Jump to content



Cisco CCNA - Routing and Switching Certification


narcomenos

Recommended Posts

Καλημέρα,

Επειδή έχω αρκετα χρονια που την έχω πάρει χωρίς φροντιστήριο και δεν έχω ασχοληθεί από τότε θα ηθελα καποιες πληροφοριες για οσους τα εχουν προσφατα. Θέλει λοιπόν ενας φιλος να παρακολουθήσει την συγκεκριμένη πιστοποίηση και ρωτώντας στην ΟΤΕ Academy του είπαν 3μηνες σύνολο 100 ώρες και 2100 ευρώ. Η οτε academy καταρχάς αξίζει για ccna; 3 μήνες φτάνουν για προετοιμασία (εγω θυμαμαι διαβαζα κανα 6μηνο για να ειμαι ετοιμος); και το κοστος 2100 ευρω ειναι φυσιολογικο για το σεμιναριο αυτο;;

Υπαρχει καποια ακαδημία με πιο έμπειρο διδακτικό προσωπικό;;

Έχω ακούσει και για IEK ακμη, πανεπιστημιο πειραια κλπ.

Επιπλέον του είπα να το σπάσει σε ICND1 και μετά το 2 όπως είχα κάνει εγώ στις εξετασεις και είδα ότι έχει αλλάξει λίγο η ύλη. Του είπα και προμηθεύτηκε και το CCNA routing and switching 100-101 icnd1 και 200-101 icnd2 wendell odom ώστε να τσεκάρει και από εκεί ότι χρειάζεται.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο συχνά θα έχουν μαθήματα. Εγώ έκανα μαθήματα 8 ώρες την ημέρα για 2 εβδομάδες και πήγα να δώσω. Τα μαθήματα τα έκανα στη New Horizons στην Πανόρμου. Βέβαια πάει αρκετός καιρός από τότε, αλλά δε νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο συχνά θα έχουν μαθήματα. Εγώ έκανα μαθήματα 8 ώρες την ημέρα για 2 εβδομάδες και πήγα να δώσω. Τα μαθήματα τα έκανα στη New Horizons στην Πανόρμου. Βέβαια πάει αρκετός καιρός από τότε, αλλά δε νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.

Toυ ειπαν 6-10 καθε Τριτη - Πεμπτη, αρα 8 ωρες την βδομαδα για 3 μηνες.

Με την New Horizons δεν ειχε γινει μια απατη και φαγανε απο αρκετο κοσμο λεφτα ή κανω λαθος ;

To 640-802(Αν δεν κάνω λάθος) το κατάργησαν έτσι; Τώρα δίνεις 4-5 φορές εξετάσεις για όλο το ccna?

Εξετάσεις Πιστοποίησης Cisco | Εξετάσεις

Για το CCNA Routing and Switching που κουβεντιαζουμε αυτη την στιγμη μπορεις να εξεταστεις ειτε πρωτα στο ICND1 (CCENT) και μετα το ICND2 ή απευθειας στο CCNA.

Με OTE Academy εχουμε καθολου γνωση αν υπαρχει καλο επιπεδο εκπαιδευτων;;

Διοτι προερχεται απο θεωρητικη κατευθυνση αλλα πιανουν τα χερια του και θα εχει και βοηθεια απο μενα σε οτι χρειαζεται.

Αποψεις για Αμερικάνικη ενωση, Πανεπιστημιο πειραια, ΙΕΚ ακμη κλπ εχουμε;

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκαν 80 ώρες του δικού σου βγαίνουν 94. Ανάλογα πώς θα το δεις, στον ΟΤΕ θα πρέπει να μελετάς αρκετά στο ενδιάμεσο και να μην το αφήνεις. Δεν έχω ακούσει κάτι για απάτες.

Αν υπάρχει θεωρητικό υπόβαθρο από τη σχολή του ή από προηγούμενη εμπειρία με δίκτυα, μπορεί να βγει η ύλη άνετα και με διάβασμα στο σπίτι κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκαν 80 ώρες του δικού σου βγαίνουν 94.

100 ωρες του ειπαν (βεβαια 8 ωρες την βδομαδα επι 4 βδομαδες επι 3 μηνες βγαινουν 96ωρες αλλα φανταζομαι θα υπολογιζουν και κανενα επαναληπτικο 4 ωρων για να συμπληρωθει).

Ανάλογα πώς θα το δεις, στον ΟΤΕ θα πρέπει να μελετάς αρκετά στο ενδιάμεσο και να μην το αφήνεις. Δεν έχω ακούσει κάτι για απάτες.

Φανταζομαι οτι αν το παει πρωτα για ICND1 και μετα για το 2 θα του βγει ευκολοτερα γιαυτο του το προτεινα απλα ανεβαζει λιγο το κοστος της εξετασης. Προφανως θα διαβαζει αλλα αυτο που με καιει ειναι αν τα ποσοστα επιτυχιας ειναι καλα απο ΟΤΕ academy κατι που πρωτίστως το χρεώνω στο εκπαιδευτικό προσωπικό.

Αν υπάρχει θεωρητικό υπόβαθρο από τη σχολή του ή από προηγούμενη εμπειρία με δίκτυα, μπορεί να βγει η ύλη άνετα και με διάβασμα στο σπίτι κατά τη γνώμη μου.

Nαι θα μπορουσε, αλλα επειδη θελει να συνεχισει για CCNP μετα (του εχω κανει πλυση εγκεφαλου) θελει να παρει σωστες βασεις για να μην ανατρεχει καθε τοσο στα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Στην αμερικανικη ενωση βλεπω κανουν 8 ωρες την βδομαδα με τα μαθηματα να ξεκινανε 15/10/2014 και να ληγουν 22/07/2015. Δεν ξερω συνολικες ωρες αλλα μηπως αυτο το προγραμμα ειναι καλυτερη επιλογη;;

Link to comment
Share on other sites

Στην αμερικανικη ενωση βλεπω κανουν 8 ωρες την βδομαδα με τα μαθηματα να ξεκινανε 15/10/2014 και να ληγουν 22/07/2015. Δεν ξερω συνολικες ωρες αλλα μηπως αυτο το προγραμμα ειναι καλυτερη επιλογη;;

Είχε πάει ένας συνάδελφος και είναι πολύ ακριβά απ' ότι θυμάμαι. Πάνω από 2,5Κ.

Link to comment
Share on other sites

Είχε πάει ένας συνάδελφος και είναι πολύ ακριβά απ' ότι θυμάμαι. Πάνω από 2,5Κ.

Aσε γιατι μου ειπε οτι ειναι 3000 ευρω, αλλα σου δινουν δωρεαν την παρακολουθηση για CCNA Security.

Γενικα επειδη δεν παιζουν τετοια χρηματα (και δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο το ccna πανω απο 2000 ευρω) κοιταμε σε κατι πιο φθηνο, γιαυτο προσφατα πηρα απο ενα φιλο μια προσφορα για το ΙCTC στα 1000 ευρω το σεμιναριο (χωρις τις εξετασεις) με 40 ωρες το ICND1 και αλλες 40 ωρες το ICND2. Εχουμε κανενα feedback για το ICTC αν αξιζει το κοπο;;

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν το έχεις όρεξη και δεν θέλεις κάποιον δάσκαλο από πανω να σου λέει το ποιημα, θεωρώ ότι το CCNA μπορείς να το διαβάσεις και μόνος σου (και με βοήθεια όπως CBTnuggets video courses)

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν το έχεις όρεξη και δεν θέλεις κάποιον δάσκαλο από πανω να σου λέει το ποιημα, θεωρώ ότι το CCNA μπορείς να το διαβάσεις και μόνος σου (και με βοήθεια όπως CBTnuggets video courses)

Συμφωνω εγω ετσι το εδωσα απλα σε αυτη την περιπτωση πρεπει να διαθεσεις αρκετο προσωπικο χρονο και το αποτελεσμα δεν ειναι σιγουρο μπορει να χρειαστει να δώσεις 2-3 φορες για να το πάρεις και αν θυμάμαι καλά είναι 260 η εξέταση άρα είναι μια η άλλη και σου μένει το υπόβαθρο σωστά δομημένο για να προχωρήσεις παρακάτω σε ccnp αν επιθυμείς.

Τα videos απο CBTnuggets τα εχω ακουσει και τα προμηθευτηκα :D

Eπιπλεον απο cheatbooks εκτος απο Cisco Testkings τι αλλα κυκλοφορουν;

Με την ακαδημια ΙCTC εχουμε κανενα feedback;;

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω στην Ελληνοαμερικανικη το εκανα το ccna πριν απο 4 χρονια.

Αριστοι επαγγελματιες, ο καθηγητης διαθεσιμος να σου λυσει οποιαδηποτε απορια και αν θελεις κλεινεις ραντεβου να πας να "παιξεις" με τον εξοπλισμο εκτος διδακτικων ωρων.

Οντως τα χρηματα ειναι αρκετα, αν θυμαμαι καλα ειχα δωσει 3000€-3500€.

Οι ωρες ηταν 8 την εβδομαδα(Παρασκευη απογευμα και Σαββατο πρωι)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω εγω ετσι το εδωσα απλα σε αυτη την περιπτωση πρεπει να διαθεσεις αρκετο προσωπικο χρονο και το αποτελεσμα δεν ειναι σιγουρο μπορει να χρειαστει να δώσεις 2-3 φορες για να το πάρεις και αν θυμάμαι καλά είναι 260 η εξέταση άρα είναι μια η άλλη και σου μένει το υπόβαθρο σωστά δομημένο για να προχωρήσεις παρακάτω σε ccnp αν επιθυμείς.

Προσωπικό χρόνο θα βάλεις και στις 2 περιπτώσεις. Το ότι θα έχει κάποιον δάσκαλο να του τα λέει δε σημαίνει ότι θα ξανανοίγει τα βιβλία όταν ξαναπάει στο μάθημα.

Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί και τα λεφτά λίγα, προτείνω να ξεκινήσει διάβασμα από μόνος του με βοήθεια από εσένα και το google όπου κολλάει. Αν δει ότι δεν τραβάει ας πάει στο δάσκαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί ψάχνομαι γύρω στο φθινόπωρο, να κάνω CCNA.

Με ενδιαφέρει τα courses να είναι όσο πιο σύντομα σε συνολική διάρκεια ημερών (2-3 εβδομάδες 80-100 ώρες ή και παραπάνω αν χρειάζεται αρκεί να είναι μαζεμένα και όχι 8 ώρες την εβδομάδα για 12 χρόνια) και φυσικά την καλύτερη επιλογή.

Το κόστος δεν παίζει σημαντικό ρόλο, όσο το να μάθουμε 5 πράγματα σωστά (να ξεστραβωθούμε δηλαδή).

Επίσης δεν με νοιάζει αν θα είναι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και "bootcamps", 5 ημέρων από 8 ώρες κάθε μέρα.  Υπερκαλύπτουν την ύλη πολύ εύκολα του CCNA. Το μυστικό είναι να δώσεις αμέσως μετά για το certification όσο τα έχεις ακόμα φρέσκα. Για Αθήνα/Θεσσαλονική δε ξέρω ποιος τα κάνει αλλά εδώ υπάρχουν αρκετοί, κόστος περί τα 2-2.5κ κι άλλα 100κάτι νομιζω το exam.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά "διάβασα" με βιντεάκια που βρήκα. Είχα το δικό μου ρυθμό κ πιέστηκα όσο εγώ ήθελα. Μάλιστα όσες ώρες κι αν είναι, αν βάλεις στόχο να κάνεις χ ώρες βιντεάκια τη μέρα κ λίγο practice, νομίζω πως θα'σαι μια χαρά. Ειδικά αν πετύχεις καλό δάσκαλο στα βίντεο! :) Εμένα προσωπικά με χάλασε λίγο το ότι είχα βίντεο τα οποία δεν κάλυπταν τα πάντα και με το που τα τελείωσα, είδα πως πήγαιναν πακέτο με βιβλίο.. κάθε σειρά βίντεο σου προτείνει κ δικό της προσομοιωτή για να παίζεις στο pc με το hardware. Όλα πάνω κάτω είναι ίδια.

 

Επίσης, όποιος μπλεχτεί, προτείνω να μην πάει για ICND1 και μετά για ICND2. Είναι στην ουσία 2 τεστ για την ίδια ύλη, για όποιον θέλει να το πάει κομματιαστά. Αντί λοιπόν να δίνει δύο φορές και να'χει x2 ερωτήσεις και πρακτικά για την ίδια ύλη, καλύτερα μια φορά. Στην ουσία είναι όλη η ύλη σε 60 (π.χ.) ερωτήσεις και 2 πρακτικά. 200-120 από μένα κατευθείαν. Και να κοπείς, την επόμενη φορά πας πιο προετοιμασμένος κ πιο σίγουρος. Ούτε τα χιλιάρικα που ζητάνε, ούτε το διπλό παίδεμα.

Την πρώτη φορά που είδα ότι πρέπει να πάρω 800-830 στα 1000 για να περάσω, είχα...φρικάρει! :unsure:

:hehe:

 

υ.γ.: να προσθέσω κάτι ακόμα, επειδή είμαι τύπος που δε μπορεί την παπαγαλία, με το practice αρχίζεις κ θυμάσαι τις εντολές για τη κάθε ρύθμιση. Ακολουθούν ένα γενικό pattern και θέλει κ λίγο μυαλό. Από εκεί κ πέρα, όσο το παλέψει κάποιος μόνος, τόσο πιο εύκολα θα τις θυμάται.

Τέλος, προσοχή στο τι εντολές θα δέχονται τα μηχανήματα που θα εξεταστεί. Π.χ. κάποιες εντολές έχουν συντομεύσεις κ τα μηχανήματα στο τεστ θα τις θέλουν ολόκληρες. Προσοχή μη συνηθίσετε στις συντομεύσεις κ μετά στο τεστ τα βρείτε σκούρα.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.