Jump to content



Νέο gaming PC ~700 euro για το tower


Recommended Posts

Γεια σας,

έχω ένα φίλο που χάλασε ο υπολογιστής του και θέλει να πάρει έναν καινούργιο άμεσα. Μου είπε ότι μπορεί να διαθέσει περίπου 700 ευρω, ίσως να μπορέσει και μέχρι 800 αλλά δύσκολο. Τα λεφτά είναι μόνο για tower, τα υπόλοιπα περιφερειακά τα έχει.

Παίζει κυρίως dota2, lol και cs και είναι συνέχεια alt-tab με fb και πολλά tabs στον browser.

Η ανάλυση που έχει είναι 1920 x 1080.

Στην αρχή σκεφτόμουν για i7 λόγω του multitasking που κάνει, αλλά μάλλον καλύτερα είναι για i5 και να δώσει περισσότερα λεφτά σε gpu. Έχετε να μου προτείνεται κάποια σύνθεση, γιατί δεν έχω ιδέα τι κάρτα χρειάζονται τα συγκεκριμένα παιχνίδια και είδα ότι βγήκαν και οι maxwell και δεν έχω ιδέα τι παίζει με τις τιμές αυτή τη περίοδο.

Επίσης, διάβασα στο forum που κάποιοι προτείνουν την αναμονή για τις ddr4, ωστόσο το παιδί χρειάζεται τον υπολογιστή άμεσα.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ποιός προτείνει την αναμονή για ddr4; Δεν νομίζω να το είδες εδώ αυτό. Στα της σύνθεσης τώρα, ποιά οθόνη έχει ο φίλος σου; i7 σίγουρα δεν χρειάζεται όπως δεν χρειάζεται και τούμπανη κάρτα γραφικών για τα παιχνίδια που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενει για DDR4 σε consumer usage θα περιμενει 1.5 χρονο ακομα.

Αν τα alt-tab ειναι multitasking τοτε με βλεπω να αγοραζω 5960Χ να καλυξω της αναγκες μου.

ι7 βαζεις σε καποιο που παιζει games βαρια οχι dota 2 και cs, και ταυτοχρονα θελει να streamarei 1080p κατι που στη ελλαντα, δεν ειναι συνχο φαινομενο μιας και δεν εχουν την συνδεση ετσι και αλλιως.

Με 700-800ε δεν χωραει maxwell δηλαδη 970, εκτος αν κρατησει πραγματα, πυργο/σκληρο/τροφοδοτικο κτλ, και γλυτωσει 150ε απο εκει.

Επισης αν παιζει μονο αυτα, για κανεναν απολυτως λογο δεν χρειαζεται 970.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Η 970 και να χωρούσε θα έμπαινε για να παίζει Lol και dota?

Κοιτα, αν χωραει σε budget παντα βαζεις οτι καλυτερο υπαρχει σε εκεινα τα λεφτα, παντα μιλωντας για "gamer" ή "gaming" PC.

Επισης ποτε κανεις δεν παιζει "μονο αυτα" συνεχεια, πολυ παιζουν "μονο αυτα" γιατι δεν τραβει το PC του 2007 που αγορασαν με Ε6ΧΧ-8ΧΧΧ αλλα με 8400GT καρτα η ακομα χειροτερα καμια 7400 που τους πουλησαν για καινουργια.. μολις τους δωσεις την δυνατοτητα, να δεις πως αρχιζουν και δοκιμαζουν τα παντα εστω τα PC που ασχολουμαι εγω στην περιοχη μου ολοι τετοιοι ειναι και μετα μου μιλανε για παιχνιδια 2ετιας και ποσο τρομερα ειναι επειδη τωρα μπορουν να τα τρεξουν/παιξουν χωρις να βγαζουν φωτογραφιες.

Better safe than sorry.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Maxwell μη ξεχναμε ειναι και η 750ti που νομιζω ταιριαζει μια χαρα στις αναγκες του.

απλο i5, απλη h/z97, 256gb SSD μια καλή και ησυχη ψυκτρα και ενα ωραιο κουτακι απο εμενα.

edit:

Βαζω καποια για αρχη αλλα θα μειωθουν!

cpu: Ιntel i5 4460 (170€)

mobo: H97 (~80€)

ram: Crucial Ballistix Sport (~75€)

ssd: Crucial M500 250GB (~100€)

gpu: GTX750ti (~130€ ) Ιnno 3D

κουτι: Coolermaster NSE-400 (~50€)

τροφοδοτικο: Ενδεικτικα Corsair CS450M(~70€)

Συνολο 675€, πες 700 αναλογα και το μαγαζι που θα επιλεξεις.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Ποιός προτείνει την αναμονή για ddr4; Δεν νομίζω να το είδες εδώ αυτό. Στα της σύνθεσης τώρα, ποιά οθόνη έχει ο φίλος σου; i7 σίγουρα δεν χρειάζεται όπως δεν χρειάζεται και τούμπανη κάρτα γραφικών για τα παιχνίδια που αναφέρεις.

Εδώ το διάβασα: http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/synthesi-neou-gaming-pc-134621.html#post1063675959

Maxwell μη ξεχναμε ειναι και η 750ti που νομιζω ταιριαζει μια χαρα στις αναγκες του.

απλο i5, απλη h/z97, 256gb SSD μια καλή και ησυχη ψυκτρα και ενα ωραιο κουτακι απο εμενα.

edit:

Βαζω καποια για αρχη αλλα θα μειωθουν!

cpu: Ιntel i5 4460 (170€)

mobo: H97 (~80€)

ram: Crucial Ballistix Sport (~75€)

ssd: Crucial M500 250GB (~100€)

gpu: GTX750ti (~130€ ) Ιnno 3D

κουτι: Coolermaster NSE-400 (~50€)

τροφοδοτικο: Ενδεικτικα Corsair CS450M(~70€)

Σύνολο 675€, πες 700 αναλογα και το μαγαζι που θα επιλεξεις.

Σε ευχαριστώ πολύ Bonito. Πίστευα ότι θα το είχα να φτιάξω ένα pc αλλά είχα καιρό να ασχοληθώ και στις κάρτες γραφικών άρχισα να τα χάνω. Έχω σταματήσει εδώ και καιρό να ασχολούμαι με παιχνίδια και δεν ήξερα τι απαιτήσεις ήθελαν. Σας ευχαριστώ πολύ :)

ΥΓ> Για το lol που το έχω παίξει λίγο θα συμφωνήσω δε θέλει κάποια ιδιαίτερη κάρτα. Για dota2 και cs δεν έχω ιδέα.

Έγινε επεξεργασία από NaPoleoN
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τσεκ εδώ. Έτοιμο σετάκι στα λεφτά που θες.

Skytech Gamer Gold PC (i5-4440)

Μπορείς να κάνεις και ότι αλλαγές θες προσθέτοντας / αφαιρώντας ή αλλάζοντας πράγματα.

Γεια σας,

έχω ένα φίλο που χάλασε ο υπολογιστής του και θέλει να πάρει έναν καινούργιο άμεσα. Μου είπε ότι μπορεί να διαθέσει περίπου 700 ευρω, ίσως να μπορέσει και μέχρι 800 αλλά δύσκολο. Τα λεφτά είναι μόνο για tower, τα υπόλοιπα περιφερειακά τα έχει.

Παίζει κυρίως dota2, lol και cs και είναι συνέχεια alt-tab με fb και πολλά tabs στον browser.

Η ανάλυση που έχει είναι 1920 x 1080.

Στην αρχή σκεφτόμουν για i7 λόγω του multitasking που κάνει, αλλά μάλλον καλύτερα είναι για i5 και να δώσει περισσότερα λεφτά σε gpu. Έχετε να μου προτείνεται κάποια σύνθεση, γιατί δεν έχω ιδέα τι κάρτα χρειάζονται τα συγκεκριμένα παιχνίδια και είδα ότι βγήκαν και οι maxwell και δεν έχω ιδέα τι παίζει με τις τιμές αυτή τη περίοδο.

Επίσης, διάβασα στο forum που κάποιοι προτείνουν την αναμονή για τις ddr4, ωστόσο το παιδί χρειάζεται τον υπολογιστή άμεσα.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει η σύνθεση του Bonito. Αλλά αν είχα περιορισμένο budget, θα έβαζα έναν Sandisk Ultra Plus 128GB στα 60 € και με τα 40 € που θα γλίτωνα, θα έπαιρνα μια 270X. Σε ένα gaming PC, περισσότερα FPS είναι πάντα καλοδεχούμενα! :T:

ΥΓ: i7 και DDR4 ξέχνα τα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να περιοριστεί με 450W τροφοδοτικό. Μπορεί στην πορεία να θελήσει να βάλει άλλη μια 270X σε crossfire. Γιατί να μη δουλεύει χαλαρά το PSU? Θα κάνει και λιγότερο θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Σιγα που θα περιοριστει...

Και αν ειναι να κανει το λαθος x2...ας τον προιδεασουμε απο τωρα να εχει στα υποψιν καμμια 960 στα 200€ (oταν με το καλο βγει.)

Για μεχρι τοτε..μπορει ανετα να βαλει και 970 αμα θελει με το 450αρι.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που φέρνεις ως παράδειγμα τις πιο energy efficient κάρτες (που δεν έχουν κυκλοφορήσει ευρέως κιόλας)... Ας έχει λίγο headroom για πειράματα, δε βλάπτει. Θα συμβάλει και στη μακροζωΐα του τροφοδοτικού και των υποσυστημάτων. Με την απόδοση που έχουν τα 80+ τροφοδοτικά ακόμα και σε 10% load, το μόνο μειονέκτημα είναι το κόστος απόκτησης. Προσωπικά, θα έβαζα 650W τουλάχιστον. Και αν ήθελα τη δυνατότητα SLI/Crossfire, 750W και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για gaming PC και στο budget των 700 ευρώ χωράει 270X, δε βλέπω το λόγο να μην την προτιμήσει. Και το ότι έπαιζε μόνο Dota με το παλιό PC, που ενδεχομένως είχε αδύναμη κάρτα γραφικών, δε σημαίνει πως με κάτι καλύτερο δε θα δοκιμάσει πιο απαιτητικά παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

δεν φερνω παραδειγμα αυτες..ασχετως αμα ειναι.

Απλα δεν εχει νοημα να κανει xfire με amd ..δεδομενου οτι με ιδια χρηματα παιρνει κατι καλυτερο.

Απο κει και περα σε αντιθεση απο οτι πιστευετε 450watt ειναι αρκετα watt ακομα και να βαλει ρ9-280 και να την κανει oc στο συστημα που εχει ...εξοικονομωντας για αυτη τα 20-25€ απο το τροφοδοτικο.

Με την 750ti δε, ουτε 200watt δεν θα καταναλωνει σαν συστημα ολοκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.