Jump to content



ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ σχεδιασμένοι να χαλάνε.


manos_ir

Recommended Posts

ένα ενδιαφέρων βίντεο που αλίευσα στο facebook ...

εξηγεί πως οι εκτυπωτές κατασκευάζονται , για να πάψουν να λειτουργούν , ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα...

https://www.facebook.com/video.php?v=717806618291409

δυστυχώς μόνο με fb μπορείτε να το δείτε, αν ξέρει κανείς άλλη πηγή του , ας την παραθέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είναι απόσπασμα από το πολύ γνωστό ντοκυμανταίρ The light bulb conspiracy του 2010.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1LPKhH-LrWI]link[/ame]

Δείτε το ολόκληρο με ελληνικούς υπότιτλους.

Θα αλλάξετε κυριολεκτικά άποψη για το τι συμβαίνει γύρω μας εν αγνοία μας...

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια πιστεύω εγώ ότι είναι κάπου στη μέση.

Δλδ από τη μία πιστεύουμε ότι αγοράσαμε ένα προιόν με 50-100€ και θα μας κρατήσει για 20 χρόνια αλλά από την άλλη και οι κατασκευαστές, επίτηδες δε σου λένε το όριο ζωής και καθιστούν την επισκευή ασύμφορη.

Από προσωπική εμπειρία, (εκτυπωτής epson με CISS) είδα ότι το πρόβλημα λύνεται αν κάνεις 2 πράγματα (ΚΑΙ TA ΔΥΟ.

1 - αυτό που λέει το βίντεο (του fb), δλδ με ένα πρόγραμμα να κάνεις reset τον counter του εκτυπωτή

2 - και ποιό σημαντικό ίσως, την manual πατέντα, τοποθέτηση στο waste ink tank του εκτυπωτή μιάς εξωτερικής δεξαμενής αποθήκευσης του εν λόγω ''άχρηστου μελανιού'' βγάζοντας μάλιστα το σφουγγαράκι κατά προτίμηση.

Μετά την αχρήστευση του πρώτου εκτυπωτή (αν την πάθεις μαθαίνεις μετά) επειδή είχε chip στο σφουγγαράκι και μόλις γέμισε υγρασία-μελάνι δεν έκανε ούτε reset ούτε τπτ πήρα έναν με ίδια μελάνια για να μου μείνει το CISS και αγόρασα από το ebay ένα external waste ink tank που είχε μαζί και το πρόγραμμα για το reset.

Ανα εξάμηνο κάνω reset το counter και το μελάνι που μαζεύω από τη δεξαμενούλα, το χρησιμοποιώ για μαύρο σε αναλογία 1/3 με κανονικό μαύρο. η οικονομία είναι απίστευτη.

Ενδεικτικά η όλη πατέντα μου στοίχισε

70€ το CISS με 6*100ml χρώμα

90€ άλλα 6*500ml χρώμα (βρίσκεις και λιγότερο αλλά με αμφιβόλου ποιοτητας χρώμα)

25€ το tank με το software

σύνολο 185€, όταν τα αυθεντικά κάνουν 65€ η εξάδα και κάθε μελανοδοχείο έχει 13ml χρώμα.

Αν θυμάμαι καλά όταν τα είχα υπολογίσει για το ίδιο μελάνι σε ποσότητα -σε αυθεντικό πάντα- θα έδινα πάνω από 2000€

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι οτι ο μέσος χρήστης ούτε μπορεί αλλά και ούτε είναι υποχρεωμένος να ξέρει όλες αυτές τις πατέντες για να μπορέσει να κρατήσει τον εκτυπωτή του ένα ΕΥΛΟΓΟ χρονικό διάστημα πχ 4-5 χρόνια και όχι 20 όπως αναφέρεις...

Κι εγώ στο δικό μου εκτυπωτή έχω εδώ και 2 χρόνια πάρει ένα κιτ αντίστοιχο με το CISS το δικό σου που μου στοίχησε 65 ευρώ και είχε ποσότητα μελανιών που εαν την αγόραζα σε γνήσια cartriges έπρεπε να είχα δώσει 5(μελάνια) x 10 (100ml το μπουκάλι) x 10€ (το κάθε cartrige)= 500€.

Ο μέσος χρήστης δεν τα γνωρίζει αυτά και ούτε θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ιn the meantime έχω canon i550 i560 απ το 2004 με ΟΕΜ μελάνια απο ebay και συνεχίζει να εκτυπώνει.

Τυπώνω 2-3k το χρόνο. Και ένα μήνα να μη τυπώσω,(πχ μετα απο διακοπές) απλα ανοιγει και τυπώνει χωρίς θέμα σε στεγνωμα μελανης σε κεφαλή κλπ.

Μην αγοράζετε σαπιοΕπσον/ΗΡ/Λεξμαρκ.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Εκτυπωτής hp 930c αγορασμένος 75.000 δραχμές γύρω στο 2000 δουλεύει ακόμα χωρίς κανένα κουσούρι και χωρίς να έχει κάνει κιχ. δεν θα είχα την απαίτηση για το ίδιο από έναν που κοστίχει 75 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τηλεοράσεις κτλ το πιστεύω.

Για τους εκτυπωτές, όχι ιδιαίτερα. Αφού τα $ τα βγάζουν από τα μελάνια, δεν έχουν κέρδος ιδιαίτερο στους εκτυπωτές αυτούς καθαυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο μπορεί να έπαθα κι εγώ με έναν epson rx585 που είχα αγοράσει ακριβά πριν χρόνια, και τον έχω τώρα και κάθεται 2 έτη. Χωρίς πολλή χρήση, κάποια στιγμή αποφάσισε να μη διαβάζει ποτέ τη μαύρη μελάνη (η επαφή γίνεται με μικρό τσιπ). Κάτι μου λέει κι αυτά επίτηδες θα τα έχουν έτσι ελατωματικά. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια πιστεύω εγώ ότι είναι κάπου στη μέση.

Δλδ από τη μία πιστεύουμε ότι αγοράσαμε ένα προιόν με 50-100€ και θα μας κρατήσει για 20 χρόνια αλλά από την άλλη και οι κατασκευαστές, επίτηδες δε σου λένε το όριο ζωής και καθιστούν την επισκευή ασύμφορη.

Από προσωπική εμπειρία, (εκτυπωτής epson με CISS) είδα ότι το πρόβλημα λύνεται αν κάνεις 2 πράγματα (ΚΑΙ TA ΔΥΟ.

1 - αυτό που λέει το βίντεο (του fb), δλδ με ένα πρόγραμμα να κάνεις reset τον counter του εκτυπωτή

2 - και ποιό σημαντικό ίσως, την manual πατέντα, τοποθέτηση στο waste ink tank του εκτυπωτή μιάς εξωτερικής δεξαμενής αποθήκευσης του εν λόγω ''άχρηστου μελανιού'' βγάζοντας μάλιστα το σφουγγαράκι κατά προτίμηση.

Μετά την αχρήστευση του πρώτου εκτυπωτή (αν την πάθεις μαθαίνεις μετά) επειδή είχε chip στο σφουγγαράκι και μόλις γέμισε υγρασία-μελάνι δεν έκανε ούτε reset ούτε τπτ πήρα έναν με ίδια μελάνια για να μου μείνει το CISS και αγόρασα από το ebay ένα external waste ink tank που είχε μαζί και το πρόγραμμα για το reset.

Ανα εξάμηνο κάνω reset το counter και το μελάνι που μαζεύω από τη δεξαμενούλα, το χρησιμοποιώ για μαύρο σε αναλογία 1/3 με κανονικό μαύρο. η οικονομία είναι απίστευτη.

Ενδεικτικά η όλη πατέντα μου στοίχισε

70€ το CISS με 6*100ml χρώμα

90€ άλλα 6*500ml χρώμα (βρίσκεις και λιγότερο αλλά με αμφιβόλου ποιοτητας χρώμα)

25€ το tank με το software

σύνολο 185€, όταν τα αυθεντικά κάνουν 65€ η εξάδα και κάθε μελανοδοχείο έχει 13ml χρώμα.

Αν θυμάμαι καλά όταν τα είχα υπολογίσει για το ίδιο μελάνι σε ποσότητα -σε αυθεντικό πάντα- θα έδινα πάνω από 2000€

δεν ειναι παντα νουμερα ομως..

σωστοι υπολογισμοι , μεγαλο κερδος δε το συζητω..

ΑΛΛΑ

η ποιοτητα ΔΕΝ συγκρινεται σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση με τα Original μελανια και original χαρτι (που ναι το κοστος ειναι 10πλασιο)

επισης σε βαθος χρονου οι ιδιες οι φωτογραφιες αν τις αφησεις κρεμασμενες σε καδρακι και την χτυπαει φως της ημερας (ουτε καν ηλιος) το χρωμα magenta παυει να υπαρχει.

Μετα λοιπον απο πεταμα ενος epson PX700W και με απειρες δοκιμες απο ολο το ebay με ολα τα μελανια , δοχεια και πολλες δοκιμες χαρτιων , κατεληξα να παιρνω καινουργιο εκτυπωτη PX730WD , Original μελανια και Original χαρτια.

δλδ με μια λεξη:

ΗΣΥΧΑΣΑ

αρνουμαι σαν ανθρωπος να αφιερωνω 2 μερες πεζοπορια/βολτες/ακροβατικα για 2-3 φωτογραφιες που θα βγαλω , αλλες 2 ωρες επξεργασια η καθε μια και να τσιγκουνευτω το χαρτι+μελανι οταν το τελικο αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο απο αυτο που εχω τραβηξει.

Ναι αν θες να εκτυπωσεις ολο το in.gr επι 50φορες εγχρωμο , θα ειχα και εγω τετοιο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Για εκτύπωση φωτογραφιών που θα κορνιζαριστούν/μπουν σε αλμπουμ, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι η εκτύπωση σε επαγγελματικό μηχάνημα. φωτογράφος στο Άργος μου χρεώνει 30 λεπτά την φωτογραφία εκτυπωμένη στην Αθήνα στο μηχάνημα που τυπωνει τις φωτογραφίες για τα άλμπουμ γάμων και βαπτίσεων που φτιάχνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] δεν το έψαξες καλά. Υπάρχουν pigment μελάνια για epson + ciss που είναι και καλύτερα σε ποιότητα και αντοχή από τα original epson και το ίδιο ακριβά ή (ανάλογα την ποσότητα που θα αγοράσεις) οριακά πιο φτηνά. το ίδιο για τα χαρτιά αν και εκεί βρίσκεις αρκετά φτηνότερα και πολύ καλύτερα. Αυτό όσο αναφορά την φωτογραφία που σε ενδιαφέρει.

Δοκίμασα ciss και απογοητεύτηκα διότι δεν ήταν η κατάλληλη λύση για μένα, για να δουλεύει σωστά θέλει αρκετό όγκο εκτυπώσεων και καθημερινά. Έτσι η λύση των επαναγεμιζόμενων cartridges + καλό μελάνι (μαυρο pigment, τα έγχρωμα dye) για γέμισμα, για μένα δουλεύει άψογα. Το κόστος λιγότερο από 3 set original και με μελάνι για να αντέξει όσο 15 sets. Δεν τυπώνω φωτογραφίες συνήθως.

Υ.Γ. υπάρχουν ειδικά σπρέι για "σταθεροποίηση" των χρωμάτων στις φωτο, ίσως θα έπρεπε να το κοιτάξεις και αυτό γιατί ακόμα και τα original μελάνια ξεθωριάζουν αλλά αυτό γίνεται με πιο βραδύ ρυθμό.

δες Epson

Epson

χυμα μελάνια epson Epson

Link to comment
Share on other sites

ναι αγαπη , συμφωνω σε ολα αυτα που λες , αλλα μιλαω για τις περιπτωσεις να γλυτωσεις το 1/10 των χρηματων.

Το αν υπαρχουν καλυτερες λυσεις στα ιδια λεφτα οχι δε το εψαξα για τον λογο οτι δεν γνωριζα.Εχω ως δεδομενο οτι το "καλυτερο" ειναι αυτο που προσφερει εξαρχης το προιον.

τα μελανια refil / ebay ειναι για πεταμα.εκτος απο ειδικες περιπτωσεις που αναφερθηκα παραπανω.

Τα σπρευ τα γνωριζω.Αν και δεν εχω δει αλλοιωση 2 χρονια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ισχυουν μονο για Epson? Για HP 57 υπαρχει κατι αντιστοιχο?

Refill instructions for the HP57 Color Ink Cartridge

αντέχουν 2-3 γεμισματα/cartridge νομίζω γιατί έχουν και την κεφαλή επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να έρθω και λίγο στο θέμα του thread, και ο δικός μου εκτυπωτής έβγαλε πρόβλημα. Έψαξα και είδα ότι πολλοί έχουν το ίδιο θέμα, με διάφορες προτεινόμενες λύσεις από τις οποίες καμία δε δούλεψε. Το πρόβλημα ήταν ακριβώς αυτό

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sySYyiEOWdw]HP PSC 2410 Photosmart all-in-one probleem. - YouTube[/ame]

Διάβασα ότι θέλει καθάρισμα το τζάμι και το scanner γιατί λόγω της βρωμιάς δε μπορεί να προσδιορίσει τη θέση του και γι' αυτό χτυπάει. Παίζει τόσα χρόνια να μην το είχα χρησιμοποιήσει ούτε 20 φορές βέβαια.. Δεν ξέρω αν ήταν intentional ή όχι να γίνει αυτό κάποια στιγμή, αλλά χαίρομαι που το έφτιαξα και ας μου έσπασε τα νεύρα το άνοιγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι μπλόκαρε και ο παλιός μου canon ip4200. 5 χρονια λειτουργίας η 20.000 σελίδες περίπου.

Refill instructions for the HP57 Color Ink Cartridge

αντέχουν 2-3 γεμισματα/cartridge νομίζω γιατί έχουν και την κεφαλή επάνω.

Έχεις βρει καλά μελάνια refill (σε μπουκάλια) για canon?

Link to comment
Share on other sites

Προχθές εμένα μου κάηκε ο IP4000 , μάλλον από βραχυκυκλωμένη που κεφαλή έκαψε τη logic board του. Τύπωσε μία σελίδα και έκλεισε , από τότε δεν άνοιξε ξανά . Κρίμα γιατί ήταν καλό μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.