Jump to content



Tι γινετε επιτελους με αυτον τον firefox


monotis

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,δεν ξερω αν αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο θεμα αλλα "τι γινετε επιτελους με αυτον τον firefox"?

Eχω ενα παλιο pc,(amd athlonXP 1.8,1gbRAM,κτλ)με windows xp.

Το εχω μονο για πραγματα τα οποια δεν απαιτουν δυναμη ,κανα mp3,internet κτλ.και για τα οποια μια χαρα κανουν καλυπτουν οι επιδοσεις του νομιζω...

Το εχω λοιπον χρονια,και oσα χρονια με firefox εμπαινα ,συγκεκριμενα version 3.6 ,ολα κυλουσαν μια χαρα.

Αυτη τη στιγμη εχω την τελευταια version, η οποια οχι απο επιλογη μου αλλα ετσι απο μονο αναβαθμισε.

Ε λοιπον μετα απο την αναβαθμιση,ΣΕΡΝΕΤΕ,δηλαδη ελεος ,και γενικα οτι ποιο νεο εχω βαλει απο την 3.6 σερνετε ελεηνα.

Στην αρχη νομιζα οτι κατι γινετε με το pc μου,αλλα και σε εναν παλι παλιο pentium 4 που παλι εκανα αναβαθμιση απο τον 3.6 στον τελευταιο και αυτο παλι σερνετε.

Σε οτι και να κανεις ειναι ποoooλυ αργος,δεν ανταποκρινετε αμεσως, στο fb και γενικα τρωει τα σκαλωματα στο scrolling δεν ειναι ομαλο,αργει πολυ και συνεχεια ακους το δισκο να δουλευει,μου χει σπασει τα νευρα.

Μεχρι και τωρα που γραφω δεν ανταποκρινετε αμεσως στα πατηματα.

Συμβαινει επειδη παιζει να ειναι καποιος ιος?(δεν εχω πουθενα antivirius επειδη αργουν το συστημα)

Επειδη οι αναβαθμισεις ειναι για νεα hardware?Ωραιοι ειναι παντως αυτοι αν ειναι ετσι ,και εμεις τι θα κανουμε?

Και αν ναι πως μπορω να βαλω παλιοτερη version που εχω και δουλευει πιο γρηγορα.

Καποτε εκανα unistall τη νεα και εβαλα την 3.6 και παλι στη νεα μου ανοιξε!Δηλαδη ελεος.

Υ.Γ.Παντως και σε ενα νεο μηχανιμα που εχω με i7 ,8gb RAM,win 8.1 κτλ. Δεν ειναι αυτο το πραμα εκει τρεχει,αλλα και παλι με τον internet explorer ειναι πιο γρηγορος και πολυ πιο ομαλο scrolling χωρις σκαλωματακια.

Μου φαινετε τον χαλασανε τον firefox.

Link to comment
Share on other sites

Η 3.6 ήταν ελαφριά έκδοση και ήταν πολύ καλή για την εποχή της. Από 4 και μετά ο firefox υποστηρίζει HTML 5. Οι περισσότερες σελίδες τώρα είναι με HTML 5 και είναι πιο βαριές. Ο 3.6 δεν μπορεί πλέον να τις διαβάσει. Επίσης, υπάρχει και ένα θέμα με τον flash player που γενικά μετα την έκδοση 10 κάτι τρώει μνήμη, κολλήματα και γενικά κάνει το browsing κόλαση. Είναι αναγκαίο κακό όμως για την ώρα ωστέ να μπορείς να δεις όλες τις ιστοσελίδες

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες " το browsing κόλαση" ,παντως και τον chrome που εχω παραλληλα δεν εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα.

Το καλυτερο browsing το κανω με τον internet explorer και τον ειχα για εντελως μαπα(ειχα να τον δουλεψω χρονια).

Αλλα στα xp δεν μπορω να το βαλω γιατι μου λεει οτι δεν εχουν πλεον υποστιριξη κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος και για εμένα ο firefox, νομιζω οτι είναι ο πιο αργος browser που υπάρχει αυτή τη στιγμη.. Δουλεψα explorer και πραγματι ενθουσιαστηκα αν και τώρα έχω chrome που λόγο gmail και λογο nexus 5 έχει τέλειο συγχρονισμό..

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμασεις chrome πιστεύω θα δεις διάφορα απο το πρωτο λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Πρωταπριλια εχουμε?

οκ, λοιπον αγαπητε θεματοθετη, το συμπερασμα που βγαινει απ οσα υπωθηκαν ειναι να χρησιμοποιεις ΙΕ και ειδικα σε ενα λειτουργικο το οποιο πλεον δεν ενημερωνεται ουτε για κενα ασφαλειας, διοτι ως γνωστον εκτος απο ταχυτατος ειναι και ασφαλεστατος :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Σε Win 7. Δες και τον Maxthon. O ΙΕ ειναι ταχυτατος και πολυ smooth.

σε win7 βαζεις οτι θες, ετσι κι αλλιως σε προστατευει το ιδιο το λειτουργικο απο καποιες χοντροειδεστατες χοντραδες... με xp αν μπει με ie χωρις να υποστηριζονται ενημερωσεις ασφαλειας μετραει στην καλυτερη 1 μηνα μεχρι το φορματ

Link to comment
Share on other sites

...

Σε οτι και να κανεις ειναι ποoooλυ αργος,δεν ανταποκρινετε αμεσως, στο fb και γενικα τρωει τα σκαλωματα στο scrolling δεν ειναι ομαλο,αργει πολυ και συνεχεια ακους το δισκο να δουλευει,μου χει σπασει τα νευρα.

Μεχρι και τωρα που γραφω δεν ανταποκρινετε αμεσως στα πατηματα.

Εάν επιμένεις θα χρησιμοποιείς browsers του 2014, που διαβάζουν κώδικα του 2013 με επεξεργαστή 14 ετών, χρειάζεσαι περισσότερη RAM, και το πρόβλημα του scrolling θα παραμείνει (μπορεί να στρώσει λιγάκι με καμιά από τις τελευταίες δυνατούτσικες AGP). Πες μου τώρα πως τρέχεις και καναδυό antivirus μαζί και δυό-τρεις toolbars. Με 1GB ram...

Link to comment
Share on other sites

για facebook και σε τοσο αργο pc, μονο ο opera next και ο chrome εχουν ομαλο browsing...εννοειται πως θα χρειαστεις και ενα επιπλεον gb ram για να ανασανει και λιγο ο σκληρος που εχει παρει φωτια μεταφεροντας δεδομενα στο page file.

το νετμπουκ της υπογραφης, με το σαλιγκαρι που εχει για επεξεργαστη, απογειωθηκε οταν αναβαθμισα την ραμ απο 1 σε 2 gb. πριν ανοιγα ενα δυο ταμπς στο fb και φουλαριζε η μνημη με τον σκληρο να χτυπα κοκκινο απο θερμοκρασιες λογω ασταματητης λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρεχω κανενα antivirus,και καμια toolbar,που το ειδες γραμμενο.

(antivirus εχω να χρησιμοποιησω 8χρονια,απο τοτε που τα θυμαμε αργουσαν ολο το συστημα και στο ανοιγμα και στο κλεισιμο,τα ξηλωσα ολα και ησυχασα,μακρια!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρεχω κανενα antivirus,και καμια toolbar,που το ειδες γραμμενο.

(antivirus εχω να χρησιμοποιησω 8χρονια,απο τοτε που τα θυμαμε αργουσαν ολο το συστημα και στο ανοιγμα και στο κλεισιμο,τα ξηλωσα ολα και ησυχασα,μακρια!)

ΚΑΙ ΘΕΣ ΙΕ? :suicide::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.