Jump to content



Recommended Posts

Καλά μου ξεκίνησε η μέρα σήμερα. 100 ευρώ στο σκρατς που αγόρασα από παπού λαχειοπώλη στον πρωινό κυριακάτικο καφέ. Ψήνομαι να παίξω και τζόκερ σήμερα, ποιος ξέρει μπορεί σήμερα να ειναι η τυχερή μου μέρα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Μου τη σπάει που μετά από κάθε σεισμό βγαίνουν οι σεισμολόγοι και μας υπενθυμίζουν ότι δε μπορούν να προβλέψουν τίποτα. Ούτε καν αν ένας σεισμός ήταν ο κύριος ή όχι. Το ξέρουμε κύριοι, τι μας το λέτε συνέχεια;

Παρακολουθούν λέει την ακολουθία των δονήσεων! Σώπα καλέ, και εγώ την παρακολουθώ και όταν τελειώσει μετά από 10 μέρες θα μπορέσω να σας πω ποιος ήταν ο κύριος σεισμός και ποιοι οι μετασεισμοί. Φοβερά χρήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο akis-z80. Παραδειγμα: Ο ανθρωπος που μας ενημερωνει για τον καιρο ειναι χρησιμος διοτι πολυ απλα σωζει η πληροφορια που μας δινει ειτε ειμαστε αγροτες ειτε ναυτικοι ειτε οτιδηποτε αλλο που σχετιζεται με τη κατασταση των καιρικων συνθηκων.

 

Η προληπτικη ιατρικη επισης σωζει. Η προληψη σε πολλα θεματα στη ζωη μας και η ενημερωση σωζει.

 

Το να γινει ο σεισμος, να χαθουν ζωες-περιουσιες και μετα να βγει καποιος και να σου πει ηταν τοσα ριχτερ με επικεντρο εκει και βαθος χ σε τι ειναι χρησιμο; Το θεμα ειναι να μας το πει απο πριν να γλυτωσουμε τις ζωες μας. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπει κιολας να πεφτουν κρατικα λεφτα σε ολους αυτους αφου δεν μπορουν, δεν εχουν τη δυνατοτητα να λειτουργησουν προληπτικα...Ποτε μου δεν το καταλαβα αυτο...να πληρωνεις καποιον για να σου πει απλα (στο περιπου παλι διοτι δεν γνωριζουν αν ηταν κυριως ή μετασεισμος κτλπ) τι εγινε αντι να σου πει το τι ΘΑ γινει ωστε να γλυτωσεις.

 

Ποιο το κοινωνικο ωφελος να υπαρχουν ολοι αυτοι οι τυποι και τα ερευνητικα τους κεντρα;

 

Αν ξερει καποιος ας μας ενημερωσει (μπορει να εχω λαθος αποψη περι του θεματος για αυτο γραφω δημοσια τη γνωμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε για τους σεισμολόγους έχει το εξής ανάλογο:

αφού όλοι θα πεθάνουμε, τι τους θέλουμε τους γιατρούς?

Αργά ή γρήγορα θα έρθει το τέλος!

 

Η διαφορά λοιπόν είναι ότι δεν έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε δονήσεις που δεν αισθάνεστε, και οι σεισμολόγοι έχουν στη διάθεσή τους όργανα ακριβείας, οπότε ξέρουν ακριβώς τι πότε που και γιατί γίνεται. Το να προβλέψεις το μέλλον δεν νομίζω ότι μπορούν πολλοί να το κάνουν, ακόμη και στην ιατρική δύσκολο να προβλέψεις πώς θα εξελιχθεί μια μετάσταση σε έναν ασθενή, συνήθως οι διαγνώσεις γίνονται με στατιστικές και μετέπειτα της αρχικής διάγνωσης. 

 

Τα αποτελέσματα των ερευνών των σεισμολόγων, η κατηγοριοποίηση των σεισμών και η ανάλυση των δονήσεων επιτρέπει την κατασκευή κτιρίων που είναι ανθεκτικά σε σεισμικές δονήσεις. 

 

Αν η έρευνα στο μέλλον επιτρέψει ακριβή χαρτογράφηση των κινήσεων των τεκτονικών πλακών ίσως να μπορέσει να επέλθει και η πρόβλεψη, αλλά φαντάζει δύσκολο. Όσο δύσκολο να προβλέψεις τον καιρό χωρίς δορυφόρους και περίπλοκα υπολογιστικά συστήματα (σαφώς και η ποιότητα των προβλέψεων έχει αυξηθεί τα τελευταία 20-30 χρόνια, και ακόμη και σε αυτό μην ξεχνάμε πόσοι έχουν πάει από τυφώνες, τσουνάμια κλπ.).

 

Οπότε για το μέλλον μία λύση θα έδινα, χαρτορίχτρες και μέντιουμ!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Ποιο το κοινωνικο ωφελος να υπαρχουν ολοι αυτοι οι τυποι και τα ερευνητικα τους κεντρα;

 

Εχω μια ιδέα για τα κεντρα. Να κάνουμε το παρακάτω-->

(οι νεοφιλελέδες θα χαρούν)

 

Spoiler

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.