Jump to content



Cisco CCNA - Routing and Switching Certification


narcomenos

Recommended Posts

36 minutes ago, jax7480 said:

Κώστα, το θέμα είναι να τα αξίζει.

 

Πρώτη φορά θα ασχοληθείς?

 

Υποθέτω πως είσαι σχετικός και θες απλά φρεσκάρισμα, από αυτά που γράφεις για recertification ή για συμπλήρωμα γνώσεων. 

 

Σε αντίθετη περίπτωση μου φαντάζει δύσκολο σε λίγες μέρες να καλύψεις το όποιο ccna και να το πάρεις (υπόψιν πρίν 2,5 χρόνια είχε βάση 850/1000 που είχα πάρει το r&s) ΙΜΗΟ!

 

Όπως και να έχει, έχω όλη την ύλη και τα labs του R&S, αλλά δυστυχώς CCNA ver 4.0 (προ ipv6), αν βοηθά παράπλευρα αυτό (pdfs, pkas λυμένα, πλήρες προσωπικό αρχείο 1-2gb).

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, jax7480 said:

Εξαρτάται τι εννοείς σχετικός.

Αν εννοείς με CISCO, όχι, είμαι άσχετος τελείως.

Αν εννοείς με δίκτυα και υπολογιστές γενικά, θέλω να πιστεύω πως κάτι ξέρω.

 

Μην παρεξηγηθώ δεν γνωρίζω καθόλου τις γνώσεις σου, αλλά πχ εγώ χωρίς ιδιαίτερη γνώση ή εμπειρία στα δίκτυα, έκανα 9 μήνες μαθήματα CCNA R&S μέσω ίντερνετ και ξεπατώθηκα. Ήθελα πραγματικά 4-5 ώρες μίνιμουμ την ημέρα καλό διάβασμα (σύν τις ωρες που δούλευα...) και έκανα όλα τα labs χωρίς να αφήσω τπτ αδιάβαστο και άλυτο.

 

Οπότε μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως μπορεί να μάθει κάποιος -σαν εμένα, άπειρος- σε λίγες μέρες όλη αυτή την ύλη, η οποία αποτελείται από 4 μαθητικά εξάμηνα στο εξωτερικό.

 

Υπάρχει βέβαια τρόπος να το πάρεις διαβάζοντας διαγωνίσματα έτοιμα  (υπάρχουν πολλά, έχω κι εγώ) και μετά να διαβάσεις με την ησυχία σου.

 

Οτι μπορώ να βοηθήσω πάντως είμαι στην διάθεσή σου!  

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καίει τόσο να πάρω το Certification (εννοείται θα το παλέψω όσο μπορώ), όσο το να κάνω τα μαθήματα και να πάρω κάποιες γνώσεις για να ξεκινήσω.

Στη δουλειά, πρόσφατα αναβαθμίσαμε όλο το δίκτυο από Dell σε Cisco (switches, Firewall) και θέλω να ξέρω 5 πράγματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά μέσα από ΙΙΕΚ με διάβασμα από σπίτι μέσω netacad .To concept έχει ως εξής το χωρίζει σε 4 επιμέρους chapters. To κάθε chapter έχει 9 "υπο-chapter" . Aυτά τα 9 τα δίνεις από το σπίτι σου ενώ παράλληλα αν θες πας και στα labs που είναι στη σχολή. Το τελικό του κάθε chapter to δίνεις στη σχολή. Αν έχεις συνολικά σε όλα πάνω από 90% η cisco σου δίνει ένα κουπόνι -50% για το FINAL. H χρονική περιόδος είναι 8-10 μήνες.Μου κόστισε γύρω στα 900€...

Αν έχεις χρόνο και διάθεση για διάβασμα πιστεύω πως είναι αρκετά καλή μέθοδος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πόσο καιρό θα είσαι Ελλάδα? Σε λίγους μήνες δεν μαθαίνεται αλλά εξαρτάται από το τις ώρες που θα κάνεις ανά εβδομάδα. Προσωπικά έκανα 2 μέρες την εβδομάδα των 4-5 ωρών την ημέρα αν θυμάμαι καλά. Αυτά που διάβαζα τότε αλλά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει από τότε (2009) ήταν eploration1-4. Μια φωτό πως είναι.

 

 

Spoiler

Cisco.thumb.jpg.021c2432542af4a4d7c827c8

 

 

Έχει αρκετές ασήσεις για πρακτική και φυσικά μπορείς να κάνεις και τις δικές σου

 

Για πρακτική βρες το Packet 

 

 

Spoiler

packet_tracer.thumb.jpg.f4a567d4b496b6ef

 


Για να καταφέρεις να ανοίξες τα exploration με ένα browser (μόνο με τον Firefox έχω καταφέρει) πρέπι να εγκατεστήσεις το plugin του flash player και ο firefox να είναι χ86 έκδοση. προσσωπικά χρησιμοποιώ την έκδση 28. Πρώτα εγκατέστησε τον firefox με το plugin και ότι άλλο σύμφωνα με το παρακάτω λινκ και στη συνέχεια εγκατέστησε τα exploration.

 

Και ένα σχετικό λινκ για να κάνεις τα παραπάνω

http://www.mabzicle.com/2013/08/solved-cisco-ccna-offline-exploration.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι κάτι τρελό το CCNA για να θέλετε κάποιον guru από πάνω σας και

σίγουρα δεν αξίζει σαν πιστοποίηση τα διχίλιαρα και τριχίλιαρα που διαβάζω,

υπό την έννοια ότι δεν θα προσθέσει +1000 Ευρώ στο μισθό σας ούτε θα ανοί-

ξει ξαφνικά εκατοντάδες κλειστές πόρτες. Πόσο μάλλον για όσους το θέλουν

μόνο ως γνώση για προσωπική χρήση.

 

Καλύτερα να επενδύσετε σε εξοπλισμό, να στήσετε mini lab σπίτι σας και να το

διαβάσατε μόνοι σας μιας και ό,τι και να γίνει θα σας έχει μείνει ο εξοπλισμός ο

οποίος είναι απείρως καλύτερη επένδυση από τις όποιες φωτοτυπίες/βιβλία που

θα σας μείνουν από τα μαθήματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eaglos said:

Δεν είναι κάτι τρελό το CCNA για να θέλετε κάποιον guru από πάνω σας και

σίγουρα δεν αξίζει σαν πιστοποίηση τα διχίλιαρα και τριχίλιαρα που διαβάζω,

υπό την έννοια ότι δεν θα προσθέσει +1000 Ευρώ στο μισθό σας ούτε θα ανοί-

ξει ξαφνικά εκατοντάδες κλειστές πόρτες. Πόσο μάλλον για όσους το θέλουν

μόνο ως γνώση για προσωπική χρήση.

 

Καλύτερα να επενδύσετε σε εξοπλισμό, να στήσετε mini lab σπίτι σας και να το

διαβάσατε μόνοι σας μιας και ό,τι και να γίνει θα σας έχει μείνει ο εξοπλισμός ο

οποίος είναι απείρως καλύτερη επένδυση από τις όποιες φωτοτυπίες/βιβλία που

θα σας μείνουν από τα μαθήματα.

 

 

Δεν αντιλέγω σε τίποτα από τα παραπάνω. Από τη στιγμή όμως που το σεμινάριο δεν το πληρώνω εγώ, γιατί να μην προσθέσω άλλη μία πιστοποίηση στο βιογραφικό μου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eaglos said:

Δεν είναι κάτι τρελό το CCNA για να θέλετε κάποιον guru από πάνω σας και

σίγουρα δεν αξίζει σαν πιστοποίηση τα διχίλιαρα και τριχίλιαρα που διαβάζω,

υπό την έννοια ότι δεν θα προσθέσει +1000 Ευρώ στο μισθό σας ούτε θα ανοί-

ξει ξαφνικά εκατοντάδες κλειστές πόρτες. Πόσο μάλλον για όσους το θέλουν

μόνο ως γνώση για προσωπική χρήση.

 

Καλύτερα να επενδύσετε σε εξοπλισμό, να στήσετε mini lab σπίτι σας και να το

διαβάσατε μόνοι σας μιας και ό,τι και να γίνει θα σας έχει μείνει ο εξοπλισμός ο

οποίος είναι απείρως καλύτερη επένδυση από τις όποιες φωτοτυπίες/βιβλία που

θα σας μείνουν από τα μαθήματα.

 

Δεν είναι τόσο απλό όσο το νομίζεις. Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jax7480

Γενική ήταν η απάντησή, δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά. Αν έχεις πληρωμένο το κόστος του

σεμιναρίου, σαφώς και θα πας να το παρακολουθήσεις. Το αν θα δώσεις για την πιστοποίηση έχει να

κάνει με το κατά πόσο χρειάζεσαι το επίσημο χαρτί. Το αν θα το βάλεις στο βιογραφικό σου έχει να

κάνει με το κατά πόσο θα μπορείς να τα υποστηρίξεις στην πράξη καθώς η πιστοποίηση από μόνη

της δεν λέει κάτι.

 

Εγώ έκανα πληρωμένο το 2014 όλο το MSCA Server 2012 R2 (70-410, 411, 412). Είχαμε Server 2003 στη

δουλειά και ελπίζαμε να περάσουμε σε 2012 ψιλοάμεσα και χρειαζόμασταν να μάθουμε -μέσα σε όλα τα

άλλα- τη σωστή διαδικασία του migration. Τελικά τη διαδικασία τη βρήκα από το google, την κάνουμε και

2-3 φορές σε εικονικό περιβάλλον με επιτυχία και καταλήξαμε να την παρουσιάσαμε στο τμήμα των σεμι-

ναρίων...

 

Από τότε έχουν περάσει 2 χρόνια, ο server παραμένει 2003, η επαφή μας με αυτόν έχει περιοριστεί στο ελά-

χιστο (μικρο-αλλαγές στους χρήστες και μια περιοδική συντήρηση στην πολιτική). Καταλαβαίνεις ότι ακόμα

και πιστοποίηση να είχα πάρει, ούτε που θα σκεφτόμουν πλέον να την αναφέρω στο βιογραφικό μου ή αν το

έκανα, θα έβαζα πολλούς αστερίσκους. Τουλάχιστον στο Server άπαξ και πάρεις την πιστοποίηση για μια

συγκεκριμένη έκδοση, την έχεις for life σε αντίθεση με τα Cisco όπου κάθε 2-3 χρόνια θες ανανέωση.

 

Για εξωτερικό σίγουρα μετράνε οι πιστοποιήσεις, για Ελλάδα δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

 

@pasjohn

Έχω κάνει δυο περάσματα όλης της ύλης του CCNA. Μια επίσημα την περίοδο 99-01 στο πανεπιστήμιο

στην Αγγλία και μια φέτος ανεπίσημα από διάφορα pdf προετοιμασίας που βρέθηκαν στο δίσκο μου.

Την πρώτη φορά δεν είχα την παραμικρή σχέση με το αντικείμενο και αν εξαιρέσεις το κομμάτι του

subnetting που απαιτούσε λίγη σκέψη, το υπόλοιπο ήταν εύκολο και κατανοητό. Μιλάμε για εποχές

Hotbot, metacrawler, χωρίς youtube και με την πλειοψηφία του πειρατικού περιεχομένουν να είναι

είτε mp3 είτε τσόντες.

 

Τη δεύτερη φορά απλά ήθελα να ξεσκονίσω λίγο τις γνώσεις και παρόλο που είχα να το δουλέψω

πρακτικά πάνω από 7 χρόνια, δεν θεώρησα ότι ήταν κάποιος άθλος ή ότι χρειαζόμουν κάποιον πά-

νω από το κεφάλι μου για να μου λύσει απορίες μιας και με ένα απλό search είχα καμιά 20αριά βί-

ντεο για το κάθε ερώτημά μου.
 

@delijohn

Σαφώς και δεν έχει νόημα να πάρεις hardware για το CCNA, απλά αν θελει κάποιος σώνει και καλά

να σκάσει 2000-3000 Ευρώ, ε ας πάρει το hardware να το δουλέψει μόνος του που θα του μείνει και

για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

@Eaglos Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με CCNA. Το subnetting είναι από τα εύκολα. Όταν ασχοληθείς πραγματικά με το CCNA δώσε προσοχή στις access lists και στο NAT. Πότε μπαίνουν αυτές, που μπαίνουν και τι πρέπει να περιέχουν. Επίσης έχε υπόψιν σου να ασχοληθείς πως ταξιδεύουν τα πακέτα από τη μια συσκευή στην άλλη, τι ip παίρνουν, πότε αλλάζει κλπ. Όλα αυτά βασίζονται αρκετά στο θεωρητικό κομμάτι το οποίο πρέπει να μελετήσεις σωστά και καλά. Μάθε όλα τα πρωτόκολλα ώστε να χρησιμοποίησεις το κατάλληλο κάθε φορά που σου ζητήσουν, ποιες είναι οι διαφορές τους κλπ. Έχει πού πράμα το CCNA και δεν μεθαίνεται με διάβασμα της πλάκας από την μία μέρα στην άλλη. Τέλος το CCNA είαι η βάση για προχωρήσεις στο CCNP αν το επιθυμείς.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eaglos said:

@jax7480

Τουλάχιστον στο Server άπαξ και πάρεις την πιστοποίηση για μια

συγκεκριμένη έκδοση, την έχεις for life σε αντίθεση με τα Cisco όπου κάθε 2-3 χρόνια θες ανανέωση.

 

 

 

 

Δεν ισχύει το παραπάνω. Το MCSE: Server Infrastructure που έχω θέλει ανανέωση ανά 3ετία, αλλιώς το χάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

@pasjohn

Προφανώς κάποια πράγματα που σε εμένα φαίνονται εύκολα, εσένα σου φαίνονται όχι εύκολα και

το αντίστροφο. Όταν κάτι το έχεις διαβάσει ήδη 2 φορές και είναι ένα από τα μέρη της δουλειάς σου

τα τελευταία 11 χρόνια (έστω και με τα κενά διαστήματα), δεν χρειάζεται ο ίδιος κόπος για να το κα-

τανοήσεις ούτε μήνες διαβάσματος για να το φρεσκάρεις.

 

@jax7480

Εννοούσα την MCSA πιστοποίηση, λάθος μου που δεν το διευκρίνησα. Το expert θέλει κάθε τρία χρό-

νια, το associate "requires no renewal exams and remains current as long as Windows Server 2012 is

supported by Microsoft". Στα χαρτιά είσαι καμιά 10άρα χρόνια certified και πρακτικά είσαι για όσο

καιρό θα υπάρχουν εταιρίες που τρέχουν τη συγκεκριμένη έκδοση (πχ σε αυτή που είμαι τώρα τρέ-

χουν ακόμα 2003 R2).

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eaglos said:

@pasjohn

Προφανώς κάποια πράγματα που σε εμένα φαίνονται εύκολα, εσένα σου φαίνονται όχι εύκολα και

το αντίστροφο. Όταν κάτι το έχεις διαβάσει ήδη 2 φορές και είναι ένα από τα μέρη της δουλειάς σου

τα τελευταία 11 χρόνια (έστω και με τα κενά διαστήματα), δεν χρειάζεται ο ίδιος κόπος για να το κα-

τανοήσεις ούτε μήνες διαβάσματος για να το φρεσκάρεις.

Το θέμα όμως είναι για αυτόν που ασχολείται για πρώτη φορά και γι αυτόν που είναι μέρος της δουλειάς του. Αν εγώ πλέκω 10 χρόνια και έρθει δίπλα μου ένας να μάθει σταυροβελονιά τι θα πω? Πάρε τη βελόνα και ξεκίνα? Εύκολο είναι.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα πριν λίγο με έναν φίλο κ θυμηθήκαμε λίγο πώς διαβάσαμε για το ccna r&s. Ο συγκεκριμένος, είναι λίγο learning machine κι έχει πάρει κ το ccna security, wireless και το ccnp security.

Θυμήθηκα λοιπόν πως τον δικό μου τυπάκο στα video courses τον έλεγαν Laz(aro) Diaz (δες spoiler) και το άλλο παιδί έκανε τα courses από cbt nuggets με τον Keith Barker. Ο τύπος είναι αυθεντία σε ό,τι πιστοποίηση υπάρχει.. αχαχ έχει άπειρα βίντεο... 

Τον δικό μου δεν θα τον πρότεινα από την άποψη πως τα βίντεο που είχα βρει εγώ, θεωρώ πως είχαν "ελλείψεις", μα ίσως φταίω η πηγή μου. Αυτά που έλεγε όμως μου έμεναν κ τα έλεγα κατανοητά. Σου έλεγε τι να προσέξεις. Θα πλήρωνα να τον ακούσω :) 

Συνολικά, το άλλο παιδί, μου είπε πως τα cbt nuggets είναι καλύτερη λύση. Μιλάμε πάντα για το 200-120!

 

Spoiler

rwIX80H.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ιστοριούλα που αποτελεί κίνητρο.. σκεφτείτε και τον ΛεΜπουφ να λέει DO IT. Μακάρι να'χαμε τα χρήματα, το χρόνο και το μυαλό να το καταφέρουμε... 

https://learningnetwork.cisco.com/blogs/talking-tech-with-cisco/2016/04/07/addicted-to-success-seven-ccie-badges-in-three-years

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.