Jump to content



πρόβλημα με μητρική και άρνηση rma


colossy

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την μητρική μου z77a-g43 και το rma

η μητρική έχει πρόβλημα και σβήνει μετά από κάποια ώρα χρήσης αλλά στο service,δεν ξέρω τι ελέγχουν και την βγάζουν ΟΚ.

επειδή αγανάκτησα,αγόρασα άλλη μητρική αλλά μου κάθεται στο λαιμό να τους χαρίσω 110ε.

τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά ώστε να την δεχθούν;

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούργια μητρική όλα εντάξει δηλαδή? Αν ναι κ είσαι σίγουρος ότι η μητρική έχει θέμα ξανά στείλε. Μπορεί την 2η η 3 η φορά να ασχοληθούν περισσότερο και να το δουν το πρόβλημα.

Ενημερωτικά αν η μητρική παρουσιάζει πρόβλημα ύστερα από μια βδομάδα και δεν είναι εύκολο να αναπαράγει το πρόβλημα. Μπορεί να περνάει τα test όταν δοκιμάζουν.

Link to comment
Share on other sites

ναι με την καινούρια μητρική δουλεύει κανονικά.

τους έχω πει ότι μετά από κάποια ώρα πετάει μπλε οθόνη και σβήνει..τώρα ή με δουλεύουν ή απλά την βάζουν να κάνει boot.2 φορες την πήγα και μου λένε το ίδιο πράγμα.3η δεν θα αντέξω γιατί άνθρωποι είμαστε και θα μου γυρίσει κανένα μάτι

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια ούτε πρόσεξα τι έγραφε αλλά από τα λίγα που ξέρω μάλλον κάποιος πυκνωτής ή chip είναι ετοιμοθάνατο,γιατί ήθελε περίπου μισή ώρα για να ξανά λειτουργήσει δεν άναβε κατευθείαν.

δοκιμάστηκαν όλα και το πρόβλημα κατά 99%(για να μην πω 100%) είναι θέμα μητρικής, πιστεύω ότι επειδή κάνει boot η μητρική δεν το ψάχνουν περαιτέρω και την βγάζουν ΟΚ.έχει και μια φήμη το μαγαζί οτι στο service,είναι 0.

υπάρχει τρόπος να την κάνω να μην ανάβει καθόλου και να την δεχθούν;(σε πμ πείτε μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την μητρική μου z77a-g43 και το rma

η μητρική έχει πρόβλημα και σβήνει μετά από κάποια ώρα χρήσης αλλά στο service,δεν ξέρω τι ελέγχουν και την βγάζουν ΟΚ.

επειδή αγανάκτησα,αγόρασα άλλη μητρική αλλά μου κάθεται στο λαιμό να τους χαρίσω 110ε.

τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά ώστε να την δεχθούν;

άμα έχεις πρόβλημα, δεν στέλνεις μονάχα την μητρική αλλά όλον τον ΗΥ... μπορεί να υπάρχουν ασυμβατοτητες μεταξυ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό μπορεί να σχετίζεται με πάρα πολλά άλλα πράγματα πέραν της μητρικής. Μπορεί να την δοκιμάσανε και όντως στο δικό τους

setup να μην εμφάνισε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Και μάλιστα αυτό είναι και το πιθανότερο σενάριο ας είμαστε ρεαλιστές, δεν φταίει πάντα το μαγαζί που δεν βρίσκει/εντοπίζει ένα τρέχα γύρευε πρόβλημα

τέτοιας φύσεως.

 

Και από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο οπτικό πρόβλημα (πυκνωτής κτλ) είναι πολύ δύσκολο να καταλήξει κάποιος στο ότι φταίει η μητρική.

 

Έτσι είναι η φύση των εξαρτημάτων αυτών, εάν δεν θέλουμε να μπλέκουμε απλά παίρνουμε ολόκληρο το σύστημα συναρμολόγημενο από κάποιον

σοβαρό επαγγελματία (το τονίζω). Εάν μπλεκόμαστε οι ίδιοι με κατασκευές τέτοια πράγματα θα προκύπτουνε, εγώ όυτε θυμάμαι πόσες μητρικές κτλ

έχω πετάξει για αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω είχα το ίδιο πρόβλημα με msi z77 gd55 οπου σε άσχετες στιγμές συνήθως idlaρωντας το pc έκανε reboot και αν άναβε με την πρωτη είχε χάσει ολα τα bios settings.Τα υπόλοιπα i5 3570k 8gb ram 2400 corsair.Το πρόβλημα αυτό το διάβασα και σε άλλους σε ξένα φορουμς. Αλαξα mobo σε asrock z77 extreme4 και όλα στρωσαν. Αρκετά πιο μετα δοκιμασα το msi mobo με εναν i5 2400 και 4 gb kingston value ram και το msi δεν έβγαλε κιχ. Με τον 3570κ είχα προβλήματα και σε oc στα 4.4 και σε στοκ συχνότητες.

Θαρω οτι παίζει κάποια χοντρή ασυμβατότητα μάλλον με τον K επεξεργαστή που ίσως να φτιαχνει και με κάνα bios update το οποίο όμως δε βγήκε καί ποτέ.

Οπως και να έχει δεν νομίζω οτι θα ξανασυνεργαστω με msi σε mobo τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνήθως(όχι πάντα) οι μπλε οθόνες δεν σχετίζονται με την μητρική. Τα περισσότερα προβλήματα έχουν να κάνου με μνήμες, κάρτες γραφικών drivers όπως και γενικά προβλήματα ασυμβατότητας. Γράψε με τον κωδικό που εμφανίζει η μπλε οθόνη τύπου 0x........ Αυτό το μύνημα λέει πολλά. Διαφορετικά δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Είναι κρίμα να πάει χαμένη.

Και δε μου λες την είχες καιρό την μητρική και σου το έβγαλε ξαφνικά?  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να μην είναι πρόβλημα μητρικής και να χτυπάει κάπου αλλού ο υπολογιστής σου και συ αμέσως να αγοράσεις καινούργια 
τέτοια θέματα θέλουν λίγο κυνηγητό αναλόγως την υπομονή που έχει ο καθένας βέβαια πάντος κρίμα είναι να το αφήσεις το θέμα έτσι αν και  χρήματα πίσω δύσκολα να πάρεις αλλά πιστεύω οτι υπάρχει εγγύηση έτσι ;;; 

Έγινε επεξεργασία από Jayk1993
Link to comment
Share on other sites

Με το κωδικό τις  μπλέ οθόνης μπορείς να δεις που χτυπάει , πρακτικά οπως γράφτηκε το μαγαζί πρέπει να έχει όλό το σήστημα  ομως

 

αλλιώς πως περιμενεις να σε καλύψει ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.