Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Επίσης προσπάθησε να φέρεις όλο το σύστημα του τριοθονου πιο κοντά στη βάση του τιμονιού.Οταν πιάνεις το τιμόνι και ανοίγεις τα δάκτυλα σου,αυτά να ακουμπάνε τις οθόνες.Επισης η ευθεία του βλέμματος σου να είναι στη μέση των οθονών.

Για την γωνία της μεσαίας και των εκατέρωθεν οθονών κοίταξε κοντά στις 59-60' για περιφερειακή στα 180'.

 

 

FB_IMG_1629959631943.jpg

FB_IMG_1629959622574.jpg

FB_IMG_1629959609324.jpg

Επίσης δες και εδώ

 

iRacing-FOV.jpg
DRIVER61.COM

Getting your FOV right can find you lots of laptime in iRacing and other racing sims. Get your FOV perfected with our field of...

Ας λέει για iracing.

Πολυ χρήσιμα πραγματουδια!

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ριχτε καμια ιδεα απο καταστημα που μπορουμε να βρουμε καθισμα, γιατι ειμαι ακομα με μια παλια αηδια αο αμαξι.

 

Η αν εχει προταση κάποιος για κατι συγκεκριμένο; Ειμαι καπου 1.80 85-90 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες αγωνστικό Ekinisi Racing Spirit. Έχει OMP/Sabelt όπως το δικό μου με και χωρίς αυτιά.

Έχουν δείγματα να κάτσεις στο κατάστημα αλλά και αν ψάξεις τους καταλόγους των εταιριών σου φέρνουν όποιο θέλεις.

 

Μετακόμησαν πρόσφατα Κηφισιά πολύ κοντά στο κέντρο.
https://www.facebook.com/ekinisiracingspirit

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Ριχτε καμια ιδεα απο καταστημα που μπορουμε να βρουμε καθισμα, γιατι ειμαι ακομα με μια παλια αηδια αο αμαξι.

 

Η αν εχει προταση κάποιος για κατι συγκεκριμένο; Ειμαι καπου 1.80 85-90 κιλα.

Πάρε ένα μεταχειρισμένο από μάντρα (σε καλή κατάσταση). Αν πάρεις bucket αγωνιστικό θα σε μισήσει η μέση και η τσέπη σου...?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

17 hours ago, PolomanGR said:

Ριχτε καμια ιδεα απο καταστημα που μπορουμε να βρουμε καθισμα, γιατι ειμαι ακομα με μια παλια αηδια αο αμαξι.

 

Η αν εχει προταση κάποιος για κατι συγκεκριμένο; Ειμαι καπου 1.80 85-90 κιλα.

το θεμα ειναι ποσα λεφτα διαθετεις.....προσωπικα εχω το παρακατω καθισμα και οχι απλα ειμαι ευχαριστημενος αλλα το καθισμα ειναι απλα απιστευτο!
καθεσαι και το σωμα σου "κλειδωνει" στη θεση που πρεπει να εχεις....Εχω τρεξει πολλες φορες 2 -3 ωριαιους αγωνες σε iRacing ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ χωρις να με ενοχλησει ποτε! Δεν εχω νιωσει ποτε πονους η πιασιμο σε ωμους η μεση. Και απο εργονομια και απο εμφανιση ειναι ενα απο τα καλυτερα καθισματα για simracing και φαινεται απο ποσοι simracers το χρησιμοποιουν.

Το ειχα παρει προσφορα απο τον Αγλοπουλο 410 ευρω....τωρα κανει 520 ευρω στη Sparco στην Αθηνα.

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Πάρε ένα μεταχειρισμένο από μάντρα (σε καλή κατάσταση). Αν πάρεις bucket αγωνιστικό θα σε μισήσει η μέση και η τσέπη σου...?

 

πριν 4 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

επειδή δεν χρειάζεσαι πλευρική στήριξη klp... κοιτάς την άνεση όπως είπε και ο φίλος
@Aris Teidis

 

 

Κάτι τέτοιο έχω τωρα, αλλα εκτος της εμφάνισης που αρχισε να με νοιάζει γιατί τοχω σαλόνι ?, νομιζω οτι θαμαι πιο ανετος με  ενα bucket.

Αυτη η αποψη οτι δεν ειναι ανετα τα bucket ακούγεται αρκετά, αλλα και η αντίθετη το ιδιο.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Maximvs έγραψε:

 

το θεμα ειναι ποσα λεφτα διαθετεις.....προσωπικα εχω το παρακατω καθισμα και οχι απλα ειμαι ευχαριστημενος αλλα το καθισμα ειναι απλα απιστευτο!
καθεσαι και το σωμα σου "κλειδωνει" στη θεση που πρεπει να εχεις....Εχω τρεξει πολλες φορες 2 -3 ωριαιους αγωνες σε iRacing ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ χωρις να με ενοχλησει ποτε! Δεν εχω νιωσει ποτε πονους η πιασιμο σε ωμους η μεση. Και απο εργονομια και απο εμφανιση ειναι ενα απο τα καλυτερα καθισματα για simracing και φαινεται απο ποσοι simracers το χρησιμοποιουν.

Το ειχα παρει προσφορα απο τον Αγλοπουλο 410 ευρω....τωρα κανει 520 ευρω στη Sparco στην Αθηνα.

 

spacer.png

Ξεκίνησα να κοιτάω λιγο πιο χαμηλα, αλλα μέχρι εδώ μπορω να φτάσω.

Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα, για να μπορεσω να δοκιμασω οπως πρότεινε ο Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παίδες, είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θέλω τα φώτα σας...

Έχω αγοράσει το πακέτο Fanatec Podium, τα Clubsport v3 πεντάλ, τα Podium Mounting Brackets, το Podium Kill Switch και το Podium Hub. Το συνολικό κόστος ξεπέρασε τα 2700€.

 

Τα έβγαλα απο τα κουτιά τους, έχω περάσει κάποιο διάστημα ασχολούμενος με το να δω το πως και το τι σχετικά με το rig μου, και έχω πάρει την απόφαση να τα πουλήσω. Τα κομμάτια είναι εκτός συσκευασίας [έχω και τα κουτιά τους] αλλά είναι 100% αχρησιμοποίητα/αφόρετα/αδούλευτα. Σκέφτομαι να τα πουλήσω, και θα σας παρακαλούσα να μου πείτε που μπορώ να το κάνω αυτό μέσα απο το thelab.gr, ή μέσα από κάποιον άλλον σχετικό χώρο. Οι τιμές που θα τα δώσω θα είναι πραγματικά δελεαστικές [το βέβαιο είναι ότι αυτός που θα χάσει θα είμαι εγώ...] για όποιον ενδιαφέρεται, μιας και πρόκειται για αδούλευτα κομμάτια.

 

PRW_preview_2.jpg
FANATEC.COM

 

 

 

CSP_V3_preview.jpg
FANATEC.COM

 

 

P_MB_Big_01.jpg
FANATEC.COM

 

 

KS_preview.jpg
FANATEC.COM

 

 

P_HUB_CSQRA_large_1-1000x666-1.png
FANATEC.COM

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelo Gilleti said:

Σκέφτομαι να τα πουλήσω, και θα σας παρακαλούσα να μου πείτε που μπορώ να το κάνω αυτό μέσα απο το thelab.gr, ή μέσα από κάποιον άλλον σχετικό χώρο.

 

Καλώς ήρθες.

https://www.thelab.gr/forums/forum/252-πωλήσεις/

 

Αλλά ρίξε μια ματιά πρώτα στους κανόνες για την ανάρτηση αγγελιών.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, fatalara said:

Γιατι τα πουλας?

Θα είμαι ειλικρινής. Χτίζω ένα μηχάνημα, και είμαι σχεδόν έτοιμος πλην της κάρτας γραφικών, την οποία όμως περιμένω εδώ και 10 μήνες... Οπότε είμαι ακόμα στην αναμονή, εξού και η μη-χρήση αυτών που πουλάω. Μέσα σε αυτό το διάστημα της αναμονής των 10 μηνών, αγόρασα τμηματικά όλα αυτά τα κομμάτια της Fanatec, πιστεύοντας ότι μου ταιριάζουν, αλλά και λόγω του οικοσυστήματος που έχει η εταιρεία, που σου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας για το support μετά την αγορά. Πλέον το έχω μετανοιώσει και σκοπεύω να αγοράσω τα διάφορα κομμάτια απο διαφορετικούς κατασκευαστές. Ομολογώ ότι ακόμα δεν είμαι 100% βέβαιος για την πώληση, και κάθε "ένσταση" ή επιχείρημα απο τα πιό έμπειρα μέλη του φόρουμ είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εκανα υπομονη ενα μηνα δυο ακομα, αφου εκανες ηδη 10,  ειναι κρισιμα τα πραματα με το farming (θα σταματησει το ethereum) οποτε μπορει να βρεις καρτα σε καλη τιμη πια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Angelo Gilleti έγραψε:

Θα είμαι ειλικρινής. Χτίζω ένα μηχάνημα, και είμαι σχεδόν έτοιμος πλην της κάρτας γραφικών, την οποία όμως περιμένω εδώ και 10 μήνες... Οπότε είμαι ακόμα στην αναμονή, εξού και η μη-χρήση αυτών που πουλάω. Μέσα σε αυτό το διάστημα της αναμονής των 10 μηνών, αγόρασα τμηματικά όλα αυτά τα κομμάτια της Fanatec, πιστεύοντας ότι μου ταιριάζουν, αλλά και λόγω του οικοσυστήματος που έχει η εταιρεία, που σου δίνει μια αίσθηση ασφάλειας για το support μετά την αγορά. Πλέον το έχω μετανοιώσει και σκοπεύω να αγοράσω τα διάφορα κομμάτια απο διαφορετικούς κατασκευαστές. Ομολογώ ότι ακόμα δεν είμαι 100% βέβαιος για την πώληση, και κάθε "ένσταση" ή επιχείρημα απο τα πιό έμπειρα μέλη του φόρουμ είναι ευπρόσδεκτη.

Εγω θα σου ελεγα να μεινεις οπως εισαι.

Δεν θα κερδισεις κατι να πας σε αλλη εταιρια. Και τι να αγορασεις δηλαδη? Να παρεις simucube 2 που θα ειναι το ιδιο πραγμα κατα 95% με τα ιδια λεφτα και να πρεπει να δωσεις τα διπλα για τιμονι?

Να αλλαξεις τα clubsport pedals με Heusinkveld sprint που ειναι στα 700+? Δηλαδη, μετα απο εκει αν θες κατι καλυτερο τα ποσα ανεβαινουν αρκετα και δεν υπαρχει και η ιδια υποστηριξη.

 

Εκτος αν λες οτι θες να παρεις κατι φθηνοτερο οποτε εκει αλλαζει η κουβεντα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει λογική να τα διώξεις αν δεν θέλεις να ασχοληθείς καθόλου ή να εχεις κάτι casual με λιγοτερα χρήματα και έτσι θέλεις να πάρεις πίσω μέρος του κόστους. (οπως σωστά είπε ο @fatalara)

κάρτα γραφικών γιατί δεν κοιτάς κάτι μικροτερο απο αυτο που περιμενεις ή μια μεταχειρισμένη?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fuz10n said:

εγω θα εκανα υπομονη ενα μηνα δυο ακομα, αφου εκανες ηδη 10,  ειναι κρισιμα τα πραματα με το farming (θα σταματησει το ethereum) οποτε μπορει να βρεις καρτα σε καλη τιμη πια.

Την κάρτα την εχω πληρωμένη και έχω αποφασίσει να περιμένω...

1 minute ago, beastie said:

Εχει λογική να τα διώξεις αν δεν θέλεις να ασχοληθείς καθόλου ή να εχεις κάτι casual με λιγοτερα χρήματα και έτσι θέλεις να πάρεις πίσω μέρος του κόστους. (οπως σωστά είπε ο @fatalara)

κάρτα γραφικών γιατί δεν κοιτάς κάτι μικροτερο απο αυτο που περιμενεις ή μια μεταχειρισμένη?

Θα περιμένω, δεν έχω θέμα για λίγο καιρό ακόμα [ελπίζω...]

9 minutes ago, fatalara said:

Εγω θα σου ελεγα να μεινεις οπως εισαι.

Δεν θα κερδισεις κατι να πας σε αλλη εταιρια. Και τι να αγορασεις δηλαδη? Να παρεις simucube 2 που θα ειναι το ιδιο πραγμα κατα 95% με τα ιδια λεφτα και να πρεπει να δωσεις τα διπλα για τιμονι?

Να αλλαξεις τα clubsport pedals με Heusinkveld sprint που ειναι στα 700+? Δηλαδη, μετα απο εκει αν θες κατι καλυτερο τα ποσα ανεβαινουν αρκετα και δεν υπαρχει και η ιδια υποστηριξη.

 

Εκτος αν λες οτι θες να παρεις κατι φθηνοτερο οποτε εκει αλλαζει η κουβεντα.

 

Με διάβασες. Προς τα εκεί κοιτάω αλλά όπως είπα δεν νοιώθω σίγουρος. Ναι ξέρω ότι το Simcube 2 είναι λεφτά, και ακόμα περισσότερο τα τιμόνια τους, αλλά φήμες λένε ότι η αίσθηση είναι καλύτερη. Κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία; Θα εκτιμούσα να ακούσω γνώμες! Όσο για την Heusinkveld έχω αγοράσει το λεβιέ ταχυτήτων τους που μου άρεσε λόγω μικρού μεγέθους και ιδιαιίτερου σχήματος που ταιριάζει με το rig μου, αλλά ακούω/διαβάζω τα καλύτερα για πεντάλ τους, και αναρωτιέμαι αν έχουν απόσταση απο αυτά της Fanatec. Ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω έμπειρες γνώμες!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει η διαφορα κόστους θα είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν θα δώσεις τα fanatec used για να πάρεις τα υπόλοιπα από την Αρχη.

Αν δεν είχες τίποτα, ναι μαζί σου να πήγαινες εξ αρχής σε άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.