Jump to content



Cisco CCNA - Routing and Switching Certification


narcomenos

Recommended Posts

Έκανα μαθήματα πριν χρόνια(2008?) στην Ελληνοαμερικανική ένωση. Η διάρκεια ήταν 6-7 μήνες και ήμουνα ικανοποιημένος από τους instructors, αν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πλέον Ελλάδα. Τότε το μόνο που έκανε ταχύρυθμα τμήματα ήταν στην Τσιμισκη με Εθνικής Αμύνης(new horizons?).

Θα σου προτεινα να βρεις την ύλη μαζί με past papers. Κοίτα για cisco cbt nuggets. Η ύλη βγαίνει και χωρίς instructors. Κατεβασε και τον packet tracer(free)  ή Dynamips αν θες κάτι ποιο ψαγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Απόσο ξέρω η ύλη έχει αλλάξει αρκετά. Και αν θυμάμαι καλά άλλαξε πέρσυ κιόλλας. Περιέχει και μεγάλο κομμάτι του IPv6 και περιπλέκει τα πράγματα.
Σε 2-3 βδομάδες δε νομίζω να βγαίνει η ύλη.
Μην σου λέω και ψέματα όμως θέλει ψάξιμο.
Εγώ προτίμησα να ακολουθήσω online courses και βέβαια στο τέλος δεν πρόλαβα και τα παράτησα γιατί ασχολούμαι παράλληλα με πολλά πράγματα και πηδάω από task σε task σαν το κατσίκι.

Έτσι δε μαθαίνεις να "οδηγάς" αλλά να κάνεις τον Μπάμπη τον σουγιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, prodim said:

Ε τότε πρέπει να εξηγήσεις στη εταιρία σου ότι αφού επενδύει πάνω σου να το κάνει σωστά αλλιώς τι νόημα έχει;

Αυτό ακριβώς.  Σε 2-3 εβδομάδες ούτε με σφαίρες. Να πω σε 2 μήνες με καθημερινή ασχολία τότε ας πούμε ότι ακούγεται κάπως καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 βδομάδες δίνουν μόνο όσοι έχουν τη γνώση και εμπειρια μέσω της δουλειάς πάνω σε cisco, και χρειάζεται η εταιρία certified άτομα για τις εκπτώσεις που μπορεί να παίρνει ή για να διατηρήσει το certified status. Αν ξεκινάς από το μηδέν και δεν ξέρεις τι είναι subnetting που είναι το πιο απλό τότε όταν δεις ερωτήσεις για spanning tree protocols δεν θα ξέρεις απολύτως τίποτα να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε νομίζω ότι ξεκινά χωρίς καμία ιδέα ο άνθρωπος. Αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνει ένα δομημένο course που να καλύπτει θέματα με τα οποία έτσι κι αλλιώς δουλεύει σε κάποιον βαθμό.

 

Αν αρκούν οι 3 εβδομάδες ή όχι (σε σχέση με το επίπεδο από το οποίο ξεκινά) είναι το επόμενο θέμα. Το βασικό ερώτημα είναι αν τελικά μπορεί να βρει ένα τέτοιο πρόγραμμα για να το παρακολουθήσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει απαντήσει ήδη η Infolab και η ICTC. Κοιτάω τις ημερομηνίες και περιμένω έγκριση από το αφεντικό. Δυστυχώς όπως είπα η δυνατότητα για περισσότερο καιρό από 3 εβδομάδες δεν υπάρχει γιατί θα λείπω από τη δουλειά. Το θετικό είναι πως όπως και με τα MCSA και MCSE μετά από κάθε μάθημα έχω τον χρόνο για διάβασμα γιατί είμαι μόνος.

Από εκεί και πέρα αν μάθω και τι εξοπλισμός χρησιμοποιείται ίσως θα μπορούσα να δανειστώ για να έχω μαζί μου ώστε να χρησιμοποιώ για το διάβασμά μου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@jax7480

 

Άργησα να το δω αλλά απαντώ για την ιστορία.

 

"Δεν έχω επαφή με Cisco, αλλά από δίκτυα κάτι λίγα σκαμπάζω...

Ψάχνω κάτι ώστε να μάθω και δύο-τρία πράγματα... να μας μεί-

νουν 2-3 πράγματα που θα μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε"

 

΄Συντομη απάντηση: Δεν παίζει.

--

 

Τα ταχύρυθμα προϋποθέτουν ότι κατέχεις εις βάθος το αντικεί-

μενο και απλά πας για την πιστοποίηση. Οκ, θα πάρεις και ένα

κατεβατό με τις εντολές αλλά δεν θα κερδίσεις κάτι καθώς σε

πραγματικές συνθήκες οι εντολές και η λογική του configuration

είναι επιπέδου CCNP και όχι CCNA.

 

Στην καλύτερη να μάθεις να φτιάχνεις κανένα vlan σε switch και

να ρυθμίσεις ένα router σε μικρή εταιρία όπου όλα θα είναι στο

ίδιο subnet και το μόνο που θέλουν είναι να βγαίνουν internet

από μια adsl. Βέβαια ποιος ο λόγος να πάνε σε cisco για κάτι

τόσο απλό...

 

Η καλύτερη επιλογή σου είναι να πας για το CCENT (ICND 1, 100-105).

Εκεί θα πάρεις μια γενική εικόνα, θα μπορείς να περιηγήσαι στο

command line της cisco και να ακολουθείς εντολές για να περνάς

configuration.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ταχύρρυθμα για το ICND 1 αλλά θεωρώ ότι

κάτι άλλο είναι λεφτά χωρίς αντίκρυσμα σε πραγματική γνώση και

κινδυνεύεις να βρεθείς εκτεθιμένος καθώς δεν ξέρω τι έχεις στο μυ-

αλό της η εταίρια σου, τι θέλει να κάνει και τι πιστεύει ότι είναι το

CCNA R+S.

 

Η ύλη του CCNA R+S έχει αλλάξει, έχει γίνει πάρα πολύ μεγάλη, με

πάρα πολύ παπαραλογία και άχρηστη θεωρία και οι εξετάσεις είναι

κακές από πλευράς ερωτήσεων.

 

Εγώ τελειώνω το πλήρες course 280 ώρες στην Interlei και δεν νομίζω 

ότι έχουν ταχύρυθμα.

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένα μικρό follow-up καθώς τελείωσα με CCNA R&S (200-125) και Security (210-260).

 

Το CCENT (ICND1, 100-105) ήταν πολύ κακό από πλευράς ερωτήσεων. Ο σκοπός ήταν

απλά να κοπείς και όχι να εξεταστούν οι πραγματικές σου γνώσεις. Το ICND 2 (200-105)

ήταν αισθητά καλύτερο με ερωτήσεις που δεν βασίζονταν στην απομνημόνευση ανού-

σιων άχρηστων πραγμάτων. Αν πήγαινα από την αρχή, θα έδινα απ' ευθείας το 200-125

και όχι σπαστά για να γλυτώσω από τις βλακείες ερωτήσεις του CCENT. Τα labs που έτυ-

χαν ήταν της πλάκας και το πιο εύκολο κομμάτι της εξέτασης.

 

Από θέμα πρακτικής, το packet tracer είναι υπέρ-αρκετό για τη συγκεκριμένη πιστοποίηση.

Προσωπικά δεν θα έδινα λεφτά για να χτίσω φυσικό lab. Για εικονικό lab τύπου GNS 3, ίσως

να έστηνα την παλιά έκδοση (όχι τη VM) και θα έπαιζα με Cisco IOS 12.x μόνο και μόνο για να

δω λίγο το περιβάλλον και ολοκληρωμένες κάποιες εντολές. Αλλά και πάλι δεν χρειάζεται.

(Δεν έκανα κάτι από τα παραπάνω καθώς έχω πρόσβαση σε cisco εξοπλισμό λόγω δουλειάς

και επιπλέον δουλεύω εδώ και χρόνια σε CCNP επίπεδο.)

---

 

Το CCNA Security (210-260) δεν το έκανα σε σχολή καθώς τα exam topics μου φάνηκαν πολύ

οικεία. Δεν ασχολήθηκα με το Official Certification Guide, είδα μόνο όλη τη σειρά CBT Nuggets

με τον Keith Barker από την οποία κράτησα πρακτικά 4-5 πραγματάκια για τα Cisco ASA.

Γενικά αν έχεις κάνει το R&S θα βρεις πολλά κοινά πράγματα στο Security. Αν έχεις δουλέψει

με firewalls, το μόνο που έχεις να συνηθήσεις είναι το απαρχαιωμένο περιβάλλον των συγκε-

κριμένων ASA που δουλεύεις στο 210-260.

 

To lab είναι πονεμένη ιστορία. Γενικά θα δεις να προτείνουν να αγοράσεις εξοπλισμό και τέτοια

ή να παίξεις με την τελευταία έκδοση GNS 3 VM. Aποφάσισα να ασχοληθώ με GNS 3... είχα πά-

ρα πολύ καιρό να σπάσω τόσο πολύ τα @@ μου. Πολλές χαμένες ώρες για να το κάνω να δου-

λέψει, πολλές χαμένες ώρες για να μπουν και να στηθούν οι συσκευές, πολλές ώρες για να

δουλέψουν τα δίκτυα στα virtual PCs. Δεν βοηθά και το ίδιο το Certification καθώς ασχολεί-

ται με κάτι απαρχαιωμένα εργαλεία που θέλουν Win XP, IE 5/6, έχεις και τον καρκίνο της java...

Και όλα αυτά για να μάθεις απλά να πλοηγείσαι σε μια αρχαία έκδοση του περιβάλλοντονς του

cisco asa...

 

Για όποιον ασχοληθεί, δεν χρειάζεται να μπει στη λογική "One Lab to rule them all".

 

1. Παλιός router τύπου cisco 887 για να τρέξετε το κομμάτι ACLs, AAA authentication, class maps,

policy maps, parser views, privillege levels και γενικά ό,τι γίνεται τοπικά. Εναλλακτικά, παλιά έκδοση

GNS και βρείτε ένα image από router για να παίξετε.

 

2. Ένα απλό lab στο GNS 3 (ίσως και στο παλιό) με ένα router και ένα Win XP για να δείτε πως στήνει

και τι παίζει με Zone based firewall μέσω του Cisco Configuration Professional.

 

3. Ένα απλό Lab στο gns 3 (ίσως και το παλιό) με δυο router που να υποστηρίζουν IPsec, και δυο PC (ή

τα generic pc του GNS για να κάνουν Ping) για να δείτε τις εντολές για GRE Tunnels, IPsec Tunnels και

να βεβαιώσετε ότι δουλεύουν (Ping).

 

4. Ένα απλό Lab στο GNS 3 με ένα Cisco ASA στο οποίο θα συνδεθείτε στο web interface για να δείτε το

ASDM περιβάλλον και συγκεκριμένα το VPN κομμάτι. Σκοπός είναι να καταλάβετε που πρέπει να πάτε

για να βρείτε τα διάφορα κομμάτια που σχετίζονται με το VPN.

 

Το Packet tracer δεν βοηθά για τη συγκεκριμένη πιστοποίηση. Γενικά keep it simple για να επικεντρωθείτε

στην ύλη του Certification και όχι στο troubleshooting του GNS 3. Όποιος έχει εμπειρία με firewall δεν θα

έχει την παραμικρή δυσκολία με τις έννοιες.

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα δυο (200-125 και 210-260), Ιούνιο και Αύγουστο αντίστοιχα.

 

Τώρα έχει μπει ένας στόχος για CCNP R/S μέσα στο 2018. Η σειρά θα

είναι troubleshooting -> route -> switch. Υπολογίζω το tshoot πριν το 

τέλος του 2017.

 

Από εκεί και μετά είναι όλα ρευστά και εξαρτάται με τη δουλειά. Ίσως

τους πείσουμε για Vmware Data Center Professional μιας και έχουμε υ-

ποδομή, ίσως για CCNA Collaboration αν πάρουν απόφαση για Voip...

 

Προσωπικά πλην του CCNP R/S, θέλω να ασχοληθώ με Wireless αλλά

να είναι vendor neutral και γενικά με Data Center καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.