το γράφω γιατι ειχα διαβάσει ότι θα ειναι και τα rigs εκει αλλά θα φέρνει και εξόπλισμό  σε όλα τα επιπεδα για πώληση...Αν ισχύει τα ριγκς ειναι μέρος του business model

Έγινε επεξεργασία από beastie
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Ιάσονα, στο κατάστημα εκτός των rigs τι άλλο είχε (εμπορία sim parts) ?

 

το γράφω γιατι ειχα διαβάσει ότι θα ειναι και τα rigs εκει αλλά θα φέρνει και εξόπλισμό  σε όλα τα επιπεδα για πώληση...Αν ισχύει τα ριγκς ειναι μέρος του business model



Δε μου φανηκε καταστημα λιανικης πωλησης, αλλα χωρος ψυχαγωγιας.
Το οτι πουλαει ναι ισχυει, αλλα μπαινοντας δε σου δινει την αισθηση για κατι τετοιο.
 

WWW.SIMCLUB.GR

Motion Systems Wheels Shifters & Handbreaks Pedals Best sellers SIMAGIC Side Pedal Plate €21.00Add to cart RSEAT C1 BLACK (FRAME ONLY) €949.00Add to cart RSEAT RS FORMULA V2...



Εδω ειναι τα προιοντα του.

Link to comment
Share on other sites

Εκει πιστευω είναι ολη η δουλειά.. πας μια φορά ... σου αρεσει και μετά ξεκινάς παραγγελίες...

ακόμα εσυ που εχεις κάτι και θέλεις upgrade βλέπεις εκει πολλά μαζεμένα χωρίς να ψάχνεις εδώ και εκεί... με τις ερωτήσεις τελωνείο κλπ//

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Εκει πιστευω είναι ολη η δουλειά.. πας μια φορά ... σου αρεσει και μετά ξεκινάς παραγγελίες...

ακόμα εσυ που εχεις κάτι και θέλεις upgrade βλέπεις εκει πολλά μαζεμένα χωρίς να ψάχνεις εδώ και εκεί... με τις ερωτήσεις τελωνείο κλπ//


Αυτος που εχει σκοπο να μπει στον χωρο του sim racing και να σκασει 2-3-4 χιλιαρικα, με συγχωρεις αλλα δε θα αρκεστει σε ενα προιον μονο. Θα κανει την ερευνα του και δε θα τον ενοχλησει ο χρονος αποστολης.
θα ισχυε αυτο που λες, αν ειχε διαφορα προιοντα και οχι ενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος beastie έγραψε:

τι εννοεις μονο ενα?

 

https://i.pinimg.com/564x/e1/d7/ae/e1d7aebfe25ce3be3653f028991fe81c.jpg


χαχαχαχα

Ρε συ εχει ΜΟΝΟ μιας εταιριας. της SIMAGIC πως λεγεται..

Δε το λεω καταστημα λιανικης αυτο οταν εχει μονο μια εταιρια.

Ναι αν θελεις απο την ερευνα σου να προτιμησεις την simagic, μπορεις να απευθυνθεις σε αυτους.

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη κοιτούσα να πάρω simagic ήταν δύσκολο να βρω stock από ευρώπη... στα τιμόνια βλέπω και άλλη μάρκα

 

από την άλλη εκτος βασης / τιμονι / πετάλια εχει και άλλο εξόπλισμο.
παει ο πιτσιρικάς με την logitech και απο γραφειο dromeas φεύγει με RSEAT... η απο μια οθόνη πάει σε triple σταντ..

ετσι και αλλιως πιστευω οτι ειναι η αρχη και εχει απο μια εταιρια (και ξένα μαγαζια online ετσι ξεκινησαν και πηραν μετά και άλλες)

γενικά βλέπω θετική την κίνηση γιατι υπάρχει κοσμος εξώ με ελάχιστη γνώση
δεν ειμαστε εμεις οι πελάτες του ;)

 



 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.