Jump to content



Undervolting FX-8350: προσπαθειες..


Ioanna

Recommended Posts

Εννοω ότι ριχνει τον πολλαπλασιαστη για εξοικονομηση ενέργειας, αυτό δε θελεις?

Αν δεν εχεις σταθεροτητα με τις δευτερες ρυθμίσεις, ανεβασε τις τιμές

Α, αυτο εννοεις?

Εχεις δικιο σε αυτο αλλα εμενα ο στοχος μου δεν ειναι η εξοικονομηση ενεργειας. Το γραφω σε προηγουμενο μυνημα. Εμενα ο στοχος μου ειναι να βρω τις καλυτερες δυνατες ρυθμισεις για τα 4.0 GHz, οπως και αργοτερα για τα 4.5 και 5.0. Τις καλυτερες για 24/7 stable.

Η ερωτηση που εκανα (ηδη) ειναι:

- Γιατι αποτυγχανει μετα απο 8-ωρο Prime? Θελει αυξηση του CPU/NB ή αυξηση του Dram Voltage, πχ. στα 1.55V?

Οριστε και το error που εδωσε το Prime μετα απο 8 ωρες:

FATAL ERROR: Final result was A577C8CC, expected: 4938363A.

Hardware failure detected, consult stress.txt file.

Εμενα αυτο κατι σε μνημη μου κανει..

Μηπως καποιος εχει την εμπειρια να απαντησει θεωρητικα. Διοτι δεν εχει νοημα να ξανα-στρεσσαρω τωρα οταν σε μερικες μερες θα εχω άλλες μνημες, που κατα πασα πιθανοτητα θα αλλαξουν ολα τα δεδομενα.........

Αχ.... ποιος ξερει ΤΙ θα δουμε τοτε...........αραγε θα τα φτυσει ο γερος μου?...? :(

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Δεν καταλαβαινω σε τι ακριβως αναφερεσαι.

κοιτα, αλλη η πλατφορμα που γνωριζω και αλλη η δικη σου, γι αυτο και δε θελω να σε μπερδεψω η πολυ χειροτερα να γινω αιτια για καμια ζημια.

Κατα βαση η αρχες λειτουργειας ειναι ιδιες (οκ για pc μιλαμε οχι για τεχνολογιες απο εξωγηινα σκαφη) ομως στην amd πλατφορμα εχετε εντελως διαφορετικα νουμερα, οποτε πριν κανεις οτι σου πω, διασταυρωσε τα νουμερα με λιγο google-ing (προφανως ειναι κοινα και στις δυο πλατφορμες αφου αφορουν απλως τις μνημες, αλλα καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουροτρεχα).

αν -και προφανως- το προβλημα ειναι στις μνημες, εκτος απο το πειραγμα του voltage τους, θελει και λιγο σκαλισμα στα παρακατω:

system agent : εως 0.22v

cpu io digital offset εως 0.2v

cpu analog offset εως 0.2 v

Αυτες οι τιμες ειναι οι max ασφαλεις και συνηθως τις χρησιμοποιουμε για oc ddr3.

ξεκινας με αυτες (αφου επιβεβαιωσεις πως οντως ετσι γινεται και στην amd πλατφορμα) και αν μετα θες να τις κατεβασεις προχωρας με βηματα των 0.01v προς τα κατω

Τωρα κατα ποσο αξιζει ολο αυτο οταν σε λιγες μερες θα παρεις αλλες μνημες αυτο ειναι αλλο θεμα (κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αλλη η πλατφορμα που γνωριζω και αλλη η δικη σου, γι αυτο και δε θελω να σε μπερδεψω η πολυ χειροτερα να γινω αιτια για καμια ζημια.

Κατα βαση η αρχες λειτουργειας ειναι ιδιες (οκ για pc μιλαμε οχι για τεχνολογιες απο εξωγηινα σκαφη) ομως στην amd πλατφορμα εχετε εντελως διαφορετικα νουμερα, οποτε πριν κανεις οτι σου πω, διασταυρωσε τα νουμερα με λιγο google-ing (προφανως ειναι κοινα και στις δυο πλατφορμες αφου αφορουν απλως τις μνημες, αλλα καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουροτρεχα).

αν -και προφανως- το προβλημα ειναι στις μνημες, εκτος απο το πειραγμα του voltage τους, θελει και λιγο σκαλισμα στα παρακατω:

system agent : εως 0.22v

cpu io digital offset εως 0.2v

cpu analog offset εως 0.2 v

Αυτες οι τιμες ειναι οι max ασφαλεις και συνηθως τις χρησιμοποιουμε για oc ddr3.

ξεκινας με αυτες (αφου επιβεβαιωσεις πως οντως ετσι γινεται και στην amd πλατφορμα) και αν μετα θες να τις κατεβασεις προχωρας με βηματα των 0.01v προς τα κατω

Τωρα κατα ποσο αξιζει ολο αυτο οταν σε λιγες μερες θα παρεις αλλες μνημες αυτο ειναι αλλο θεμα (κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει)

Ευχαριστω πολυ Νικολα, I trust this is your name, right? αλλα εχουμε διαφορετικες πλατφορμες... Και οπως λες και 'συ δεν αξιζει για λιγες μερες.

Ισως ομως να εχω κανει και 'γω βλακιστικα λαθη! Στην τελευταια προσπαθεια εχω αφησει τα CPU/NB Frequency και HT Link Speed στο Auto... Η μητρικη τα ορισε και τα δυο στα 2207MHz... Επισης εχω αφησει στο Auto τα CPU Spread Spectrum, PCIe Spread Spectrum και EPU Power Saving Mode, αντι να τα κανω ολα Disabled! Και μετα αναρωτιεμαι γιατι αποτυχε μετα απο...8 ωρες... LOL

Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Τελικα περασε και το 9-ωρο Prime95, Custom, 75% ram! Δυστυχως, ετσι οπως ηταν πρωι, μπερδευτηκα και δεν μπορεσα να παρω screenshot :( Επισυναπτω ομως το results.txt απο το Prime και οποιος θελει μπορει να το δει.

Πηρα ενα screenshot απο AIDA & CPU-Z, μετα το test. Το AIDA δειχνει την πραγματικη τιμη CPU/NB voltage.

Και ενα benchmark

Στο spoiler οι ρυθμισεις στο BIOS που με περασαν.

AI Tweaker 1

AI Tweaker 2

AI Tweaker 3

DRAM

Power Saving Features

Σημειωση: η μητρικη απο μονη της θετει: Hyper Transport clock & North Bridge clock = 2207MHz

Τωρα αναμενω τις καινουργιες μνημες.

Ευχαριστω.

results.txt

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Οι μνημες ηρθαν και, μιας και με παιρνει θερμοκρασιακα, ξεκινησα να δοκιμαζω το UnderVolted profile μου. Κρατηθηκαν ακριβως οι ιδιες ρυθμισεις που δινονται στο μυνημα #26, ακριβως απο πανω (δες και spoiler) και το μονο που άλλαξα ηταν τα RAM settings, και συγκεκριμενα εβαλα 1866MHz, 8-9-9-24 @1.6V - τα defaults του κατασκευαστη.

Ξεκιναω Prime95 Custom 85% Ram. Μετα απο περιπου πεντε (5) ωρες απετυχε. ILLEGAL SUMOUT ηταν το error.

Αμεσως μετα απο αυτο και με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις περασε με επιτυχια τα παρακατω:

2ih9m61.png

6id43p.png

Σε ολα αυτα, θερμοκρασια δωματιου = 31C

Ποια ειναι η γνωμη σας? Τι πρεπει να αλλαξω ωστε να περασει και το Prime95? Εφταιξε το οτι εβαλα 85% ram (αντι για 75%)?

Να σημειωσω επισης οτι τα HyperTransport Multiplier και NorthBridge Multiplier η μητρικη τα θετει στο 11 και τα HyperTransport & NorthBridge clock η μητρικη τα θετει στα 2207. Εγω τα εχω στο Auto και αυτη τα οριζει ετσι. Τις τιμες αυτες τις βλεπω απο την Aquasuite και διαβαζονται απο το AIDA64 Extreme.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μεγιά τις μνήμες. εγώ στην θέση σου θα έψαχνα πόσο ψηλά πάνε οι μνήμες και το μέγιστο που μπορείς να πάρεις σε mhz/timmings.

Ευχαριστω, να εισαι καλα :)

Θα το ψαξω και με τις μνημες στον καταλληλο χρονο = οταν θα το επιτρεπουν οι θερμοκρασιες περιβαλλοντος.

Για τωρα θα ηθελα παρα πολυ να τελειωσω, να "σφραγισω", αυτο το undervolted profile μου. Να τελειωνω απο αυτο :)

Επειδη λοιπον εχω την υποψια οτι ειμαι ενα κλικ μακρια απο το stability στα 4.0 GHz πες μου σε παρακαλω τι πρεπει να κανω, μιας και εισαι γνωστης! :) Το UnderVolting ενα ειδος O/C ειναι και αυτο, με την εννοια οτι προσπαθεις να επιτυχεις stability σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα με τις χαμηλοτερες δυνατες τιμες ενεργειας.

Μερικες αποριες που εχω:

1) ΓΙΑΤΙ η μητρικη μου στο Auto οριζει τα HyperTransport & NorthBridge Clock στα 2207MHz, οταν το default τους ειναι 2200 και 2600MHz, αντιστοιχα? Επαναλαμβανω οτι αυτες τις τιμες τις βλεπω απο τους σενσορες του AIDA64. ΔΕΝ ξερω αν ειναι σωστες... Στο BIOS φαινεται απλα "Auto". Μηπως πρεπει να τις βαλω καρφωτες?

2) Πιστευεις οτι χρειαζεται αυξηση (+1 κλικ) το CPU/NB voltage?

Τα παραπανω τα ρωταω επειδη θελω να πετυχω stability σε 10-ωρο Prime95 ωστε να σφραγισω αυτο το profile και να προχωρησω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα timings είναι στο Auto ? το tRC μου φαίνεται πάρα πολύ στο 48...Στα ίδια ρολόγια νομίζω θα πρεπε να είναι κοντά στο 34-37...

Έχε υπόψιν ότι αντίστοιχα με τα πολύ σφιχτά timings την ίδια ζημιά ως προς το stability μπορούν να κάνουν και τα πολύ χαλαρά.

Το ΑIDA δείχνει 1.572V για τις RAM, ίσως να δοκίμαζες ένα κλικ παραπάνω σε voltage για να έχεις τα ονομαστικά 1.6, αφού πρώτα επαληθεύσεις και από την τρέχουσα τιμή στο BIOS.. Επίσης αν το CPU/NB είναι κάτω από το ονομαστικό, καλό θα είναι να δοκιμάσεις και με αυτό ένα κλίκ πάνω.

Όσο για το overclock των μνημών, πολύ καλό συγκεντρωτικό των TridentX έχει εδώ, το έχω παραθέσει και παλιότερα νομίζω. Προσοχή στο Chipset της κάθε δοκιμής, αν θέλουμε να μιλάμε για απευθείας σύγκριση.

Πέρα από τους πίνακες ( που δεν ξέρω αν είναι συμπληρωμένοι με τα τελευταία αποτελέσματα OC) καλό θα είναι να διαβάσεις και τις τελευταίες σελίδες, μήπως έχει κάτι ενδιαφέρον. Το καλό είναι πως αυτοί που έχουν δώσει feedback, δίνουν μεγάλα, ευκρινή και πλήρη σε πληροφορίες screenshots...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου [MENTION=5217]felix[/MENTION], welcome και ευχαριστω για την απαντηση!! :) :)

Επειδη ετοιμαζομαι για Prime95 stress test με διαφορετικα settings ηθελα να προλαβω να σε ρωτησω!!

Απο που ρυθμιζω το tRC?

Οχι, τα timings δεν ειναι στο Auto. Το auto = η μητρικη, τις ρυθμιζει στα 1600MHz, 11-11-11-28 @1.5V.

Xθες ορισα τα 4 πρωτα settings, χειροκινητα, στις τιμες που εχω αναφερει, και μετα παρομοιως ορισα και το voltage τους στα 1.6V. Η μητρικη μου θελει μπουνια μου φαινεται!

Τωρα ετοιμαζομαι να τεσταρω διαφορετικα. Συμφωνα με το πρωτο post που εχει σε εκεινο το θεμα. Μπηκα σημερα στο D.O.C.P. και ειδα οτι διατειθενται και 2 "xmp" - δηλαδη, ετοιμα settings- για τις μνημες μου! Επελεξα το ενα απο αυτα και ακολουθησα τις οδηγιες του πρωτου αυτου post. Μολις ολοκληρωσε 20-λεπτο Small FFTs χωρις error, οποτε τωρα ετοιμαζομαι για το μεγαλο!

Επισης, και χθες με τα δικα μου χειροκινητα settings αλλα και σημερα διαμεσω D.O.C.P. το Bank Cycle Time (tRC) ειναι το ιδιο: 46 clocks.

Τι γνωμη εχεις?

ΑΝ διαβασεις εκεινο το post θα παρατηρησεις οτι το CPU/NB δεν το αγγιζει καθολου, το αφηνει στο auto = 1.163V. Εγω το ειχα ριξει αρκετα: 1.043V και περασε το stability test (9-ωρο Prime95, Custom, 75% ram) με τις παλιες μνημες.

Τι γνωμη εχεις?

Καλυτερα αμφοτερα μειωμενα ή δεν πειραζει αν ειναι το CPU/NB στο default? Ενεργειακα εννοω! = μειωση καταναλωσης, εστω και υποτυπωδους...

Δηλαδη, ποιο ειναι το πιο επιτυχημενο undervolting?

Vcore = 1,212V & CPU/NB = 1.043V ή Vcore = 1,188V & CPU/NB = 1.163V ? (αμα περασει βεβαια...)

Ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

To CPU/NB δεν ξέρω κατά πόσο ωφελεί, να το ρίξεις, από τη στιγμή που μιλάμε και για 16GB RAM ( αρκετή, οπότε επιφέρει και το αντίστοιχο stress σε σχέση με τα 8GB ) , οπότε άστο όπως είναι default. Τώρα το 1.212 με το 1.188 δεν διαφέρουν τόσο, οπότε άσε αυτό που είναι on the safe side από πλευράς σταθερότητας.

Επίσης είναι Κυριακή και έχει καλό καιρό έξω, αν έχεις τη δυνατότητα βουρ για μπάνιο!!!!!

Άστον FX να χαλαρώσει, έχει φάει αρκετή καλοκαιρινή πεζοπορία!!! :hehe:

Ενώ έχεις κάνει αρκετή δουλειά και στο OC και στο UV, τώρα με τις μνήμες τις καινούριες δυστυχώς θα πρέπει να δαπανήσεις κάποιον έξτρα χρόνο για να έρθεις σε επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ενταξει! :)

ΤΕΛΕΙΩΣΑ!

:) :)

Θερμοκρασια δωματιου = 31C

Prime95 Custom stress test 85% ram

11vmxjl.png

2vt6xc6.png

Στο Spoiler φαινονται ολες οι ρυθμισεις στο BIOS

1zg20w.jpg

28hhelk.jpg

ng8ir.jpg

2nr3i4h.jpg

zxld3k.jpg

2gtaoid.jpg

154dkia.jpg

ogh206.jpg

Και μετα απο αυτο βρηκα και ορισα τα δικα μου optimized defaults και οχι αυτα που θετει η μητρικη, για ολο τον κοσμο. Βασικα, αυτο που ηθελε ηταν μια αυξηση στο Dram Voltage και ενα-δυο τικ παραπανω CPU/NB, το οποιο μπορει και να μην το χρειαζοταν αλλα εγω το εβαλα για να ειμαι πιο σιγουρη.

Αυτο ειναι ουσιαστικα το πρωτο profile που μπορω επισημα να αποθηκευσω ως stable -οσο σταθερο μπορει να ειναι κατι σε o/c - μιας και δεν θα αλλαξει καποιο εξαρτημα απο 'δω και περα στο συστημα μου.

Ευχαριστω οσους βοηθησαν και συμμετειχαν! :) Να ειστε καλα και ελπιζω στη βοηθεια σας και στο O/C θεμα μου, αργοτερα! :)

Τελος, να ξαναπω οτι ολα αυτα τα stress tests εμενα δεν με δεσμευουν = δεν καθομαι να τρωγω να νυχια μου πανω απο το PC - διοτι χρησιμοποιω τα alerts του HWiNFO64, οποτε το μηχανημα κλεινει (shutdown) σε περιπτωση σφαλματος ή υπερβασης θερμοκρασιας (CPU core).

Γεια σας :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχάριστο το οτι βρηκες τις ρυθμίσεις που εψαχνες.

Τελικά σε σχέση με την προηγούμενη αποτυχημένη προσπαθεια τι αλλαξες και πέρασε το stability?

Αν μπορω να διακρινω ανεβασες ελαφρώς το CPU/NB στο 1.056V και το VRam στο 1.615V ? Ή πειραξες και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχάριστο το οτι βρηκες τις ρυθμίσεις που εψαχνες.

Τελικά σε σχέση με την προηγούμενη αποτυχημένη προσπαθεια τι αλλαξες και πέρασε το stability?

Αν μπορω να διακρινω ανεβασες ελαφρώς το CPU/NB στο 1.056V και το VRam στο 1.615V ? Ή πειραξες και κάτι άλλο?

Ευχαριστώ, να εισαι καλά! :)

Οπως γραφω και ακριβως απο πανω: "Βασικα, αυτο που ηθελε ηταν μια αυξηση στο Dram Voltage και ενα-δυο τικ παραπανω CPU/NB, το οποιο μπορει και να μην το χρειαζοταν αλλα εγω το εβαλα για να ειμαι πιο σιγουρη."

Το Dram voltage αρχικα το ορισα μια τιμη παρακατω απο αυτην που φαινεται στα screenshots. Δεν ανεβαινε ομως πανω απο 1.599V (οση ωρα το κοιτουσα στο BIOS).

"Κανενα προβλημα", σκεφτηκα και ξεκινησα το Prime95 custom 85% ram. Μετα απο....επτα ωρες και 35 λεπτα, απετυχε!....

Στις 12:01, οπως φαινεται στο screenshot, ξεκινησα νεο stress test με τις παραπανω ρυθμισεις. Αυτο περασε! Ανεβασα ελαφρως το CPU/NB και το Dram Voltage, χωρις να πειραξω τιποτε άλλο. Καποια στιγμη, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως ποτε, αλλαξα και το Dram Current capability στο 130%

Το profile το θεωρω stable!! Μετα απο τα: intelburn test, linx και δεκαωρο prime95, το θεωρω stable!

Θελω να συμπληρωσω επισης οτι πριν απο ολα αυτα, με τις καινουργιες μνημες, προσπαθησα και τα settings αυτου εδω του οδηγου (πρωτο μυνημα). Εμενα αυτα με το D.O.C.P. δεν μου δουλεψαν με τιποτα = failure στο πρωτο λεπτο! , οποτε τα εκανα ολα χειροκινητα.

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου, [MENTION=5217]felix[/MENTION] !!! Εισαι ενα απο τα αστερια, εδω μεσα, στο O/C!

ps: αντε, και ενα benchmark πριν γυρισω τα power saving features στο normal

:)

j6ph5i.png

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα με 31 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου πως την παλεύεις?

Εγώ στην θέση σου θα έδινα οτι λεφτά είχα σε κληματισμό αντί να προσπαθούσα να βρω το ιδανικό CPU/NB κάνοντας stress testing σε 31 βαθμούς (και έτσι επιβαρύνοντας και άλλο την θερμοκρασία περιβάλλοντος).

Αν συνεχίσει έτσι θα καταλήξει το cpu να είναι stable και εσύ unstable.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα με 31 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου πως την παλεύεις?

Εγώ στην θέση σου θα έδινα οτι λεφτά είχα σε κληματισμό αντί να προσπαθούσα να βρω το ιδανικό CPU/NB κάνοντας stress testing σε 31 βαθμούς (και έτσι επιβαρύνοντας και άλλο την θερμοκρασία περιβάλλοντος).

Αν συνεχίσει έτσι θα καταλήξει το cpu να είναι stable και εσύ unstable.

Το μυνημα σου ειναι εντελως off topic και, γενικοτερα, απαραδεκτο. Εχω κανει ηδη αναφορα προβληματικου μυνηματος αλλα μιας και οι administrators/moderators δεν το εχουν διαγραψει μεχρι τωρα, εχω το δικαιωμα της απαντησης.

Εντελως αυθαιρετα, ακομψα και αναγωγα, υποθετεις οτι ...λιωνω στη ζεστη οταν ολοκληρη η κατοικια μου κλιματιζεται (με γιωτα γραφεται). Επισης, δεν στεκω απο πανω την ωρα που τρεχουν τα πολυωρα stress tests, απλα επιστρεφω στο επταωρο ή στο οκταωρο και ελεγχω. Λειτουργουν τα alerts του HWiNFO64.

Το νοημα στρεσαρισματος σε τετοιες "δυσκολες" συνθηκες - ή τελος παντων τις πιο δυσκολες που θα μου τυχουν εμενα στον χωρο μου- ειναι και να δοκιμαστουν ολα αυτα τα εξαρτηματα (μητρικη, μνημες, επεξεργαστης, ψυξη κλπ) σε δυσκολες συνθηκες. Να δουμε μεχρι που αντεχουν, ας πουμε.

Το εχω ξαναγραψει ολα αυτα και δεν ειμαι υποχρεωμενη να δινω αναφορα σε κανεναν, αλλα οταν κατι λεγεται δημοσια οφειλεται απαντηση.

Παρακαλω τους υπευθυνους να διαγραψουν τα τελευταια μυνηματα του δικου μου συμπεριλαμβανομενου και να μην επιτρεψουν συνεχεια.

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι admins και οι mods βλέπουν τις αναφορές. Όταν δεν κάνουν κάτι υπάρχει λόγος και δεν είναι άλλος από το γεγονός ότι δεν υπάρχει παράπτωμα. Και επίσης οι αποφάσεις τους δεν σχολιάζονται κλπ.

Οσο για τα δύο τελευταία μηνύματα που πήγανε στη μαύρη τρύπα, ο μόνος λόγος που σβηστήκανε είναι ότι είναι εκτός θέματος.

Σας ευχαριστώ όλους και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού με μπόλικα GHz και πολλά αρκουδίσιον :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.