Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Congrats για την διοργανωση παιδια!Ωραιος ο πρωτος αγωνας..(10ος νομιζω τελειωσα).στον δευτερο αγωνα τι σκαλωμα επαθε δεν ξερω..ημουν μεσα με ping 80 και δεν σας εβλεπα ..οποτε μετα π πηγα να ξαναμπω δεν προλαβα το booking...:T:

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω αποψε βιντεο με την επικη μαχη 2 γυρων με το δαγκλερη στις τελευταιες θεσεις :)

To σκότωσες το όνομα αλλά μάλλον εμένα λες :p

Πολύ ωραία μάχη όντως!

Ααααα!!! Ωραίοι αγώνες!

Στον πρώτο βέβαια "την έφαγα" κλασικά πάνω στη στροφή λίγο πριν το τέλος του πρώτου γύρου από τον φίλο μου τον @Samael - δεν πειράζει όμως αυτά συμβαίνουν πάνω στα φρεναρίσματα. Έπρεπε όμως να με περιμένεις...:whistling

Στη συνέχεια έκανα ένα πολύ ενδιαφέροντα αγώνα γεμάτο προσπεράσεις μέχρι που ξαναπήρα τη θέση εκκίνησής μου!

Στον δεύτερο γκρεμίστηκε ο φούρνος της γειτονιάς:rip: με αποτέλεσμα να μην έχω (πρώτη φορά στα χρονικά) καμία επαφή και μάλιστα να τερματίσω και πρώτος (και αυτό πρώτη φορά στα χρονικά) :dance3: και με διαφορά! Το περίεργο είναι ότι αυτός ήταν ποιο βαρετός...:o

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους - ανυπομονώ για τον επόμενο! Για να ακούσουμε το next combo:happy2:

Είδες που ο φίλος σου σε σκέφτεται και θέλει να περνάς καλά? :p

Σόρρυ για την επαφή πάντως, δε σταματούσε με τπτ...

Έκανα στην άκρη μόλις σε είδα μετά απο ~2-3 γύρους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίοι και καθαροί αγώνες! Ιδίως ο 1ος στον οποίο είχα τον geovas πίσω μου να πιέζει ασφυκτικά ήταν απολαυστικός. Όταν τελείωσε έσταζα από τον ιδρώτα!! Το σκέφτηκα σοβαρά να μη μπω στο 2ο γιατί τα είχα φτύσει!

Κάποια μικρο περιστατικά προς συζήτηση (μαύρη σημαία στη 312 :p)

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίοι και καθαροί αγώνες! Ιδίως ο 1ος στον οποίο είχα τον geovas πίσω μου να πιέζει ασφυκτικά ήταν απολαυστικός. Όταν τελείωσε έσταζα από τον ιδρώτα!! Το σκέφτηκα σοβαρά να μη μπω στο 2ο γιατί τα είχα φτύσει!

Κάποια μικρο περιστατικά προς συζήτηση (μαύρη σημαία στη 312 :p)

ποσο διαφορετικα φαινονται τα συμβανατα απο διαφορετικες καμερες...ειχες δικιο σε αυτο που ελεγες Ακη στο teamspeak, οτι απο τις εσωτερικες καμερες των αυτοκινητων φαινεται διαφορετικα το συμβαν

Μιλαω για το 2/2 που εχεις βαλει τρεις καμερες ...απο την δικη μου δειχνει σαν o βασμουλακης να πεφτει πανω μου και στην δικη του το εντελως αναποδο...Νομιζω οτι η "πρωτη" η "εξωτερικη καμερα" ειναι η πιο ξεκαθαρη που φαινονται καθαρα και τα δυο p/4 +το lotus κοκκινο

σε αναποδο rolling start:

1) οι τελευταιοι παιζουμε το fair play μεταξυ μας για να αποφυγουμε το κακο."Αν βουτηξουμε ολοι μαζι στα φρενα η τα γαζια απεναντη σε πιο αργο αυτοκινητο υπαρχει ενδεχομενο να φυγουμε ολοι μαζι εξω".

Σε περιπτωη ομως που ο μπροστα μας καθυστερει χωρις λογο την προσπεραση σε πιο αργο αυτοκινητο, η βγει εκτος γραμμης, η βγει εκτος πιστας, τοτε σαφως περνουμε την ευκαιρια που θα μας παρουσιαστει

2) στην περιπτωση μας εδω, ειχαμε αποπηρα τριπλου προσπερασματος(βλ... πρωτη καμερα που ειναι πιο ξεκαθαρη) και το κακο εγινε γιατι χωθηκαμε και οι τρεις στο apex....περα απο την επιθετικη οδηγηση,ειχαμε και λανθασμενη εκτιμηση της καταστασεις απο το 3o p4/5 ως "ευκαιρια" πιστευω...Απο την πλευρα μου ειδα το κοκκινο lotus να μπενει στην πιστα εκοψα λιγο να του δωσω χωρο να μην στουκαρουμε ολοι μαζι.Στην εξοδο πατησα γκαζι για να φυγω εντος γραμμης οσο μπορουσα

3) Μην ξεναμε οτι σε αναποδη εκκινηση συνηθως τα πιο γρηγορα αυτοκινητα ειναι τελευταια αρα χρειαζεται λιγο περισσοτερη υπομονη απο αυτους

4) θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει μια ατυπη συνεννοηση μεταξυ μας για τα αναποδα rolling start και τα τουμπλαρισματα, τουλαχιστον για τους πρωτους 2,3 γυρους(οχι σε υπερβολικο βαθμο,απλα να νιωθουμε μεταξυ μας την κατασταση, οσο ειναι εφικτο αυτο σιγουρα

για τα τουμπλαρισματα βεβαια θα πρεπει γρηγορα το "αργο" αυτοκινητο να δωσει την αγωνιστηκη γραμμη οχι βεβαια να στουκαρει η να βγει εκτος πιστας....απλα οσο μπορει πιο γρηγορα για να βοηθησει στην αποφυγη ατυχηματος

Πιστευω οτι τα παραπανω θα συμβαλουν σε πιο ομαλους αγωνες για ολους

Αν εχετε αλλη αποψη για το συμβαν η για το ατυπο fair play πειτε.Eνδεχομενος να τα βλεπω πολυ πιο αμυντικα τα πραγματα απο οσο πρεπει "just race"

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πάντως να θυμόμαστε ότι ειδικά το multiplayer κομμάτι του παιχνιδιού είναι σε αρχικη beta φάση, εμένα το περιστατικό με τον Κυριάκο πιο πολύ μου κάνει για ghosting/lag παρά ότι υπήρχε κάποια επαφή μεταξύ μας για να δικαιολογήσει διπλό spin και απο τα δύο P4.

Παρόμοια περιστατικά μου έχουν συμβεί και στο iRacing που είναι σαφώς πιο ώριμο στο multiplayer κομμάτι με την μεγαλύτερη εμπειρία από όλους τους developers.

Ακούω προτάσεις για να μπουν στο Server για όσους θέλουν να τρέξουν σήμερα καθώς φυσικά και την ανακοίνωση του επόμενου combo για practice το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μικρο περιστατικά προς συζήτηση

Να πω την άποψή μου (και φυσικά να διορθωθώ όπου τα λέω λάθος) :

1. Συμβάν στο 0:20, ο Άκης πήρε την εσωτερική αλλά δεν κρατήθηκε εσωτερικά (λόγω υποστροφής) και έπεσε πάνω στο P4/5 που η αλήθεια είναι θα μπορούσε να δώσει λίγο χώρο.

2. 0:45, νομίζω φταίξιμο Άκη.

3. 1:05, να το πω αγωνιστικό? Ο Άκης δεν είχε άλλο να πάει αριστερά , ίσως το P4/5 να έδινε λίγο χώρο.

4. 1:40 το Tatuus με divebomb κ υποστροφή βγάζει το Lotus εκτός.

5. 1:44 , το Lotus μπαίνει άκομψα στην πίστα.

6. 1:46, τα 2 P4/5 χόρεψαν ταγκό χαχαχα. Από μέσα την κάμερα του Κυριάκου, φαίνεται να κόβει απότομα ΔΕ. Ίσως ήθελε να σιγουρευτεί ότι θα περάσει ασφαλώς το Lotus.

Y.Γ. Δεν είμαι αγωνιδίκης, από τις σκέψεις μου αυτές μαθαίνω.

εγω να πω ενα πραγμα..

οχι φορμουλες και λοιπα μαζι με αλλα αμαξια...

Προσωπικά πάντως δεν ειχα θέμα. Με τα Tatuu απλά περίμενα να τα βρω στην ευθεια κ πέρναγα. Όταν φτάναμε στην στροφή ήταν πλεον αργά για αυτά.

Την 312Τ δεν την πέτυχα κάπου.

Γενικά πολύ πιο καθαρός αγώνας, μπράβο σε όλους. Επίσης αν έχετε κάποιον πιο γρήγορο οδηγό πίσω σας, αφήστε τον να περάσει. Δεν χάθηκε κ ο κόσμος. Ετσι άφησα τον Κυριάκο στον 1ο αγώνα γιατί αν προσπαθούσε κάπου, ίσως να είχαμε επαφή (lose-lose situation) .

Επίσης Άκη, αν μπορείς πες τον Γιώργο πώς να σηκώνει στατιστικά, μ αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

στο 1.05 ειμουν εγω και το θεμα ηταν οτι ειτε πισω ειτε δεξια να εβλεπες δεν μπορουσα να τον δω(ασε που δεν βλεπεις απο τους καθρεφτες τιποτα...αφου ειναι η πορτα μπροστα:hehe:)

ισως εφταιξε κιολας που πιστευα λογο καλυτερης εξοδου και με πιο πολλα χλμ θα το αφηνα πιο πισω αλλα οκ..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3108]fuz10n[/MENTION] eeeeewwwwww :bad::bad:

Υποθέτω έχεις τα PPEffects off λόγω framerates.

Εκτός και αν έχεις όλα τα υπόλοιπα στο low/off, αξίζει να κόψεις από αλλού για να ενεργοποιήσεις τα effects.

Πραγματικά αλλάζουν όλη την εμπειρία!

Τουλάχιστον, αν επιμένεις να τα έχεις off, πήγαινε στο

C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\colorCurves.ini

και άλλαξε το HDR_OFF_MULT=1.3

Link to comment
Share on other sites

@fuz10n eeeeewwwwww :bad::bad:

Υποθέτω έχεις τα PPEffects off λόγω framerates.

Εκτός και αν έχεις όλα τα υπόλοιπα στο low/off, αξίζει να κόψεις από αλλού για να ενεργοποιήσεις τα effects.

Πραγματικά αλλάζουν όλη την εμπειρία!

Τουλάχιστον, αν επιμένεις να τα έχεις off, πήγαινε στο

C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\colorCurves.ini

και άλλαξε το HDR_OFF_MULT=1.3

Πως ενεργοποιούμε τα PPEffects (για να δω αν τα έχω ενεργοποιημένα...)?:o

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3108]fuz10n[/MENTION] eeeeewwwwww :bad::bad:

Υποθέτω έχεις τα PPEffects off λόγω framerates.

Εκτός και αν έχεις όλα τα υπόλοιπα στο low/off, αξίζει να κόψεις από αλλού για να ενεργοποιήσεις τα effects.

Πραγματικά αλλάζουν όλη την εμπειρία!

Τουλάχιστον, αν επιμένεις να τα έχεις off, πήγαινε στο

C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\colorCurves.ini

και άλλαξε το HDR_OFF_MULT=1.3

να λειπουν τα σχολια :p εχω φαει ωρες να βρω τις καλυτερες ρυθμισεις για μενα και να παιζει με πανω απο 110fps. και ingame δε μ αρεσουν και τοσο τα PPE.. απλα χτες βραδυ ξεχασα πριν το replay να ανεβασω ολα τα γραφικα βλακεια. θα το κανω σημερα και θα το ξαναανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με τα γραφικά, έχω πρόβλημα ώρες ώρες με τραγικά frame drops.

Και στους 2 αγώνες χθες έγινε απο μία φορά, εκεί που έχω 65-70fps πάει στα 25-30fps, pixelιάζουν τα γραφικά κατα την περίοδο αυτή, και επανέρχεται μόνο του μετά απο 1 λεπτό περίπου.

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα? Ati 7970 latest drivers.

To GPU usage δε φαίνεται να πέφτει κατα την περίοδο της φόλας πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Να πω την άποψή μου (και φυσικά να διορθωθώ όπου τα λέω λάθος) :

6. 1:46, τα 2 P4/5 χόρεψαν ταγκό χαχαχα. Από μέσα την κάμερα του Κυριάκου, φαίνεται να κόβει απότομα ΔΕ. Ίσως ήθελε να σιγουρευτεί ότι θα περάσει ασφαλώς το Lotus.

Y.Γ. Δεν είμαι αγωνιδίκης, από τις σκέψεις μου αυτές μαθαίνω.

Δηλαδη κατα την γνωμη σου δεν επρεπε να κοψο καθολου?να μην δωσω χορο στο lotus?....δεν μπορουσα να κανω και κατι αλλο εκει...το συμβαν δεν εγινε στα φρενα αλλα στα γκαζια μεσα στην στροφη

Για αυτο μιλαω για το ατυπο fair play λογο του οτι οι τελευταιοι θα συναντουν αρκετα τετοια περιστατικα στους πρωτους γυρους....παντα σε αναποδο rolling start

βεβαια στην περιπτωση που εχουμε chost/lag τοτε αλλαζει το πραγμα γιατι ειναι θεμα παιχνιδιου και οχι οδηγου

υγ αν δεν μου ανοιγες την πορτα εκει(συναινουσες) η που θα επεφτα πανω σου απο τα πολλα αποτομα φρεναρισματα στις στροφες(δικο μου λαθος θα ηταν) η που δεν θα περναγα ποτε thanks!

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

ποσο διαφορετικα φαινονται τα συμβανατα απο διαφορετικες καμερες...ειχες δικιο σε αυτο που ελεγες Ακη στο teamspeak, οτι απο τις εσωτερικες καμερες των αυτοκινητων φαινεται διαφορετικα το συμβαν

Μιλαω για το 2/2 που εχεις βαλει τρεις καμερες ...απο την δικη μου δειχνει σαν o βασμουλακης να πεφτει πανω μου και στην δικη του το εντελως αναποδο...Νομιζω οτι η "πρωτη" η "εξωτερικη καμερα" ειναι η πιο ξεκαθαρη που φαινονται καθαρα και τα δυο p/4 +το lotus κοκκινο

σε αναποδο rolling start:

1) οι τελευταιοι παιζουμε το fair play μεταξυ μας για να αποφυγουμε το κακο."Αν βουτηξουμε ολοι μαζι στα φρενα η τα γαζια απεναντη σε πιο αργο αυτοκινητο υπαρχει ενδεχομενο να φυγουμε ολοι μαζι εξω".

Σε περιπτωη ομως που ο μπροστα μας καθυστερει χωρις λογο την προσπεραση σε πιο αργο αυτοκινητο, η βγει εκτος γραμμης, η βγει εκτος πιστας, τοτε σαφως περνουμε την ευκαιρια που θα μας παρουσιαστει

2) στην περιπτωση μας εδω, ειχαμε αποπηρα τριπλου προσπερασματος(βλ... πρωτη καμερα που ειναι πιο ξεκαθαρη) και το κακο εγινε γιατι χωθηκαμε και οι τρεις στο apex....περα απο την επιθετικη οδηγηση,ειχαμε και λανθασμενη εκτιμηση της καταστασεις απο το 3o p4/5 ως "ευκαιρια" πιστευω...Απο την πλευρα μου ειδα το κοκκινο lotus να μπενει στην πιστα εκοψα λιγο να του δωσω χωρο να μην στουκαρουμε ολοι μαζι.Στην εξοδο πατησα γκαζι για να φυγω εντος γραμμης οσο μπορουσα

3) Μην ξεναμε οτι σε αναποδη εκκινηση συνηθως τα πιο γρηγορα αυτοκινητα ειναι τελευταια αρα χρειαζεται λιγο περισσοτερη υπομονη απο αυτους

4) θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει μια ατυπη συνεννοηση μεταξυ μας για τα αναποδα rolling start και τα τουμπλαρισματα, τουλαχιστον για τους πρωτους 2,3 γυρους(οχι σε υπερβολικο βαθμο,απλα να νιωθουμε μεταξυ μας την κατασταση, οσο ειναι εφικτο αυτο σιγουρα

για τα τουμπλαρισματα βεβαια θα πρεπει γρηγορα το "αργο" αυτοκινητο να δωσει την αγωνιστηκη γραμμη οχι βεβαια να στουκαρει η να βγει εκτος πιστας....απλα οσο μπορει πιο γρηγορα για να βοηθησει στην αποφυγη ατυχηματος

Πιστευω οτι τα παραπανω θα συμβαλουν σε πιο ομαλους αγωνες για ολους

Αν εχετε αλλη αποψη για το συμβαν η για το ατυπο fair play πειτε.Eνδεχομενος να τα βλεπω πολυ πιο αμυντικα τα πραγματα απο οσο πρεπει "just race"

Κυριάκο σε βρίσκω ιπποτικά σωστό και γώ κάπως έτσι τα βλέπω άλλωστε είχα την ευκαιρία δυό μέρες πρίν που τρέξαμε για λίγο μαζί να διαπιστώσω πως αυτά που λες τα εννοείς .Το "κακό" είναι πως το σπορ είναι από τη φύση του aggressive και επειδή η ψυχολογία λεει οι "απειλές" που μας ξεσηκώνουν έχουν τέσσερα χαρακτηριστικά ,είναι σκόπιμες, ανήθικες, άμεσες και ακαριαίες,για παράδειγμα αν ο συναγωνιστής σου σε απειλεί άμεσα με προσπέραση και βουτάει ακαριαία μέσα στη στροφή (dive bombing), εσύ θα αντιδράσεις γιατί έτσι είναι κατασκευασμένος ο εγκέφαλός σου και τις περισσότερες φορές θα συγκλίνεις πάνω του:-O.

Επειδή όμως υπάρχει και ο πρόσθιος λοβός που εξελικτικά είναι από τους νεότερους στον ανθρώπινο εγκέφαλο (σ αυτόν οφείλεται ο προγραμματισμός για το αύριο που συναντάται μόνο στο ανθρώπινο είδος.Τί κάνει αυτός ? Ενα παράδειγμα: παλαιότερα ο άνθρωπος απέφευγε τον κίνδυνο έφευγε αμέσως μακριά από αυτόν ,με την εξέλιξη έμαθε να προβλέπει και να ενεργεί πολύ πιο πριν, απλά απέφευγε πλέον τις κακοτοπιές και λάβαινε τα μέτρα του για να χει ενναλακτικές λύσεις αποφυγής του κινδύνου ) υπάρχει λοιπόν η περίπτωση κάποιοι που έχουν εμπειρία να τον χρησιμοποιήσουν(τον πρόσθιο λοβό) περισσότερο από τους άλλους και να αποφύγουν τέτοιου είδους ατυχήματα. Με τον καιρό λοιπόν έχω την εντύπωση πως όλοι θα βελτιωθούν.

@ παρέα :Μιά παράκληση μήπως μπορεί κανείς να ανεβάσει κάποιο βιντεάκι με τη διαδικασία που χρειάζεται το teamspeak για να συνδεθεί με τον thelab.gr ? Ακόμη δεν αξιώθηκα να δοκιμάσω επισταμένως.

See you on track!

Link to comment
Share on other sites

@ παρέα :Μιά παράκληση μήπως μπορεί κανείς να ανεβάσει κάποιο βιντεάκι με τη διαδικασία που χρειάζεται το teamspeak για να συνδεθεί με τον thelab.gr ? Ακόμη δεν αξιώθηκα να δοκιμάσω επισταμένως.

See you on track!

Χρειάζονται κάποιοι κωδικοί νομίζω, να δω το απόγευμα αν τους "βλέπω" για να στους στείλω.

Αν θυμάμαι καλά με είχε βοηθήσει ο @Orgios να συνδεθώ, αλλά από τότε γίνεται αυτόματα - απλώς πατάω το connect... οι κωδικοί είναι αποθηκευμένοι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33271]panosdimp[/MENTION] Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, υπονοείς, εμμέσως πλην σαφώς, πως όποιοι προκαλούν ατύχημα είναι λοβοτομημενοί... :to_pick_ones_nose: :p :p :spell:

Πάντως στο βίντεο του Άκη το μόνο κραυγαλέο που είδα ήταν ο Ηλίας που χώθηκε στην πίστα και μπροστά στους άλλους! :hi:

Όλα τα άλλα θα τα έλεγα race incidents!

Για το TS απλά μπαίνεις στο 85.195.91.244:7165 χωρίς κωδικούς, και ζητάς στον Orgios όταν είστε και οι 2 συνδεδεμένοι να σε μεταφέρει στο σωστό κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

Airfatha στον 1ο αγώνα στην εκκίνηση εκεί πρίν τη στροφή εγώ στην έριξα απο πίσω καθώς κρύα τα φρένα και δεν περιμενα εκεί να χρειαστεί να κόψουμε έτσι, αλλά φυσικά η ηπαιτιότητα ήταν δική μου.

Κατα τα άλλα καλός αγώνας, στον 2ο δεν έτρεξα. Όμως αυτό που συζητήσαμε μετά στο ts όταν έφυγαν οι περισσότεροι είναι οτι στην συγκεκριμένη πίστα το penalty μάλλον δεν χρεαζόταν να μπεί καθώς εκεί πριν την ευθεία δημιουργούνταν τα περισσότερα, έτρωγες πέναλτυ έβλεπες τον άλλο πίσω να έρχεται δεν ήξερες που να πάς για να τον αφήσεις κλπ. Αυτό να το δούμε και για άλλες πίστες μήπως να το βγάζουμε τελείως άν υπάρχουν τέτοια σημεία.

Σκηνή απείρου κάλους στο τέλος του 1ο αγώνα όταν στην ευθεία και ο ένας πίσω απο τον άλλον κάναμε ένα εκπληκτικό fair play με τον Γιώργο, εγώ να μην ακούω καλά το teamspeak και να κόβω για να φύγει μπροστά και εκείνος να κόβει για να περάσω και τελικά τον κοπάνησα αφού περίμενα οτι θα γκάζωνε. :p Οπότε, σημαντικό να ακούγεται το teamspeak μέσα στον αγώνα καλά.

Έγινε επεξεργασία από Stathis1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.