Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

PS: μου "κλέψανε" και την πιστωτική (online). Είχα 3 (δοκιμαστικές, φαντάζομαι) αγορές του 1 ευρώ στο Apple Online Store και μετά καπάκι 6-7 αγορές καμιά 5.000 ευρώ σύνολο. Μίλησα με την τράπεζα και είναι όλα κυριλέ, μου στέλνουν νέα κάρτα και αφαιρέσαν όλες τις χρεώσεις από τα ψώνια που κάνανε τα παλουκάρια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ένα-ένα μας τα λες... Απο τα παραπάνω μια εικόνα μου έρχετε στο μυαλό, "Βέγγος"

 

Όλα καλα λοιπόν πήγαν & πάνε, κανένα ban από Blizzard  ? ? ? :hehe: :hehe:

 

Υ.Γ. καλά εσύ που δεν είσαι χτεσινός στα internet & on-line πως σου "έφαγαν" την κάρτα ? 

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PS: μου "κλέψανε" και την πιστωτική (online). Είχα 3 (δοκιμαστικές, φαντάζομαι) αγορές του 1 ευρώ στο Apple Online Store και μετά καπάκι 6-7 αγορές καμιά 5.000 ευρώ σύνολο. Μίλησα με την τράπεζα και είναι όλα κυριλέ, μου στέλνουν νέα κάρτα και αφαιρέσαν όλες τις χρεώσεις από τα ψώνια που κάνανε τα παλουκάρια.

Ακριβώς το ίδιο. Χωρίς δοκιμαστικές, 2 χρεώσεις από 750€ σε δύο διαφορετικά sites. Το ανακάλυψα τυχαία σε λίγη ώρα, οπότε την ακύρωσα αμέσως, μου επέστρεψαν τα χρήματα την ίδια ημέρα και τώρα περιμένω την κάρτα.

Το μόνο που με ενοχλεί, είναι πως τη βρήκαν, αφού γενικά δεν τη δίνω γύρω γύρω και χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον, Amazon & Paypal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο. Χωρίς δοκιμαστικές, 2 χρεώσεις από 750€ σε δύο διαφορετικά sites. Το ανακάλυψα τυχαία σε λίγη ώρα, οπότε την ακύρωσα αμέσως, μου επέστρεψαν τα χρήματα την ίδια ημέρα και τώρα περιμένω την κάρτα.

Το μόνο που με ενοχλεί, είναι πως τη βρήκαν, αφού γενικά δεν τη δίνω γύρω γύρω και χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον, Amazon & Paypal.

 

Keylogger.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. καλά εσύ που δεν είσαι χτεσινός στα internet & on-line πως σου "έφαγαν" την κάρτα ? 

 

Αυτό που λέει ο Γιώργος

 

Το μόνο που με ενοχλεί, είναι πως τη βρήκαν, αφού γενικά δεν τη δίνω γύρω γύρω και χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον, Amazon & Paypal.

 

Την κάρτα δεν την χρησιμοποιώ ως αντικείμενο ποτέ (γι'αυτό και υπέθεσα "online" κλοπή), είναι γυαλισμένη όπως την πρωτοπήρα. Τα στοιχεία της είναι αποθηκευμένα σε 3 υπηρεσίες: Amazon, Paypal & Google (Play). Στο κινητό έχω κάνει μια αγορά τους τελευταίους 12 μήνες, ένα app που δίνει interface κανονικής εφαρμογής στο Webmail, για όταν έχει "κέφια" το επίσημο app που χρησιμοποιούμε στην Dell. Paypal & Amazon πολύ συχνή χρήση, αλλά  χλωμό το κόβω.

Τηλεφωνικά την έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές, η πρώτη ήταν για παραγγελία στην Dell πριν από 8-9 χρόνια (αποκλείεται) και η δεύτερη και πιο ύποπτη, όταν πήρα το αμάξι τον Οκτώβριο, που έπρεπε να δώσω €1.000 προκαταβολή στην αντιπροσωπία της Toyota για να μου φέρουν το αμάξι. Ο αρχι-πωλητής που έχει και την επωνυμία της επιχείρησης, ήταν εκτός πόλης και την προκαταβολή την πήρε τηλεφωνικά ένας υπάλληλος, ζήτημα να είναι 25 χρονών. Υποψιάζομαι ότι ως νέος δεν είχε πρόσβαση στο σύστημα που διαχειρίζεται χρήματα (ακόμα και για εκτίμηση του παλιού μου αμαξιού, ρώτησε το boss) και έγραψε τον αριθμό σε κανα χαρτάκι και τα υπόλοιπα ξέρουμε πως πάνε.

 

Αν δεν ήταν από αυτό το σκηνικό, τότε περισσότερο υποπτεύομαι το κινητό/Google και το ανοικτό WiFi επισκεπτών του νοσοκομείου που χρησιμοποιούσα επί 16 μέρες, παρά PayPal/Amazon.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Keylogger.

Δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Γενικά δε βάζω σκουπίδια στο μηχάνημα και είναι και φρεσκοφορμαρισμένο. Επίσης έχω και το comodo που αν κάποιος πάει να στείλει δεδομένα, με ρωτάει. Στο γραφείο έχουμε keylogger, το γνωρίζω, αλλά είναι εταιρικό και δε νομίζω να έχει πρόσβαση ο κάθε τυχάρπαστος στα δεδομένα.

 

^^ ρε θηρία, VM (free Virual box), Linux LiveCD, Virtual Keyboard (onboard) + 4GB στον SSD σας θέλει και 40-60secs !!

Δεν το γνωρίζω, δεν το έχω ψάξει, αλλά γενικά, δεν το βρίσκω απαραίτητο. Μετά από τόσα χρόνια, πρώτη φορά συνέβη. Επίσης, ξέρω ότι δε χάνω χρήματα, μόνο η ταλαιπωρία του να είμαι χωρίς κάρτα για 4-5 μέρες.

 

Αυτό που λέει ο Γιώργος

Θα κοιτάξω μια λίστα με τις αγορές μου, αλλά νομίζω, χωρίς paypal, μόνο στο Viking Direct την έδωσα πρόσφατα.
Link to comment
Share on other sites

και στο τζόκερ δεν κερδίζουν μόνο όσοι παίζουν πολύπλοκα συστήματα...αμα σε θέλει η τύχη και με μία συμμετοχή-μία στήλη είσαι οκ

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και στο τζόκερ δεν κερδίζουν μόνο όσοι παίζουν πολύπλοκα συστήματα...αμα σε θέλει η τύχη και με μία συμμετοχή-μία στήλη είσαι οκ

 

Ατυχές παράδειγμα. Eμείς δεν έχουμε 15 συνεχόμενα τζακ-ποτ και δεν ξέρουμε τον αριθμό που κερδίζει πριν κληρωθεί! :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σκεψου ποσο μουφα ειναι τα δωρα για να τους τα εδωσε πισω  ο τζιφρας :D 

 

μιαπουταναφεραμεκαιαρχιδιαλογουκαναμε  που μπορει να δει ο καθενας σε ποιες/ποσες ερωτησεις απαντησε σωστα ?  

Link to comment
Share on other sites

 

 

μιαπουταναφεραμεκαιαρχιδιαλογουκαναμε  που μπορει να δει ο καθενας σε ποιες/ποσες ερωτησεις απαντησε σωστα ?  

Φυσιολογικα αυτο μπορει να το δει μονο ο διοργανωτης :p 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.