Jump to content



ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ σχεδιασμένοι να χαλάνε.


manos_ir

Recommended Posts

το γεγονος οτι αρκετοι εκτυπωτες δεν εκτυπωνουν ασπρωμαυρα αν εχει τελειωσει καποιο απο το εγχρωμα μελανια φανερωνει την φιλοσοφια των εταιριων.

Εχεις εναν εκτυπωτη μελανης, οριζεις να εκτυπωνεις μονο ασπρομαυρα και βλεπεις τα εγχρωμα μελανια να τελειωνουν πριν απο το μαυρο μονο και μονο απο τους καθαρισμους των κεφαλων. Οι κεφαλες παραταυτα μετα απο καποιο χρονο βουλωνουν λες και περναγε τσιμεντο απο μεσα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το γεγονος οτι αρκετοι εκτυπωτες δεν εκτυπωνουν ασπρωμαυρα αν εχει τελειωσει καποιο απο το εγχρωμα μελανια φανερωνει την φιλοσοφια των εταιριων.

Εχεις εναν εκτυπωτη μελανης, οριζεις να εκτυπωνεις μονο ασπρομαυρα και βλεπεις τα εγχρωμα μελανια να τελειωνουν πριν απο το μαυρο μονο και μονο απο τους καθαρισμους των κεφαλων. Οι κεφαλες παραταυτα μετα απο καποιο χρονο βουλωνουν λες και περναγε τσιμεντο απο μεσα τους.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αλλά 99%, στους εκτυπωτές που έχουν μια τρίχρωμη και μια μαύρη μελάνη καθώς και στους εκτυπωτές που έχουν 4 χρώματα (cyan,magenta,yellow,black) το μαύρο cartrige χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας δηλαδή σε φωτογραφίες.

Στην περίπτωση που τυπώσεις draft απλό κείμενο, γίνεται συνδυασμός των cyan,magenta και yellow για να βγεί το μαύρο και οι διαβαθμίσεις του και δεν χρησιμοποιείται το μαύρο cartrige.

Στους εκτυπωτές όμως με 5 μελάνια υπάρχουν τα εξής χρώματα: cyan,magenta,yellow,black και black pigment με το black pigment συνήθως να έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα από το black το οποίο χρησιμοποιείται όπως και παραπάνω αποκλειστικά και μόνο για φωτογραφικές εκτπώσεις και το pigment πλέον χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για draft εκτυπώσεις όπως πχ ένα απλό κείμενο.

Στο λέω αυτό γιατί και παλιό εκτυπωτή είχα με μια τρίχρωμη και ένα black cartrige όπου όταν εκτύπωνα απλό κείμενο μου "έτρωγε" την τρίχρωμη μελάνη αντί της μαύρης, αλλά και επειδή έχω πλεόν εδώ και 3 χρόνια έναν με 5 μελάνια όπου όταν τυπώνω απλό κείμενο μου καταναλώνει ΜΟΝΟ από το black pigment.

Link to comment
Share on other sites

tarantules δεν το γνωριζα αυτο.

αλλα παλι το γεγονος δεν αλλαζει. Σε εναν εκτυπωτη μελανης που εκτυπωνει αποκλειστικα και μονο ασπρομαυρο κειμενο σε draft ποιοτητα (για οικονομια) θα επρεπε να μην υπαρχει προβλημα με την εκτυπωση οταν τελειωνει το μελανι του χρωματος που δεν χρειαζεται (ειτε αυτο ειναι το μαυρο ειτε ειναι το εγχρωμο)

ειναι σαν καθε φορα που βαζεις κετσαπ στο φαι να τελειωνει και η μαγιονεζα... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και έχεις δίκιο.Απλά, εαν δεν κάνω λάθος οι σημερινοί inkjet εκτυπωτές στην πλειοψηφία τους έχουν 2 ειδών μαύρα.Το φωτογραφικό και το pigment.

Το φαινόμενο που περγράφεις ήταν πιο συχνό στο παρελθόν.

Τι να πω εγώ που έναν παλιό HP που είχα, είχε μια τρίχρωμη και μια μαύρη.

Την τρίχρωμη λοιπόν, εαν άδειαζε το ένα από τα 3 χρώματα, την πέταγες ολόκληρη αναγκαστικά,ακόμα και αν τα άλλα χρώματα ήταν γεμάτα.

Αργότερα άρχισαν να βγάζουν τα χρώματα σε ξεχωριστά cartriges.Μέχρι τότε δεν υπήρχαν εκτός από κάποιους πανάκριβους φωτογραφικούς εκτυπωτές που φυσικά ήταν για επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Και σε epson: How do I select the 'Black Ink Only' or 'Grayscale' print mode?

Temporarily Printing with Black Ink When Color Ink Cartridges are Expended

δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα όταν με 10Ε αγοράζω 100ml μελάνι (~15 cartridges)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα πριν λίγο και το δικό μου manual από τον canon ip4600 που έχω και λέει τα παρακάτω:

-Does black-and-white printing use color ink?

-The use of each ink varies depending on the color of image to be printed or the contents of documet.

Two kinds of black ink (PGBK and BK) are used automatically depending on the media type to print or on the settings of the printer driver.

PGBK is used mainly for printing text-based documents and BK is used mainly for printing photos,illustration,etc.

Black-and-white printing may also use ink other than black ink.

So,color ink is consumed even when printing in black-and-white.

Δηλαδή, με λίγα λόγια αναφέρει οτι η επιλογή του εαν θα χρησιμοποιήσει το pigment μελάνι (PGBK) ή το φωτογραφικό (ΒΚ) εξαρτάται από το τι θα εκτυπώσεις (απλό κείμενο,φωτογραφία,κλπ) ή από τις ρυθμίσεις εκτύπωσης και γίνεται αυτόματα.

Για εκτύπωση απλού κειμένου χρησιμοποιείται ΚΥΡΙΩΣ το pigment, ενώ για φωτογραφίες ΚΥΡΙΩΣ το BK.

Στο τέλος λέει ξεκάθαρα όμως οτι ακόμα και σε ασπρόμαυρες εκτυπώσεις ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιηθούν άλλα μελάνια εκτός των μαύρων.Δηλαδή ακόμα και των έγχρωμων.

Link to comment
Share on other sites

To δικο σου κειμενο ειναι ιδιο με αυτα που περιγραφει ο παραπανω οδηγος.

Αν βαλεις grayscale και τυπωσεις σε απλο χαρτι (μεασ απο ρυθμισεις) και ζωγραφια τυπωνεις αποκλειστικα και μονο απο το p5bgk (αρκει να μη πεσεις σε εξαιρεσεις)...

Το εχω κανει για ανηψια (ηθελε ενδεικτικα ,μια φωτογραφια στο κειμενο).

Link to comment
Share on other sites

To δικο σου κειμενο ειναι ιδιο με αυτα που περιγραφει ο παραπανω οδηγος.

Αν βαλεις grayscale και τυπωσεις σε απλο χαρτι (μεασ απο ρυθμισεις) και ζωγραφια τυπωνεις αποκλειστικα και μονο απο το p5bgk (αρκει να μη πεσεις σε εξαιρεσεις)...

Το εχω κανει για ανηψια (ηθελε ενδεικτικα ,μια φωτογραφια στο κειμενο).

Θα το έχω υπόψη μου αν και πλέον με το κιτ που έχω , βολεύτηκα για αρκετές εκτυπώσεις.

Εαν έχουμε παρόμοιο εκτυπωτή και ενδιαφέρεσαι, μπορείς να το κάνεις κι εσύ.Το κιτ το είχα πάρει από Αγγλία από εδώ.Τότε που το πήρα δεν είχαν βγει ακόμα τα CISS συστήματα.

Τύπωνα αρκετά βιβλία σε pdf κάποια περίοδο και γι αυτό πήρα το κιτ αλλά πλέον τα διαβάζω σε κινητό και σταμάτησα τις πολλές εκτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγόρασα από το ebay ένα external waste ink tank που είχε μαζί και το πρόγραμμα για το reset.

To προγραμμα reset που αναφερεις,ειναι "πατεντα"προγραμμα hacking...?

Το λεω διοτι σημερα ,το photosmart μου,πεταξε μηνυμα και αρνητε πεισματικα να λειτουργησει.Υποπτευομαι την απατη των εταιριων.

Μεχρι και απο καποιο "κρυφο"μενου της συσκευης που πατησα "full reset"αποτελεσμα δεν ειδα.

Εχω την αμιδρη εντυπωση οτι πρεπει να κανω οτι εκανε ο markous στο ντοκυμαντερ ,ειναι αυτο λοιπον το προγραμμα που δινουν μαζι με το external waste ink tank??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εκτυπωτής CANON pιxma MP540 αγοράστηκε από e-shop to 2008 229ευρώ . και μου έβγαλε πρόβλημα πρίν 2 εβδομάδες και μετά από χρόνια άριστης λειτουργίας τους κωδικούς σφαλμάτων 6C10, B200 έκανα ότι γινόταν από οδηγίες youtube μόνος μου, καμία αλλαγή και κανένα αποτέλεσμα επιδιόρθωσης και πήγα να το κοιτάξουν και μου είπαν πρόβλημα κεφαλής εκτύπωσης και για να το φτιάξουν λένε έχει 80-120 ευρώ και μάλλον δεν συμφέρει να φτιαχτεί. και μου έμειναν και ολοκαίνουργια 2 μελάνια ασπρόμαυρα 1 για φωτοτυπίες και 1 ΒΚ για εκτυπώσεις από υπολογιστή :( τα 3 έγχρωμα είναι σχεδόν άδεια. πάντως ακριβούτσικα ήταν τα μελάνια του,πλήρωνα για τα 5 μελάνια σχεδόν 60 ευρώ.

Τώρα Ψάχνω κανέναν καλό που να βγάζει Φωτοτυπίες,σάρωση εγγράφων,εκτύπωση φωτογραφιών καλής ποιότητας τουλάχιστον σαν των φωτογραφείων με το κατάλληλο χαρτί πάντα, και αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Δεν περιμένω ακριβό εκτυπωτή περίπου 80-100 ευρώ max?

Έγινε επεξεργασία από Cardesign
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7583]tarantules[/MENTION]

μπραβο ρε μαν! μας ειχε πει ο καθηγητης ηλεκτρονικων για αυτην την συνωμοσια αλλα ποτε δεν μπηκα στον κοπο να ψαξω το βιντεο!

δε νομιζω οτι χρειαζετε πολυ αντιληψη για να παρει χαμπαρι κανεις οτι οπιος γνωριζει πως να φτιαξει ενα πραγμα :innocent: ξερει κ πως να το χαλασει.. :banging:
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι ρε παιδιά αν βγάζανε προϊόντα που δεν χαλούσαν οι εταιρείες θα χρεοκοπούσαν.

Δείτε πως λειτουργεί το σύστημα.

Υ.Γ. μου θύμισε μια ταινία το

όσοι την έχετε δει ξέρετε γιατί

όσοι έχετε epson εδώ θα βρείτε την εφαρμογή για να κάνετε reset τον μετρητή

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...η ποιοτητα ΔΕΝ συγκρινεται σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση με τα Original μελανια ..

 

Μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά γι' αυτό.

Μάζεψε μερικά άδεια και να σου στείλω διεύθυνση στο Περιστέρι να κάνεις μια δοκιμή μόνος σου, αρκη να σου τα γεμειζουν ομως τα σηγκερκιμενα που θες.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια που παιδευόμουνα και εγώ η λύση είναι απολύτως μία και εύγε στην Xerox που το υλοποίησε.

 

Βέβαια δεν απευθύνεται στον καθένα λόγω κόστους αλλά αν σκεφτείτε ότι είναι μια λύση που μπορείς να την κρατήσεις και 15-20 χρόνια τότε

ο καθένας μπορεί να μπει σε σκέψεις.

 

Αγοράζεις ένα μηχάνημα Xerox με σύμβαση αναλωσίμων μίνιμουμ κόστος 600 - 1000€.

 

Η σύμβαση που υπογράφεις δεν έχει όριο ετών το μηχάνημα έχει εγγύηση εφ'όρου ζωής (απίθανο!!) και πληρώνεις μόνο τις σελίδες

που τυπώσεις (ότι θα έδινες για αναλώσιμα) και αυτό σε τιμές 50-60% χαμηλότερες από ότι να αγόραζες γνήσια μελάνια,

 

ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΩΘΗΚΑ οταν ανακάλυψα το τρόπο αυτό, αγόρασα έναν εκτυπωτάκο 600€ και έκτοτε πλήρωσα για 10.000 σελίδες 

οι περισσότερες έγχρωμες κάπου 123€ σε διάστημα 16-18 μηνών.

 

Κάντε το και θα σωθείτε....έδωσα και σε πελάτη μου δικηγόρο την σύμβαση που υπογράφεις και όντως με διαβεβαίωσε ότι σε εξασφαλίζει

για πολλά χρόνια χωρίς όριο.

 

Εννοείται ότι όσο πιο ακριβό το μηχάνημα πιο χαμηλά τα κόστη εκτύπωσης που θα πληρώνεις άλλα η εφ'ορου ζωής εγγύηση ισχύει

για όλα τα μηχανήματα και στα φθηνά πληρώνεις έξτρα ένα πολύ μικρό ποσό ετησίως (50€)

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η 3η φορά που χαλάει το πολυμηχάνημά μου...

Όχι αυτό της υπογραφής... Αυτό, μαντέψτε, έχει χαλάσει καιρό...

Μιλάω για το EPSON WF-2540.

Φυσικά τώρα είμαι εκτός εγγύησης...

Αναβοσβήνουν τα Power-WiFi & ADF... Όπως και τις δύο προηγούμενες φορές...

Γνωρίζουμε αν γίνεται επισκευή, και που, εκτός εγγύησης;

Στην ACTIVE δεν λέει χωρίς εγγύηση ~50 ευρώ μου είχαν πει...

Αν δεν βρω λύση μάλλον πάω για το HP Deskjet 2645 Inkjet...

Δύο EPSON χαλασμένα σε περίπου 3 χρόνια δεν μου επιτρέπουν να πάω πάλι στην ίδια εταιρία, όσο και να μου άρεσαν όσο λειτουργούσαν...

Πάνω από 70 ευρώ δεν ξαναδίνω αφού ξέρω πως κάθε 13 μήνες θα παίρνω καινούργιο...

 

υγ. Οικιακή χρήση, λίγες εκτυπώσεις από Office, από Internet, σχολικές εργασίες, καμιά φωτό της στιγμής, κανένα fax αραιά και που κτλ...

Έγινε επεξεργασία από TZANNSPY
Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα ΔΕΝ συγκρινεται σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση με τα Original μελανια και original χαρτι (που ναι το κοστος ειναι 10πλασιο)
δεν εχεις καθολου δικιο σε αυτο τη ποιοτητα μπορει να τη φτασουν το προβλημα ειναι οτι αν χρησιμοποιησει καπιος συμβατα μελανια αν πεσει στη περιπτωση υπαρχει κινδυνος βλαβης εκτος του οτι οι εταιριες ΔΕΝ καλυπτουν βλαβες που εχουν σχεση με συμβατα μελανια για μενα δεν αξιζει το κοπο να ρισκαρω ενα ακριβο μηχανημα για να γλιτωσω 4 ευρω αν ειναι φτηνο κ το αγορασα κοψοχρονια ενταξει

 

σαφως υπαρχουν κ μαπα ανακυκλωμενα μελανια που δε βγαζουν μελανι (το χω δει κ αυτο)

 

οι ιδιες οι φωτογραφιες αν τις αφησεις κρεμασμενες σε καδρακι και την χτυπαει φως της ημερας (ουτε καν ηλιος) το χρωμα magenta παυει να υπαρχει
ε ενοειται οτι οι εκτιπωσεις δεν ειναι καταληλες για ηλιοθεραπεια εδω βλεπουμε καμια φορα ακομα κ επαγγελματικες εκτυπωσεις σε επιγραφες να εχουν ξεθωριασει ειδικα αν ειναι κ παλιες 

 

τωρα αν θελει καπιος ποιοτητα σε εκτυπωση σαφως ο εκτυπωτης πρεπει να διαθετει αρκετα μελανια για αυτο αν διαθετει με ενα απλο φωτογραφικο χαρτι (ακομα κ οτι χαρτι να ναι) μπορεις να βγαλεις καλες εκτυπωσεις με 4 μελανια πχ τι μπορει να περιμενει κανεις? μια απλη εκτυπωση. με 8 μελανια οτι χαρτι κ να χρησιμοποιησεις αρκει να ειναι φωτογραφικο η εκτυπωση ειναι η ιδια κ δε χρειαζεσε καν τα πολυ ακριβοτερα χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.