Jump to content



πως να κόψω το πλαινό μου


geatle

Recommended Posts

Με κοπιδι ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος για να κοψεις λεπτο αλουμινιο. Δε θα το κοψεις τελειως, θα χαραξεις βαθια το περιγραμα και μετα θα το λυγισεις πανω κατω μεχρι να κοπει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω "δεί", τι ακριβώς  επιχείρησες να κάνεις και κυρίως 

τι ήθελες να κάνεις σαν συνολική σκέψη.

Και για όσο δεν μπαίνεις  στο "κόπο" να μας πεις,

θα παίρνεις απαντήσεις που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου κάνουν την δουλειά!

Και παρεμπιπτόντως και ανάλογα με το τι θέλει να κάνει κάποιος και το κοπίδι είναι καλό

και ο ματρακάς, μέχρι και πυροβόλα έχουν χρησιμοποιηθεί στο modding . :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ φίλε μου. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει οτι νιώθει και όποιο εργαλείο έχει

την ευχέρεια να χειριστεί καλύτερα.

 

Το αποτέλεσμα που θα πάρει όμως καλός ή κακώς θα είναι και το ανάλογο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα, με δεδομένη την επιδεξιότητα χρήσης και ανάλογα με το στόχο, αποφασίζεις για το εργαλείο που είναι αποδοτικό και θα δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Εν προκειμένω οι βασικές παράμετροι του προβλήματος είναι άγνωστοι και αν δεν κάνω λάθος αυτό οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει η απαραίτητη γνώση του τι είναι αναγκαίο / χρήσιμο να ειπωθεί, πράγμα που είναι απολύτως φυσικό βεβαίως -κανείς δεν τα ήξερε από την κοιλιά της μάνας του :) - άλλωστε το πιο διασκεδαστικό από όλα είναι το μαθαίνεις συνεχώς και κάτι νέο ! :)

Γι αυτό επέμεινα να ειπωθεί αναλυτικά το πως και το τι.

Γιατί είναι άλλο πράγμα να πεις θέλω να κάνω μια τετράγωνη τρύπα σε ένα κουτί και άλλο να πεις κάτι που θα απαντά σε στοιχειώδη τεχνικά ζητήματα που θα δώσουν μια πλήρη εικόνα και ενδεχομένως και την λύση !

Γιατί οι λύσεις μπορεί να είναι πολλές, ακόμα  και τώρα που έγινε η "καταστροφή" !

Για να φανεί όμως αυτό και για να μπορέσει να γίνει συζήτηση που θα αφήσει και κάτι πίσω της, προς χρήση και άλλων φίλων του φόρουμ, θα πρέπει να οριστεί κάπως καλύτερα το ζήτημα, γιατί όπως δεν πάμε στο χασάπη να πούμε," Πάρε λεφτά δώσε μου κρέας!" έτσι και εδώ δεν αρκεί το "θέλω να κάνω μια τετράγωνη τρύπα" !  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς!!

 

Εννοείτε πως και εγώ θα ήθελα να μάθω με περισσότερες λεπτομέρειες τι και πως

καθώς με τον φίλο είχαμε μιλησει και με pm και τον είχα συμβουλέψει να μην

χρησιμοποιήσει τροχό εφόσον δεν έχει μια σχετική άνεση με το εργαλείο.

 

Φυσικά και δεν ήθελα να προστατέψω το πλαινό αλλά τον ίδιο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωσμος υπαρχει μονο εαν κοψω μεγαλυτερο μερος. αλλα δεν προκειται να το ξαναπροσπαθήσω (τουλαχιστον χειροκινητα)

φωτο δεν μπορω να ανεβασω τωρα. απο δευτερα.

το προβλημα ειναι στην κατω-δεξια γωνια. βεβαια με την βοηθεια του φωτος μερικες φορες δεν φενεται καθολου!

και δεν μου φτανει που το εκοψα λαθος, μου εσπασε και το plexi. και αντι να παω να αγορασω ενα καινουργιο του εβαλα κολλα. φυσικα και καταστρεψα την βαφη! ε μετα μου εκοψε να το αντικαταστησω...

ειλικρινα ντρεπομαι που τα λεω. εαν δεν ρωτουσατε τοσο επιμονα θα τα εκρυβα :D

post-60527-0-62036400-1417978688_thumb.jpost-60527-0-57274400-1417978674_thumb.j

 

το κουτακι ειναι το corsair 200r. στο πλαινο ειχε θεσεις για 2*140 και 2*120. η ιδεα μου ηταν να τρυπησω τις 2*120 και να πριτσινωσω στις 2*140.

να ξαναπω οτι γυρω απο αυτην την περιοχη δεν ειναι ισιο αλλα εχει ενα βαθούλωμα προς τα μεσα. γι'αυτο ειχα σκεφτει να βαλω το πλαινο απ'έξω.

Έγινε επεξεργασία από geatle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα δεν είναι κακή, η εκτέλεση όμως είχε λίγο περισσότερη "ελευθερία' από ότι έπρεπε.

Δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα, μπορείς να λιμάρεις τις ακμές του ανοίγματος μέχρι να γίνουν τέλειες!

Βέβαια υπάρχει ένα λάθος στην επιλογή των υλικών.

Θα ήταν πολύ καλύτερα και πιο pro να χρησιμοποιήσεις βίδες αντί για πριτσίνια στην στερέωση του παράθυρου.

Έτσι θα είχες έλεγχο στην δύναμη σύσφιξης και δεν θα έσπαγε το πλέξι!

 

Και μερικές ιδέες:

1. Μπορείς να βάλεις στο χείλος του κοψίματος, ένα λεπτό προφίλ ελαστικού σε σχήμα U το οποίο θα πιάσει γύρω από το χείλος και καλύψει την όποια μικροατέλεια και παράλληλα θα υποστηρίζει μαλακά το πλέξι προστατεύοντάς το!

2. Για να πιάσουν οι βίδες θα μπορούσες να βάλεις -μέσα στις οπές που πέρασαν τα πριτσίνια- ειδικά πριτσίνια με εσωτερικό πάσο, πάνω στο οποίο θα βιδώσουν οι βίδες στερέωσης του πλεξι!(εδώ η σύσφιξη των πριτσινιών -αφού είναι τόσο λίγα - μπορεί να γίνει και χωρίς την ειδική πρέσα, αρκεί μια μακριά σκληρή βίδα δυο ροδέλες και ένα παξιμάδι, η ακόμα καλύτερα μια "μούφα" στην διάσταση του πάσου των πριτσινιών)

3. Οι βίδες αυτές μπορεί να είναι είτε φρεζάτες, είτε πομπέ (να έχουν κεφάλι "ψωμάκι") και κατά πρoτίμιση Allen ή  Philips.

(Αν είναι ψωμάκι, καλό είναι μεταξύ αυτών και πλεξι , να παρεμβάλεις πολύ λεπτές ροδέλες από σκληρό πλαστικό, καλό για την περίπτωση είναι η σκληρή ζελατίνα των συσκευασιών, και ακόμα καλύτερο αδιάσταλτο φύλο ζελατίνας , η mylar)

4. Το χείλος κοπής (σόκορο) του πλέξι , μπορείς να το λειάνεις με διαδοχικά γυαλίσματα με ντουκόχαρτα νερού μέχρι να φτάσεις σε πολύ λεπτά νούμερα ( από 1500 με 2000 και πιο πάνω ακόμα ) και να το τελειώσεις με φλόγιστρο.

(φυσικά αν θελήσεις να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο, υπάρχουν πολύ πιο πεπειραμένοι από εμένα για συγκεκριμένες συμβουλές! :D)

5. Ε, και άμα "καείς" με το θέμα, σκέψου και την ιδέα να μεγαλώσεις το παράθυρο πέρα από τα όρια που έχει τώρα! :)

 

Το καταλαβαίνω ότι αυτά μπορεί να μοιάζουν λίγο βουνό, δεν είναι όμως!

Αν το αποφασίσεις, κάτι μου λέει ότι το να βρεις βοήθεια και συμβουλές δεν θα είναι πρόβλημα! :)

Καλή συνέχεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να το αφησω ετσι προς το παρων. εαν δω κανενα ωραιο κουτι σκεφτομαι να το αγορασω και μετα ισως κανω δοκιμες στο παλιο.

Έγινε επεξεργασία από geatle
Link to comment
Share on other sites

@geatle, Ωρέ παιδί πιρτσίνια πήγες και έβαλες??

Έχω βγάλει τα μάτια μου από χτες να καταλάβω τι βίδα είναι και κατέληγα σε αστεράκι :p

 

Ωραιότατος ο @Seafalco, !!

Πολλές καλές ιδέες μαζεμένες !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως θα πιασει η βιδα σε λιγοτερο απο ενα χιλιοστο ? εαν ειναι να περασω πρωτα ειδικα πριτσινια για να βαλω τις βιδες ποιος ο λογος ?

ασε που εφαγε ολο το τοπο για μαυρα πριτσινια και δεν βρηκα τιποτα. πριτσινια με πασο μου φενεται πολυ πιο δυσκολο.

Έγινε επεξεργασία από geatle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.