Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Ναι αλλά αν κατάλαβα καλά, όλες αυτές οι τεχνικές απαιτούν να δώσεις γκάζι όσο ακόμα έχεις το πόδι πατημένο στο συμπλέκτη... σωστά; Άρα με τα pedals της DFGT που έχουν μόνο γκάζι φρένο, μάλλον δε γίνεται... Από την άλλη, ο Τάσος, σύμφωνα με τον ρουφιάνο το RSR, έχει την DFGT και τα DFGT pedals (χωρίς συμπλέκτη). Πώς στο καλό κάνει τέτοιους χρόνους;;;;

Το rev matching βοηθάει μόνο στα αυτοκίνητα με χειροκίνητο κιβώτιο αν οδηγείς με συμπλέκτη και H-shifter. Τα αυτοκίνητα με paddles δίνουν γκαζιά από μόνα τους στο κατέβασμα όπως επίσης συμβαίνει και στα χειροκίνητα όταν τα οδηγείς με paddles και auto blip / auto clutch enabled.

Με λίγα λόγια δε χρειάζεται να πατάς γκάζι στο κατέβασμα ταχύτητας αν δεν έχεις h shifter και συμπλέκτη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα με τα pedals της DFGT που έχουν μόνο γκάζι φρένο, μάλλον δε γίνεται... Από την άλλη, ο Τάσος, σύμφωνα με τον ρουφιάνο το RSR, έχει την DFGT και τα DFGT pedals (χωρίς συμπλέκτη). Πώς στο καλό κάνει τέτοιους χρόνους;;;;

 

Δεν ξέρω να κάνω rev matching. Δεν έχω πλέον τη G27 για να μάθω και στο αυτοκίνητό μου που πήγα να δοκιμάσω δε θα έλεγα ότι είχα και επιτυχία :p

 

Στα αυτόματα δε νομίζω πως χρειάζεται, το κάνουν μόνα τους. Για τα manual πάλι έχω ενεργοποιημένα τα 2 βοηθήματα οπότε επίσης δε με απασχολεί. Απλά φρενάρω και ταυτόχρονα κατεβάζω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα σύγχρονα αγωνιστικά κάνουν πλέον μόνα τους rev matching (GT3 κλπ), το οποίο γίνεται στο κατέβασμα για να μην μπλοκάρουν οι πίσω τροχοί και κάνει τετακέ το αυτοκίνητο. Προσωπικά έμαθα heel-toe στο iRacing Rookie MX-5 series, δεν είναι τίποτα δύσκολο απλώς θέλει προσπάθεια και επιμονή μέχρι να το συνηθίσεις, πλέον κάθε φορά που οδηγώ αυτοκίνητο με h-shifter ασυναίσθητα στο κατέβασμα κάνω heel-toe ακόμα και σε αυτοκίνητα στα οποία δεν χρειάζεται όπως το 500άκι που είναι προσθιοκίνητο.

 

Επίσης το heel-toe γίνεται για το rev matching αλλά το rev matching δεν γίνεται αποκλειστικά σε αυτοκίνητα με h-shifter, πχ υπάρχουν αγωνιστικά με sequential gearbox στα οποία δεν γίνεται αυτόματα rev matching και εκεί το rev matching επιτυγχάνεται με το να δίνουμε γκάζι στιγμιαία ενώ φρενάρουμε τη στιγμή ακριβώς που κατεβάζουμε ταχύτητα. Πάντως σχεδόν όλα τα pc sims έχουν επιλογή βοηθήματος για rev-matching αλλά εφόσον παίζουμε για την εξομείωση και όχι για το αποτέλεσμα είναι καλό να το μαθαίνουμε.

 

Για την περίπτωση σου και επειδή δεν έχεις συμπλέκτη/h-shifter το heel-toe το ξεχνάς αλλά μπορείς να κάνεις εξάσκηση στο rev matching με ένα οποιοδήποτε sequential (πχ 458 GT2) που παρόλο που έχει αυτόματο rev matching μπορείς για εξάσκηση να δίνεις το στιγμιάιο γκάζι στα κατεβάσματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Προσωπικά έμαθα heel-toe στο iRacing Rookie MX-5 series, δεν είναι τίποτα δύσκολο απλώς θέλει προσπάθεια και επιμονή μέχρι να το συνηθίσεις, πλέον κάθε φορά που οδηγώ αυτοκίνητο με h-shifter ασυναίσθητα στο κατέβασμα κάνω heel-toe ακόμα και σε αυτοκίνητα στα οποία δεν χρειάζεται όπως το 500άκι που είναι προσθιοκίνητο.

 

Εμεις στο assetto πως θα μαθουμε??

Εχω δοκιμασει πιο παλια και απλα δεν καταλαβαινα τι επρεπε να κανω ακριβως και τι τελικα εκανα! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στο assetto πως θα μαθουμε??

Εχω δοκιμασει πιο παλια και απλα δεν καταλαβαινα τι επρεπε να κανω ακριβως και τι τελικα εκανα! :)

Τι... Δεν... Καταλαβαινεις? πολυ απλό. Σαν το ctrl-alt-del ειναι. Κατεβάζεις ταχύτητα - φρένο - γκάζι ταυτόχρονα και περιμένεις να δεις τι θα γίνει στη στροφή που έρχεται! :-p lol! (Στο περιπου αυτο κατάλαβα. :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ασχετο 

στο abarth essesse heel/toe εκανα μερικες φορες και πηγα να πεσω μεσα στην βαση στα μεγαρα οταν ρωτησα μετα στο forum των abarth μου ειπαν οτι το ηλεκτρονικο διαφορικο δεν μπορει να διαχειριστει τις αποτομες στροφες και μπλοκαρει τους τροχους  :huh:  :eek:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στο assetto πως θα μαθουμε??

Εχω δοκιμασει πιο παλια και απλα δεν καταλαβαινα τι επρεπε να κανω ακριβως και τι τελικα εκανα! :)

 

 

Learn from the best !!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@racer για δες λίγο το combo. Η 1M υπερέχει αισθητά http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat

Ίσως να πρέπει να μπει η S1 ή ακόμα κ η S2.

Υ.Γ. Εκτός αν ο Άκης πάρει το Lotus κ όλοι μας την 1M!!!! :p :p :p

Για να γινει ακόμα πιο δίκαιο, οσοι τερμάτησαν στις 10 πρώτες θέσεις στο προηγούμενο combo, θα πάρουν την Lotus και οι υπόλοιποι την 1M! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φτου.. Μαζί με το γομάρ βλέπαμε τους χρόνους στο RSR και ήταν ίδιοι, έκανα 2 πρόχειρους γύρους με το καθένα στο 1.09 και πίστευα πως είναι ΟΚ. Τα S1/S2 απ' ό,τι θυμάμαι δίνουν μόνο πιο πολλές επιλογές στο setup οπότε δεν ξέρω αν καλύπτουν τη διαφορά. Πιστεύετε ότι το Z4 step 1 είναι πιο κοντά στο Elise ώστε να αντικαταστήσει την 1Μ;

Δυστυχώς δε μπορώ να τα κοιτάξω τώρα, ελπίζω να βρω μια λύση ως αύριο. Στην τελική το γυρνάω μόνο σε Elise αλλά θέλω να βρω λύση για 2 αυτοκίνητα. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία!

 

EDIT: @tanthopo δε διαφωνώ με την ιδέα σου! :)

Έγινε επεξεργασία από racer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτου.. Μαζί με το γομάρ βλέπαμε τους χρόνους στο RSR και ήταν ίδιοι, έκανα 2 πρόχειρους γύρους με το καθένα στο 1.09 και πίστευα πως είναι ΟΚ. Τα S1/S2 απ' ό,τι θυμάμαι δίνουν μόνο πιο πολλές επιλογές στο setup οπότε δεν ξέρω αν καλύπτουν τη διαφορά. Πιστεύετε ότι το Z4 step 1 είναι πιο κοντά στο Elise ώστε να αντικαταστήσει την 1Μ;

Δυστυχώς δε μπορώ να τα κοιτάξω τώρα, ελπίζω να βρω μια λύση ως αύριο. Στην τελική το γυρνάω μόνο σε Elise αλλά θέλω να βρω λύση για 2 αυτοκίνητα. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία!

EDIT: @tanthopo δε διαφωνώ με την ιδέα σου! :)

φαγώθηκες να βάλεις δυο αμάξια.μου ήθελες και 4 στην αρχή.λολ.θα έρθει η Παρασκευή και εσύ ακόμα χρόνους θα ψάχνεις.

τελείωνε!!

Link to comment
Share on other sites

@racer για δες λίγο το combo. Η 1M υπερέχει αισθητά http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat

 

Ίσως να πρέπει να μπει η S1 ή ακόμα κ η S2.

 

Υ.Γ. Εκτός αν ο Άκης πάρει το Lotus κ όλοι μας την 1M!!!! :p :p :p

Δημητρη με τι grip γιναν αυτοι οι χρονοι ;

Στο λεω γιατι με lotus ειδα με 95% να πιανει 1.07.6χχ

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.