Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Παιδιά, βγήκε ένα καταπληκτικό app, που προτείνω να το βάλουμε όλοι μας. Θα εκμηδενίσει τις επαφές. 

Για δείτε (δείχνει και blue flag / over lapping cars)  :

 

http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/helicorsa.20223/

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Με soft λάστιχα μου συμβαίνει κάτι παράξενο, ενώ έχουν λίγο καλύτερο κράτημα, στα καλά καθούμενα χάνουν τη πρόσφυση εκεί που τα medium κρατάν, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω γύρο χωρίς έξοδο.

Μπορεί να φταίει βέβαια ότι περιμένω περισσότερα άρα και πιέζω περισσότερο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ το παθα κι εγώ επειδή έχουν καλύτερη πρόσφυση είναι  λιγότερο προβλέψιμα, αν τα πας πιο αργά και τα συνηθίσεις θα πας "άνετα" 1 δευτερόλεπτο κάτω.

YΓ:Όταν έφυγες έκανα 1,46,6(το setup θέλει κι άλλο δούλεμα) αλλά τα παράτησα δεν έτρεξα βαρέθηκα πολύ μεγάλο το qualify αρκέστηκα στην πρώτη νίκη :D .

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ το παθα κι εγώ επειδή έχουν καλύτερη πρόσφυση είναι  λιγότερο προβλέψιμα, αν τα πας πιο αργά και τα συνηθίσεις θα πας "άνετα" 1 δευτερόλεπτο κάτω.

YΓ:Όταν έφυγες έκανα 1,46,6(το setup θέλει κι άλλο δούλεμα) αλλά τα παράτησα δεν έτρεξα βαρέθηκα πολύ μεγάλο το qualify αρκέστηκα στην πρώτη νίκη :D .

 

Είναι που μ' αρέσει και η συγκεκριμένη πίστα αλλά δεν περίμενα τέτοια οδηγική απόλαυση από τη Formula Abarth!!!

Φοβερός ο χρόνος σου, για στείλε setup (με PM - δεν είναι ανάγκη να ανεβάζουμε τον ανταγωνισμό) ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καταφερει να κανω χρονο ακομη.. οποτε κουβαλαω τα κερμπ στην τριτη στροφη με στελνουν εξω αμα δεν τα καβαλησω χανω 0.4 ειναι εντελως αστειο πραγμα..

Ε, ύψωσέ το λιγάκι και δεν θα σε πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι που μ' αρέσει και η συγκεκριμένη πίστα αλλά δεν περίμενα τέτοια οδηγική απόλαυση από τη Formula Abarth!!!

Φοβερός ο χρόνος σου, για στείλε setup (με PM - δεν είναι ανάγκη να ανεβάζουμε τον ανταγωνισμό) ;)

To βραδάκι αργά που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να σε καταστρέψω στέλνοντας σου ένα από τα χάρος setup  που κάνω τελευταίως.

ΥΓ: Κάτσε να δεις τι χρόνο θα κάνει ο Ακης και οι άλλοι και μετά να λες για φοβερούς χρόνους ,βάζω στοίχημα πως μπορεί να κάνει ίσως και κάτω από 1.45

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βγήκε ένα καταπληκτικό app, που προτείνω να το βάλουμε όλοι μας. Θα εκμηδενίσει τις επαφές. 

Για δείτε (δείχνει και blue flag / over lapping cars)  :

 

http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/helicorsa.20223/

 

Το δοκίμασα και είναι πολύ καλή ιδέα - βοηθάει πολύ, αλλά πρέπει να χρωματίζεται κάπως το αμάξι σου αλλιώς χάνεις τον μπούσουλα...

Και ξανάρχισαν τα θέματα με την οθόνη μου που παγώνει, σίγουρα σχετίζεται...

 

 

To βραδάκι αργά που θα γυρίσω θα προσπαθήσω να σε καταστρέψω στέλνοντας σου ένα από τα χάρος setup  που κάνω τελευταίως.

ΥΓ: Κάτσε να δεις τι χρόνο θα κάνει ο Ακης και οι άλλοι και μετά να λες για φοβερούς χρόνους ,βάζω στοίχημα πως μπορεί να κάνει ίσως και κάτω από 1.45

 

Ναι καλά εννοείται αυτό, αυτός είναι πάντα 2-3 δεύτερα μπροστά μου (όσο και να χτυπηθώ)! Χτες μου έδωσε μια συμβουλή (setup) και κατέβασα 1,5 δεύτερo!!!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε επειδή δεν ξύπνησα στραβά σήμερα, ας σας δώσω άλλο 1,5 δευτερόλεπτο. :D

 

Όταν χρησιμοποιείτε soft, ενεργοποιήστε το tyre wear αλλιώς τα λάστιχα μένουν μόνιμα στο 98%.

Στον 1ο γύρο μην πάτε για χρόνο, αποφύγετε μπλοκαρίσματα-απότομες τιμονιές μέχρι τα λάστιχα να ανεβάσουν θερμοκρασίες και μετά βουρ στον πατσά!!

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε επειδή δεν ξύπνησα στραβά σήμερα, ας σας δώσω άλλο 1,5 δευτερόλεπτο. :D

 

Όταν χρησιμοποιείτε soft, ενεργοποιήστε το tyre wear αλλιώς τα λάστιχα μένουν μόνιμα στο 98%.

Στον 1ο γύρο μην πάτε για χρόνο, αποφύγετε μπλοκαρίσματα-απότομες τιμονιές μέχρι τα λάστιχα να ανεβάσουν θερμοκρασίες και μετά βουρ στον πατσά!!

Πες το χρυσόστομε και κοιτούσα το app tyre info κολλημένο στο 98% και έλεγα πως φταίει το setup. Τό λυσα όμως το πρόβλημα ξήλωσα το app και δεν το βλεπα πια και ησύχασα αλλά καλύτερο χρόνο δεν έκανα :D .

'Aris Teidis' Ναι καλά εννοείται αυτό, αυτός είναι πάντα 2-3 δεύτερα μπροστά μου (όσο και να χτυπηθώ)! Χτες μου έδωσε μια συμβουλή (setup) και κατέβασα 1,5 δεύτερo!!!

 

Στείλε συμβουλές στείλε οι συμβουλές του Ακη είναι χρυσός!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

Επίσης το "Automatic clutch" παίζει κάποιο ρόλο που το έχεις ενεργοποιημένο?

Η φωτογραφία δεν είναι από το δικό μου το βρήκα στο ιντερνετ εγώ το βάζω στο pro και νομίζω είχα βάλει mechanical damage 0% και ίσως γι αυτό έβαλε και 0 tyre wear .

Δέν θυμάμαι αν μπαίνει αυτόματα το auto clutch, επειδή δεν εχω ορίσει αλλαγή ταχυτήτων με συμπλεκτη αλλάζω τις ταχύτητες πάντα από το τιμόνι.

1:47:2 ο καλύτερος μου χρόνος, κάτι παίζει :p

Ο Ακης έχει 217 τελική κι εγώ 227 να τι παίζει θέλει πολύ downforce, ανέβασε τις αεροτομές ίσως και πάνω από 10 και δοκίμασε και πες μας.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε επειδή δεν ξύπνησα στραβά σήμερα, ας σας δώσω άλλο 1,5 δευτερόλεπτο. :D

 

Όταν χρησιμοποιείτε soft, ενεργοποιήστε το tyre wear αλλιώς τα λάστιχα μένουν μόνιμα στο 98%.

Στον 1ο γύρο μην πάτε για χρόνο, αποφύγετε μπλοκαρίσματα-απότομες τιμονιές μέχρι τα λάστιχα να ανεβάσουν θερμοκρασίες και μετά βουρ στον πατσά!!

 

Άντε αφου δεν ξύπνησε στραβά σήμερα ο Άκης ας προσθεσω κι εγώ πως ξεκινάμε πάντα απο τα pits για να έχουμε ζεστά λάστιχα, οπότε και 0 graining/blistering!!

 

5-6 laps έκανα στα γρήγορα, 1:47,7 με mediums.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βιντεάκι με χρόνο 1.44.8.

Ξεκίνησα με κρύα λάστιχα και προσεκτικό 1ο γύρο, αυτός είναι ο 2ος:

Full downforce όπως σωστά παρατήρησε ο Πάνος.

 

 

Φοβερός χρόνος, μέχρι 1:46 μπόρεσα. Δεν περίμενα τόσο δύσκολο αυτό το combo, είχα συνηθίσει Imola :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.