Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Στην επιλογή χαρακτήρα; Γιατί εκεί με 4 διαφορετικές κάρτες όλες ακούγονταν έστω και λίγο ακόμα και αυτές που δεν ακούγονταν στο log in.

στην επιλογή χαρακτήρα καθόλου

στο μόνο που ακούστηκε πολύ και οτι κάρτα είχα, είναι στο heaven bench, στα credits όταν πατάς το exit

πουθενά αλλού

530fps στους χαρακτήρες

650fps στο log screen

Link to comment
Share on other sites

στην επιλογή χαρακτήρα καθόλου

στο μόνο που ακούστηκε πολύ και οτι κάρτα είχα, είναι στο heaven bench, στα credits όταν πατάς το exit

πουθενά αλλού

530fps στους χαρακτήρες

650fps στο log screen

Περίεργο, εγώ στο login έχω πολύ λίγο και εκεί που ακούγεται κυρίως είναι στην επιλογή χαρακτήρα ενώ μέσα στο παιχνίδι σε full load πολύ λιγότερο.

Έχω την εντύπωση ότι σήμερα το πρωί ακούγονταν λιγότερο από προχθές... ή απλά έχω αρχίσει να το συνηθίζω!

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχει παρατηρηθει στα ξενα φορουμ, το coil whine γινεται να στρωσει αν ζοριστει η καρτα μερικες ορες. Τωρα αν ισχυει η οχι δεν το γνωριζω. Αλλα ριχτε κανα Loop απο benchmark για μερικες ωρες κανα βραδακι που πεσετε για υπνο και δειτε αν βελτιωθηκε το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχει παρατηρηθει στα ξενα φορουμ, το coil whine γινεται να στρωσει αν ζοριστει η καρτα μερικες ορες. Τωρα αν ισχυει η οχι δεν το γνωριζω. Αλλα ριχτε κανα Loop απο benchmark για μερικες ωρες κανα βραδακι που πεσετε για υπνο και δειτε αν βελτιωθηκε το πρωι.

Κάποια πρόταση στο benchmark;

Θα το άφηνα στο character select που ακούσει το περισσότερο αλλά μετά από κάποιο σημείο σε πετάει έξω...

Heaven όλο το βράδυ μάλλον ή κάτι άλλο.

Πάντως όπως είπα έχω την εντύπωση ότι μειώθηκε σε σχέση με την αρχή αλλά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ενα Heaven θα ηταν οτι πρεπει. Και παλι χωρις να ειμαι σιγουρος. Απλα μεταφερω οτι εχω διαβασει σε ξενα φορουμ. Μακαρι να στρωσει και να μην χρειαστει αλλαγη, γιατι υπαρχει ελλειψη στην αγορα και μπορει να καθυστερησει η οποια αντικατασταση.

Περιμενω και γω την δικια μου Gigabyte G1 αλλα το βλεπω να αργει κανα μηνα!!!

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ενα Heaven θα ηταν οτι πρεπει. Και παλι χωρις να ειμαι σιγουρος. Απλα μεταφερω οτι εχω διαβασει σε ξενα φορουμ. Μακαρι να στρωσει και να μην χρειαστει αλλαγη, γιατι υπαρχει ελληψη στην αγορα και μπορει να καθυστερησει η οποια αντικατασταση.

Περιμενω και γω την δικια μου Gigabyte G1 αλλα το βλεπω να αργει κανα μηνα!!!

Αυτό είναι το θέμα μου και εμένα... Δεν υπάρχουν κάρτες και δεν θέλω να παίζω με το χρεπι που έχω για τέτοιες περιπτώσεις...

Μίλησα πάντως με το service του Msystems για το colin wine και τους εξέφρασα την ανησυχία μου για το πόσο θα αργήσει η αντικατασταση, ο τεχνικός μου απάντησε ότι η κάρτα έχει 3 χρόνια εγγύηση και μπορώ οπότε θέλω να τους την στείλω για έλεγχο και αντικατασταση (την στέλνουν στον προμηθευτή εφόσον διαπιστώσουν το πρόβλημα και συνήθως λέει κάνει 5εργασημες).

Αυτό το ότι στρώνουν το έχω διαβάσει και εγώ αλλά δεν θυμάμαι να έγραφαν ότι έκαναν κάτι πέρα από το Gaming.

Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου δεν έχω γράψει ώρες με την κάρτα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να οφείλετε αυτό στο ελάχιστο stock και στην ζήτηση που υπάρχει και όχι σε αισχροκέρδεια.Γενικά σε μερικούς μήνες που θα υπάρχει αρκετό stock θα αξίζει η αγορά.350$ λέγανε όχι 400 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια αισχροκέρδια ρε guys... Αφού υπάρχουν άτομα που τις αγοράζουν σ'αυτά τα λεφτά μην χάσουν το κελεπούρι...

Τώρα αν η έλλειψη στοκ είναι τεχνητή για λόγους μάρκετινγκ δεν ξέρω, αλλά το σίγουρο είναι ότι όποιος θέλει να αγοράσει ταλαιπωρείται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και εγω ειμαι ετοιμος να παραγγειλω 970 απλα μεχρι τωρα ημουν αναμεσα σε g1 και msi gaming apo χθες ομως κοιταω και αυτη τι γνωμη εχετε? και μια ερωτηση για εναν που ξερει το usb που εχει πανω τι κανει?ευχατιστω

ZOTAC ZT-90103-10P GeForce GTX 970 AMP! Extreme 4GB 256-Bit DDR5 HDCP G-SYNC Ready Video Card - Newegg.com

Link to comment
Share on other sites

500x1000px-LL-9411e366_updatedgpugraph.png

900x900px-LL-284c46f7_TDPcompare.png

  • Η ASUS STRIX φτάνει τα ~163w με 100% power limit και ~196w με power limit στο 120%.
  • Η MSI Gaming φτάνει τα 200w με 100% power limit και 220w με power limit στο 110%.
  • Η Gigabyte G1 φτάνει τα 250w με 100% power limit και 280w με power limit στο 112%.

Με τα παραπάνω δεδομένα η πρώτη κάρτα που θα κάνει downclock λόγω power limit είναι η ASUS STRIX ακολουθούμενη από την MSI Gaming και τελευταία την Gigabyte G1.

όπως βλέπουμε εδώ:

500x1000px-LL-0a97ebcd_FSFSEcomp.jpeg

Η Gigabyte G1 παρουσιάζει zero throttling με max power limit μόνο στο 92% πολύ πιο κάτω από το default 100% limit. ASUS and MSI cards παρουσιάζουν throttling ξεπερνώντας τα default και max power limit settings

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ υποθέσουμε οτι ο πυρήνας δε πάει πάνω απο 1,500Mhz, δεν έχει διαφορά η Asus.

Άν όμως έχει δυνατότητα με περισσότερο ρεύμα και καλύτερη ψύξη να πάει ποιο ψηλά, τότε θα σε κόβει το PCB της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.