Jump to content



Νέο gaming PC ~700 euro για το tower


Recommended Posts

Eτσι για την ιστορια τουλαχιστον πειστηκες οτι ακομα και με τον 3570κ oced @4.2 ακομα και ενα 450αρι ειναι αρκετο ακομα και αν βαλει την ενεργοβορα 290χ?

410watt για ολο το συστημα απο τη πριζα δλδ περιπου (με 92% efficiency θα σου βαλω) βγαινει σαν καταναλωση μετα το τροφοδοτικο 377watt.

(και οχι ..δε θα προτεινα 450αρι για 290χ.Απλα ξερω οτι θα δουλεψει και αυτο για καιρο.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eτσι για την ιστορια τουλαχιστον πειστηκες οτι ακομα και με τον 3570κ oced @4.2 ακομα και ενα 450αρι ειναι αρκετο ακομα και αν βαλει την ενεργοβορα 290χ?

410watt για ολο το συστημα απο τη πριζα δλδ περιπου (με 92% efficiency θα σου βαλω) βγαινει σαν καταναλωση μετα το τροφοδοτικο 377watt.

(και οχι ..δε θα προτεινα 450αρι για 290χ.Απλα ξερω οτι θα δουλεψει και αυτο για καιρο.)

LOL... Good luck with that! Ειδικά με το XFX που αν το ζορίσεις θα αρχίσει να γκρινιάζει! Με την καμία δε θα έβαζα 290X σε 450W τροφοδοτικό. Μόνο σε καλής ποιότητας 600-650W (κλάσης Corsair HX) ή σε 750W αν ήταν απ'τα φθηνά (κλάσης Corsair CX).

Σε παραπέμπω σ'αυτή εδώ την ανάλυση του Tom's Hardware. Η παρακάτω εικονίτσα θα σου δώσει ένα clue:

Short-Draw.png

Βλέπεις, μπορεί η 290X να τραβάει average 250W, αλλά υπάρχουν peaks που φτάνουν τα 400W (MSI Gaming OC). 400W peak σημαίνει ότι το τροφοδοτικό θα πρέπει να είναι σε θέση να παρέχει 33A στην κάρτα γραφικών ΜΟΝΟ. Όμως, αυτό το rail των 12V το μοιράζεται και με τον επεξεργαστή, τη mobo και όλα τα περιφερειακά που τροφοδοτούνται από 12V. Και το τροφοδοτικό της XFX είναι rated στα 34A, ενώ δεν έχει και κάνα φοβερό headroom, αφού στα 480W σβήνει. Ας μην ξεχνάμε ότι οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν σε game, όχι σε κάνα FurMark που θα έκανε τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα...

Όπως είπα, προτιμώ καλής ποιότητας PSU, modular, με αρκετά watts, που θα κρατήσει σε βάθος χρόνου, ακόμη και για το επόμενο σύστημα. Το να αγνοείς τις συστάσεις της AMD/NVIDIA καθώς και των κατασκευαστών τροφοδοτικών δε σε κάνει πιο ψαγμένο. Ούτε θα σωθείς από 50 ευρώ μπροστά στα 800.

Link to comment
Share on other sites

Υπ'όψιν ότι 270X με 280 non-X έχουν μόνο 5 fps διαφορά στο Battlefield 4 (με 3570K @ 4.2GHz), ενώ η 280 καίει τουλάχιστον 50W περισσότερα σε full load...

ΥΓ: Στη σύνθεση του e-shop που έκανες, NaPoLeoN, έβαλες μνήμες πιο αργές (6,9 vs 5,4 ns) και πιο ακριβές κατά 2,5 € από τις δικές μου :p

Επίσης δεν έβαλες κουτάκι, θα κρατήσετε το προηγούμενο;

ΥΓ2: Αν έπρεπε να πάρω R9 280, θα έπαιρνα τη Strix της Asus στα 216 € για να μην βγάζει άχνα σε idle/light load.

Αν η διαφορά είναι στα 5 fps μπορεί να πάμε για την 270x

Σε ότι αφορά τις μνήμες το μόνο που μπορώ να πω είναι "ουψ" :p οκ θα βάλω τις δικές σου :)

Κουτί θα διαλέξει ο άλλος, δεν ξέρω τι θέλει και σε τι χρώμα, απλά του έχω πει πριν παραγγείλει να δούμε μην έχει θέμα με την κάρτα γραφικών

Αυτό με τη κάρτα είναι ενδιαφέρον, θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, απλά έχει αρχίσει να ξεφεύγει η τιμή.

Όταν έρθει η ώρα για το δικό μου θα ξαναπεράσω από εδώ και θα ποστάρω μέχρι και τι βίδες θα βάλω (για να είμαι σίγουρος :p), αλλά αυτή τη στιγμή δε παίζει τίποτα από λεφτά γιατί φτιάχνω ένα άλλο και με ξεζούμισαν οι μνήμες. Ασχολούμαι με βιοπληροφορική και χρειάζομαι όσο το δυνατόν περισσότερη ram. Φαντάσου στο εργαστήριο ένα μηχάνημα με 120gb ram ecc το φουλάρω με ευκολία. Οπότε σπίτι έχω ένα με 24gb ram για δοκιμές και είναι μόνο κονσόλα και για όλες τις υπόλοιπες δουλείες έχω ένα λαπτοπάκι οπότε δε παίζω τπτ. Θέλω να φτιάξω ένα καλό υπολογιστή κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν δε παίζει μία και σκέφτομαι μήπως στη τελική πάρω ένα ps4 και τελειώσει εκεί το θέμα με τα games.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και για τον χρόνο που χάσατε πάνω στο θέμα μου. Να είστε καλά :)

Είναι υπέροχο forum και βοηθάει πολύ κόσμο που δεν έχει τις γνώσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά είναι στα 5 fps μπορεί να πάμε για την 270x

Η διαφορα ειναι 12% της μιας καρτας απο την αλλη για τις ρυθμισεις που ετρεξαν το παιχνιδι.

Σε αλλο site μπορεις να δεις κατι τετοιο πχ..

index.php?ct=articles&action=file&id=10808&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

Aπο την αλλη αν μετρας ευρω και δε σου βγαινουν...παρε την 270 (χωρις Χ)...παλι ενα 12% διαφερουν στο προηγουμενο λινκ και αυτο ειναι μονο στο χρονισμο.Οι καρτες ειναι πανομοιοτυπες ..και η θα κερδισεις watt (λολ) ή με λιγο oc θα παρεις τις επιδοσεις της 270χ εχοντας δωσει ~20-30€ λιγοτερα.

Απο την αλλη ..η 280 ειναι αλλη κατηγορια...Βρες μερικα review να δεις.Δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα pc για gaming. Budget 700-750. Προτίθεμαι να δώσω και 20-30 ευρώ παραπάνω για κάρτα γραφικών αν πρόκειται να κάνει μεγάλη διαφορά.

Προτίμηση στους επεξεργαστές amd

Αγορά κατά προτίμηση από e-shop.

Τα κομμάτια που έχω ξεχωρίσει μέχρι τώρα:

τροφοδοτικό: SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) -

μνήμη: CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT -

σκληρός: INTENSO 3812430 TOP PERFORMANCE 128GB 2.5'' SSD SATA3 -

κουτί: COOLERMASTER K380 BLACK -

Κάρτα γραφικών: Εξαρτάται από το ποσό που θα φτάσει το pc με τα άλλα κομμάτια. Είμαι ανάμεσα στη 280 και τη 280χ.

Επεξεργαστής: AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX - ή AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX - ?

Μητρική: GIGABYTE GA-990FXA-UD3 RETAIL - ή GIGABYTE GA-970A-UD3P RETAIL - ή GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL - ή ASUS M5A99X EVO R2.0 - ή ASUS M5A97 R2.0 - ?

Από όσα έχω διαβάσει συμπέρανα ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι amd-fx-8350-40ghz-8-core-box με gigabyte-ga-990fxa-ud3, ο οποίος είναι και ο πιο ακριβός.

Από την άλλη, παρατήρησα ότι πολλοί παίρνουν το amd-fx-8320-35ghz-8-core με GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL ή asus-m5a99x-evo-r20. Ο συνδυασμός 8320 με 99xa είναι 50 ευρώ πιο φτηνά από το 8350 με την 990 fxa. Η διαφορά στην απόδοση θα είναι μεγάλη?

Όπως οι περισσότεροι θέλω και εγώ ένα pc που με τα χρήματα που διαθέτω να πληρεί όσο γίνεται καλύτερα τις απαιτήσεις gaming, να είναι futureproof kai Best value for money.

Οποιεσδήποτε αλλαγές, επισημάνσεις ή και προτάσεις για εντελώς νέο pc καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις συγκεκριμενο παιχνιδι/απαιτησεις; τη αναλυση θα παιζεις;

Απο εμενα οτι εγραψα και στην αρχη του θεματος

cpu: Ιntel i5 4460 (170€)

mobo: H97 (~80€)

ram: Crucial Ballistix Sport (~75€)

ssd: Crucial MΧ100 250GB (~100€)

gpu: GTX750ti (~130€ ) Ιnno 3D

κουτι: Coolermaster NSE-400 (~50€)

τροφοδοτικο: SUPER FLOWER HX SERIES 550W(~70€)

Συνολο 675€, τα περιπου €100 μπορεις να πας ειτε σε Z97/K cpu, ειτε μια καλυτερη καρτα γραφικών

*το amd συστημα που εφτιαξες καει πολυ παραπανω/ πολυ πιο ζεστος επεξεργαστης, και για παιχνιδια εισαι περιορισμενος απο cpu πλευρα. Ο οχταπυρινος της amd ειναι κατα την αποψη μου τελειος για φτηνο rendering pc και οχι για gaming που θες εσυ.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Σκοπός να παίζει άνετα σε 1080 και πάνω. Στο άμεσο μέλλον θα πάρω και μία καλύτερη οθόνη Έχω ακούσει οτι το intel πιο κατάλληλο για gaming αλλά με τα λεφτά που δίνεις για amd μπορείς να γλιτώσεις κάποια και να τα βάλεις σε κάποια καλύτερη κάρτα γραφικών. Μέχρι τώρα έπαιρνα amd περισσότερο, και η κατανάλωση ρεύματος είναι όντως πρόβλημα.

Αγαπημένα παιχνίδια:

battlefield

assassins creed

call of duty

total war 2

batman

grand theft auto

lara croft

Civilization

Γενικά, παιχνίδια δράσης με πολλά γραφικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η κατανάλωση το θέμα, γενικά ο i5 είναι καλύτερος. Την 280Χ καλό θα ήταν να την αποφύγεις βγάλανε όλες οι υλοποιήσεις αρκετά προβλήματα. Το άνετα από 1080p και πάνω καντο 1080p σκέτο. Για παραπάνω δεν είναι το μπάτζετ.

Link to comment
Share on other sites

οι χαμηλοι i5 δεν εχουν τοσο διαφορα σε χρηματα απο τους amd 8core. και εγω amd θα προτιμουσα αλλα δυστηχως η intel εχει το πανω χερι αυτη τη στιγμη. Το κακο αυτη τη περιοδο ειναι για τους mid-range gamers. το Maxwell(nvidia) φενεται να ειναι αρκετα αποδοτικο και με πολυ χαμηλη καταναλωση. οποτε η πας σε low mid range 750ti ή σε 970 που ειναι αρκετα πιο ακριβη. Ολοι περιμενουν την 960 που θα καλυψει το μεγαλυτερο ποσοστο. Οι amd καρτες προσωπικα αυτο το καιρο μου φαινονται αδιαφορες, εκτος αν βρεις καμια καλη προσφορα, ομοιως και για την 760/770 ισχυει το ιδιο!

* Τονιζω οτι οι AMD καρτες γραφικων ειναι μια χαρα, αλλα προσωπικη αποψη οτι δεν πολυ αξιζει αυτη τη περιοδο.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

οι χαμηλοι i5 δεν εχουν τοσο διαφορα σε χρηματα απο τους amd 8core. και εγω amd θα προτιμουσα αλλα δυστηχως η intel εχει το πανω χερι αυτη τη στιγμη. Το κακο αυτη τη περιοδο ειναι για τους mid-range gamers. το Maxwell(nvidia) φενεται να ειναι αρκετα αποδοτικο και με πολυ χαμηλη καταναλωση. οποτε η πας σε low mid range 750ti ή σε 970 που ειναι αρκετα πιο ακριβη. Ολοι περιμενουν την 960 που θα καλυψει το μεγαλυτερο ποσοστο. Οι amd καρτες προσωπικα αυτο το καιρο μου φαινονται αδιαφορες, εκτος αν βρεις καμια καλη προσφορα, ομοιως και για την 760/770 ισχυει το ιδιο!

* Τονιζω οτι οι AMD καρτες γραφικων ειναι μια χαρα, αλλα προσωπικη αποψη οτι δεν πολυ αξιζει αυτη τη περιοδο.

Δεν είναι μόνο η κατανάλωση το θέμα, γενικά ο i5 είναι καλύτερος. Την 280Χ καλό θα ήταν να την αποφύγεις βγάλανε όλες οι υλοποιήσεις αρκετά προβλήματα. Το άνετα από 1080p και πάνω καντο 1080p σκέτο. Για παραπάνω δεν είναι το μπάτζετ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Σε μία γρήγορη σύγκριση που έκανα δεν δυσκολεύτηκα να καταλάβω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο επεξεργαστή που προτείνετε είναι ανώτερο από αυτό που ξεχώρισα. UserBenchmark: AMD FX-8350 vs Intel Core i5-4460

Ωστόσο, σε άλλο site η βαθμολογία που δίνεται στους δύο επεξεργαστές έχει μεγάλη διαφορά.Μπορείτε να μου εξηγήσετε για ποιο λόγο? PassMark - CPU Performance Comparison[]=2230&cmp[]=1780

Είναι προφανές ότι η τεχνογνωσία μου στους υπολογιστές είναι μέτρια έως φτωχή και πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Σε μία γρήγορη σύγκριση που έκανα δεν δυσκολεύτηκα να καταλάβω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο επεξεργαστή που προτείνετε είναι ανώτερο από αυτό που ξεχώρισα. UserBenchmark: AMD FX-8350 vs Intel Core i5-4460

Ωστόσο, σε άλλο site η βαθμολογία που δίνεται στους δύο επεξεργαστές έχει μεγάλη διαφορά.Μπορείτε να μου εξηγήσετε για ποιο λόγο? PassMark - CPU Performance Comparison[]=2230&cmp[]=1780

Είναι προφανές ότι η τεχνογνωσία μου στους υπολογιστές είναι μέτρια έως φτωχή και πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ .

ο ενας ειναι οχταπυρηνος και ο αλλος τετραπυρηνος. Σε εφαρμογες που χρησημοποιουνται ολοι οι πυρηνες ο AMD ισως ειναι λιγο καλυτερος. To θεμα ειναι οτι πολυ σπανια/ποτε και σε μη καθημερινες διεργασιες θα δεις να χρησημοποιουνται ολοι.

Για gaming και καθημερινη χρηση ο intel i5 ειναι πολυ καλυτερος.

*Απο τα benchmark θελει εμπειρια και γνωση του τι δειχνει το καθε ενα για να βγαλεις συμπερασμα. Παντως να κοιτας και το single core performance.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η κατανάλωση το θέμα, γενικά ο i5 είναι καλύτερος. Την 280Χ καλό θα ήταν να την αποφύγεις βγάλανε όλες οι υλοποιήσεις αρκετά προβλήματα. Το άνετα από 1080p και πάνω καντο 1080p σκέτο. Για παραπάνω δεν είναι το μπάτζετ.

Παρατήρησα οτι έχεις στην υπογραφή σου την 280χ. Βρήκα την 280χ σε σχετικά καλή τιμή. Περίπου 250 ευρώ απο skroutz. Τι προβλήματα παρουσιάζει?

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι ο "ενας ειναι 4πυρηνος και ο αλλος ειναι 4-module" (4μοντουλος:p)

Απο κει και επειτα η αρχιτεκτονικη -γενικα σαν ιδεα- επιτρεπει ενα διπυρηνο να ειναι πιο γρηγορος απο ενα 4πυρηνο σε οτιδηποτε και αν χρειαστει.

Παιζουν πολλα περα απο τους ποσους πυρηνες ειναι και σε ποση συχνοτητα τρεχουν.

Στην αρχη (bonito) το εξηγησες σχεδον τελεια.

"Ο οχταπυρινος της amd ειναι κατα την αποψη μου τελειος για φτηνο rendering pc"

(τονισα λιγο παραπανω το φτηνο)

Link to comment
Share on other sites

ο ενας ειναι οχταπυρηνος και ο αλλος τετραπυρηνος. Σε εφαρμογες που χρησημοποιουνται ολοι οι πυρηνες ο AMD ισως ειναι λιγο καλυτερος. To θεμα ειναι οτι πολυ σπανια/ποτε και σε μη καθημερινες διεργασιες θα δεις να χρησημοποιουνται ολοι.

Για gaming και καθημερινη χρηση ο intel i5 ειναι πολυ καλυτερος.

*Απο τα benchmark θελει εμπειρια και γνωση του τι δειχνει το καθε ενα για να βγαλεις συμπερασμα. Παντως να κοιτας και το single core performance.

Ευχαριστώ πολύ. Οι τοποθετήσεις σου είναι ακριβείς. Με τη σύνθεση που προτείνεις μπορώ να δώσω λεφτά για μια καλύτερη κάρτα γραφικών.

Η 280χ αξίζει? Άλλες που ξεχώρισα και είναι μέσα στο budget είναι:

ASUS GTX750 TI STRIX-GTX750TI-OC-2GD5 + STRIX CLAW GAMING MOUSE -

ASUS R9 280 ASUS R9280-DC2T-3GD5 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

ASUS RADEON STRIX R9 280 STRIX-R9280-OC-3GD5 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

Κάποια προτίμηση?

Για τις 760/770 και περισσότερο στην 760 στα reviews που διάβασα για προβλήματα, παρατήρησα παράπονα βγάζουν black/blue screens, κάτι που νομίζω ότι είναι από τα χειρότερα που μπορεί να συμβούν την ώρα που παίζεις. Ισχύει ή είναι κάτι άλλο?

Η 750 έχει πιο καλό Engine Clock ενώ χάνει σε Memory Interface.

Graphics Cards - R9280-DC2T-3GD5 - ASUS

Graphics Cards - STRIX-GTX750TI-OC-2GD5 - ASUS

Graphics Cards - STRIX-R9280-OC-3GD5 - ASUS

Τι να προσέξω περισσότερο? Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση από αυτές που παραθέτω?

Link to comment
Share on other sites

θα έβλεπα και αυτά

CM N400

Cooler Master: N400

Zalman Z3 plus

::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

Raijintek agos

RAIJINTEK

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Το Raijintek agos το ξεχώρισα και εγώ. Αυτό που προτίμησα στην προσωπική μου πρόταση είδα ότι έχει αρκετά μεγάλο χώρο και είναι σε καλή τιμή. Βλέπω όμως το agos να είναι λίγο πιο ευρύχωρο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.