Jump to content



Οπλοκατοχή


Recommended Posts

θελει πολυ καιρο και πολλα έξοδα για να πάρεις σκοπευτικό πιστόλι.

Την καραμπίνα την πέρνεις και πας στην αστυνομια μεσα σε 15 μερες και κανεις δουλίτσα αμεσως.

Κατα τη γνώμη μου επειδη έχω και τα δυο το λειόκανο είναι καλύτερη και ποιό οικονομική λυση για τη δουλειά που το θέλει ο φίλος.

Μετά την απόκτηση του πιστολιού θέλει 4 αγώνες το χρόνο υποχρεωτικά που μεταφράζεται σε 60 ευρώ παράβολα συμετοχής και 150-200 ρυρώ πυρομαχικά.Το λειόκανο δε θέλει τίποτα απο όλα αυτά+ότι μπορείς να το κουβαλάς όπου θες κι όχι μόνο στο δρομολόγιο σκοπευτήριο σπίτι τις συγκεκριμένες ώρες και μέρες.

sirdiman τα glock δεν είναι πια τα καλύτερα απλά είναι τα πιο φθηνά.

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

Το να λεει ο καθενας οτι θελει σε ενα τοσο σοβαρο ζητημα ειναι πλεον επικινδυνο.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.Καλύτερα να σταματησεις να ποστάρεις,δεν βοηθάς,δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις.

Αφου λέω οτι έχω πρόσφατα περάσει τη διαδικασία γιατί επιμένεις?Σόνι και ντε θες να μας πείσεις οτι έχεις δίκιο, αφού δεν κατέχεις οπλισμό ρε φίλε(το καταλαβαίνω απο το προφίλ σου λες ότι είσαι πολωνός) άσε αυτους που ξέρουν να βοηθήσουν.

Μας τρέλανες πια!Ξεκόλλα!

Ο πολωνός δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει,θα επιμένει σε αυτά που είπε αλλά για τους άλλους που ενδιαφέρονται και πληρούν τις προυποθέσεις του νόμου περι οπλοκατοχής,έχω εδώ απο τη σελιδα της αστυνομίας τα χρειαζούμενα.

Έκδοση Αδείας Αγοράς Κυνηγετικών Όπλων Κατηγορίας Α΄ Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση του ενδιαφερομένου, μετά των προβλεπομένων κάθε φορά από τις ισχύουσες διατάξεις ενσημοχαρτοσήμων.

2. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 του ενδιαφερομένου ότι δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του άρθρου 18 του Ν. 2168/1993.

Στην ίδια δήλωση αναφέρεται πόσα ακόμη κυνηγετικά όπλα κατέχει ο δηλών, ως και ότι το προς αγορά όπλο πληροί τις αναφερόμενες στο άρθρο 1 παρ. 1 εδάφ. β΄ του Ν. 2168/1993 προϋποθέσεις.

3. Ιατρικό πιστοποιητικό από ιατρό νευρολόγο-ψυχίατρο ή παθολόγο, από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου.

4. Αντίγραφο ποινικού μητρώου δικαστικής ή γενικής χρήσης (άρθρο 577 Κ.Π.Δ., όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 10 του Ν. 1805 /1988)

Αυτά είναι,όλα τα άλλα είναι παραμύθια της χαλιμάς και ναχαμε να λέγαμε!

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για καραμπίνα μπορεί να δει και τις Mossberg. Η 590 με έχει ικανοποιήσει αρκετά, αν και κλοτσάει και θέλει αλλαγή το κοντάκι με κάποιο που απορροφά τον κραδασμό.

Λίγο off-topic δυστυχώς στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολο να ρίξεις (διαδικασίες κλπ) και τα πεδία δεν είναι τα καλύτερα δυνατά. Στην Τσεχία όποτε θέλουμε πάμε στο σκοπευτήριο, νοικιάζουμε όποιο όπλο θέλουμε και ρίχνουμε. Guns | Střelnice Brno

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θρεντ αυτό.

Κατά 99% με κάλυψε η λατρεία μου, αλλά να πω και εγώ 2 λέξεις.

Με όπλο σκοποβολής τι εννωείς? εικάζω πιστόλι ή εννοείς όπλο για να πηγαίνεις για δίσκους?

Έχει διαφορά όπως είπε και ο Θωμάς γιατί άλλο το να βγάλεις άδεια για το ένα άλλο για το άλλο.

Τα κυνηγητικά που είναι και για δίσκους πχ, ΔΕΝ είναι ραβδωτά (μεγάλη κουβέντα το γιατί δεν είναι (και δεν συμφωνώ αλλά πάμε αλλού)), και ειναι μια χαρά για δίσκους.

Τα πιστόλια είναι για αγώνες ή για οπλοφορία (αλλά γελάμε εδώ) - αν και φυσικά υπάρχουν άκρες για τέτοιες άδειες.

Αν θες για δίσκους και ΟΧΙ για κυνήγι, κοίτα σε δίκανο/σούπερ - ποζέ, ΒΑΡΥ (2,5+ κιλά) που είναι αυτό που λέμε για καρτέρι... είναι πιο βαρύ απο τα κανονικά ~2 κιλά αλλά το έξτρα 0.5-1 κιλό όταν πας να ρίξεις 200 φυσίγγια κάνει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο πόσο "κλωτσάει" το όπλο. Και μιας και θα είσαι στατικός και δεν θα περπατάς δεν σε επιβαρύνει.

Επίσης για δίσκους και με 20άρι διαμέτρημα κάνεις την δουλειά σου, και πάρε φυσίγγια με λίγα γραμμάρια.

Και πολύ προσοχή στην μεταφορά όπως είπε ο Θωμάς, πρέπει να είναι ασφαλισμένο μέσα στην θήκη, και νομίζω ΚΑΙ λυμένο (αν και δεν είμαι σίγουρος).

Επίσης τα 9mm είναι ψιλό ιδανικά, αν και αν την δεις Κοτζακ θα σε ψήσει το 45άρι αλλά δεν έχεις μεγάλο λόγο ρεαλιστικά. Εγώ αγαπώ το 22άρι προσωπικά. Περίστροφα 375, και 44άρια είναι για τον Sledge Hammer.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ύψος του κατόχου παίζει ρόλο; Αναφέρομαι πάντα σε καραμπίνα και όχι σε πιστόλι. Οι αρχάριοι κυνηγοί πώς μπορούν να μάθουν να χρησιμοποιούν την καραμπίνα τους; Εκτός από τα φυσίγγια, χρειάζεται κάτι άλλο πχ λιπαντικό λάδι για τη συντήρηση του όπλου; Και τι ισχύει για τα κυνηγετικά μαχαίρια; Απαιτείται και για αυτά άδεια; Στους κυνηγετικούς συλλόγους μπορούν να εγγραφούν και γυναίκες ή ακόμη και παιδιά/έφηβοι; Ένας γνωστός μας πηγαίνει με τους γιους του για κυνήγι από τότε που ήταν 8-9 ετών. Στην αρχή τα έβαζε να παρακολουθούν και από τα 11-12 να χρησιμοποιούν και ελαφριά καραμπίνα. Ο ίδιος είναι μέλος συλλόγου και τον συνοδεύουν συνομίληκοί του, επίσης μέλη, οπότε μάλλον δεν υπάρχει ηλικιακό κριτήριο, εκτός κι αν οι φίλοι του κάνουν τουμπεκί. Από Θεσσαλονίκη, ποιον κυνηγετικό σύλλογο μού προτείνετε;

ΥΓ: επιτέπεται η αγορά κυνηγετικού όπλου από ηλ.κατάστημα κράτους-μέλους της ΕΕ με προσκόμιση άδειας οπλοκατοχής ή θα με βάλουν στην ψειρού;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το ύψος του κατόχου παίζει ρόλο; Αναφέρομαι πάντα σε καραμπίνα και όχι σε πιστόλι. Οι αρχάριοι κυνηγοί πώς μπορούν να μάθουν να χρησιμοποιούν την καραμπίνα τους; Εκτός από τα φυσίγγια, χρειάζεται κάτι άλλο πχ λιπαντικό λάδι για τη συντήρηση του όπλου; Και τι ισχύει για τα κυνηγετικά μαχαίρια; Απαιτείται και για αυτά άδεια; Στους κυνηγετικούς συλλόγους μπορούν να εγγραφούν και γυναίκες ή ακόμη και παιδιά/έφηβοι; Ένας γνωστός μας πηγαίνει με τους γιους του για κυνήγι από τότε που ήταν 8-9 ετών. Στην αρχή τα έβαζε να παρακολουθούν και από τα 11-12 να χρησιμοποιούν και ελαφριά καραμπίνα. Ο ίδιος είναι μέλος συλλόγου και τον συνοδεύουν συνομίληκοί του, επίσης μέλη, οπότε μάλλον δεν υπάρχει ηλικιακό κριτήριο, εκτός κι αν οι φίλοι του κάνουν τουμπεκί. Από Θεσσαλονίκη, ποιον κυνηγετικό σύλλογο μού προτείνετε;

ΥΓ: επιτέπεται η αγορά κυνηγετικού όπλου από ηλ.κατάστημα κράτους-μέλους της ΕΕ με προσκόμιση άδειας οπλοκατοχής ή θα με βάλουν στην ψειρού;

δεν επιτρέπεται η αγορά πυροβόλου όπλου ηλεκτρονικά. εδώ και σε αεροβόλο υπάρχει θέμα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Κυνηγούσα με τον πατέρα μου απο τα 8 μου, αλλά τότα ήταν αλλιώς και ακόμα και τότε δεν κρατούσα εγώ όπλο (εκτός απο ενα φλομπερ μερικές φορές) γιατί αν σε έπιανε ο δασοφύλακας θα στο έβαζε στον τώλο.

ύψος δεν έχει σημασία, το "μικρές καραμπίνες" εικάζω εννωείς μικρότερα διαμετρήματα απο το 12άρι, ναι είναι λογικό και έιναι όπως έγραψα και απο πάνω πιο φιλικές ειδικά προς τον νεο χρήστη.

Λογικά για συλλόγους θα πρέπει να είσαι ενήλικας, και η συντήρηση του όπλου που θύγεις είναι κουβέντα απο μόνη της, και φυσικά το όπλο θέλει καθάρισμα ΚΑΛΟ μετά απο κάθε βόλτα γιατί μένουν υπολείμματα στην κάννη που οξειδώνονται.

Το μαχαίρι θέλει ακόνισμα μετά απο πολύ χρήση αλλά όχι κάτι ειδικό. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τον όρο κυνηγητικό μαχαίρι και το πιο κοντινό που σκέπτομαι είναι για γδάρσιμο, γιατί εκτός απο τον Rambo στο "1ο αίμα" κανείς δεν κυνηγάει με μαχαίρι εδώ και 1000 χρόνια κοντά ;)

Και φυσικά και γράφονται γυναικες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.