Jump to content



Νέο gaming PC ~700 euro για το tower


Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σε αντιθεση απο οτι πιστευετε 450watt ειναι αρκετα watt ακομα και να βαλει ρ9-280 και να την κανει oc στο συστημα που εχει ...εξοικονομωντας για αυτη τα 20-25€ απο το τροφοδοτικο.

H XFX για την R9 280 Black Edition προτείνει το 850W μοντέλο της (στην καρτέλα specifications), με minimum τα 750W. Μην κοιτάτε μόνο average consumptions και TDP. Ένα τροφοδοτικό για μια high end κάρτα θα πρέπει να είναι ικανό να ανταπεξέλθει σε σύντομα και μεγάλα peaks. Σκοπός είναι να δουλεύει ξεκούραστα και να παρέχει καθαρή και σταθερή τροφοδοσία σε ολόκληρο το PC ανεξαρτήτως φορτίου και όχι να το φτάνουμε στα τέρματα με ένα benchmark.

Εν προκειμένω, χτίζουμε ένα PC ανοιχτής αρχιτεκτονικής. Υποτίθεται ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των σταθερών είναι η εύκολη αναβάθμιση των επιμέρους κομματιών. Αν στο μέλλον βρει έναν i7 ξεκλείδωτο σε τιμή ευκαιρία και θελήσει να τον κλοκάρει ή θελήσει να βάλει 2x970 σε SLI, γιατί να αναγκαστεί να πληρώσει για καινούριο τροφοδοτικό; Εκτός αυτού, είναι false economy να κόβουμε χρήματα από ένα τόσο σημαντικό κομμάτι που είναι υπεύθυνο για την καλή λειτουργία όλων των υπολοίπων εξαρτημάτων και που σε μια αστοχία μπορεί να αχρηστεύσει τα πάντα.

Σ'αυτό το budget εγώ θα έφτιαχνα το παρακάτω σύστημα. Τροφοδοτικό 80+ Gold 750W με zero RPM fan mode, που θα κρατήσει για χρόνια και θα μας καλύψει σε ενδεχόμενο SLI/Crossfire ή/και overclocking, H97 για συμβατότητα με τους μελλοντικούς Broadwell, 8GB RAM υπεραρκετή για όσα παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει, εύκολα αναβαθμίσιμη μέχρι 32GB, 270X που παίζει τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια στο High στα 1080p, i5 που δε θα περιορίσει στο ελάχιστο την κάρτα γραφικών, τελευταίας γενιάς SSD που είναι πλέον must για την απόκριση του συστήματος και ένα DVD recorder, γιατί ακόμη δεν είναι όλα τα παιχνίδια downloadable (και δε βολεύει ούτως ή άλλως με τις ταχύτητες στην Ελλάδα).

6hrkgi.png

Κάτι λιγότερο από το παραπάνω δεν θα έφτιαχνα, κι αν έφτιαχνα θα δυσκολευόμουν να το πω gaming PC του 2014.

Φυσικά μπορεί να κόψει από κουτί/τροφοδοτικό, να βάλει μητρική που δεν υποστηρίζει SLI/Crossfire, να πάει σε χειρότερη κάρτα γραφικών, ακόμη και σε έναν i3 ή Pentium, να βάλει μόνο 4GB RAM, αλλά τέτοια PC πουλάνε και έτοιμα και με αφήνουν παγερά αδιάφορο...

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπαθειο αλλα την μπακαλοποιηση που κανεις κοιτωντας tier/passmark και τι τροφοδοτικο προτεινει η εκαστοτε ετιαιρια (με τα αντιστοιχα calculators) ..δε παιζει να την κανω.

Oπως και δεν παιζει να βαλω τετοιο τροφοδοτικο σε τετοιο μηχανημα απλα για να βρισκεται.

Aπο 50€ τροφοδοτικο που -ας παρω την 750ti για αρχη- παιζεται αν θα πρεπει να παραδωσει 160watt.(κανενα 180αρι θα θελει απο τη μερια του τοιχου..με 85% efficiency βγαινει 157watt σαν τροφοδοτικο.).

Και εκει θα ειναι η μεγιστη καταναλωση για παιχνιδια..το 33% της μεγιστης ισχυος.

Στη δε 280 ...που προτιμησες να βαλεις 130€ τροφοδοτικο (σε "gaming pc των ~700€)..η καταναλωση με 3770Κ @4.6 ειναι περιπου 360€ στη πριζα ..το δε τροφοδοτικο θα παρεχει περιπου 300watt.Oταν με το καλο παρει καποια καρτα που θα καιει τοσα πολλα..και οταν με το καλο παρει 4790K να το κανει και αυτον οc.

Mη κοιτας τα μπακαλοτεφτερα που κοιτας για να φτιαχνεις pc.Χανεις το νοημα.

Ta 850αρια που κοιτας(σαν απαιτηση) ειναι για να παρεις deer ,lc ..αντε και στη καλυτερη κανενα turbo-X.

Link to comment
Share on other sites

Όπως νομίζεις.. :)

Πιστεύω ότι θα έβαζες και στον δικό μου i5-750 με την 5850 450W τροφοδοτικό...

PS: A! Και είμαι σίγουρος ότι η Corsair ή η XFX προτείνουν τα δικά τους PSU στα site τους και όχι Deer κλπ...

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Στον καθενα βαζω αυτο που πρεπει για τα δικα μου πιστευω.

Εχoντας wattομτερο εχω μετρησει καμποσα συστηματα να δω τι καινε ..οποτε δε παιζει να ασχοληθω με οnline calculators στο ελαχιστο.

Miα χαρα θα του ειναι και το xfx 450αρι για οτιδηποτε θελησει με μια καρτα.

Και εννοειται δε παιζει να πετουσα τοσα λεφτα για τροφοδοτικο σε τετοιο συστημα.Αναλωσιμο ειναι..οχι προικα.Ασχετως το τι πιστευεις

Και για 50ευρω ουτε που θα επρεπε να τον νοιαζει τι θα κανει στο μελλον.Το πουλαει 20€ και βαζει 1500αρι για quad xfire με αμδ απλα για να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4303]NaPoleoN[/MENTION] που εισαι για σενα μιλαμε !:whip:

-Τροφοδοτικο και εγω δε θα εβαζα πάνω απο 500W.

-Κάρτα γραφικών απο τα δεδομενα που εχουμε θα εμενα στην 750ti για διαφορους λογους. Αν αποφασισει να αλλαξει σκοπο ας αλλαξει και pc (αναβαθμιση). Φυσικα οτι καλυτερο μπαινει μεχρι τα 700€ καλοδεχουμενο.

-SSD δε θα επαιρνα 128. ο 256Gb ειναι ιδανικος.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν τα βλέπω σαν αναλώσιμα. Ένα καλό τροφοδοτικό, παρά το aging που κάνει αντέχει πολλά χρόνια. Αν βέβαια πάρεις ένα φθηνό που καλύπτει ίσα-ίσα στις απαιτήσεις και το ζορίζεις συνεχώς καταντάει αναλώσιμο και πολύ γρήγορα μάλιστα...

Τέλος πάντων, δεν είναι δεσμευτική η λίστα για κανέναν. Εγώ θα προτιμούσα κάτι που θα μείνει σε βάθος χρόνου. Εσύ θα προτιμούσες κάτι φθηνό που θα το αντικαθιστούσες ολόκληρο αντί να το αναβάθμιζες. Περί ορέξεως...

Από κει και πέρα το XFX 450W δεν είναι και τίποτα τρομερό. Ούτε καν 2 PCI-e connectors δεν έχει που χρειάζεται η 270X και οι περισσότερες κάρτες. Modular δεν είναι, οπότε έχεις όλη τη μακαρονάδα μέσα στο κουτί για να τεστάρεις τα cable managing skills σου. Επίσης θορυβώδες είναι, ειδικά όταν το φορτώνεις από το 60% και πάνω. Αλλά θα δουλέψει αν τα οικονομικά είναι σφιχτά. Η δική μου ένσταση ήταν κυρίως στο future proofing :)

Link to comment
Share on other sites

γελασα με τη μακαροναδα. Εννοειτε modular απο εμενα, αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι πανω απο 500W δε χρειαζεται. Το future proofing ειναι για πιο advanced καταστασεις. Σε value περιπτωσεις προσπαθεις να παρεις το καλυτερο με το budget που εχεις, αλλιως αν κανεις future proofing θα μεινεις με τροφοδοτικο και motherboard. :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αναλωσιμα ειναι...

Ρωτα και αυτους που εδωσαν 300€ για 1000watt και τα εχουν να καθονται..πριν 4-5 χρονια.Ναι μια χαρα ειναι...ποτε δεν τα χρειαστηκαν (τα watt) και πλεον παιρνουν καλυτερα στα μισα λεφτα και πιο κατω.

Οσο για την μακαροναδα ..λιγο περιεργα τα λες.Απο τη μια λες οτι δεν εχει 2 εξαπινα (που εχει...ενα 6πιν και ενα 8πιν) ..και απο την αλλη που θα βολεψεις την μακαροναδα??

6 σειρες καλωδια εχει απο τα οποια χρησιμοποιεις τα 4.

εδιτ

Οκ..οχι ακριβως..αλλα τα καλωδια που περισσευουν δεν ειναι μπελας να τα κρυψεις.24πινο,8πινο τα θες..μια σειρα απο sata και μια σειρα απο molex..και αν εχεις την καρτα...χρησιμοποιεις το 6pin kai to 8pin.

Μετα μενει αλλη μια σειρα sata και μια σειρα molex...συν το eps.Δε περισσευει κατι αλλο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Οσο για την μακαροναδα ..λιγο περιεργα τα λες.Απο τη μια λες οτι δεν εχει 2 εξαπινα (που εχει...ενα 6πιν και ενα 8πιν) ..και απο την αλλη που θα βολεψεις την μακαροναδα??

Δικό μου το λάθος, ήθελα να γράψω ότι δεν έχει 2 οχτάπινα, αλλά αυτό είναι το λιγότερο, καθώς μπορείς να συμπληρώσεις με molex adapter. Όσο για το που θα βολέψεις την εξτρά μακαρονάδα... αν ήταν modular, στο κουτί της, φυσικά.

Τέλος πάντων, δεν λέω ότι είναι άχρηστα τα τροφοδοτικά αυτής της κατηγορίας. Κι εγώ στο 2ο PC με τον i3-540 έχω το 600άρι StealthXStream 2 της OCZ, γιατί στα χρήματά του ήταν ευκαιριάρα. Με λίγο παίδεμα και φαντασία καταφέρνεις και κρύβεις τα καλώδια, ακόμα και στο Thermaltake Soprano RS που προσφέρει μηδενικό cable management.

Από 'κει και πέρα αν αγόραζα για μένα ένα gaming rig στα 700 €, που θα ήταν και το δυνατότερο PC μου στο σπίτι, τότε θα έκανα την υπέρβαση και θα έβαζα σίγουρα ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Και σίγουρα θα ήταν modular για να μου λύνει τα χέρια στο στήσιμο. Και θα είχε αρκετή ισχύ για να σηκώσει heavy O/C, SLI και ΙΒΤ+Furmark χωρίς να ξεσηκώνει τον κόσμο από θόρυβο. Βασικά γι' αυτό διάλεξα και το HX750 της Corsair με τα 7 χρόνια εγγύηση.

Όμως, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις και δε χρειάζεται όλοι να ακούσουν τη συμβουλή μου. Απλά θεώρησα πως ένα 10% πάνω στο budget δεν είναι τίποτα αν λάβουμε υπόψη τα πλεονεκτήματα που προσφέρει. Κατανοώ όμως ότι μπορεί να μη μετράνε το ίδιο για όλους. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4303]NaPoleoN[/MENTION] που εισαι για σενα μιλαμε !:whip:

-Τροφοδοτικο και εγω δε θα εβαζα πάνω απο 500W.

-Κάρτα γραφικών απο τα δεδομενα που εχουμε θα εμενα στην 750ti για διαφορους λογους. Αν αποφασισει να αλλαξει σκοπο ας αλλαξει και pc (αναβαθμιση). Φυσικα οτι καλυτερο μπαινει μεχρι τα 700€ καλοδεχουμενο.

-SSD δε θα επαιρνα 128. ο 256Gb ειναι ιδανικος.

Sorry, δούλευα όλη μέρα χθες και δεν μπήκα καθόλου στο forum. Να πω την αλήθεια και εγώ είμαι της άποψης του DOOM_NX και για εμένα θα έπαιρνα ένα πιο δυνατό τροφοδοτικό, ώστε να είμαι καλυμμένος σε μελλοντική αναβάθμιση. Ωστόσο, στη συγκεκριμένη περίπτωση που το budjet είναι σχετικά μικρό και γνωρίζοντας ότι ο άλλος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει αναβάθμιση αν δεν καεί κάτι από μέσα και τέλος ότι ήταν ευχαριστημένος με το προηγούμενο pc του (:o), δεν θα του έβαζα τροφοδοτικό 130 ευρώ τροφοδοτικό. Θα πάνε χαμένα τα watt και θα τα έχει χρυσοπληρώσει.

Η 750ti έχω ακούσει ότι έχει χαμηλή κατανάλωση και από ότι λέτε δεν θα έχει πρόβλημα με τα παιχνίδια που παίζει. Όσα χρόνια τον ξέρω πάντα παίζει τέτοιου τύπου και δεν ενδιαφέρθηκε για κάτι άλλο. Βέβαια το cs το ξεκίνησε τώρα πρόσφατα οπότε δε ξέρω αν θα αλλάξει άποψη στο μέλλον. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι με μία γρήγορη σύγκριση που έκανα μεταξύ των 750ti και r9 270x, πρόταση της amd μου φάνηκε πιο δυνατή, ωστόσο πιο ενεργοβόρα.

Οπότε θέλω να ρωτήσω, αν πιστεύετε ότι με ένα επώνυμο τροφοδοτικό των 550w και την r9 270x θα είναι εντάξει ή θα έχει τίποτα θέματα και για να τα έχουμε λίγο μαζεμένα, λέω να του προτείνω το παρακάτω σαν τελικό. Case θα διαλέξει εκείνος.

attachment.php?attachmentid=64549&stc=1&d=1413016680

post-4303-1416078884,3738_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από NaPoleoN
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες...

επωνυμο τροφοδοτικο δεν ειναι το γνωστο ταμπελακι που διαβαζεις και γνωριζεις τη μαρκα.

Αλλο το corsair ΑΧ ..και αλλο το cx.Ομοιως και σε αλλες μαρκες..

Περνωντας στο παρασυνθημα ..μη βαλεις 270x στα 190€.

Εχουν πεσει οι 280 σε αυτες τις τιμες..

Skroutz.gr -> Visionstudio

Kαι τροφοδοτικο παρε αυτο..

SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) -

εκτος αν αισθανεσαι "ασφαλεια" με το γνωστο και επωνυμο cx

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε εμπιστεύομαι, σίγουρα γνωρίζεις κάτι παραπάνω. Ε καλά δεν θα τα πάρει από eshop, απλά το έβαλα για να είναι όλα μαζεμένα με ενδεικτικές τιμές, όπως έκαναν παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικό ακριβό δεν σε παίρνει με 700€. Από την άλλη αν πλήρωνα τώρα για gaming θα έβαζα κάτι σε 550 και πάνω. Το super flower που σου έδειξε ο NTG μοιάζει καλή επιλογή, καλύτερα αυτό παρά το 450άρι XFX.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να μην συμφωνήσω. Μία τελευταία ερώτηση, γιατί έδειξα στον φίλο μου και την R9 280 DirectCU II που ανέφερε πιο πάνω ο NTG και με ρώτησε αν την αντέχει το super flower ή χρειάζεται καλύτερο psu

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να μην συμφωνήσω. Μία τελευταία ερώτηση, γιατί έδειξα στον φίλο μου και την R9 280 DirectCU II που ανέφερε πιο πάνω ο NTG και με ρώτησε αν την αντέχει το super flower ή χρειάζεται καλύτερο psu

Έλεγξε από χώρους στο κουτί επειδή είναι λίγο θηριάκι.

http://www.e-shop.gr/evga-geforce-gtx750-ti-ftw-w-evga-acx-cooling-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.519119 την έχουν σε προσφορά 140€ μέχρι της 18/10

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140925.html

και την 270x που έβαλες 170€ μέχρι σήμερα http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140917.html

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Υπ'όψιν ότι 270X με 280 non-X έχουν μόνο 5 fps διαφορά στο Battlefield 4 (με 3570K @ 4.2GHz), ενώ η 280 καίει τουλάχιστον 50W περισσότερα σε full load...

ΥΓ: Στη σύνθεση του e-shop που έκανες, NaPoLeoN, έβαλες μνήμες πιο αργές (6,9 vs 5,4 ns) και πιο ακριβές κατά 2,5 € από τις δικές μου :p

Επίσης δεν έβαλες κουτάκι, θα κρατήσετε το προηγούμενο;

ΥΓ2: Αν έπρεπε να πάρω R9 280, θα έπαιρνα τη Strix της Asus στα 216 € για να μην βγάζει άχνα σε idle/light load.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.