Jump to content



Cisco CCNA - Routing and Switching Certification


narcomenos

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω που μπορώ να βρω λίγο υλικό για να αρχίσω να διαβάζω? και κάποιο προσωμιοτή ?

Σκεφτομαι να δώσω CCNA αλλά να ξεκινήσω απο μόνος μου και να δώ πως θα πάει, απλα θα χρειαστώ ενα μποσουλα .

Τα βιντεακια που κυκλοφορουν έξω αξίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Όπου βρεις υλικό, θα βρεις και πρόγραμμα για προσομοίωση. Διάβασε μόνος σου και μόνο μόνος σου. Είναι απίστευτο πέταμα χρημάτων να δώσεις 3000+€ για το ccna μόνο.

Βάλε πρόγραμμα και τσέκαρε και μια και δυο και τρεις διαφορετικές πηγές..

Τώρα το ψάξιμο είναι καθαρά "προσωπική" υπόθεση ;):rolleyes:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2016 at 11:47 AM, gaaragr said:

Καλημέρα παιδιά,

επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω που μπορώ να βρω λίγο υλικό για να αρχίσω να διαβάζω? και κάποιο προσωμιοτή ?

Σκεφτομαι να δώσω CCNA αλλά να ξεκινήσω απο μόνος μου και να δώ πως θα πάει, απλα θα χρειαστώ ενα μποσουλα .

Τα βιντεακια που κυκλοφορουν έξω αξίζουν?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί να μου πει κάποιος πότε χρησιμοποιούμε το "switchport trunk allowed vlan 1-99" και γιατί;

 

Πχ σε μια άσκηση χρησιμοποίησα τα παρακάτω (CCNA άσκηση) αλλά όχι για το CCNA.

Spoiler

S2(config)#interface fastEthernet 0/6

S2(config-if)#switchport mode access

S2(config-if)#switchport access vlan 30

S2(config-if)#interface fastEthernet 0/11

S2(config-if)#switchport mode access

S2(config-if)#switchport access vlan 10

S2(config-if)#interface fastEthernet 0/18

S2(config-if)#switchport mode access

S2(config-if)#switchport access vlan 20 

 

S1(config-if)#switchport mode trunk

S1(config-if)#switchport trunk native vlan 99  

S1(config-if)#interface FastEthernet 0/3

S1(config-if)#switchport mode trunk

S1(config-if)#switchport trunk native vlan 99  

Η εντολή που ρωτάω αντικαθιστά κάτι από τα παραπάνω; Σε τι χρησιμεύει; Απλά μας την πέταξαν έτσι ξερή και δε μπορώ να βγάλω άκρη.
Σε άσκηση που την δοκίμασα, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Τουλάχιστον τα πακέτα πάνε μόνο στα ίδια vlan, όπως και πριν. 

 

Βασικά κατάλαβα τι κάνει, αλλά αντικαθιστά πχ την switchport access vlan xx ; Που τη χρησιμοποιώ;

Link to comment
Share on other sites

On 10/06/2016 at 6:27 PM, UltraB said:

Μπορεί να μου πει κάποιος πότε χρησιμοποιούμε το "switchport trunk allowed vlan 1-99" και γιατί;

 

Πχ σε μια άσκηση χρησιμοποίησα τα παρακάτω (CCNA άσκηση) αλλά όχι για το CCNA.

  Hide contents

 

Η εντολή που ρωτάω αντικαθιστά κάτι από τα παραπάνω; Σε τι χρησιμεύει; Απλά μας την πέταξαν έτσι ξερή και δε μπορώ να βγάλω άκρη.
Σε άσκηση που την δοκίμασα, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Τουλάχιστον τα πακέτα πάνε μόνο στα ίδια vlan, όπως και πριν. 

Δεν φαίνεται το περιεχόμενο που χρησιμοποίησες στην άσκηση. Κατά τ' άλλα η εντολή επιτρέπει στη συγκεκριμένη πόρτα που παίζει trunk να περνάνε με tag τα vlans 1 έως 99.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trendy έγραψε:

Δεν φαίνεται το περιεχόμενο που χρησιμοποίησες στην άσκηση. Κατά τ' άλλα η εντολή επιτρέπει στη συγκεκριμένη πόρτα που παίζει trunk να περνάνε με tag τα vlans 1 έως 99.

Ναι, είχα αφήσει και άλλο post επειδή δε μπορούσα να το κάνω edit και κάποιος απ τους mod έσβησε το λάθος.

Βρήκα τι κάνει, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, UltraB said:

Ναι, είχα αφήσει και άλλο post επειδή δε μπορούσα να το κάνω edit και κάποιος απ τους mod έσβησε το λάθος.

Τον βρήκα και τον έδειρα. Τώρα φαίνεται το σωστό. :D

 

Μεταξύ μας, εσύ φταις που είχες κάνει report το λάθος μήνυμα, καλά σου έκανε ο "συνάδελφος"! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Τον βρήκα και τον έδειρα. Τώρα φαίνεται το σωστό. :D

 

Μεταξύ μας, εσύ φταις που είχες κάνει report το λάθος μήνυμα, καλά σου έκανε ο "συνάδελφος"! :p

 

Σοβαρά τώρα; Το δεύτερο είχα κάνει; Άμα είναι έτσι, δεκτό, αλλά νόμιζα ότι πρώτα έκανα την αναφορά και μετά ξαναπόσταρα :p

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανέρχομαι εδώ για κάτι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για το CCNA. 

Όπως ήταν αναμενόμενο, αφού άλλαξε έστω λίγο το ccna, βγήκαν και νέα videos γι'αυτό.

Χθες λοιπόν, κοιτούσα στο udemy και βρήκα τον Laz(aro) Diaz να έχει συνεργαστεί με το udemy και να έχει νέα σειρά από videos (200-125). Αυτός είναι ο κωδικός του νέου test.

128 videos, 17 ώρες διαλέξεων.

Πού θέλω να καταλήξω... όπως θα βλέπετε, κάνει 190$. Μπαίνω λοιπόν στο κανάλι του στο Youtube και πετυχαίνω αυτό:

 

Παίρνω λοιπόν τον κωδικό (BOSSDAY) και λέω ε δεν τον βάζεις...;;; Έπαιξε λοιπόν και η τιμή έπεσε στα 10$!!!!!

Το είπα σε ένα φιλαράκι που ψάχνεται και το τσίμπησε. Αν σας ενδιαφέρει, τρέξτε.. ισχύει ακόμα.. παρόλο που έλεγε μόνο για εκείνη την ημέρα.. επίσης δείτε αν παίζει και σε άλλες σειρές με videos του, όπως λέει... 

Το θεωρώ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία!

 

υ.γ.: προφανώς και δεν λέω ότι είναι αρκετό για να ετοιμαστεί κανείς να δώσει, μα είναι πολύ σημαντικό βοήθημα, ειδικά τώρα που άλλαξε λίγο το ccna

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και επίσημα το CCNA v3, πληρωμένο από την εταιρία που δουλεύω.

280 ώρες, δυο φορές την εβδομάδα από 4 ώρες για 4 μήνες. Το κόστος ως ι-

διώτης θα ήταν 2.500 Ευρώ σε αντίθεση με τα 1.750 Ευρώ που θα πληρώσει

(και θα πάρει πίσω) η εταιρία.

 

Το πρώτο part τελειώνει σε 1-2 μαθήματα και μέχρι στιγμής η μόνη διαφορά

με πριν από 16-17 χρόνια που το είχα ξανακάνει είναι το IPv6. Ακόμα και τα

άτομα στην τάξη χωρίς σχέση με το αντικείμενο, δεν αντιμετώπισαν κάποια

τρελή πρόκληση πέραν του ξεσκονίσματος των μαθηματικών (πρόσθεση,
αφαίρεση, δυνάμεις του 2, μετατροπές 10δικό/2αδικό/16αδικό).

 

Γενικότερα το σύστημα της Cisco είναι το εντελώς χαζό αμερικάνικο όπου θα

σε πάρει από το 0 και θα σε πάει βήμα βήμα με μασημένη τροφή μέχρι την

πιστοποίηση. Οι όποιες δυσκολίες -στο 1o part- είναι στην εξοικίωση με το

περιβάλλον που χτυπάς τις εντολές και στο πως προσεγγίζεις πραγματικά

σενάρια τύπου "έχουμε 3 κτήρια με τόσα τμήματα, τόσα PC. Κόψε μας τα

υποδύκτια".

 

Το μόνο αρνητικό στην όλη φάση είναι ότι ο εξομοιωτής για το CCNA (packet

tracer) έχει μόνο τα πράγματα που θα χρειαστείς για το CCNA με αποτέλεσμα

να υπάρχει περιορισμένος αριθμός μοντέλων hardware και πολλές εντολές

να μην δουλεύουν διότι είναι "εκτός της ύλης του CCNA".... Κάποιος που θέλει

κάτι ολοκληρωμένο θα πρέπει να ψάξει αλλού.

 

Κάτι τελευταίο. Το CCNA R&S δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για τα υπόλοιπα CCNA

κομμάτια. Κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με Data Center ή με VoIP (Collaboration),

δεν χρειάζεται την παραπάνω πιστοποίηση (ως χαρτί). Κάποιος που θέλει wireless ή

firewalls μπορεί απλά να δώσει τη CCENT ως προαπαιτούμενο (πολύ λιγότερες ώρες

και χρήμα).

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@Eaglos

@trendy

@narcomenos

@DJD

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί την τελευταία φορά που ψάχτηκα, είχαμε δίδυμα που περιμέναμε οπότε δεν έκανα τίποτα. Τώρα όμως υπάρχει η δυνατότητα.

Θέλω αν είναι εφικτό πληροφορίες από τις εταιρείες που πήγατε και κάνατε τα μαθήματα (New Horizons, TheKnowledgeAcademy, Αμερικάνικη ένωση, ICTC).

Όποιος γνωρίζει σχετικά πληφοροφίες θα ήμουν υπόχρεος.

Δεν έχω επαφή με Cisco, αλλά από δίκτυα κάτι λίγα σκαμπάζω.

Το κόστος δεν είναι θέμα γιατί με στέλνει η εταιρεία αρκεί να μας μείνουν 2-3 πράγματα που θα μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε.

Για το αν θα πάρω το certification ή όχι, και αυτό δεν με καίει πολύ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ικανοποιημένος από τη New Horizons, είχαμε καλό δάσκαλο, αλλά απ' όσο γνωρίζω δε δουλεύει πλέον στην Ελλάδα. Πάνε και 10 χρόνια από τότε οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα πια η σχολή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομική κρίση και μαλ@κίες.

3 email έχω στείλει σε εταιρείες πως θέλω να παρακολουθήσω τα σεμινάρια και εδώ και μία εβδομάδα δεν έχω λάβει απάντηση από κανέναν.

Μάλλον τα 2 και 3 χιλιάρικα που ζητάνε για 2 εβδομάδες, δεν θα κάνουν απόσβεση του χρόνου τους αν προστεθεί και ένα email.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις 3 χιλιάρικα για 2 εβδομάδες. Καλύτερα να κάνεις ένα academy course σαν της ελληνοαμερικανικής ένωσης. Θα σου πάρει περισσότερο χρόνο για τα μαθήματα αλλά αφού έχεις την όρεξη και τη θέληση να πληρώσεις, κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή. Διάλεξε και ένα τμήμα Δευτέρα & Τετάρτη έτσι ώστε να έχεις το χρόνο από Πέμπτη έως Κυριακή να διαβάσεις και τις όποιες απορίες σου να τις λύσεις με τον καθηγητή τη Δευτέρα. Καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Τότε οργανώσου και διάβασε μόνος και φάε τα 3 χιλιάρικα σε σουβλάκια, πίτσες και κανένα ταξιδάκι αναψυχής. Σε 2 βδομάδες δεν βγαίνει εκτός και αν σε προετοιμάζουν μόνο για να δώσεις και να πάρεις το certification. Το θέμα όμως είναι να το κατέχεις όχι να περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα τα ήθελα τα 3 χιλιάρικα να τα φάω σε σουβλάκια και διακοπές αλλά δεν εγκρίνει το budget η εταιρεία.

Οπότε θα προτιμούσα να τα δώσω για το CCNA.

Αυτό ρώτησα πιο πριν. Ψάχνω κάτι ώστε να μάθω και δύο-τρία πράγματα. Ο χρόνος όμως δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 3 εβδομάδες (και πάλι πολλές λέω).

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.