Jump to content



Upgrade σε παλιό μηχάνημα.


Dolly

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Φίλος έχει το παρακάτω χρεπάκι, και του σέρνεται χωρίς να ξαφνιάζει κανένα μας.

20140901-172445-12429.jpg

20140901-172434-12428.jpg

Είναι με Coru 2 Duo E4600 cpu.

Είναι με win Vista.

Είναι με μια nvidia 640 που του βάλανε σε κάποια φάση που πέθανε η παλιά.

Θα προσπαθήσω τα χμας να το αναζωογονήσω λίγο όσο μπορώ με μέχρι 100€ (αλλά και με λιγότερα δεν έχω ένσταση προφανώς).

Θα φάει φορμάτ, και σκεφτόμουν για 7άρια για αρχή.

Αλλά δεν ξέρω αν με 2 γίγα ραμ είναι έξυπνη κίνηση, και είδα πως η Μητρική έχει 2 slot, οπότε πρέπει να βρώ 2*2 στικάκια.

Ο σκληρός είναι ένας αρχαίος 250άρης, κατά 99% IDE.

Έλεγα να τον αλλάξω και αυτόν με κάποιον καινούργιο και πιο γρήγορο. Έχει νόημα, η μητρική σηκώνει ταχύτητα? Βλέπω SATA ports, οπότε ίσως αξίζει?

Τι πρόταση παίζει για κάτι που θα τον αναβιώσει?

Θα ήμουν ανοιχτός και στο να πάρω πχ ένα Χ25-Μ 2ο-3ο χέρι, με 50-60€ και να κρατήσω τον παλιό για αποθήκη, αλλά έχει νόημα?

Εκτός απο φορμάτ, τι λέτε?

Να πω πως η χρήση είναι torrent, office (word/excel - σούπερ ελαφρύ), και internet browsing. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Απλά αυτή την στιγμή κάνει 4 μέρες για boot, και άλλες 12 ώρες για να ανοίξει τον chrome κλπ.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι καποως πιο ανετο τα παρκατω 2ο χερι...

4GB μνημουλα,

40-60αρη ssd για το OS (Win 7 / 8.1) και τον παλιο αποθηκη (εαν ειναι healthy)

αλλαγη παστας και ενα μικρο o/c μεχρι 2.8

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπερβάλεις κάνει πολύ να ανοίξει. Και εγώ έχω κάτι παρόμοιο εδώ δίπλα για office μόνο αλλά δε κάνει τόσο να ανοίξει.

Εχεις τρέξει ή του έχεις πει να τρέξει κάνα HD sentinel να δεις το δίσκο μήπως έχει αρχίσει και ψοφάει και αργεί τόσο; Κάνα malwarebytes έχει τρέξει;

Επίσης στη θέση του φίλου σου θα πουλούσα τα parts αυτά και είτε θα πήγαινα σε ένα laptopaki ~250-300 euro είτε αν θέλει παραπάνω χώρο αποθηκευτικό λόγω torrents θα κοιτούσα μια απλή οικονομική πρόταση σε desktop.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 7 θα ανασάνει σίγουρα ακόμη και με τα 2GB RAM. Εδώ είχε Vista... :p

Αμα υπάρχει δυνατότητα 'τσίμπα' και λίγο τον επεξεργαστή προς τα πάνω σε συχνότητα.

Η παραπάνω μνήμη σίγουρα θα βοηθούσε και ίσως ένας γρηγορότερος δίσκος αλλά κάνε πρώτα φορματ κτλ και βλέπεις πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

το HTPC μου ειναι τετοιο μηχανημα (Ε4400 default) και το boot του ειναι τοσο γρηγορο που σε κανει να αναρωτιεσαι αν φοραει ssd με i7 και εννοειται παει σφαιρα.

οι μονες αλλαγες που μπορεις να κανεις ειναι παραπανω μνημη και ssd win7

Τπτ αλλο.

οι αλλες λυσεις θελουν παραπανω λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]

Το ιδιο pc εχουμε.

1. Παρε ενα μικρο ssd δισκο και βαλε win7.

2. Κρατας τον παλιο για αποθηκευτικο χωρο.

Με αυτα και μονο θα δεις μεγαλη διαφορα για την χρηση που λες.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αγάπη αυτό που λες θα πάει πολύ πάνω απο 100€ και μεγάλη μανούρα για κάτι που δεν θέλω να πάρει πάνω απο 1 απόγευμα και να σκάσω εκεί με τα parts.

Ιάσονα περίμενα να μου πεις για τον 286@4 που έχεις που έχει κερδίσει 9 boot up challenges :p

Πέρα απο την πλάκα, βλέπω πως το concesus είναι ακριβώς ότι έγραψα και εγώ.

2 γίγα έξτρα, 7άρια, και ένας SSD.

Οπότε ερώτηση, SSD μικρό τι φάση? τι διαλέγουμε, παίζει κάτι καινούργιο ή πάμε για 2ο χέρι αναγκαστικά?

Ευχαριστώ πολύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι Αγγλια δες το συγκεκριμενο καταστημα για διαφορα μεταχειρισμενα parts.

πχ δες δισκους εδω

https://uk.webuy.com/search/index.php?stext=ssd+830&section=

πρεπει να δινουν και 6-12 μηνες εγγυηση νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

δες και στο uk.crucial για SSD αν δε βρεις καλύτερο. Πάντως η φράση "μόνο internet browsing" είναι παραπλανητική και πραγματικά μεγάλη βελτίωση θα δει μόνο με ριζική αλλαγή και χρήμα north of 200€. Συμφωνώ με τον Karmen :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δεν παίζει να σκάσει τόσα λεφτά ή να ασχοληθεί με κάτι παραπάνω.

"Ο φίλος" είναι μάνα φίλης που απλά είναι χαι τεκ και κατεβάζει και τορεντς.

Και το χρέπι της επειδή είναι με Vista και έχει να φάει και φορματ 7 χρόνια μάλλον σέρνεται.

Αν έχει απλά καλή απόκριση και decent boot time θα είναι μια χαρά.

Μην νομίζετε πως επειδή φοράει 640 πχ, παίζει να τρέξει έστω και τέτρις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.