Jump to content



Αγορά Poweline ή άλλος τρόπος;


tragikos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Σήμερα είχαμε μία διακοπή ρεύματος και από τότε το powerline συμπεριφέρεται αλλόκοτα. Πλέον από τις 4 πρίζες όπου συγχρόνιζαν οι 3, μόνο η μία συγχρονίζει (αυτή με την μεγαλύτερη ταχύτητα προηγουμένος, στην οποία ήταν συνδεμένο το ζεύγος). Ακόμα και αυτή η μία όμως φαίνεται να συγχρονίζει για ελάχιστο μόνο και αυτό όχι πάντα...

 

Τι να έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχα αφήσει τις συσκευές να κάνουν μόνες τους pair. Αυτή τη φορά έκανα το εξής που απ' ότι φαίνεται βοήθησε απίστευτα:

 

Έκανα pair "manually" πατώντας με τη σειρά το πλήκτρο "pair" (όπως γράφει στις οδηγίες duh!) πρώτα στον "δέκτη" και μετά στον "πομπό"

 

Το αποτέλεσμα;

 

4022849755.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σε μερικα σπίτια που εχω βάλει , κόβει αρκετή ταχυτητα και προσθετει ping ,τελικα ειναι για έσχατη ανάγκη που δε γίνεται να παει καλωδιο .

Μιλάω βέβαια για κάπως οικονομικά powerline ,και σε καμία περιπτωση για κορυφαία,αλλα πήγαιναν χειρότερα απο wifi με καλο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το σύστηνες γενικότερα το powerline από δική σου εμπειρία;

Ναι όταν το wifi δεν πιάνει και δεν έχεις επιλογή για απευθείας καλώδιο, τότε είναι μόνόδρομος. Ακόμα και λίγο όμως να πιάνει το wifi πχ γιατί έχεις χοντρούς τοίχους, τότε το το powerline μπορεί να έχει πολύ καλύτερη απόδοση. Ή επίσης αν έχεις συσκευές με ethernet και όχι wifi, τότε επίσης μπορεί να κάνεις δουλειά.

 

Εμένα με έσωσε πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.